News

#1150 Newsy z dnia 02.10.2020

Z piątkowych wydarzeń: Dyrektor ECB: Europa musi przygotować się na cyfrowe euro; DeFi: APY.Finance przyciąga 67 mln w godzinę; Giełdy nie przestrzegają przepisów KYC; Rumunia wystawia na aukcję krypto przejęte z oszustw; Krajobraz po BITMex; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Dyrektor ECB: Europa musi przygotować się na cyfrowe euro:

Długo oczekiwane cyfrowe euro ponownie pojawiło się w mediach, gdyż członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Fabio Panetta ogłosił dziś na blogu, że Europa:

… musi przygotować się do wprowadzenia cyfrowego euro, aby uzupełnić płatności gotówkowe.

Dostrzegł on rosnący „trend w kierunku płatności bezgotówkowych, zbliżeniowych” w regionie, a także ponownie podkreślił, że cyfrowe euro uzupełni gotówkę, a nie ją zastąpi, o czym wspominała wcześniej prezes EBC Christine Lagarde. W zeszłym tygodniu Lagarde stwierdziła, że cyfrowe euro stanowiłoby alternatywę dla „prywatnych walut cyfrowych”.

Jak dotąd inne banki centralne na całym świecie również zaczęły badać zastosowania walut cyfrowych w swoich istniejących systemach płatniczych, a banki centralne w Chinach, Japonii, Brazylii, nawet Wielkiej Brytanii i USA. W rzeczywistości Ludowy Bank Chin nazwał emisję CBDC nowym globalnym „polem bitwy”.

Bank Centralny w Chinach rozpoczął nawet poważne próby w sprawie swojej cyfrowej waluty, e-juana, w czterech głównych miastach na początku tego roku. W międzyczasie szwedzki Riksbank również badał i testował zastosowanie cyfrowej korony. Jednak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, a także Bank Anglii, celowo podchodzą ostrożnie do swoich własnych walut cyfrowych banku centralnego.

Podobnie wydaje się, że nawet Europejski Bank Centralny obrał ostrożną drogę przy wprowadzaniu cyfrowego euro. W rzeczywistości, w badaniu, zarząd EBC wyraził wątpliwość, czy bank powinien emitować swoje cyfrowe euro obok banknotów euro. W związku z tym Panetta powiedział, że EBC i krajowe banki centralne strefy euro rozważyłyby, czy region rzeczywiście „potrzebuje” cyfrowego euro.

EBC planował również zorganizowanie konsultacji społecznych w dniu 12 października, aby „wysłuchać opinii społeczeństwa i zainteresowanych stron”. EBC miał nadzieję, że „konsultacje” pomogą zrozumieć, czy ogół Europejczyków ufał cyfrowemu euro i je akceptował. Do tego, Panetta dodał, że ocena zaufania obywateli do cyfrowego euro jest rzeczywiście „wyzwaniem”.

  • APY.Finance przyciąga 67 mln w godzinę:

APY.Finance to najnowszy protokół DeFi, który zyskał na popularności, blokując ponad 67 mln dolarów stablecoinów w ciągu pierwszej godziny od uruchomienia programu wydobywczego.

Umowy wydobywcze APY.Finance zachęcają użytkowników do zapewniania płynności w postaci stablecoinów DAI, USDC i USDT, a użytkownicy są nagradzani tokenem. W pierwszym miesiącu wydobywa się 900.000 tokenów APY, jak nakreślono na oficjalnym blogu, ale „szczegóły dotyczące motywacji” będą się zmieniać z miesiąca na miesiąc. Całkowita kwota RRSO do wydobycia wyniesie łącznie 31.2 mln tokenów, czyli 31,2% całkowitej podaży.

Dystrybucja tokena APY wzbudziła obawy niektórych członków społeczności, a użytkownik Twittera Goomba stwierdził:

Nie ma szans, aby zwykli użytkownicy DeFi konkurowali tutaj z VC i wielorybami.

Dwa tygodnie temu APY.Finance zebrał 3.6 mln dolarów z prywatnej sprzedaży, po ogłoszeniu w poprzednim miesiącu. W ofercie wzięły udział znane firmy inwestycyjne z obszaru kryptowalut, w tym Alameda Research, Arrington XRP Capital, Coingecko i Parafi Capital.

Nie jest jasne, ile tokenów zostało sprzedanych i za jaką cenę. Jednak zgodnie z oficjalnym postem na blogu, dystrybucja tokenów spowoduje, że 20% trafi do inwestorów w rundzie seedowej po 0,09 USD za token (na jeden rok), a 16,5% zostanie zarezerwowane dla inwestorów strategicznych po 0,135 USD za token (na jeden rok).

Ponadto 20% będzie również zarezerwowane dla zespołu i doradców (na okres jednego roku, a następnie trzyletniego wydania liniowego). Po wydaniu całej podaży tokenów APY społeczność może kontrolować zaledwie 43,5% podaży tokena zarządzania.

Jeśli całe 36.5 mln tokenów dostępnych dla inwestorów zostanie wyprzedane, APY.Finance zgromadzi ponad 4 mln dolarów. Interesujące będzie sprawdzenie, czy token APY zostanie wymieniony natychmiast po uruchomieniu w podobny sposób, jak token UNI Uniswap i token SUSHI firmy Sushi.

  • Giełdy nie przestrzegają przepisów KYC:

Ponad połowa wszystkich giełd na świecie ma słabe protokoły identyfikacji KYC – z giełdami w Europie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, według nowego badania przeprowadzonego przez firmę CipherTrace zajmującą się analizą blockchain

CipherTrace przeanalizował ponad 800 zdecentralizowanych, scentralizowanych i zautomatyzowanych giełd i stwierdził, że 56% z nich w ogóle nie przestrzega wytycznych KYC, pomimo przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy AML. Najwięcej takich giełd jest w Europie, regionie znanym z surowszych przepisów. Jednak 60% europejskich dostawców usług zasobów wirtualnych ma nieodpowiednie praktyki KYC.

US, UK i Rosja to trzy kraje o największej liczbie giełd o słabym KYC. Singapur znajduje się również na szczycie stawki, jeśli chodzi o liczbę VASP. Badanie wykazało, że wiele giełd nie zadaje sobie trudu, aby podać kraj pochodzenia na swojej stronie internetowej. Wydaje się to celowe, gdyż z tych giełd 85% miało słabe ramy KYC. Oznacza to, że niektóre giełdy ukrywają swoje jurysdykcje, aby uniknąć konieczności rejestracji lub przestrzegania przepisów AML.

W raporcie zauważono, że 70% giełd zarejestrowanych na Seszelach ma słabe normy KYC, co sprawia, że ta mała wyspa jest wylęgarnią potencjalnych osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy.

W badaniu przeanalizowano również 21 DEX i stwierdzono, że aż 81% osób stosowało słabe lub nie znające swojego klienta praktyki KYC. Jednak DEX niekoniecznie jest dobrym miejscem do prania brudnych pieniędzy. CipherTrace zauważyła, że chociaż 7.9 mln dolarów kryptowalut skradzionych podczas hackowania KuCoin zostało sprzedanych na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap, nie zostało tam wyprane.

  • Rumunia wystawia na aukcję krypto przejęte z oszustw:

Władze rumuńskie są gotowe do zorganizowania pierwszej w historii aukcji kryptowaluty przejętej ze sprawy oszustwa.

Dziś, Narodowa Agencja Zarządzania Zajętymi Aktywami (ANABI) ogłosiła zbliżającą się aukcję skonfiskowanych Bitcoinów i Ethereum, zgodnie z orzeczeniem prokuratury w Ploiesti Court. Konkretna ilość kryptowaluty wystawionej na aukcję nie została ujawniona. W komunikacie prasowym ANABI stwierdził:

Biorąc pod uwagę charakter ruchomości wystawionej na aukcję, wybrany oferent będzie musiał poinformować Agencję, aby dokonać transferu, o adresach publicznych BTC i ETH powiązanych z platformą obrotu walutami wirtualnymi.

ANBI wyjaśniło, że platforma handlu kryptowalutami używana przez zwycięskiego oferenta będzie musiała być prawnym i zarejestrowanym podmiotem, który przestrzega rumuńskich norm prawnych i wytycznych dotyczących instrumentów finansowych. Musi uwzględniać wymagania Know Your Customer dla swoich klientów i spełniać krajowe i zagraniczne przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Jak informowaliśmy, Rumunia została wcześniej wezwana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w związku z opóźnieniem w transpozycji pełnej gamy przepisów przedstawionych w piątej dyrektywie w sprawie  przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu  – w tym dotyczących kryptowalut – do prawa krajowego. W lipcu tego roku Rumunia wraz z Irlandią została ukarana grzywną w wyniku opóźnienień, mimo że w międzyczasie kraj ten dokonał transpozycji pozostałych elementów dyrektywy.

Podczas gdy nadchodząca aukcja jest pierwszą w kraju, wiele aukcji kryptowalut zajętych w sprawach karnych było wcześniej organizowanych przez kraje na całym świecie.

  • Krajobraz po BITMex:

Zarzuty CFTC wobec BitMEX to taka „mała” wisienka, która chyba powinna wreszcie oderwać się od gałęzi, na której rośnie. „A taki był zdecentralizowany!” [BitMEX] – czytamy w wielu komentarzach… Czy w obliczu tego, co się wydarzyło, możemy mówić o konieczności „właściwej” lub „faktycznej” decentralizacji? Jeżeli tak, to co to właściwie oznacza?

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba przynosi nam znaczące korekty wśród najpopularniejszych krypto. W dół poszedł Bitcoin o -2,88%, Ethereum o -5,67%, XRP o 4,1%, Bitcoin Cash o -5,01%, Polkadot o -8,91% i Chainlink o -9,82%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 336.1 mld dolarów, a całkowity obrót 122.1 mld dolarów.

źródło: eng.ambcrypto.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button