News

#1146 Newsy z dnia 28.09.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: CFTC: Zarzuty przeciwko Laino Group; EY: Nowe Narzędzia do badania danych w łańcuchu; Oszuści wśród e-rezydentów Estonii; Hakerzy przenoszą skradzione tokeny na Binance; Willy Woo: Już niedługo Bitcoin porzuci korelację z tradycyjnym rynkiem; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • CFTC: Zarzuty przeciwko Laino Group:

CFTC stara się, aby niezarejestrowana platforma zagraniczna płaciła amerykańskim inwestorom w swoich kontraktach terminowych na kryptowaluty, sugerując rozszerzenie jurysdykcji. W poniedziałek Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi złożyła zarzuty przeciwko Grupie Laino za nakłanianie inwestorów z USA do handlu kontraktami futures na towary, w tym Ethereum, Litecoin i Bitcoin bez rejestracji w komisji.

Zgodnie ze skargą CFTC zarejestrowaną w St. Vincent Laino Group, działająca jako PaxForex, korzystała z sieci oddziałów z siedzibą w USA w celu pozyskania amerykańskich inwestorów detalicznych. W ten sposób Laino Group naruszyła ustawę o giełdach towarowych.

CFTC nie określiła zakresu działalności Laino Group. Prośba komisji o ulgę rzeczywiście sugeruje, że ona sama nie wie, ile platforma handlowa przyjęła bez rejestracji. Oprócz wezwania do pełnego zwrotu wszystkich zgromadzonych środków, skarga CFTC dotyczy:

Nakazania pozwanemu i każdemu następcy po nim rozliczenie się przed sądem ze wszystkich swoich aktywów i pasywów, łącznie ze wszystkimi środkami otrzymanymi i wypłaconymi od klienta.

W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje ustalenie granicy jurysdykcji. W ostatnich latach CFTC konsekwentnie nazywa Bitcoina towarem. Pojawienie się Ethereum i Litecoin na liście z Bitcoinem, a także tradycyjnymi towarami, takimi jak złoto i srebro w ramach akcji ze strony CFTC, sugeruje, że Komisja traktuje te inne również jako towary, co zasugerował przewodniczący CFTC Heath Tarbert w  zeszłym roku.

Pytanie, które kryptowaluty powinny podlegać jurysdykcji CFTC, pojawiło się w paru ustawach przedstawionych Izbie Reprezentantów w zeszłym tygodniu.

  • EY: Nowe Narzędzia do badania danych w łańcuchu:

Wielka czwórka księgowa EY wprowadziła nowe rozwiązanie do badania danych w łańcuchu, w tym transakcji Bitcoina. Rozwiązanie Explorer i Visualizer wprowadzone jako część pakietu produktów EY Blockchain Analyzer, zgodnie z ogłoszeniem, wersja beta jest teraz dostępna bezpłatnie dla osób fizycznych.

EY ogłosili również, że wkrótce udostępnią rozwiązanie jako usługę na swojej stronie internetowej blockchain. Użytkownicy będą mogli korzystać z funkcji wyszukiwania wraz z technologią wizualizacji. Umożliwi to zespołom audytorskim eksplorację i śledzenie danych w łańcuchu poprzez wyszukiwanie określonych transakcji, adresów i bloków. Następnie mogą analizować zebrane dane w celu zarządzania ryzykiem prawnym, zgodnością i oszustwami.

Andrew Gordon, szef globalnych usług kryminalistycznych i integralności firmy EY, powiedział, że rozwiązanie Explorer i Visualizer sprawi, że raportowanie finansowe dla transakcji opartych na łańcuchu bloków będzie wygodniejsze.

(…) Pomoże wskazać potencjalne wartości odstające, w tym oszukańcze działania ostrzegawcze.

– dodał.

Ponadto, EY wprowadził nowe rozwiązanie na swojej platformie OpsChain – EY OpsChain Network Procurement, które prawdopodobnie umożliwi firmom prywatne i bezpieczne prowadzenie kompleksowych działań zakupowych w łańcuchu blokowym Ethereum.

Obecnie dostępne w bezpłatnej wersji beta rozwiązanie przenosi procesy biznesowe z systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa do współdzielonych inteligentnych kontraktów opartych na łańcuchu bloków, umożliwiając im automatyczne śledzenie wolumenów i globalnych wydatków. Rozwiązanie ma również pomóc kupującym i sprzedającym w uzyskaniu parytetu i pracy z globalnie uzgodnionymi warunkami i cenami.

  • Oszuści wśród e-rezydentów Estonii:

Estoński program e-rezydencji znajduje się od niedawna pod nadzorem lokalnego organu regulacyjnego, ponieważ obcokrajowcy, zarejestrowani jako e-rezydenci kraju bałtyckiego, są powiązani z oszustwami związanymi z kryptowalutami.

Jednostka analityki finansowej lokalnej policji odkryła, że zagraniczne firmy należące do e-rezydentów Estonii były zamieszane w wiele oszustw na dużą skalę. Organy regulacyjne podejrzewają również, że estońskie firmy i e-mieszkańcy byli zaangażowani w organizowanie pierwszych oszustw związanych z oferowaniem kryptowaluty, zgodnie z raportem policyjnym cytowanym przez Bloomberga.

Dzieje się to zaledwie trzy miesiące po tym, jak kraj przyjazny kryptowalutom stał się epicentrum skandalu związanego z praniem brudnych pieniędzy o wartości 220 mld dolarów. Estońskie organy regulacyjne natychmiast cofnęły licencje ponad 500 firmom kryptograficznym. Obecnie tylko 353 firmy posiadają licencję kryptograficzną w Estonii, podczas gdy 1.234 firm posiadało taką licencję na koniec 2019 roku.

Chociaż skandal wyrządził już wystarczające szkody przedsięwzięciom związanym z cyfryzacją Estonii, oczekuje się, że zaangażowanie jej e-rezydentów w oszustwa kryptograficzne pogorszy jej reputację.

Były premier Estonii, Taavi Roivas, powiedział, że program e-rezydencji był jednym ze środków, które miały pomóc krajowi skutecznie zrestartować się po 50 latach sowieckiej okupacji. Powiedział, że digitalizacja rzeczy zamiast polegania na plikach papierowych jest logicznym początkiem i stąd wziął się pomysł e-rezydencji.

Rząd uruchomił program w 2014 roku, aby zaoferować obywatelstwo estońskie każdemu, niezależnie od tego, gdzie faktycznie się znajduje.

Po wprowadzeniu na rynek brytyjski, starszy redaktor The Economist, Edward Lucas, został pierwszym e-rezydentem Estonii. W ich ślady poszło wiele innych znanych nazwisk z całego świata, w tym inwestorzy wysokiego ryzyka, tacy jak Tim Draper, Guy Kawasaki i Ben Horowitz. Były premier Japonii Shinzo Abe i kanclerz Niemiec Angela Merkel również później zostali e-rezydentami tego kraju. Jak dotąd w Estonii mieszka blisko 70.000 e-rezydentów.

Zespół e-rezydencji współpracuje teraz z policją, aby rozwikłać sprawę i odzyskać zaufanie do systemu e-rezydencji.

  • Hakerzy przenoszą skradzione tokeny na Binance:

Po poważnym włamaniu do giełdy kryptowalut KuCoin cyberprzestępcy nadal przenoszą skradzione kryptowaluty na zdecentralizowane giełdy. Według danych z usługi śledzenia transakcji kryptograficznych Whale Alert, hakerzy, którzy włamali się na KuCoin wysyłają token sieciowy Synthetix o wartości tysięcy dolarów do Uniswap – największego zdecentralizowanego protokołu finansowego DeFi pod względem całkowitej wartości zablokowanej.

28 września haker zakończył kolejną partię transakcji, przenosząc skradzione fundusze z KuCoin do głównego DEX Uniswap. Według danych Whale Alert, hakerzy wysłali dziś do DEX co najmniej 1.2 mln dolarów skradzionych tokenów SNX w serii czterech transakcji. Hakerzy KuCoin również przenieśli 5 mld dolarów w LINK i SNX na nieznane portfele, zgodnie z danymi Whale Alert. Rzecznik prasowy wyjaśnił, że co najmniej 4.2 mln dolarów z tej kwoty zostało faktycznie zamienione na Ethereum przy użyciu Uniswap i Kyber.

Analitycy z Whale Alert byli w stanie zidentyfikować co najmniej trzy adresy Ethereum zawierające brudne ETH pochodzące z włamania KuCoin.

Nie wydaje mi się, żeby zdawali sobie sprawę, jak widoczne są ich ślady.

powiedział rzecznik Whale Alert.

Dovey Wan, współzałożyciel firmy inwestycyjnej Primitive Ventures opartej na blockchain, uważa, że hakerzy KuCoin byli najwyraźniej „noobsami DeFi”, ponieważ po raz pierwszy próbowali sprzedać skradzione tokeny na największej na świecie scentralizowanej giełdzie Binance.

Haker, który zhakował Kucoina, najwyraźniej jest noobem Defi, próbował sprzedawać tokeny na Binance i nie zamienił skażonego USDT na Curve.

– powiedział Wan.

Wan powiedział, że DeFi może być przydatnym narzędziem dla hakerów, ponieważ infrastruktura ta składa się w rzeczywistości z naturalnych mikserów kryptowalut – usług, które pozwalają użytkownikom „mieszać” swoje monety z innymi użytkownikami w celu zachowania ich prywatności:

Wszystkie Defi infra to naturalne miksery z bardzo niskim poślizgiem […] Hakerzy z normalnym IQ wkrótce się zorientują, że to nie jest wyciek alfa, a Defi infra jest przeznaczony do wszystkich celów […] Jeśli haker może się włamać na CEX, to nie ma pojęcia, jak skutecznie zlikwidować przez DEX.

  • Willy Woo: Już niedługo Bitcoin porzuci korelację z tradycyjnym rynkiem:

Znany i ceniony Willy Woo zdaje się wierzyć, że kluczem do oddzielenia się Bitcoina od tradycyjnych rynków finansowych jest „wewnętrzna adopcja kryptowaluty”. Woo wierzy, że docelowo rozwój BTC będzie „zasilany” w największym stopniu przez wewnętrzną siłę sieci a nie przez spekulantów czy inwestorów instytucjonalnych. Krótko mówiąc, świetlanej przyszłości „króla kryptowalut” należy doszukiwać się w silnych i jasno określonych fundamentach.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś na giełdach dominuje kolor zielony wśród najpopularniejszych kryptowalut. Wzrosty notuje Bitcoin o 2,1%, Ethereum o 3,99%, XRP o 2,96%, Bitcoin Cash o 6,93%, Polkadot o 8,7% i Chainlink o 3,27%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 350.7 mld dolarów, a całkowity obrót 97.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button