News

#1168 Newsy z dnia 20.10.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Line buduje platformę dla azjatyckich CBDC; Twórca Filecoin reaguje na zarzuty o strajk górników; Pompliano: Cyfrowy dolar powinien ukazać się teraz; Kirgistan: Blockchain w celu uniknięcia oszustw wyborczych; Zmienność BTC na historycznie niskim poziomie; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Line buduje platformę dla azjatyckich CBDC:

Line, z siedzibą w Tokio, filia południowokoreańskiej firmy Naver, buduje platformę do rozwijania walut cyfrowych banków centralnych, poinformowała południowokoreańska agencja informacyjna Chosun Ilbo. Źródła zaznajomione z tą sprawą podobno powiedziały Chosun Ilbo, że Line ma na celu wsparcie rozwoju tak zwanego „dostosowanego CBDC”.

Według raportu, firma komunikacyjna omawia zastosowanie swojej platformy CBDC opartej na blockchain z kilkoma bankami centralnymi w głównych krajach azjatyckich. Dyrektorzy linii powiedzieli, że nie mogą ujawnić, które  kraje rozważają zastosowanie platformy.

Rzecznik Line powiedział, że celem firmy jest:

(…) zapewnienie platformy blockchain, która jest odpowiednia dla CBDC w oparciu o Line Blockchain.

Line aktywnie eksploruje branżę kryptowalut i blockchain. W sierpniu 2020 roku uruchomiła platformę programistyczną blockchain dla zdecentralizowanych aplikacji i usług, oraz portfel aktywów cyfrowych o nazwie Bitmax. Wcześniej w tym roku, kryptowalutowa spółka zależna Line, LVC Corporation, rozpoczęła handel swoim zastrzeżonym łączem kryptowalutowym (LN) w Japonii.

Szereg krajów azjatyckich planuje wprowadzenie CBDC. 9 października bank centralny Japonii oficjalnie ogłosił, że rozpocznie weryfikację koncepcji CBDC w 2021 roku. 7 października południowokoreański bank centralny podobno ogłosił, że rozpocznie fazę dystrybucji swojego pilotażowego programu CBDC w przyszłym roku.

  • Twórca Filecoin reaguje na zarzuty o strajk górników:

Juan Benet, twórca platformy przechowywania danych opartej na blockchain, Filecoin, nazwał zarzuty, że górnicy wydobywający jego token strajkowali od zeszłego tygodnia – „nonsensem”.

Według raportu 8btc.com, pięciu największych górników Filecoin wyłączyło tysiące platform, aby zaprotestować przeciwko modelowi ekonomicznemu platformy. W ramach tego systemu górnicy są zobowiązani do postawienia tokenów Filecoin jako zabezpieczenia podczas produkcji bloku. Jednak wielu z nich najwyraźniej ma zbyt mało potrzebnych do tego  tokenów.

Krypto użytkownik Twittera, Nico Deva, był jednym z pierwszych, którzy twierdzili, że „większość górników” strajkowała w związku z wytycznymi, że muszą kupić tokeny Filecoin, aby móc skorzystać z wydobycia. To rzekomo nie podobało się niektórym czołowym górnikom w Chinach, co doprowadziło do doniesień o możliwym strajku.

Kalkulacja serwetkowa pokazuje, że Twój system wydobywczy, który wymaga sprzętu o wartości 20.000 dolarów, również zmusza Cię do zakupu większej liczby monet.

– powiedział Deva, odnosząc się do pierwszej oferty monet (ICO) Filecoina w 2017 roku, która zebrała ponad 200 mln dolarów w mniej niż godzinę.

Benet napisał  na Twitterze, że tak nie jest, stwierdzając, że górnicy po prostu produkują bloki w wolniejszym tempie:

Dzieje się tak, że górnicy rosną wolniej niż przed uruchomieniem. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że sieć nie subsydiuje już swoich zobowiązań i wysokości opłat – opłaty to teraz prawdziwe pieniądze, a górnicy muszą dopasować tempo wzrostu do przepływu tokenów.

Założyciel Filecoin twierdził, że projekt zalecał wielu górnikom „spowolnienie tempa wzrostu, aby dopasować się do ich przepływu lub wstrzymania, dopóki nie będą mogli sobie pozwolić na stały wzrost”.

Spadek wzrostu niektórych górników wynika z zastosowania się do naszych rad.

– powiedział Benet, dodając:

Są tacy górnicy, którzy chcą próbować uzyskać więcej. Jeśli mogliby winić społeczność, dając im dużo więcej pieniędzy, może to być warte spróbowania. Rzecz, której się szybko uczysz, gdy stawką są duże pieniądze, to spróbowanie wszelkiego rodzaju manipulacji.

Mainnet platformy został uruchomiony w zeszłym tygodniu, umożliwiając handel tokenami FIL na głównych giełdach. Cena tokena wzrosła o 118% w mniej niż dwa dni, zanim spadła o prawie 80%. CoinMarketCap pokazuje, że w chwili pisania tego artykułu cena FIL obecnie wynosi 34,79 dolarów.

  • Pompliano: Cyfrowy dolar powinien ukazać się teraz:

Niedawne komentarze Jerome’a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej USA, pokazują, że rząd amerykański nie przejmuje się zbytnio szybkością, jeśli chodzi o rozwój cyfrowej waluty banku centralnego. Z kolei współzałożyciel Morgan Creek Digital, Anthony Pompliano, twierdzi, że czas jest najważniejszy.

Mówią o tym, że może zbudujemy taki w ciągu najbliższych kilku lat.

– powiedział Pompliano o ostatnich komentarzach Powella na temat CBDC, dodając:

To nie będzie następnych kilka lat. To jest teraz kluczowa s[rawa i jeśli nie będą działać, Stany Zjednoczone będą daleko w tyle za Chinami, ponieważ wszystko sprowadza się do dostępności.

Powell podkreślił znaczenie dokładności nad szybkością, jeśli chodzi o wydawanie CBDC podczas dyskusji na temat płatności transgranicznych 19 października.

Nie podjęliśmy decyzji o wydaniu CBDC i uważamy, że jest jeszcze dużo pracy do zrobienia.

– powiedział Powell, kładąc większy nacisk na prawidłowe zbudowanie CBDC niż na wygranie wyścigu cyfrowej waluty.

W międzyczasie Chiny kontynuują działania ws. rozwoju CBDC, gdzie już rozpoczęły testowanie swojego cyfrowego juana.

Pomliano wyjaśnił znaczenie dostępności:

Jeśli siedzę gdzieś na świecie i mogę korzystać z połączenia internetowego i chcę mieć globalną walutę, czy mogę dostać juana, czy dolara. Opierając się na komentarzu Pompliano, ludzie mogą skłaniać się ku najłatwiejszemu rozwiązaniu, którym może być chińskie CBDC, jeśli stanie się dominatorem w branży, zanim USA wejdą do gry.

Pompliano wybrał się do CNBC we wrześniu 2019 roku, aby udzielić wywiadu, podczas którego wyraził znaczenie cyfrowego dolara amerykańskiego. Po roku zainteresowania CBDC z wielu krajów na całym świecie, komentarze Pompliano są nadal aktualne.

  • Kirgistan: Blockchain w celu uniknięcia oszustw wyborczych:

Sadyr Japarov, pełniący obowiązki prezydenta Kirgistanu, zaproponował krajowej komisji wyborczej wykorzystanie technologii blockchain do usprawnienia wyborów w tym kraju. W wywiadzie dla Al-Jazeera Japarov uważa, że tylko technologia blockchain może zagwarantować uczciwe wybory prezydenckie i parlamentarne.

Do niedawna nowo mianowany prezydent i premier odbywał karę jedenastu lat więzienia za domniemany udział w porwaniu funkcjonariusza publicznego. Japarov utrzymywał, że został niesłusznie oskarżony i wrobiony politycznie.

Według Japarova, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, technologię blockchain można wdrożyć w ciągu trzech do sześciu miesięcy. Wierzy, że pomoże to narodowi w walce z korupcją i niepokojami politycznymi z powodu ewentualnego domniemania nt. sfałszowanych wyborów w Kirgistanie.

Kirgistan był świadkiem dużej zmienności politycznej , a na początku tego miesiąca w stolicy Biszkeku odbyły się masowe protesty przeciwko kupowaniu głosów w sondażach parlamentarnych. W ostatnich wiadomościach Japarow został również oskarżony o zastraszanie byłego prezydenta Sooronbaia Jeenbekova, na co powiedział on, że „boją się go tylko ci, którzy są zaangażowani w korupcję”.

Do tej pory w kraju odbyły się trudne wybory, ale nie zgodne z prawem praktyki utrzymywały się nawet podczas wyborów w tym miesiącu, pomimo zastosowania technologii takich jak skanowanie odcisków palców,  czy skaner elektroniczny, podłączony do centralnego serwera.

Mając nadzieję na przywrócenie porządku w kraju, Japarow powiedział:

Mieliśmy trzy rewolucje z powodu niesprawiedliwych wyborów. Jeśli tak się stanie ponownie, niepokoje i rewolucje będą kontynuowane. Od teraz wszystko będzie uczciwe. Skonsultowałem się z Centralną Komisją Wyborczą i zaproponowałem im wprowadzenie technologii blockchain.

W międzyczasie Sierra Leone, państwo zachodnioafrykańskie, stało się pierwszym krajem, który przeprowadził głosowanie oparte na blockchain. Do tej technologii przystąpiła też Rosja, planując jedynie uruchomienie projektu pilotażowego opartego na głosowaniu w blockchain.

  • Zmienność BTC na historycznie niskim poziomie:

Zrealizowana zmienność BTC przy cenie powyżej 10.000 dolarów jeszcze nigdy w historii nigdy nie spadła tak nisko. Czy Bitcoin wkroczył w bezprecedensowa fazę, która doprowadzi go w efekcie do ogromnej zmienności?

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba przyniosła nam spadki na giełdach. Korektę notuje Ethereum o -2,8%, XRP o -1,95%, Bitcoin Cash o -2,61%, Chainlink o 6,13% i Polkadot o -2,03%. Do góry poszedł Bitcoin o 1,54%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 366.6 mld dolarów, a całkowity obrót 80.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, eng.ambcrypto.com, coinmarketcap.combithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button