News

#1142 Newsy z dnia 24.09.2020

Z czwartkowych wydarzeń: FED ujawnia szczegóły prac nad cyfrowym dolarem; KE uruchomi regulacyjną piaskownicę blockchain do 2022 r.; Rosyjski rząd stawia na rozwój technologii blockchain; Blockchain pomoże w walce z wylesianiem lasów deszczowych; Coraz silniejszy dolar spycha złoto i bitcoina w dół?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • FED ujawnia szczegóły prac nad cyfrowym dolarem:

Prezes i dyrektor generalny Federal Reserve Bank of Cleveland ujawniła szczegóły trwających badań FED nad potencjalnym cyfrowym dolarem.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym, Loretta Mester podkreśliła, że FED badał CBDC jeszcze przed pandemią, zauważając, że jego Rada Gubernatorów buduje i testuje szereg platform DLT, aby zrozumieć ich potencjalne korzyści i wady.

Zwróciła również uwagę na inicjatywy regionalnych oddziałów FED, w tym wieloletnie partnerstwo między Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Boston FED, a także współpracę między oddziałem FED w Nowym Jorku a Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych.

Pomimo trwających badań, Mester stwierdziła, że inicjatywy te nie „sygnalizują żadnej decyzji Rezerwy Federalnej o przyjęciu takiej waluty”, dodając, że kwestie związane ze „stabilnością finansową, strukturą rynku, bezpieczeństwem, prywatnością i polityką pieniężną muszą być lepiej zrozumiane”.

Mester zauważyła, że pandemia Covid spowodowała poważne zakłócenia w „kluczowej infrastrukturze” USA, takiej jak sektor płatności, i spowodowała poważne zmiany we wzorcach i wielkości przelewów krajowych:

Rozprzestrzenianie się COVID-19 zwiększyło zależność firm i osób fizycznych od usług cyfrowych i szybszej łączności, ponieważ wielu pracowników zaczęło pracować w domu, a konsumenci zaczęli robić zakupy online.

– mówi.

Przemówienie Mester pojawiło się dwa tygodnie po tym, jak Bank Centralny Bahamów ogłosił, że naród archipelagu chce zostać pierwszym krajem, który uruchomi CBDC, ujawniając, że cyfrowa waluta „Sand Dollars” zostanie uruchomiona w całym kraju w październiku.

  • KE uruchomi regulacyjną piaskownicę blockchain do 2022 r.:

Komisja Europejska we współpracy z sojuszem obejmującym 30 krajów o nazwie European Blockchain Partnership (EBP) planuje uruchomienie ogólnoeuropejskiej piaskownicy regulacyjnej blockchain do 2022 r.

Zgodnie z aktualizacją oficjalnej strony internetowej zespołu Komisji ds. Innowacji Cyfrowych i Technologii Blockchain, Komisja Europejska będzie współpracować z EBP nad piaskownicą, aby przetestować przypadki użycia blockchain i zasobów cyfrowych w europejskiej infrastrukturze usług Blockchain, czyli EBSI. EBSI to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i EBP, której celem jest świadczenie transgranicznych cyfrowych usług publicznych w całej UE przy użyciu technologii blockchain.

Poza EBSI, piaskownica testowałaby również przypadki użycia, takie jak przenoszenie danych, inteligentne kontrakty i tożsamość cyfrowa w sektorach obejmujących zdrowie, środowisko, mobilność i energię.

Zespół wspomniał również, że komisja zwróciła szczególną uwagę na opracowanie ram regulacyjnych, które będą wspierać cyfryzację aktywów poprzez tokenizację, a także inteligentne kontrakty.

Dzieje się to zaledwie tydzień po doniesieniach o planach Unii Europejskiej dotyczących ustanowienia ram regulacyjnych do 2024 r. w celu promowania przyjęcia blockchain i aktywów cyfrowych w sektorze finansowym.

  • Rosyjski rząd stawia na rozwój technologii blockchain:

Pierwszy wicepremier Rosji Andriej Biełousow, przemawiając w środę do wyższej izby rosyjskiego parlamentu, wymienił blockchain jako jedną z technologii, które rząd w najbliższej przyszłości będzie traktował priorytetowo.

Biełousow powiedział, że rząd będzie wspierał technologie ułatwiające interakcje między państwem a największymi korporacjami. Oprócz blockchain wymienił szereg innych kluczowych technologii: sztuczną inteligencję, obliczenia kwantowe, nowe materiały, wykrywanie kwantowe, mikroelektronikę, Internet Rzeczy, 5G, komunikację kwantową i energię.

Biełousow powiedział również, że aby wspierać rozwój tych technologii, rząd musiałby stworzyć nowy ekosystem przedsięwzięć:

Naszym zadaniem jest praktycznie odtworzenie systemu finansowania venture, który przyciąga kapitał prywatny i partnerstwa publiczno-prywatne. Odpowiednie propozycje ze strony przemysłu już się pojawiły.

– mówi.

W ostatnich wyborach parlamentarnych prawie 30.000 Rosjan mogło oddać głos za pośrednictwem platformy internetowej zbudowanej na łańcuchu blockchain.

  • Blockchain pomoże w walce z wylesianiem lasów deszczowych:

Duża firma przetwórstwa mięsnego JBS S.A. była wielokrotnie poddawana krytyce za rzekomy udział w nielegalnym wylesianiu lasów deszczowych Amazonii. Obecnie chcą skorzystać z technologii blockchain, aby stworzyć unikalne rozwiązanie problemu.

Według raportu agencji Reuters, JBS poinformował, że planuje uruchomić oparty na blockchain system identyfikowalności dla swojego łańcucha dostaw mięsa, aby mieć pewność, że nie kupuje zwierząt z gospodarstw, o których wiadomo, że nielegalnie ścinają drzewa.

Firma wcześniej monitorowała tylko ostatnie ogniwo w łańcuchu dostaw mięsa, co oznacza, że na każde z 50.000 rancz w Brazylii prowadzących interesy z JBS mogło trafić bydło od pośrednich dostawców odpowiedzialnych za nielegalne wylesianie. Lipcowy raport brytyjskiego serwisu informacyjnego The Guardian twierdzi, że firma była w kontakcie z co najmniej jednym pośrednim dostawcą, na którego nałożono już sankcje za wycinanie odcinków Amazonii w celu zwiększenia powierzchni pastwisk.

Po tych raportach dyrektor generalny JBS Gilberto Tomazoni powiedział, że firma planuje monitorować wszystkich swoich pośrednich dostawców bydła do 2025 r. za pomocą systemu śledzenia blockchain.

Obecnie firma nie monitoruje dostawców pośrednich i żadna inna firma tego nie robi. Ale planujemy wypełnić tę lukę za pomocą technologii.

– powiedział.

Firma zajmująca się przetwórstwem mięsa planuje wdrożyć nowe rozwiązanie w 2021 r. w brazylijskim stanie Mato Grosso, który podobno odpowiadał za 31% wylesiania Amazonii w ciągu ostatnich 20 lat.

  • Coraz silniejszy dolar spycha złoto i bitcoina w dół?:

W środę (23 września), dolar amerykański kontynuował wzrost swojej wartości. Ruch w górę rozpoczął się już w poniedziałek. Doprowadził on do wzrostu wartości indeksu dolara (DXY) do wartości najwyższej od prawie dwóch miesięcy. Tym samym powstała presja spadkowa zarówno na złoto, jak i na bitcoina.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują nastroje wzrostowe. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 1,6%, Ethereum o 1,5%, Bitcoin Cash o 0,7% a Polkadot o 3,2%. Jedyny spadek w czołówce obserwujemy przy XRP – o 0,8%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 336.3 mld dolarów, a całkowity obrót wyniósł 108.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button