News

#1185 Newsy z dnia 06.11.2020

Z piątkowych wydarzeń: Departament Sprawiedliwości przejmuje 1 miliard dolarów z Silk Road; Pandemia przyspieszyła zainteresowanie organów regulacyjnych CBDC; Nadchodzą kolejne regulacje kryptowalut; Rozłam w obozie Bitcoin Cash i groźba hard forku; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Departament Sprawiedliwości przejmuje 1 miliard dolarów z Silk Road:

W dzisiejszym ogłoszeniu Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zażądał przejęcia 1 mld dolarów od anonimowego hakera.

Departament zwrócił się do sądu północnego dystryktu Kalifornii o zablokowanie:

około 69 370,22491543 Bitcoinów, Bitcoinów Gold, Bitcoinów SV, Bitcoinów Cash, uzyskanych z 1HQ3Go3ggs8pFnXuHVHRytPCq5fGG8Hbb.

Dokument sądowy nie zidentyfikował osoby za portfelem, zamiast tego określał ją jako „Osobę X”, jednak twierdzi, że udało im się zhakować Silk Road i ukraść krypto, ku rozczarowaniu Rossa Ulbrichta. Haker najwyraźniej zgodził się na przejęcie funduszy, co spowodowało, że fundusze te zmieniły właściciela prawdopodobnie po raz pierwszy od pięciu lat.

Dzisiejsza wartość tych funduszy sprawia, że jest to największe przejęcie kryptowalut w historii.

Departament Sprawiedliwości stał się znacznie bardziej aktywny w przestrzeni kryptowalut w przeciągu ostatniego miesiąca. Na początku października agencja udostępniła ramy dla egzekwowania kryptowalut, które niektórzy nazwali zwiastunem poważnych działań.

  • Pandemia przyspieszyła zainteresowanie organów regulacyjnych CBDC:

Pandemia COVID-19 posłużyła zarówno jako prześwietlenie istniejących słabych punktów globalnego systemu finansowego, jak i jako akcelerator tendencji destabilizujących, w tym wzrostu zadłużenia państwowego i konsumenckiego na rynkach wschodzących. Na internetowym spotkaniu Klubu Gubernatorów Banku Centralnego, którego gospodarzem w tym tygodniu była gubernator Banku Rosji Elvira Nabiullina, przedstawiciele byli jednomyślni w oczekiwaniu na daleko idące konsekwencje obecnego kryzysu.

Na spotkaniu 26 przedstawicieli banków centralnych zebranych z Azji Środkowej, regionu Morza Czarnego, krajów bałkańskich i nie tylko, zwróciło również uwagę na wywołaną pandemią ekspansję handlu elektronicznego, a także technologii rozliczeń cyfrowych. Z punktu widzenia banków centralnych tendencje te skłaniają organy nadzoru finansowego do poważniejszego traktowania CBDC niż kiedykolwiek wcześniej.

Na kolejnym spotkaniu Klubu Prezesów Banku Centralnego, którego gospodarzem był zastępca gubernatora Banku Rosji Aleksiej Zabotkin, przedstawiciele omówili wzmożoną proaktywność organów nadzoru finansowego na froncie CBDC podczas pandemii.

Jak podsumowano w specyfikacji spotkania Banku Rosji, uczestnicy zgodzili się co do konieczności oceny potencjalnego wpływu CBDC na politykę pieniężną i stabilność finansową państw, a także ewolucji procedur ograniczania cyber-zagrożeń.

Spotkanie podobno zwołało nie tylko bankierów centralnych z krajów WNP, Izraela i Chin, ale także przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Światowego Forum Ekonomicznego, a także Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

Ten ostatni zarówno uczestniczył, jak i opracował szczegółowe analizy globalnego rozwoju CBDC; ze swojej strony MFW współpracował z wieloma bankami centralnymi przy ich wspólnych badaniach CBDC, podczas gdy WEF ostatnio skupił się na opracowaniu ram CBDC z perspektywy zarządzania transnarodowego.

  • Nadchodzą kolejne regulacje kryptowalut:

W ciągu ostatnich kilku lat organy regulacyjne na całym świecie zwiększyły swoją kontrolę nad przestrzenią kryptowalut, wyjaśniając szare obszary, jednocześnie ścigając przestępców. Chociaż branża była świadkiem wielu działań regulacyjnych, władze tak naprawdę nie zmieniły swoich stanowisk, przynajmniej według Alexa Wearn, dyrektora generalnego i współzałożyciela zdecentralizowanej giełdy kryptowalut IDEX.

Same przepisy dotyczące kryptowalut tak naprawdę nie zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat. Zamiast tego widzieliśmy nasilenie działań związanych z egzekwowaniem prawa i silniejsze przewodnictwo organów regulacyjnych. Wierzę, że nadal będziemy obserwować działania egzekucyjne, które pomogą firmom i przedsiębiorcom zrozumieć, jakie rodzaje działań są dozwolone, a jakie nie.

– powiedział Wearn.

Niegdyś nazywany Dzikim Zachodem, przemysł kryptograficzny dojrzał na wiele sposobów. Po roku wypełnionym nadmiernymi spekulacjami, szumem i pozyskiwaniem funduszy w 2017 r. do akcji wkroczyły różne władze krajowe i międzynarodowe, podczas gdy rynki aktywów cyfrowych przeżywały wieloletni spadek.

Teraz, kilka lat później, regulacje często pojawiają się w nagłówkach mediów kryptograficznych. W ostatnich tygodniach działania rządów wzmogły się. Amerykański Departament Sprawiedliwości i Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi typu Futures wnieśli zarzuty na przykład przeciwko dużej giełdzie kryptowalut BitMEX.  Organy regulacyjne wyjaśniły jednak również pewne wytyczne, jak wynika z oświadczenia Urzędu Kontrolera Waluty na temat zdolności banków do przechowywania kryptowalut. Ponadto wiele krajów postrzega technologię aktywów cyfrowych jako istotną, ponieważ każdy z nich zasadniczo konkuruje w wyścigu o własną walutę cyfrową banku centralnego, czyli CBDC.

  • Rozłam w obozie Bitcoin Cash i groźba hard forku:

W obozie Bitcoin Cash znów szykuje się rewolucja i kolejny hard fork. O co chodzi tym razem i co z tym wszystkim ma wspólnego producent portfeli sprzętowych – Trezor?

Dla tych, którzy są na rynku kryptowalut od ponad 3 lat, historia z Bitcoin Cash jest znana. Dla niewtajemniczonych, Bitcoin Cash to hard fork z 2017 roku od Bitcoina (tego prawdziwego i jedynego), który miał rozwiązać problem skalowalności. Jednakże, społeczność po stronie BCH zamiast skupić się na działaniu, zaczęła roztrząsać setki innych mniejszych spraw w swoim gronie i dzielić się na kolejne mniejsze grupy.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują wyraźne wzrosty. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 2,2%, Ethereum o 6,4%, XRP o 4,9%, Bitcoin Cash o 2,3% a Chainlink o 5,8%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 443.3 mld dolarów, a całkowity obrót 141.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button