News

#1121 Newsy z dnia 25.08.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Chiny planują wykorzystanie CBDC na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich; Iran zamyka ponad 1000 nielegalnych krypto farm; Buterin: Chińskie Blockchain mogą nie mieć międzynarodowego zaufania; PAX Gold kolejnym tokenem na Binance; Aktualna sytuacja na giełdach.

Chiny planują wykorzystanie CBDC na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022:

Ludowy Bank Chin planuje wykorzystać swoją cyfrową walutę już podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Według raportu Reutera, Sun Guofeng, szef departamentu polityki pieniężnej w PBoC, powiedział, że bank nie ma harmonogramu wprowadzenia waluty cyfrowej. Jednak zgodnie z oświadczeniem Sun’a, PBoC prawdopodobnie uruchomi go przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2022, ponieważ planują go użyć podczas międzynarodowego wydarzenia sportowego.

Wiadomość pojawia się w czasie, gdy Chiny zwiększają liczbę projektów pilotażowych dla cyfrowego juana. Obecnie chiński bank centralny przeprowadza testy swojej waluty cyfrowej w Shenzhen, Suzhou, Xiongan i Chengdu.

Bank planował wprowadzić również walutę cyfrową do testów pilotażowych w innych regionach, w tym w Pekinie, Tianjin, Hebei i w obszarze Greater Bay w Hongkongu.

W niedawnym oficjalnym oświadczeniu banku odnotowano również, że testowano cyfrowego juana tylko pod kątem małych transakcji detalicznych. Obalając pogłoski o niemożności zamiany waluty cyfrowej na banknoty, bank centralny wyjaśnił również, że cyfrowy juan jest prawnym środkiem płatniczym, który użytkownicy mogą zamienić na banknoty w stosunku 1:1.

Chociaż wciąż jest zbyt mało informacji na temat chińskiej waluty cyfrowej, aby powiedzieć cokolwiek na temat jej uruchomienia i przypadków użycia, to jest dość oczywiste, że bank robi szybkie postępy w jej kierunku wprowadzenia.

Iran zamyka ponad 1000 nielegalnych krypto farm:

Informatorzy pomogli Tavanir, irańskiemu przedsiębiorstwu energetycznemu, zamknąć 1.100 farm wydobywczych kryptowalut, które rzekomo działały bez odpowiednich licencji.

Chociaż Tavanir twierdzi, że niektórzy górnicy używali „wysokiego poziomu” dotowanej energii elektrycznej, ich raport wyjaśnił, że nie zaobserwowano żadnych znaczących zmian w zużyciu energii elektrycznej. Lokalne władze stwierdziły, że właśnie dlatego musiały polegać na sygnalistach, zauważając, że Tavanir „nie może wykryć wszystkich nielegalnych farm wyłącznie poprzez badanie ich wzorców konsumpcji”.

Osoby, które dostarczyły informacji prowadzących do wykrycia nieautoryzowanych górników, otrzymały 100 milionów rialów (480 dolarów) za współpracę, powiedział Financial Tribune.

Iran niedawno ogłosił, że zezwoli elektrowniom na skalę przemysłową działać jako górnicy Bitcoinów – pod warunkiem, że nie będą używać dotowanego paliwa.

Krajowe prawo dotyczące wydobywania kryptowalut stanowi, że górnicy powinni ujawniać swoją tożsamość i przekazywać szczegółowe informacje Ministerstwu Przemysłu, Kopalń i Handlu. Informacje te obejmują wielkość farm wydobywczych i rodzaj używanego przez nich sprzętu. Są one gromadzone, aby zapobiec przemytowi do kraju. Górnicy są definiowani zarówno jako osoby fizyczne, jak i firmy.

Nielegalni kopacze kryptowalut ryzykują grzywny w wysokości od 2.000 do 5.000 dolarów za każdą wykorzystaną sztukę sprzętu oraz dodatkową grzywnę w wysokości 20.000 dolarów za przyłapanie na korzystaniu z dotowanego źródła energii elektrycznej.

Buterin: Chińskie Blockchain mogą nie mieć międzynarodowego zaufania:

Postępy chińskiego rządu i dużych przedsiębiorstw w przestrzeni Blockchain są imponujące. Jednak według współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina, być może będą musieli zrobić coś więcej niż tylko wdrożyć i budować na prywatnych lub półprywatnych łańcuchach konsorcjum Blockchain, aby zyskać międzynarodową popularność.

W niedawnym wywiadzie Buterin wyjaśnił, że chociaż to, co robią chińskie podmioty, pomogłoby im w zwiększeniu wykorzystania Blockchain w Chinach, najlepsze przypadki użycia technologii mają zostać wdrożone na poziomie międzynarodowym. A w tym celu trudno byłoby im zdobyć zaufanie innych krajów do korzystania z ich prywatnych łańcuchów Blockchain. 

W kontekście międzynarodowym nie można zakładać, że istnieje choćby jeden rząd, któremu wszyscy ufają, podczas gdy publiczne łańcuchy Blockchain są chętniej postrzegane jako neutralne.

– powiedział.

Dodał więc, że dla Chin kluczowym krokiem byłaby praca nad bardziej publicznymi łańcuchami Blockchain, podobnymi do tego, co robi Blockchain Service Network (BSN) za pośrednictwem swojego międzynarodowego skrzydła – BSN International.

Buterin powiedział, że Blockchainy konsorcjum znajdują się w centrum uwagi ze względu na skalowalność i bezpieczeństwo, które oferują prywatnym, bardzo konserwatywnym, podmiotom. Dodał jednak, że publiczne Blockchainy w dłuższej perspektywie pokonają Blockchainy konsorcjum.

Odnosząc się do BSN, Buterin powiedział, że jest „za wcześnie”, aby mówić cokolwiek o projekcie i że będzie można wyrobić sobie opinię dopiero po obejrzeniu rodzajów projektów, które są budowane w sieci oraz tego, jak sieć ewoluuje.

PAX Gold kolejnym tokenem na Binance:

Zabezpieczone złotem aktywa cyfrowe stworzone przez Paxos zostaną wkrótce wprowadzone do handlu na giełdzie kryptowalut Binance.

Od 26 sierpnia klienci Binance będą mogli handlować PAX Gold (PAXG) za giełdowego stablecoina BUSD, tokena Binance Coin (BNB), a także Bitcoina (BTC).

PAX Gold „zaoferuje użytkownikom łatwą i bezpieczną możliwość uzyskania dostępu do prawdziwego, regulowanego złota” – powiedział Rich Teo, współzałożyciel i dyrektor generalny Paxos Asia.

Paxos, giełda kryptowalut z siedzibą w Nowym Jorku i emitent stablecoinów, uruchomiła stablecoin zabezpieczony złotem we wrześniu ubiegłego roku. Każdy token oparty na Ethereum ma tytuł prawny do uncji fizycznego złota przechowywanego w skarbcu Brink’s London, chociaż handlowcy mogą posiadać ilość odpowiadającą 1 dolarowi.

Decyzja Binance o dodaniu wsparcia dla PAXG zapadła prawie trzy tygodnie po tym, jak cena złota osiągnęła rekordowy poziom 2075 dolarów za uncję.

Historyczne zabezpieczenie przed inflacją wzrosło w tym roku o 27%, a analitycy Goldman Sachs spodziewają się dalszego wzrostu cen do 2300 dolarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Złoto to aktywa, które mają trwałą wartość z pokolenia na pokolenie. Dzięki PAX Gold na Binance inwestorzy mogą łatwo zdobywać złoto i handlować nim jednym kliknięciem.

– powiedział Changpeng „CZ” Zhao, dyrektor generalny Binance.

Pax Gold został zatwierdzony przez Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku.

We wtorek ogłoszono również, że CF Benchmarks uruchomił referencyjny indeks cen Pax Gold w stosunku do dolara amerykańskiego. Zgodnie z ogłoszeniem indeks zapewni dzienne rozliczenie i kurs kasowy, odświeżany co sekundę.

Ponieważ tradycyjne rynki złota działają tylko w dni powszednie, PAXG „otwiera nowe możliwości dla rynków finansowych” – powiedział Sui Chung, dyrektor generalny CF Benchmarks.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się korektami. Bitcoin notuje spadek o 2,6%, Ethereum o 4,8%, XRP o 3,1%, Bitcoin Cash o 4,5%, Chainlink i Litecoin o 5,5% a Bitcoin SV o 4,9%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 11.1 mld dolarów i wynosi obecnie 356.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 93.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button