News

#1164 Newsy z dnia 16.10.2020

Z piątkowych wydarzeń: Koreańskie stowarzyszenie wzywa opóźnienia podatku kryptograficznego; Rosyjskie banki zainteresowane testowaniem CBDC; Założyciel OKEx przedmiotem dochodzenia, giełda wstrzymuje wypłaty; Nowy Jork sonduje firmy kryptograficzne po włamaniu do Twittera; Rekordowa wartość chińskiej giełdy; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Koreańskie stowarzyszenie wzywa opóźnienia podatku kryptograficznego:

Koreańskie Stowarzyszenie Blockchain wezwało do opóźnienia rządowego planu wprowadzenia 20% podatku od handlu kryptowalutami o kolejne dwa lata.

Według raportu News1 Korea, Korea Blockchain Association, czyli KBA, żąda od organów regulacyjnych odroczenia przez rząd Korei Południowej wdrożenia długo oczekiwanej nowej strategii podatkowej do 1 stycznia 2023 r.

KBA nie stwierdza wprost, że jest to przeciwko 20% stawce podatku, ale stwierdziło, że giełdy kryptowalut i firmy z branży potrzebują „rozsądnego okresu” na przygotowanie się do ustawy o podatku dochodowym.

Jednym z powodów dla opóźnienia jest krótki okres między regulacjami dotyczącymi starego systemu podatkowego a rozpoczęciem nowego. Giełdy kryptowalut będą mogły zgłaszać transakcje objęte poprzednim kodeksem podatkowym do końca września 2021 r. Jednak KBA argumentuje, że skoro Ministerstwo Gospodarki i Finansów Korei określiło poprawiony kodeks, który ma być egzekwowany od 1 października 2021 r., trudno byłoby dostosować się do nowych przepisów w potencjalnie mniej niż 24 godziny.

Przewodniczący Korea Blockchain Association, Oh Gap-soo, zasugerował, że ponieważ rząd po raz pierwszy zaangażował się w opodatkowanie aktywów cyfrowych, konieczne może być tymczasowe zawieszenie kodeksu podatkowego. Regulatorzy mogą nie od razu akceptować raportów od firm kryptograficznych, co prowadzi do niepewności, czy w październiku będą one mogły nadal działać.

Branża napotka duże trudności w przygotowaniu się do opodatkowania, ponieważ nie jest wyposażona w infrastrukturę podatkową w sytuacji, gdy nie ma pewności, czy działalność będzie kontynuowana przed wejściem w życie ustawy o specjalnych płatnościach.

– czytamy.

Dodał, że: „Konieczne jest zapewnienie rozsądnego minimalnego okresu przygotowawczego, aby mógł on wnieść wkład w gospodarkę narodową i zapewnić długoterminowe wpływy podatkowe”.

Zgodnie z nowym planem podatkowym zyski z walut wirtualnych oraz wartości niematerialne i prawne będą klasyfikowane jako dochód podlegający opodatkowaniu, obliczany corocznie. Dochód z wirtualnych aktywów poniżej 2.000 dolarów rocznie znajduje się poniżej minimalnego progu i nie będzie opodatkowany. Każdy dochód wygenerowany z handlu kryptowalutami powyżej tego progu będzie jednak opodatkowany według ustalonej stawki 20%.

  • Rosyjskie banki zainteresowane testowaniem CBDC:

Szereg instytucji finansowych w Rosji wyraziło zainteresowanie przetestowaniem waluty cyfrowej banku centralnego kraju, czyli CBDC.

Według raportu opublikowanego przez lokalną agencję prasową Izwiestia, co najmniej pięć rosyjskich banków jest zainteresowanych udziałem w niepublicznych pilotażach rosyjskiego rubla cyfrowego w pierwszej połowie 2021 roku.

Lista banków obejmuje wspierany przez państwo Promsvyazbank, Bank Kredytowy Moskwy, bank komercyjny Zenit, bank hipoteczny Dom.RF i Rosyjski Narodowy Bank Handlowy Krymu. Ten ostatni chce aktywnie uczestniczyć w pierwszych pilotażach, aby zapewnić Krymowi „najbardziej innowacyjne technologie bankowe”.

Według raportu, bank centralny rozważa wykorzystanie cyfrowego rubla do dystrybucji wynagrodzeń i świadczeń, gdy waluta zostanie publicznie przyjęta. Bank Rosji podobno powiedział, że użytkownicy będą mogli przechowywać i przesyłać nadchodzącą walutę cyfrową za pomocą „odpowiednika karty bankowej”. Aby zaakceptować cyfrowy rubel, kupcy będą musieli „zmienić konfigurację terminali płatniczych”, zauważa raport.

Anatolij Aksakow, członek rosyjskiej Dumy Państwowej i kluczowy przedstawiciel rosyjskich wysiłków legislacyjnych związanych z kryptowalutami, powiedział, że Rosja jest gotowa do przyjęcia cyfrowej waluty pod względem technologicznym i prawnym. Urzędnik podobno stwierdził, że pierwsze programy pilotażowe dotyczące cyfrowego rubla mają wystartować w 2021 r. po przyjęciu rosyjskiej ustawy „o cyfrowych zasobach finansowych” 1 stycznia.

  • Założyciel OKEx przedmiotem dochodzenia, giełda wstrzymuje wypłaty:

Założyciel dużej globalnej giełdy kryptowalut OKEx został podobno przesłuchany przez władze przed tym, jak OKEx zawiesiło wypłaty kryptowalut.

Chińska agencja informacyjna Caixin poinformowała dziś, że założyciel OKEx, Mingxing Xu, znany również jako Star Xu, został podobno przesłuchany przez policję. Według publikacji, dyrektor był przesłuchiwany „co najmniej tydzień temu” i przez pewien czas był nieobecny w pracy.

Kiedy zwrócono się o komentarz na temat udziału Xu w dochodzeniu policyjnym, OKEx powiedziała, że giełda nie jest już powiązana z OK Group, w której Xu jest dyrektorem wyższego szczebla, a zatem nie może komentować jego działań.

Wiadomość pojawiła się wkrótce po tym, jak giełda OKEx zawiesiła wypłaty aktywów kryptograficznych na swojej platformie. Według firmy, posiadacze kluczy prywatnych OKEx współpracują z biurem bezpieczeństwa publicznego w ramach trwającego śledztwa.

Nie jesteśmy w stanie ujawnić charakteru trwającego śledztwa, ale chcielibyśmy zapewnić wszystkich użytkowników OKEx, że ich fundusze są bezpieczne i że wszystkie inne funkcje OKEx pozostają nienaruszone.

– twierdzi giełda.

Dyrektor generalny OKEx, Jay Hao, powiedział, że decyzja o tymczasowym zawieszeniu wypłat została podjęta „z myślą o bezpieczeństwie użytkownika”, stwierdzając:

Jako wiodąca na świecie giełda, bezpieczeństwo użytkowników nie jest czymś, gdzie OKEx może pójść na kompromis. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby niezwłocznie przywrócić tę usługę i jak najszybciej udostępnimy aktualizacje w tej sprawie.

– powiedział.

  • Nowy Jork sonduje firmy kryptograficzne po włamaniu do Twittera:

Nowojorski Departament Usług Finansowych (NYDFS) opublikował obszerny raport analizujący wpływ lipcowego hakowania na Twittera, który doprowadził do kradzieży Bitcoinów o łącznej wartości ponad 118.000 dolarów.

NYDFS stwierdza, że daleko poza bezpośrednim wpływem materialnym incydent ujawnił głębokie słabości cyberbezpieczeństwa notowanej na giełdzie firmy mediów społecznościowych, wycenianej na 37 mld dolarów i liczącej ponad 330 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. Odkrycie ma poważne konsekwencje w świetle stale rosnącego wpływu platformy zarówno na rynki finansowe, jak i na sferę polityczną. 

Dwie kluczowe sekcje raportu NYFDS dotyczą wpływu włamania na Twittera na licencjobiorców departamentu oraz tego, jak te firmy zareagowały, aby chronić swoich klientów przed oszustwami. NYFDS przeprowadził również badanie i opracował zalecenia firm kryptograficznych dotyczące zapobiegania powodzeniu podobnego cyberataku w przyszłości.

Agencja zauważa, że w trzeciej fazie włamania napastnicy celowali w konta na Twitterze firm kryptograficznych, w tym podmiotów objętych regulacją NYDFS. Te „zareagowały szybko, aby zablokować dotknięte adresy, demonstrując dojrzałość nowojorskiego rynku kryptowalut i osób upoważnionych do angażowania się na nim. Ich działania pokazują, że Nowy Jork nadal wyznacza wysokie standardy i przyciąga tylko najbardziej odpowiedzialnych inwestorów”.

Coinbase, Gemini i Square, z których wszystkie zapewniają usługi portfelowe i których konta na Twitterze zostały zhakowane, szybko zablokowały adresy Bitcoin opublikowane przez hakerów na Twitterze. Według ankiety przeprowadzonej przez NYFDS, każda z firm zablokowała odpowiednie adresy w ciągu 40 minut od zhakowania ich kont.

Piętnaście ankietowanych firm kryptograficznych w sumie zablokowało transfery na adresy, podczas gdy siedem nie. W raporcie zauważono, że niektóre firmy mają różne modele biznesowe i nie obsługują bezpośrednio usług powierniczych i transferowych, co tłumaczy ich bezczynność.

Umieszczając włamanie w kontekście, NYFDS zauważa, że w 2019 r. miliony ludzi na całym świecie straciło ponad 4.3 mld dolarów na oszustwach związanych z kryptowalutami – wzrost z zaledwie 650 mln dolarów w 2018 r. Wykorzystując pandemię, oszuści ukradli już ponad 380 mln dolarów w pierwszej połowie 2020 r. 

  • Rekordowa wartość chińskiej giełdy:

Ożywienie gospodarcze aktywnie oddziałuje na chińskie indeksy. Wartość giełdy po raz pierwszy od pięciu lat przekroczyła wartość ponad 10 bilionów dolarów.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się spadkami. Bitcoin stracił na wartości o 0,5%, Ethereum o 2,5%, XRP o 2,6% a Bitcoin Cash o 4,9%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 355.4 mld dolarów, a całkowity obrót 82.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button