News

#1166 Newsy z dnia 18.10.2020

Z niedzielnych wydarzeń: KuCoin: Kolejny transfer skradzionych środków; OCB dołącza do RippleNet jako partner strategiczny; Bitcoin: Zainteresowanie inwestorów nie maleje; Projekt COVER: Kolejne „pump and dump”; Sieć testowa ETH – Medalla, ponownie nie działa; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • KuCoin: Kolejny transfer skradzionych środków:

Według tweeta opublikowanego przez Whale Alert, część funduszy skradzionych podczas hakowania KuCoin w zeszłym miesiącu znów się przemieszcza. Platforma śledząca blockchain zgłosiła, że 1.814 ETH (665.980 dolarów) z wyżej wymienionych środków zostało przeniesionych z portfela o nazwie „Kucoin Hack 2020” do nieznanego portfela. Wcześniej 4.000 ETH (1.469,285 dolarów) zostało przeniesionych z tego samego adresu do innego nieznanego portfela.

KuCoin od dłuższego czasu monitoruje przepływ tych środków, a giełda sygnalizowała wiele podejrzanych adresów w ostatnich 3 tygodniach. Jest prawdopodobne, że skoro fundusze nie zostały przeniesione z tego adresu od kilku godzin, wkrótce również i on zostanie oflagowany.

Po tym, co zostało potwierdzone jako trzeci co do wielkości hack w historii kryptowalut, wiele giełd połączyło się, aby zapobiec przenoszeniu funduszy przez hakera, szczególnie poprzez oznaczanie podejrzanych adresów, na które zostały przelane środki. Było to możliwe, ponieważ ze skradzionych środków o wartości 281 milionów dolarów 152 mln to tokeny oparte na Ethereum, które nie są odporne na blokady, co oznacza, że organizacje mają prawo do zamrażania kont i odzyskiwania tokenów.

W wielu przypadkach tak właśnie się stało. CTO Bitfinex, Paolo Ardoino potwierdził, że Tether pomyślnie zamroził łącznie 22 mln tokenów USDT (około 22 mln dolarów), a Ampleforth zablokował transfer 14,82 tokenów AMPL (10.8 mln dolarów) od atakującego. Z drugiej strony, większość tokenów dotkniętych włamaniem zdecydowała się zakończyć wymianę, w której zainfekowane środki zostały zastąpione i zabezpieczone.

Podczas gdy swapy tokenów rozwiązały jeden problem na scentralizowanych giełdach, stworzyły inny, na zdecentralizowanych giełdach. Haker KuCoin podobno zamienił skradzione tokeny, te, które były zagrożone zamrożeniem, na odporną na cenzurę kryptowalutę, taką jak Bitcoin.

Jak donosi Elliptic, fundusze o wartości 19.5 mln dolarów zostały sprzedane na DEX-ach, z czego 10.5 mln dolarów zostało sprzedanych na samym Uniswapie.

Zamiana skradzionych tokenów na kryptowaluty odporne na cenzurę jest jaskrawym przykładem istniejących luk i osłabiające próby zapobiegania praniu pieniędzy za pośrednictwem tych systemów. Takie luki w związku z tym przemawiają za przyjęciem większej liczby wytycznych KYC AML przez DEX w przyszłości.

  • OCB dołącza do RippleNet jako partner strategiczny:

Wietnamski Orient Commercial Joint Stock Bank dołączył do RippleNet jako partner strategiczny. Phong Nguyen, szef Fintech w OCB, opisał partnerstwo strategiczne jako wynik:

(…) 10-miesięcznego wysiłku w mobilizowaniu zasobów wielooddziałowych i agresywnym badaniu przypadków użycia biznesowego.

Według Nguyen technologia Ripple obniży koszty i opłaty związane z przekazami pieniężnymi i płatnościami transgranicznymi, jednocześnie zwiększając produktywność i przejrzystość.

Należy jednak zauważyć, że w momencie pisania tego tekstu zarówno OCB, jak i Ripple nie ogłosiły jeszcze tego oficjalnie w komunikacie prasowym.

OCB ma siedzibę w Ho Chi Minh i jest jednym z największych banków w Wietnamie, posiadającym 4.6 mld dolarów AUM i ponad 130 oddziałów w całym kraju. Co ciekawe, jest to drugi bank, który dołączył do Ripple, po tym, jak TPBank zrobił to w 2019 roku i był w stanie zwiększyć prędkość swoich przekazów do kilku minut, a nie kilku godzin.

RippleNet to produkt Ripple w zakresie płynności natychmiastowych, który wykorzystuje XRP do łączenia dwóch walut, ułatwiając płatności transgraniczne w zaledwie trzy sekundy. Ripple posiada globalną sieć obejmującą ponad 200 instytucji finansowych, gdzie ułatwia płatności w ponad 40 walutach. W rzeczywistości, według ostatnich raportów, 20% transakcji RippleNet jest wykonywanych przy użyciu XRP.

Należy jednak zauważyć, że kryptowaluta nadal pozostaje nielegalna w Wietnamie. TPBank prawdopodobnie korzysta z xCurrent firmy Ripple, który ułatwia płatności transgraniczne za pomocą protokołu Interledger, a nie xRapid, który korzysta z XRP Ledger. Można założyć, że OCB zrobi to samo.

Wcześniejsze partnerstwa Ripple z takimi instytuacjami jak SBI Remit i Michinoku Bank doprowadziły wielu do spekulacji na temat istnienia korytarza między Japonią a Wietnamem, który nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony. Podczas gdy Japonia przyznaje status prawny używaniu kryptowalut w tym kraju, tego samego nie można jeszcze powiedzieć o Wietnamie.

Wietnamski rynek przekazów pieniężnych wzrósł o 23,6% rok do roku i oczekuje się, że do 2024 roku osiągnie 51 mln dolarów. Jeśli więcej banków w regionie przyjmie tę technologię, a przepisy staną się bardziej korzystne, istnieją powody, by sądzić, że Wietnam będzie ważnym strategicznym regionem dla przyszłych płatności.

Mówiąc o Ripple, firma ujawniła kilka ulepszeń swojej platformy transakcji na żądanie na ostatniej konferencji Swell. Dyrektor generalny Ripple Brad Garlinghouse ujawnił, że w ciągu 3 lat od powstania RippleNet przeprowadzono ponad 2 mln transakcji o wartości nominalnej 7 mld dolarów.

Firma dostrzega duży potencjał w regionie Azji i Pacyfiku, a Garlinghouse powiedział:

Obserwujemy największą trakcję w Azji… Teraz jest jasne, że nasi klienci są coraz bardziej zainteresowani rynkami wschodzącymi.

  • Projekt COVER: Kolejne „pump and dump”:

Wydaje się, że dane DeFi o zablokowanej wartości TVL przekraczają 10 mld dolarów, to jednak oszustwa wychodzą na światło dzienne. Chociaż „oszustwo” jest mocnym, powszechnym słowem, nie wszystkie projekty są tymi przez „per se”. W ten weekend wydaje się, że projekt COVER wzbudza co raz więcej wątpliwości.

Podążając za falą szumu, wymieniając Andre Cronje i SBF FTX jako doradców, token SAFE projektu Cover wydaje się mocno pompować. Wprowadzony we wrześniu 2020 roku przez Chefinsurance, jest swego rodzaju ubezpieczeniem dla ryzykownych inteligentnych kontraktów DeFi. Protokół obiecał zająć się głównym wąskim gardłem DeFi – zaangażowaniem ludzi – co pośrednio oznaczało ryzyko wadliwych inteligentnych kontraktów. Istnieje wiele przykładów ilustrujących błędy w inteligentnych kontraktach, z których wiele doprowadziło do utraty środków w milionach.

Interesującą częścią tego tokena DeFi jest to, że oficjalny blog Medium protokołu Cover podał, że otrzymał dotacje od Andre Cronje i Blue Kirby (zbanowanego anonimowego użytkownika Twittera). Oprócz tego, w ramach projektu jako doradca znalazł się Sam Bankman-Fried, dyrektor generalny FTX, obok Andre Cronje i innych.

Wkrótce pojawił się SBF i napisał na Twitterze o tym, że nie ma on nic wspólnego z projektem Cover:

OK, nie mam pojęcia, co się dzieje z COVER. Nie jestem zaangażowany w żadne podejmowanie decyzji. Ten tweet również nie wydaje osądów, ponieważ NIE WIEM, CO SIĘ DZIEJE.

Jednak w momencie pisania tego newsa nie jest znana odpowiedź Andre Cronje.

Nie jest to pierwszy projekt DeFi „powiązany” z SBF i Andre Cronje, który został zaatakowany lub doświadczył tak zwanego „wyciągania dywanu”. Wyróżniają się 3 przypadki. Pierwszym był Eminence, osobisty projekt Cronje, który został wydany przed premierą. Doprowadziło to do ostatecznego spadku ceny tokenu ESM projektu i strat w wysokości 15 mln dolarów.

Drugim był token LBI „rug pull”, który doprowadził do podobnych, ale ogromnych strat inwestorów. Ostatnim, ale nie mniej ważnym, było fiasko Cream Finance, które przyczyniło się do tego, że SBF FTX znalazło się pod lupą.

  • Bitcoin: Zainteresowanie inwestorów nie maleje:

Chociaż rynek był wstrząśnięty, gdy młot regulacyjny uderzył w BitMEX na początku października, to jednak od tego czasu odzyskał równowagę. Bitcoin, największy zasób, odczuł nagłą presję z powodu paniki na rynku, ale udało mu się utrzymać i odzyskać w kolejnych dniach, osiągając wartość 11.731 dolarów, czego nie odnotował od jakiegoś czasu.

Nawet gdy Square ogłosił swoją inwestycję w Bitcoina, rynek wchłonął tę wiadomość i nie zachowywał się zbyt zmiennie. Była to cecha, która była wskazywana jako problem przez wielu tradycyjnych inwestorów. Jednak z czasem Bitcoin zyskał dojrzałość, a wraz z nią zaufanie inwestorów instytucjonalnych.

Według dostawcy danych Arcane Research, giełda Bakkt była świadkiem kolejnego rekordowego miesiąca od września do października. Wzrost zainteresowania ze strony instytucji wynikał głównie z zainteresowania firm takich jak Microstrategy i Square. Ponieważ giełda jest dedykowana inwestorom instytucjonalnym w USA, powyższy wzrost wolumenu sugerował rosnący apetyt instytucji na BTC.

Arcane podkreślił ten wzrost, zauważając, że w październiku na Bakkt wygasło 400 kontraktów BTC. Był to wzrost o 14% od września. Natomiast otwarte zainteresowanie Bakkt od połowy września stopniowo rosło. OI w dniu 15 października wyniósł około 18 mln dolarów, jednak 16 października odnotował spadek o 3 mln dolarów.

Oprócz Bakkt innymi platformami szeroko używanymi przez instytucje były LMAX Digital i CME, które również odnotowały wzrost wolumenu w październiku. Według Skew, LMAX Digital zajął drugie miejsce pod względem 24-godzinnego wolumenu spotów BTC, zaraz po Coinbase.

LMAX Digital przekraczał jednak dzienny wolumen innych czołowych giełd detalicznych, takich jak Bitstamp, Kraken i Gemini. Natomiast zainteresowanie na CME od początku miesiąca wykazywało silny trend wzrostowy. 16 października zmienił się z 345 mln dolarów na 515 mln dolarów. Były to dość wyraźne oznaki dużego popytu ze strony instytucji na BTC.

  • Sieć testowa ETH – Medalla, ponownie nie działa:

Sieć testowa Ethereum 2.0, Medalla, okazała się kompletnym niewypałem, a udział aktywności użytkowników, którzy ją testują spadł do zaledwie 1,5%. Z racji tak niskiej aktywności testujących, ryzyko hard forka jest dość znaczące. Na bloku 515616 sieci Ethereum, aktualizacja Medalla wyrzuciła błąd i przestała działać. Dlatego też, w celu rozwiązania problemu może być potrzebny hard fork.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś wszystkie najpopularniejsze krypto zyskują. Do góry poszedł Bitcoin o 1,06%, Ethereum o 2,4%, XRP o 0,42%, Bitcoin Cash o 1,36%, Chainlink o 2,34% i Polkadot o 3,77%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 359.3 mld dolarów, a całkowity obrót 60.5 mld dolarów.

źródło: eng.ambcrypto.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button