News

#1174 Newsy z dnia 26.10.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Bank centralny Kenii eksploruje CBDC; Toyota pracuje nad pilotażu tokenów cyfrowych; Cyfrowy juan będzie współpracował z WeChat i Alipay; Japońskie firmy wdrażają blockchain w celu digitalizacji dokumentacji; Bitcoin jest lepszą alternatywą niż złoto, według JP Morgan; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bank centralny Kenii eksploruje CBDC:

Bank Centralny Kenii (CBK) podobno rozpoczął rozmowy z międzynarodowymi bankami centralnymi w celu zbadania możliwości wejścia do przestrzeni cyfrowej waluty banku centralnego.

Gubernator CBK, dr Patrick Njoroge, powiedział dziennikarzom podczas tygodnia DC Fintech w Georgetown, że:

Prowadzimy już dyskusje na różne sposoby z innymi globalnymi graczami na temat wprowadzenia walut cyfrowych Banku Centralnego. Nacisk wynika z rozrastania się prywatnych kryptowalut i już czujemy się wykluczeni i musimy stworzyć własną przestrzeń.

– mówi.

Z punktu widzenia dr Njoroge, bank centralny musi uważnie obserwować „niszę”, o którą walczą kryptowaluty sektora prywatnego. Gubernator CBK wskazał pranie pieniędzy i finansowanie nielegalnej działalności jako główny problem instytucji. Jednak wydawał się mniej przekonany, że globalny trend zmierza w kierunku społeczeństwa prawdziwie bezgotówkowego, charakteryzując rozwój jako po prostu środowisko z mniejszą ilością gotówki.

Wyraźne odniesienie dr Njoroge do trwających globalnych badań nad tym, w jaki sposób CBDC można w zasadzie udostępnić ogółowi społeczeństwa, wydaje się stawiać walutę cyfrową upoważnioną przez bank centralny w jawnej konkurencji ze zdecentralizowanymi monetami.

Gubernator CBK wyraził również dość lekceważącą opinię o Bitcoinie, określając go jako jedynie narzędzie do spekulacji. Chociaż uważa, że technologia leżąca u podstaw monety jest imponująca, argumentował, że wciąż był to wynalazek poszukujący problemu do rozwiązania.

  • Toyota pracuje nad pilotażu tokenów cyfrowych:

Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem, Toyota Systems – dział IT Toyota Motor Corporation, współpracuje z japońską giełdą kryptowalut DeCurret, aby opracować markową cyfrową walutę Toyoty. Pilotaż obejmie 2500 pracowników w Toyota Systems.

Zgodnie z ogłoszeniem pracownicy uczestniczący w programie będą mogli wymienić cyfrową walutę na punkty korzyści lub prezenty z katalogu. Toyota Systems zauważyła, że cyfrowej waluty nie można wymienić na jeny japońskie.

Nowy program pilotażowy wykorzystuje zastrzeżoną platformę opartą na blockchain firmy DeCurret do wydawania walut cyfrowych i zarządzania nimi. Pilotaż przetestuje skalowalność modelu peer-to-peer na blockchainie oraz kwestie biznesowe związane z płatnościami do dużej grupy osób.

Toyota aktywnie eksploruje branżę blockchain, zakładając własne Toyota Blockchain Lab w marcu 2020 r. Przemysł motoryzacyjny dołączył do konsorcjum R3, dużego sojuszu branżowego, w 2016 roku.

Toyota nie jest jedynym producentem samochodów eksperymentującym z blockchain i krypto. Wcześniej, w październiku, BMW Korea ogłosiło, że będzie pierwszym oddziałem w BMW Group, który przeprowadzi test tokenów oparty na blockchain, który ma w pełni uruchomić go w kraju do końca 2020 roku.

  • Cyfrowy juan będzie współpracował z WeChat i Alipay:

Nadchodzący cyfrowy juan będzie podobno kompatybilny z głównymi sieciami płatniczymi w kraju.

Mu Changchun, szef instytutu badawczego Chińskiego Banku Ludowego, powiedział, że wspierany przez bank centralny cyfrowy juan będzie kompatybilny z głównymi portfelami płatności mobilnych, takimi jak WeChat Pay i Alipay. Według raportu South China Morning Post, Mu podczas konferencji powiedział:

Nie należą do tego samego wymiaru. WeChat i Alipay to portfele, podczas gdy cyfrowy juan to pieniądze w portfelu.

– czytamy.

Oświadczenia te wydają się zaprzeczać wcześniejszym doniesieniom z lokalnych źródeł sugerujących, że Chiny mogą wprowadzić swoją cyfrową walutę jako alternatywę dla dwóch gigantów płatniczych.

Cyfrowy juan jest obecnie dostępny dla ograniczonych użytkowników poprzez ekskluzywną aplikację mobilnego portfela. Na konferencji Mu powiedział, że portfele mobilne dla cyfrowych juanów borykają się z odwiecznym problemem podrabiania, stwierdzając, że na rynku jest wiele fałszywych cyfrowych portfeli juanów.

Mu powiedział, że zmniejszenie wpływu fałszywych portfeli będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie zaangażowane strony, od banku centralnego po użytkowników, zastosują niezbędne środki ostrożności.

Z innej strony Mu powiedział, że cyfrowy juan działa na scentralizowanej infrastrukturze, odróżniając go od walut prywatnych, takich jak Libra Facebooka i Bitcoin.

  • Japońskie firmy wdrażają blockchain w celu digitalizacji dokumentacji:

Według raportu japońskiej agencji informacyjnej The Nikkei, siedem japońskich firm przygotowuje się do zainwestowania w nowy system zarządzania danymi handlowymi. Platforma opracowana przez NTT Data wykorzystuje technologię blockchain, aby uniemożliwić złośliwym stronom trzecim manipulowanie zarejestrowanymi danymi.

Platforma jest przeznaczona do zarządzania wpływami kasowymi dla firm eksportujących i importujących, a także obsługuje akredytywy wydawane przez banki. Nowa usługa pomoże również w przetwarzaniu innych powiązanych dokumentów obsługiwanych przez firmy ubezpieczeniowe i logistyczne.

Wśród firm uczestniczących są duży japoński bank, MUFG Bank, Toyota Tsusho, Kanematsu, Sompo Japan Insurance i Tokio Marine & Nichido Fire Insurance.

Według Nikkei, firmy spodziewają się uruchomienia nowej usługi do końca bieżącego roku podatkowego. Wygląda na to, że usługa była już testowana przez firmy takie jak Mitsubishi i podobno zmniejszyła czas potrzebny na przetwarzanie danych o 50%.

Według doniesień z 2018 roku, NTT Data nawiązała współpracę z japońską organizacją New Energy and Industrial Technology Development Organization – spółką zależną japońskiego Ministerstwa Gospodarki – w celu współpracy nad platformą blockchain dla branży handlowej.

  • Bitcoin jest lepszą alternatywą niż złoto, według JP Morgan:

W notatce inwestycyjnej, przygotowanej dla swoich klientów, bank JP Morgan stwierdza, że perspektywa dla przyszłości Bitcoina jest pro wzrostowa. Wzrosty, które widzieliśmy w ostatnich tygodniach, będą zapewne kontynuowane. Czy to już oficjalny start hossy jeżeli tak szanowana instytucja jak JP Morgan bardzo pozytywnie wypowiada się na temat BTC?

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się spadkami. Wśród czołowych kryptowalut największe wyniki ujemne widzimy przy Ethereum – o 5.7%, Chainlink – 6,6%, Bitcoinie Cash – 6,4% i XRP – 3,3%. Bitcoin notuje spadek o 1,2%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 385.8 mld dolarów, a całkowity obrót 90.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button