News

#1169 Newsy z dnia 21.10.2020

Ze środowych wydarzeń: Bahamy emitują pierwsze na świecie CBDC, „Sand Dollar”; Bitcoin przebija próg 12.000 dolarów; Giełda kryptowalut DragonEx rozważa zamknięcie; Burkhard Balz: CBDC zagraża systemowi finansowemu; Staking na Ethereum 2.0 jeszcze w tym roku?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bahamy emitują pierwsze na świecie CBDC, „Sand Dollar”:

Bank Centralny Bahamów ogłosił, że „Sand Dollar” – wspierana przez państwo wirtualna waluta – jest już dostępna w całym kraju.

Według postu opublikowanego na Facebooku przez Project Sand Dollar, cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) stała się dostępna dla wszystkich 393.000 mieszkańców Bahamów od około 22:00 UTC. To sprawia, że Bahamy są pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie wprowadził CBDC.

Chiny testują obecnie program pilotażowy dla swojego cyfrowego juana, natomiast cyfrowa waluta Kambodży „Bakong” ma zostać uruchomiona w najbliższych miesiącach.

Przelewy w Sand Dollar są dokonywane przez telefon komórkowy – od 2017 roku około 90%  populacji Bahamów korzysta z telefonów komórkowych.

Według strony internetowej Sand Dollar, mieszkańcy Bahamów mogą korzystać z cyfrowej waluty u każdego sprzedawcy „dzięki portfelowi elektronicznemu zatwierdzonemu przez Bank Centralny na swoim urządzeniu mobilnym”, a opłaty transakcyjne są „znikome”. Bank centralny wybrał firmę NZIA jako dostawcę rozwiązań technologicznych na potrzeby wprowadzenia waluty cyfrowej.

Bank centralny Bahamów od kilku lat przygotowuje się do uruchomienia CBDC. W 2019 roku rozpoczął program pilotażowy, wykorzystując 48.000 cyfrowych Sand Dollars na wyspach Exuma i Abaco, które łącznie mają mniej niż 25.000 mieszkańców. Każdy Sand Dollar jest powiązany z dolarem bahamskim, który z kolei jest powiązany z dolarem amerykańskim.

Sand Dollar ma na celu zwiększenie integracji finansowej w archipelagu obejmującym ponad 700 wysp, z których około 30 jest zamieszkanych.

  • Bitcoin przebija próg 12.000 dolarów:

Wiadomość, że PayPal będzie obsługiwał Bitcoina nadal napędza rynki. W rezultacie Bitcoin przekroczył dziś poziom 12.000 dolarów.

Dane z Cointelegraph Markets, Coin360 i TradingView potwierdziły najlepszy dzień Bitcoina od ponad roku – 24-godzinne zyski przekroczyły 7%.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, PayPal planuje obsługiwać Bitcoina i trzy altcoiny – Ethereum, Litecoina i Bitcoina Cash od przyszłego roku. Reakcje na ową wiadomość wciąż się pojawiają i są co najmniej mieszane, a niektórzy analitycy krytykują firmę za to, że nie daje potencjalnym inwestorom swobód związanych ze standardowymi portfelami kryptowalut.

Celem PayPal jest świadczenie usług przechowywania kryptowalut, jednak firma nałoży ograniczenia na to, w jaki sposób fundusze mogą wpływać i opuszczać jej produkty.

A więc to wszystko to wielki burger z niczym PayPal, tylko wpisy w centralnej bazie danych PayPal, nic wspólnego z Bitcoinem.

– odparł planB.

Niemniej jednak po tym, jak Reuters przedstawił informację, wpływ na nastroje rynkowe był natychmiast widoczny. Litecoin przewodził wzrostom altcoinów z 11,1% wzrostem do 52,30 dolarów.

  • Giełda kryptowalut DragonEx rozważa zamknięcie:

Giełda kryptograficzna DragonEx zawiesiła wpłaty i wypłaty wszystkich walut cyfrowych na swojej platformie z powodu problemów wywołanych ciągłym zamrożeniem wypłat z OKEx.

W oficjalnym komunikacie DragonEx powiedziała, że zamrożenie OKEx wywołało „kryzys zaufania” do scentralizowanych giełd wśród klientów, co z kolei spowodowało masowe wypłaty i pogorszyło obsługę platformy.

DragonEx pracuje teraz nad planem restrukturyzacji, aby wznowić wpłaty i wypłaty na platformie. Przedstawiciele firmy powiedzieli, że jeśli plan ten się nie powiedzie do 2 listopada 2020 r., giełda będzie musiała zostać zamknięta.

Wiadomość o zbliżającym się zamknięciu DragonEx pojawiła się wkrótce po tym, jak OKEx częściowo wznowił niektóre usługi na swojej platformie po zawieszeniu wypłat 16 października. 21 października OKEx ogłosił, że wznawia usługi wymiany walut cyfrowych typu peer-to-peer z trzema walutami fiducjarnymi – chińskim juanem, rupią indyjską i dongiem wietnamskim.

  • Burkhard Balz: CBDC zagraża systemowi finansowemu:

Burkhard Balz, niemiecki polityk i członek zarządu banku centralnego tego kraju, powiedział, że kluczowe znaczenie ma zbudowanie narzędzi ograniczających wykorzystanie cyfrowego euro po jego uruchomieniu.

Balz podkreślił, że ludzie powinni mieć możliwość korzystania z cyfrowego euro wspieranego przez bank centralny jedynie jako sposobu płatności, a nie jako środka tezauryzacji.

Jeśli waluta cyfrowa banku centralnego ma takie same cechy jak tradycyjny pieniądz, deponenci mogliby wycofać swoje środki w czasie kryzysu, zamieniając je na cyfrowe euro, czyniąc je ciężarem dla banku centralnego.

Może to doprowadzić do strukturalnej dezintermediacji sektora bankowego, a w konsekwencji potencjalnie osłabić podaż kredytu bankowego dla gospodarki.

– ostrzegł Balz.

Balz zasugerował, że jako środek zapobiegający cyfrowej panice bankowej, banki centralne mogą ograniczyć ilość cyfrowych euro, które użytkownicy mogą posiadać w dowolnym momencie. Lub, powiedział, banki mogą kontrolować popyt na cyfrowe euro, wprowadzając zachęty oparte na wynagrodzeniach warstwowych.

Nie jestem pewien, czy zachęty mogłyby w rzeczywistości zapobiec cyfrowej panice bankowej. Dlatego techniczne wdrożenie CBDC wymagałoby gruntownego przemyślenia i przetestowania.

– dodał.

Balz stwierdził również, że chociaż Deutsche Bundesbank był głęboko zaangażowany w dyskusje wokół CBDC, szuka również alternatywnych rozwiązań płatności cyfrowych, aby uniknąć konieczności wprowadzenia CBDC i niepożądanych konsekwencji z tym związanych. W tym celu bank centralny rozważa również sposoby, w jakie może łączyć rozwiązania oparte na blockchain i inteligentne kontrakty z konwencjonalnymi systemami płatności.

  •  Staking na Ethereum 2.0 jeszcze w tym roku?:

Spekulacje na temat Ethereum 2.0 nie cichną, a w sieci pojawiają się coraz to nowsze przecieki od insiderów. Jedną z ostatnich spekulacji jest ta, gdzie deweloper Ethereum 2.0 przewiduje, że smart kontrakt protokołu pozwalający na zdeponowanie swoich Etherów na sieci 2.0 zostanie wydany w ciągu kilku dni. Sam proces stakingu miałby zacząć się jeszcze w tym roku.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy obecnie falę wzrostów. Bitcoin zwiększył swoją wartość o  7,3%, Ethreum o 6,3%, XRP o 3,8%, Bitcoin Cash o 6% a Binance Coin o 4,5%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 388.7 mld dolarów, a całkowity obrót 109.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.combithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button