News

#1139 Newsy z dnia 21.09.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Pekin: waluty cyfrowe to „nowe pole bitwy” w globalnych finansach; UE spodziewa się nowych krypto przepisów do 2024 r.; Skrzydło fintech JD.com współpracuje z PBoC przy nowych projektach; Złodziej unika więzienia za wydobywanie kryptowalut w pracy; Norwegia wspiera linie lotnicze Norwegian Air. Trend trwa?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Pekin: waluty cyfrowe to „nowe pole bitwy” w globalnych finansach:

Ludowy Bank Chin kładzie duży nacisk na geopolityczne znaczenie rozwoju waluty cyfrowej banku centralnego w tym kraju.

W artykule opublikowanym w ten weekend w magazynie China Finance, prowadzonym przez PBoC, stwierdzono, że Pekin powinien „przyspieszyć tempo [rozwoju CBDC], aby zająć pierwszy tor” w globalnym wyścigu o emisję walut cyfrowych.

W artykule stwierdzono, że Chiny powinny wykorzystać przewagę stania się pierwszym graczem na arenie walut cyfrowych, którą określają jako „nowe pole bitwy” konkurencji międzypaństwowej.

Stawką, jak twierdził artykuł, byłyby znaczące zmiany w geopolitycznym status quo w finansach międzynarodowych oraz szansa na przełamanie hegemonii dolara i umiędzynarodowienie juana.

Ponadto informacje zwrotne danych waluty cyfrowej wyemitowanej przez PBoC byłoby korzystne dla krajowej polityki pieniężnej, co jest tym bardziej istotne w sytuacji zaistniałej po pandemii. W artykule wskazano, że do końca kwietnia 2020 r. jednostka badawcza PBoC złożyła 130 wniosków patentowych związanych z kryptowalutami, które obejmują gamę emitowania, obiegu i wdrażania.

Jednostka badawcza banku centralnego została po raz pierwszy utworzona w 2015 r., a projekt posunął się naprzód w 2020 r. Testowanie portfela cyfrowego dla waluty jest w toku, za co odpowiedzialne są chińskie państwowe banki komercyjne.

W sierpniu Pekin ogłosił próbne uruchomienie swojego cyfrowego juana w Szanghaju, Pekinie, Kantonie i Hongkongu, z udziałem 400 mln ludzi, czyli około 29% populacji kraju.

PBoC planuje również wykorzystać cyfrowy juan na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022. Członek wyższego kierownictwa niedawno wskazał, że waluta będzie „pozycjonowana głównie” jako M0 i jako taka będzie musiała być zgodna z przepisami i regulacjami dotyczącymi zarządzania gotówką. 

  • UE spodziewa się nowych krypto przepisów do 2024 r.:

Zgodnie z doniesieniami, UE do 2024 roku zamierza wprowadzić nowe przepisy, dzięki którym płatności transgraniczne będą szybsze i tańsze dzięki wykorzystaniu technologii blockchain i kryptowalut. Ponadto ma nadzieję, że mogą one zwiększyć potencjalną wartość w tym sektorze o 27-55 mld euro.

UE przedstawi projekt ustawy wyjaśniającej, w jaki sposób istniejące przepisy mają zastosowanie do kryptowalut, a ponadto określającej nowe przepisy w przypadku luk, podaje Reuters.

Unia chce również ułatwić wymianę danych w sektorze finansowym, aby zachęcić do konkurencji i szerszego zakresu usług, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasady „to samo ryzyko, te same zasady, te same przepisy”.

Bruksela planuje również wprowadzić nowe przepisy, które umożliwią nowym klientom szybkie rozpoczęcie korzystania z usług finansowych po zakończeniu kontroli dot. zapobiegania praniu pieniędzy i tożsamości.

Tymczasem w odrębnym sprawozdaniu Biura Analiz Parlamentu Europejskiego stwierdzono, że szereg wniosków ustawodawczych może wzmocnić cyfrową odporność operacyjną podmiotów sektora finansowego UE, w tym ich bezpieczeństwo technologii informacyjno-komunikacyjnych, poprzez usprawnienie i aktualizację istniejących przepisów oraz wprowadzenie wymogów. 

Potencjalna wartość dodana w tym sektorze wzrosłaby o 55 mld EUR w porównaniu ze scenariuszem bazowym. Ostrożniejszy scenariusz wskazuje na niższą granicę szacunku wzrostu wartości dodanej o 27 mld EUR.

– czytamy w raporcie EPRS.

  • Skrzydło fintech JD.com współpracuje z PBoC przy nowych projektach:

Jednostka zależna chińskiej firmy handlu elektronicznego JD.com zajmująca się technologią i płatnościami nawiązała współpracę z Instytutem Badań nad Walutą Cyfrową Ludowego Banku Chin.

Lokalne media poinformowały 21 września, że JD Digital Technology i Digital Currency Research Institute będą promować rozwój aplikacji mobilnych i platform Blockchain, które będą zgodne z nadchodzącą cyfrową walutą banku centralnego PBoC. Te dwa podmioty będą również promować tworzenie portfeli obsługujących cyfrową walutę Chin.

Aplikacje mobilne będą obsługiwały cyfrowe renminbi i zostaną zintegrowane z istniejącymi platformami i usługami JD Group.

Chiny cały czas są liderem w światowym wyścigu CBDC. W czerwcu wiceprzewodniczący Krajowej Rady Funduszu Ubezpieczeń Społecznych PBoC, Wang Zhongmin, ogłosił, że bank centralny zakończył prace nad architekturą zaplecza swojej waluty cyfrowej.

Największe chińskie firmy, takie jak DiDi Chuxing – chiński Uber – platforma do transmisji strumieniowej Bilibili i największa chińska platforma hurtowa i dostawcza Meituan Dianping są już partnerami PBoC przy prowadzeniu pilotaży cyfrowej waluty.

  • Złodziej unika więzienia za wydobywanie kryptowalut w pracy:

Były kontrahent rządowy w Australii, który wydobywał kryptowaluty przy użyciu państwowych superkomputerów, uniknął kary więzienia.

Według The Sydney Morning Herald Jonathan Khoo otrzymał nakaz ukończenia 300 godzin pracy społecznościowej za zainstalowanie kodu na dwóch superkomputerach zarządzanych przez Australijską Organizację Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty Narodów (ang. Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) w celu wydobywania kryptowalut.

Khoo był w stanie wydobyć kryptowaluty o wartości 9.420 dolarów australijskich i zdeponować je w swoich portfelach Ethereum i Monero w 2018 roku. CSIRO, które prowadzi badania naukowe i technologiczne dla rządu Australii, twierdzi, że działania Khoo spowodowały zmianę potrzebnej mocy obliczeniowej i kosztowały agencję 76.668 dolarów australijskich.

Działalność górnicza Khoo została odkryta w lutym 2018 r. wskutek czego został zwolniony z pracy. Zarzuty za nieuprawnioną modyfikację danych, które spowodowały straty pojawiły się rok później. Maksymalna kara to 10 lat więzienia.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy władze mają do czynienia z pracownikami używającymi superkomputerów w pracy do wydobywania kryptowalut. W 2019 roku naukowiec i były pracownik rosyjskiej elektrowni atomowej użył superkomputerów agencji do wydobywania Bitcoinów. Został skazany na trzy lata i trzy miesiące więzienia oraz grzywnę w wysokości 200.000 rubli (wówczas 3130 dolarów). Dwóch innych współpracowników zostało ukaranych grzywną.

  • Norwegia wspiera linie lotnicze Norwegian Air. Trend trwa?:

W niedzielę ogłoszono, że Norwegia przedłuży gwarancje pożyczkowe dla linii lotniczej Norwegian Air. Program zainicjowany w marcu obejmuje również innych przewoźników z regionu.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby nadal wykazują wyraźne korekty. Bitcoin notuje spadek o 4,2%, Ethereum o 9%, XRP o 6%, Bitcoin Cash o 5,8%, Polkadot o 14,5% a Binance Coin o 12%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 349 mld dolarów, a całkowity obrót 78.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, cryptonews.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button