News

#1181 Newsy z dnia 02.11.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Bonson Protocol: Projekt, który połączy świat rzeczywisty handlu z inteligentnymi kontraktami; Reserve Bank of Australia nawiązuje współpracę w celu badań nad CBDC; Kajmany: Prace nad regulacjami VASP; Spadek liczby hacków na blockchain w 2020 roku; Chińskie CBDC: 4 miliony transakcji w testach; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bonson Protocol: Projekt, który połączy świat rzeczywisty handlu z inteligentnymi kontraktami:

Boson Protocol, projekt, który ma na celu połączenie prawdziwego świata fizycznego handlu z inteligentnymi kontraktami, ogłosił w poniedziałek udaną rundę „nasion” o wartości 350.000 dolarów.

Projekt tworzy „bloki konstrukcyjne dla aplikacji dCommerce nowej generacji”, zapewniając sposób wymiany tokenów blockchain na ich fizyczny odpowiednik w świecie rzeczywistym. Inwestycja rozpoczęła rundę inwestycyjną z nadsubskrypcją prowadzoną przez Outlier Ventures, do której dołączył Trent McConaghy z Ocean Protocol i inni. Dofinansowanie zostanie przeznaczone przede wszystkim na koszty operacyjne i zbudowanie działającego pilota – podała firma.

Justin Banon, założyciel projektu, powiedział, że celem Boson jest:

(…) umożliwienie zdecentralizowanego handlu przy minimalnym arbitrażu, jak DEX dla fizycznych aktywów.

Rozwiązanie oparte na Ethereum opiera się na niezbywalnych kuponach tokenowych, które można opisać jako roszczenie do produktu bazowego. NFT stanowi dwukierunkowy depozyt między kupującym a sprzedającym, który ma na celu zapewnienie, że wymiana dobra fizycznego nastąpi w uporządkowany sposób.

Mediacja, arbitraż i cofanie działań są zautomatyzowane w dynamicznej grze, w której nagrody motywacyjne zmniejszają z czasem potrzebę ludzkiego arbitrażu, umożliwiając stopniową decentralizację.

– dodał Banon.

Jednym z przypadków użycia opisanych przez Banon jest program lojalnościowy oparty na blockchain, gdzie system umożliwia „przesyłanie nagród, takich jak bilety lub koszulki, bezpośrednio do portfeli”.

Protokół Boson wykracza poza tradycyjną koncentrację na rynkach finansowych, którą widać w DeFi. Zapytany, czy mógłby zostać użyty jako pomost DeFi do scentralizowanych platform finansowych, Banon odpowiedział, że:

Jest to potencjalnie jeden z wielu przypadków użycia, w których Boson mógłby być przydatny, ale nie jest to głównym celem Boson.

Niemniej jednak projekt ma być kompatybilny z innymi protokołami w przestrzeni DeFi:

Najważniejszą funkcją pomostową Boson jest łączenie świata fizycznego z DeFi, umożliwiając użytkownikom kupowanie fizycznych towarów i usług bezpośrednio za pośrednictwem inteligentnej umowy w sposób całkowicie bez pozwolenia.

Bezfunkcyjny mechanizm wymiany Boson, opisany szczegółowo w białej księdze, obejmuje złożoną interakcję między różnymi stronami w wielu różnych scenariuszach. Zachęty pieniężne są potrzebne, aby zmaksymalizować liczbę udanych transakcji, co wymaga zaangażowania większej ilości środków niż w przypadku tradycyjnego depozytu.

Wydaje się, że mechanizm ten wykazuje podobne zalety i wady do tBTC, nieuzasadnionego mechanizmu pomostowego z Bitcoin do Ethereum. Projekt był często krytykowany za to, że jest znacznie bardziej złożony niż scentralizowane rozwiązania, takie jak Wrapped Bitcoin (WBTC), ale wydaje się, że jest to podyktowane chęcią utrzymania go całkowicie bez zaufania.

  • Reserve Bank of Australia nawiązuje współpracę w celu badań nad CBDC:

Zgodnie z dzisiejszym ogłoszeniem The Reserve Bank of Australia (RBA), instytucja finansowa nawiąże współpracę z Commonwealth Bank, National Australia Bank, firmą świadczącą usługi finansowe Perpetual oraz firmą programistyczną ConsenSys, nad projektem mającym na celu zbadanie potencjalnego wykorzystania waluty cyfrowej banku centralnego w kraju przy użyciu „technologii rozproszonej księgi opartej na Ethereum”.

RBA oświadczyło, że będzie badać opracowanie dowodu słuszności koncepcji „wydania tokenizowanej formy CBDC”. W szczególności wspomniano o uczestnikach rynku hurtowego, którzy potencjalnie wykorzystują walutę cyfrową do tokenizowanych pożyczek konsorcjalnych na platformie DLT oraz zbadano konsekwencje rozliczeń dotyczących bezpieczeństwa dostawy w stosunku do płatności za pomocą międzyłańcuchowych atomowych swapów.

W ramach tego projektu zamierzamy zbadać implikacje CBDC dla wydajności, zarządzania ryzykiem i innowacji w transakcjach na hurtowych rynkach finansowych. Chociaż kwestia wykorzystania CBDC na tych rynkach pozostaje kwestią otwartą, cieszymy się, że możemy współpracować z partnerami branżowymi w celu zbadania, czy istnieje przyszła rola hurtowego CBDC w australijskim systemie płatności.

– powiedział zastępca prezesa Reserve Bank of Australia Michele Bullock.

To posunięcie jest częścią nieustannej dyskusji RBA, jeśli chodzi o politykę CBDC. 14 października szef polityki płatniczej w RBA powiedział, że bank będzie kontynuował badanie CBDC, mimo że instytucja finansowa stwierdziła, że nie ma mocnych argumentów politycznych, aby wydać taki dokument we wrześniu.

Jako alternatywę dla emisji CBDC, bank wskazał na sukces skutecznej krajowej platformy nowych płatności w czasie rzeczywistym i oświadczył, że jest skłonny zapewnić dostęp do banknotów fiducjarnych „tak długo, jak Australijczycy chcą ich używać”.

Bank centralny podał, że projekt zostanie ukończony do końca roku i opublikuje raport w 2021 roku.

 

  • Kajmany: Prace nad regulacjami VASP:

Ministerstwo Finansów Kajmanów ogłosiło, że rozpoczęło pracę nad ramami regulacyjnymi dla dostawców usług wirtualnych aktywów (VASP). W komunikacie prasowym ministerstwo stwierdziło, że posunięcie to wzmocniło:

(…) zdolność kraju do regulowania i przyciągania osób i podmiotów zajmujących się wirtualnymi aktywami jako biznesem.

Pierwsza faza wdrażania, która już trwa, koncentruje się na przestrzeganiu i egzekwowaniu przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nowe ramy obejmują zaktualizowane zalecenia, które Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy przyjęła w 2019 roku.

Media informowały wtedy, że zalecenia te obejmowały kontrowersyjną „zasadę podróży”, która wymaga od VASP gromadzenia i udostępniania danych osobowych inicjatora i beneficjenta transakcji. Istniejący VASP i nowicjusze na rynku będą musieli zarejestrować się w Urzędzie Monetarnym Kajmanów, aby wykazać zgodność z globalnymi standardami AML / CFT.

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu na Kajmanach jest obecnie przedmiotem przeglądu zarówno FATF, jak i Karaibskiej Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w następstwie ostatniego sprawozdania z wzajemnej oceny.

Ramy VASP zostaną przedłożone do rozpatrzenia przed ponowną oceną CFATF, która ma się odbyć w listopadzie. Ustalenia przeglądu FATF spodziewane są do końca I kwartału 2021 roku. Drugi etap wdrażania ram będzie obejmował „wymogi licencyjne i nadzór ostrożnościowy” i ma wejść w życie w czerwcu 2021 roku.

W zeszłym miesiącu Kajmany zostały usunięte z czarnej listy rajów podatkowych UE i wydaje się, że podejmują poważne wysiłki, aby poprawić swój wizerunek w kręgach finansowych.

 

  • Spadek liczby hacków na blockchain w 2020 roku:

Według nowego raportu, ilość kryptowalut i hacków związanych z blockchain odnotowuje spadek w 2020 roku.

Według danych przeanalizowanych przez dostawcę VPN Atlas VPN, liczba włamań w pierwszej połowie 2020 roku spadła ponad trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. Są one częścią raportu opublikowanego przez Atlas VPN 28 października.

Według Atlas VPN rok 2019 był rekordowy dla hakerów blockchain, którzy dokonali 94 udane ataki w pierwszej połowie roku, podczas gdy w pierwszej połowie 2020 roku było ich 31.

Według raportu w całym 2019 roku odnotowano 133 udane ataki na sieci blockchain. Korzystając z danych historycznych, analitycy Atlas VPN zasugerowali, że hacki blockchain będą nadal spadać, stwierdzając:

Ponieważ rok 2020 jeszcze się nie skończył, możemy spodziewać się kolejnych naruszeń związanych z blockchain przed 31 grudnia. Niemniej jednak na podstawie danych historycznych wydaje się, że rok 2020 nie osiągnie rekordowych poziomów z ubiegłego roku, a hacki do blockchain będą nadal spadać.

Według raportu hakerzy od 2009 roku ukradli 13.6 miliardów dolarów poprzez 330 hacków związanych z blockchain. Atlas VPN wykazał, że ataki na zdecentralizowane aplikacje oparte na EOS, czyli DApps, były najbardziej skuteczne pod względem liczby naruszeń. Za EOS DApps podążają giełdy kryptowalut, portfele blockchain i DApps oparte na łańcuchu blokowym Ethereum, zauważono w raporcie.

Jak wcześniej informowaliśmy, łączny wolumen oszustw i kradzieży związanych z kryptowalutami spowodował straty w wysokości 4.4 mld dolarów w 2019 roku. Dla porównania hakerzy ukradli około 1.7 miliarda dolarów w wyniku kradzieży kryptowalut i oszustw w 2018 roku.

  • Chińskie CBDC: 4 miliony transakcji w testach:

Według Yi Ganga, prezesa Ludowego Banku Chin (PBoC), w fazie testowej inicjatywy waluty cyfrowej chińskiego banku centralnego (CBDC) przeprowadzono do tej pory 4 miliony transakcji.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba upłynęła nam pod znakiem spadków wśród najpopularniejszych krypto. Korekty notują Bitcoin o -2,12%, Ethereum o -0,87%, XRP o -1,72%, Bitcoin Cash o -3,98%, Chainlink o -2,79%, Litecoin o -2,33% i Polkadot o -2,51%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 393.8 mld dolarów, a całkowity obrót 85 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button