News

#1125 Newsy z dnia 29.08.2020

Z sobotnich wydarzeń: Chainalysis publikuje raport dotyczący Lazarus Group; Wpływ sytuacji geopolitycznej na branżę kryptowalut; Różna strategia projektu opartego na Cardano; OneCoin: dochodzenie ws powiązań z branżą hodowlaną; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Chainalysis publikuje raport dotyczący Lazarus Group:

Niedawny raport opublikowany przez Chainalysis ujawnił, w jaki sposób amerykańscy urzędnicy, w tym między innymi FBI, zbadali niedawny przypadek kryptowalut, skradzionych przez Lazarus Group, czyli grupę hakerów współpracującą z Koreą Północną.

Raport został opublikowany wkrótce po tym, jak Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych stracił 280 kryptowalut zaangażowanych w pranie krypto o wartości około 28.7 mln dolarów, po dwóch hackach na giełdzie. Według raportu, śledczy byli w stanie dotrzymać kroku Grupie Lazarus, mimo że próbowali ukryć swoje ślady, próbując zlikwidować skradzione fundusze poprzez „przeskok łańcuchowy”.

Technika chain hopping obejmuje handel środkami na inne rodzaje kryptowalut, aby utrudnić organom ścigania śledzenie funduszy między łańcuchami bloków. Co więcej, hakerzy Lazarus próbowali zamienić fundusze na Bitcoin i wypłacić pieniądze za pośrednictwem innych usług. Oprócz Bitcoina, kryptowaluty zaangażowane w ten proceder obejmowały również Ethereum i Algorand. Należy jednak zauważyć, że skakanie łańcuchowe nie jest w żaden sposób niezawodne, ponieważ często polega na nieuregulowanych giełdach kryptowalut, które nie opierają się na normach, takich jak kontrole KYC.

Według Chainalysis, Lazarus Group przeniosła duże ilości skradzionych środków do brokerów OTC w celu ich wymiany na gotówkę. Transakcje są zawierane poza giełdą lub za pośrednictwem brokerów OTC, gdy inwestorzy nie chcą korzystać z formalnej wymiany. W tym przypadku broker OTC, z którego usług korzystali hakerzy, znajdował się na liście „100 nieuczciwych” brokerów OTC firmy Chainalysis.

Co ciekawe, w raporcie wyjaśniono również, że kilka giełd pomogło w ograniczeniu wysiłków hakerów poprzez uprzedzenie wzorców przeskoków łańcuchowych. W rzeczywistości, kiedy hakerzy Lazarus przenieśli swoje fundusze, niektóre z tych giełd przerwały ich transakcje po tym, jak narzędzia do monitorowania giełdy były w stanie zidentyfikować przychodzące środki z włamania do giełdy. To dobry znak, ponieważ od dawna zdarzały się przypadki, w których źle skoordynowane wysiłki były powodem braku sukcesów. W rzeczywistości widzimy również, że giełdy wzmacniają się i bacznie obserwują wysiłki na rzecz prania pieniędzy na arenie międzynarodowej.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przedmiotowym sprawozdaniu nie wymieniono wyraźnie nazw uczestniczących giełd. Jednak poprzednie badanie przeprowadzone przez Chainalysis wykazało, że Binance i Huobi były jednymi z dwóch giełd, które otrzymały najwięcej funduszy (około 1.4 mld dolarów w Bitcoinach) od podmiotów przestępczych w 2019 roku. Prawdopodobieństwo, że jedna z tych dwóch giełd była zaangażowana, jest wysokie.

Co ciekawe, zarówno Binance, jak i Huobi, dwie z największych działających obecnie giełd kryptowalut, podlegają egzekwowaniu przepisów KYC.  Można zatem argumentować, że udana identyfikacja tych kont i pomoc giełd jest swego rodzaju zwycięstwem dla tych, którzy domagali się większej liczby regulacji kryptograficznych.

Przed ogłoszeniem Departamentu Sprawiedliwości grupa Lazarus była już „na świeczniku” po tym, jak zespół ds. Analizy Zagrożeń firmy F-Secure, wyśledził ostatni atak hakerów na reklamę na LinkedIn. Wcześniej uważano, że grupa była również odpowiedzialna za „napad” na 81 mln dolarów, który sparaliżował Bangladesz Bank.

  • Wpływ sytuacji geopolitycznej na branżę kryptowalut:

Taras Kulyk, starszy wiceprezes Blockchain Business Development w Core Scientific, mówi, że kraje rywalizujące o zostanie liderami w dziedzinie blockchain różnią się znacznie pod względem tego, co mogą zaoferować górnikom kryptowalut.

Podczas jednego z wywiadów, Kulyk stwierdził, że globalna dywersyfikacja hashrate rośnie, gdy kraje na całym świecie rywalizują o kontrolę nad przemysłem wydobywczym kryptowalut. Kulyk uważa, że Chiny są pożądanym ośrodkiem wydobycia kryptowalut ze względu na określone czynniki, którymi się cieszy, w szczególności niskie koszty pracy, dostęp do jednostek i zmniejszony koszt energii w porze deszczowej, ale wyjaśnił:

Jednym z głównych problemów gospodarczych, które doprowadziły do niedawnych represji władz, jest kradzież władzy, którą lokalni politycy muszą następnie powstrzymać. Innym kluczowym problemem gospodarczym powodującym niepewność regulacyjną są kwestie kontroli kapitału. Oba te czynniki sprawiły, że obecne otoczenie regulacyjne w Chinach jest niepewne dla cyfrowych firm wydobywczych. Zawirowania na najwyższym szczeblu politycznym w jakimkolwiek kraju lub jurysdykcji prawdopodobnie spowodują, że obecni operatorzy zmniejszą planowane wydatki kapitałowe lub, co gorsza, zostaną zamknięci i przeniesieni.

Wskazał, że wydobywanie kryptowalut „jest niezwykle kapitałochłonne, co oznacza, że operatorzy wymagają stabilności przez długi czas, aby zapewnić odzyskanie kapitału i zwrot z inwestycji”. Ostrzegł również, że niepokoje polityczne „mogą zakłócić tę bardzo potrzebną stabilność”.

Kulyk zwrócił uwagę, jak nowe przepisy wpłynęły na konkurentów w poszczególnych krajach, takich jak Iran, Ukraina, Kanada i Kazachstan:

Ogólnie rzecz biorąc, widzimy, jak zmniejszają się obciążenia regulacyjne związane z cyfrowym wydobyciem, ponieważ jest on coraz częściej postrzegany jako sposób na ożywienie aktywów przemysłu wygaśnięcia, aby były użyteczne w gospodarce technologii 2.0. Rządy zwracają się ku swojej polityce regulacyjnej, w szczególności czyniąc swoją politykę bardziej korzystną dla górnictwa, w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej nad innymi graczami w branży górniczej.

Wraz z pojawieniem się jasności przepisów dotyczących wydobywania kryptowalut, Kulyk uważa, że „będziemy nadal obserwować, jak inwestorzy instytucjonalni przydzielają miejsce w portfelu liderom w tej dziedzinie” i podsumował, że:

Im silniejszy zespół kierowniczy i przejrzystość w zakresie własności i operacji, tym większe prawdopodobieństwo, że firma będzie celem dla inwestorów, którzy chcą zaangażować się w cyfrowe wydobycie.

  • Różna strategia projektu opartego na Cardano:

Czy Cardano będzie polegać na swoich wyroczniach, czy też zintegruje Chainlink?

Cardano wchodzi do wyroczni danych przed erą Goguen, która doda funkcjonalność inteligentnych kontraktów, przyjmując inne podejście niż Chainlink. Pierwsze wyrocznie powstają we współpracy z EMURGO, jedną z firm w ekosystemie Cardano i Ergo. Pierwsze dwie wyrocznie są rozmieszczone na platformie Ergo i zapewniają kanały cenowe dla dwóch par handlowych: ADA / USD i ERG / USD.

Nowy model wprowadza pule Oracle, które mogą zachęcać do dobrych i zniechęcających do złego zachowania. Główny programista Ergo, Alexander Chepurnoy, powiedział, że pomysł obejmuje głównych graczy w ekosystemie DeFi, którzy przekazują fundusze do puli wyroczni, które uznają za przydatne. Następnie dostawcy danych otrzymują rekompensatę środkami z puli.

Model przewiduje również, że dostawcy danych obstawiają fundusze jako zabezpieczenie. Jeśli dostawca danych dostarcza dane niskiej jakości, jego udział może zostać „obcięty”. W przeciwieństwie do Chainlink, który wprowadził token LINK jako mechanizm płatności podobny do gazu, nowy model jest niezależny od kryptowalut.

Plotki pojawiły się, gdy założyciel Cardano, Charles Hoskinson, napisał na Twitterze o rozmowie ze współzałożycielem Chainalink, Siergiejem Nazarowem. Niektórzy spodziewali się, że wkrótce zostanie opublikowane ogłoszenie o integracji Cardano z wyroczniami Chainlink. Jednak do tej pory te pogłoski się nie zmaterializowały. Prawdopodobnie Cardano się nie spieszy, ponieważ wyrocznie były mało przydatne przed erą Goguen. Jednocześnie daje to czas na przetestowanie infrastruktury Oracle opracowanej we własnym zakresie.

  • OneCoin: dochodzenie ws powiązań z branżą hodowlaną:

Australijscy przedstawiciele wyścigów konnych badają grupę hodującą konie pełnej krwi po jej rzekomym związku z OneCoin.

Według doniesień prasowych, Racing NSW potwierdziło, że prowadzi dochodzenie w sprawie Phoenix Thoroughbreds, podczas gdy druga grupa, Racing Victoria, jest w kontakcie z międzynarodowymi urzędnikami w sprawie firmy. Zarzuty przeciwko Phoenix Thoroughbreds wynikają z zeznań świadków stwierdzających, że właściciel firmy, Amer Abdulaziz Salman, był powiązany z OneCoin i podobno ukradł 161 mln dolarów.

Rzecznik Phoenix Thoroughbreds powiedział The Sydney Morning Herald, że nie zrobił nic nielegalnego i będzie współpracował z władzami. Firma dodała, że jej właściciel „zawsze działał zgodnie z prawem i będzie stanowczo kwestionować wszelkie zarzuty popełnienia przestępstwa”.

OneCoin, który okazał się wart 4 mld dolarów schematem Ponzi, przechodzi przez sądy. Niedawno Konstantin Ignatov, brat założyciela OneCoin Ruja Ignatova, zgodził się zeznawać przeciwko swojej siostrze. Ignatov był świadkiem, który wskazał Abdulaziza Salmana jako „czyściciela pieniędzy” Marka Scotta, zajmującego się praniem brudnych pieniędzy OneCoin. W zeszłym miesiącu meksykańskie władze znalazły ciała dwóch byłych promotorów OneCoin.

Raporty pokazują, że Phoenix Thoroughbreds miał zakaz ścigania się we Francji z powodu rzekomych powiązań z OneCoin.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Poza kolejnym znaczącym wzrostem Chainlink o 8,88%, dziś na giełdach panował spokój. W górę poszedł też Ethereun o 1,73%, Bitcoin o 0,01%, XRP o 1,28% i Litecoin o 0,23%. Korektę zanotował Bitcoin Cash o -0,24%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 363,7 mld dolarów, a całkowity obrót 77,1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, eng.ambcrypto.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button