News

#1189 Newsy z dnia 10.11.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Wielka Brytania opracowuje przepisy dotyczące stablecoinów i bada CBDC; Liban wprowadzi cyfrową walutę w obliczu zawirowań; Pracownik Microsoftu skazany za oszustwo na 9 lat; Zebpay uruchamia rynek tokenów niewymienialnych w Indiach; Moc obliczeniowa sieci Bitcoina wystrzeliła; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Wielka Brytania opracowuje przepisy dotyczące stablecoinów i bada CBDC:

Departament Skarbu Wielkiej Brytanii ujawnił, że przygotowuje propozycje regulacji prywatnych stablecoinów, jednocześnie badając waluty cyfrowe banku centralnego lub CBDC jako alternatywę dla gotówki.

W opublikowanym komunikacie kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Rishi Sunak obok innych celów zwrócił uwagę na przyszłe propozycje regulacyjne dla branży usług finansowych w tym kraju – w tym przegląd systemu notowań w Wielkiej Brytanii i wsparcie dla zielonych finansów.

Nowe technologie, takie jak stablecoiny – emitowane prywatnie waluty cyfrowe – mogą zmienić sposób przechowywania i wymiany pieniędzy, dzięki czemu płatności będą tańsze i szybsze.

– mówi.

Wiadomość pojawiła się w trakcie tygodnia decydujących negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie umowy handlowej po Brexicie. Kanclerz Sunak powiedział, iż ma nadzieję, że sektor usług finansowych w Wielkiej Brytanii poprowadzi „globalną dyskusję na temat nowych technologii, takich jak stablecoiny i cyfrowe waluty banku centralnego”: 

Rozpoczynamy nowy rozdział w historii usług finansowych i odnawiamy pozycję Wielkiej Brytanii jako czołowe światowe centrum finansowe. […] Nasze plany zapewnią Wielkiej Brytanii rozwój jako otwarty, atrakcyjny i dobrze regulowany rynek.

– czytamy.

Chociaż szczegółów jest niewiele, w komunikacie stwierdzono, że projekt wytycznych będzie wymagał od inicjatyw stablecoinów przestrzegania tych samych minimalnych standardów, co podmioty korzystające z innych metod płatności.

Dokument ujawnia również, że zarówno angielski bank centralny, jak i skarb państwa badają obecnie CBDC, a kanclerz z zadowoleniem przyjmuje prace obu departamentów nad tym, „czy i jak banki centralne mogą emitować własne waluty cyfrowe jako uzupełnienie gotówki”.

Konsekwencje regulacyjne stablecoinów stały się głośny, tematem po ogłoszeniu przez Facebooka planu uruchomienia cyfrowej waluty Libra w czerwcu 2019 r.

Od tego czasu europejscy prawodawcy konsekwentnie wzywają do opracowania ścisłych i jasnych wytycznych regulacyjnych, zanim pozwolą prywatnym stablecoinom zakorzenić się w ich jurysdykcjach, podkreślając obawy związane z suwerennością monetarną i ochroną konsumentów.

  • Liban wprowadzi cyfrową walutę w obliczu zawirowań:

Bank centralny Libanu planuje wprowadzić nową walutę cyfrową w 2021 r. w ramach szerszych wysiłków na rzecz zwalczania równoległego kryzysu gospodarczego i finansowego, który ogarnął kraj.

Musimy przygotować projekt libańskiej waluty cyfrowej jako sposób na wzmocnienie zaufania do systemu bankowego. Jeśli chodzi o podaż pieniądza na rynku libańskim, szacuje się, że w domach jest 10 miliardów dolarów

– powiedział prezes banku centralnego, Riad Salameh, według państwowej agencji prasowej.

Bankier dodał, że projekt waluty cyfrowej uruchomiony w 2021 r. pomoże wdrożyć bezgotówkowy system finansowy w celu zwiększenia przepływu pieniędzy lokalnie i za granicą.

Liban jest w dużym stopniu uzależniony od przekazów pieniężnych pochodzących od swojej rozległej globalnej diaspory. Według Banku Światowego w 2019 r. osobiste przekazy pieniężne stanowiły prawie 14% libańskiego produktu krajowego brutto. Liczba ta wyniosła aż 26,4% w 2004 r.

Salameh twierdzi, że Liban utrzyma swoje rezerwy złota jako zabezpieczenie przed szerszym kryzysem rynkowym. W przypadku takiego kryzysu bank centralny może upłynnić swoje złoto na zagranicznych rynkach w celu natychmiastowej pomocy.

Banque Du Liban, bank centralny kraju, od co najmniej 2018 r. krąży wokół idei państwowej waluty cyfrowej. Wydaje się, że wysiłki na początku tego roku przyśpieszyły po gwałtownych protestach i cichej panice bankowej, które zatrzymały system finansowy Libanu.

W obliczu kryzysu dolarowego banki zaostrzyły ograniczenia dotyczące transakcji walutowych, a co najmniej jedna duża instytucja ograniczyła wypłaty do zaledwie 400 dolarów miesięcznie.

Rosnące zamieszanie wokół libańskiej waluty fiducjarnej wywołało falę kupowania Bitcoinów wśród lokalnych mieszkańców, a rynki peer-to-peer, takie jak Localbitcoins, odnotowały gwałtowny wzrost aktywności.

  • Pracownik Microsoftu skazany za oszustwo na 9 lat:

Były inżynier firmy Microsoft został skazany na dziewięć lat więzienia za kradzież ponad 10 milionów dolarów wartości cyfrowej od swojego byłego pracodawcy w formie „przechowywanych wartości walutowych” lub CSV, w tym kart podarunkowych.

Volodymyr Kvashuk, 26-letni obywatel Ukrainy mieszkający w Waszyngtonie, wykorzystał konta i tożsamość swoich współpracowników do kradzieży, a następnie sprzedaży CSV – sprawiając wrażenie, że za oszustwo odpowiadali jego współpracownicy.

Kvashuk wykorzystał również usługę mieszania Bitcoinów, aby jeszcze bardziej zatrzeć ślady. Urząd Skarbowy poinformował, że kryptowaluty warte 2.8 mln dolarów, które przeszły przez jego konta, zostały wysłane od krewnego.

W ciągu siedmiu miesięcy nielegalnej działalności KVASHUK-a na jego konta bankowe i inwestycyjne przelano około 2.8 mln dolarów w Bitcoinie. Następnie KVASHUK złożył fałszywe zeznania podatkowe, twierdząc, że Bitcoin był prezentem od krewnego.

– podaje Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Kvashuk pracował w firmie Microsoft od sierpnia 2016 r. do zwolnienia w czerwcu 2018 r.

Według agenta specjalnego IRS, Ryana Kornera, wyrok jest „pierwszą sprawą uwzględniającą Bitcoina w kraju, która zawiera element podatkowy”. Korner zapewnił, że wyrok podkreśla rosnące wyrafinowanie działu karnego agencji w identyfikowaniu niezgłoszonych transakcji kryptowalutowych:

Mówiąc najprościej, dzisiejszy wyrok dowodzi, że nie możesz kraść pieniędzy przez Internet i myśleć, że Bitcoin ukryje Twoje przestępcze zachowania.

– powiedział.

Kvushuk został uznany winnym 18 federalnych przestępstw, w tym sześciu zarzutów prania brudnych pieniędzy i dwóch przypadków złożenia fałszywych zeznań podatkowych. Ukrainiec wykorzystał skradzione fundusze do zakupu domu nad jeziorem o wartości 1.6 mln dolarów i pojazdu Tesli za 160.000 dolarów.

  • Zebpay uruchamia rynek tokenów niewymienialnych w Indiach:

Giełda kryptowalut Zebpay, która podaje, że ma ponad 3 mln użytkowników w Indiach, bada teraz szersze możliwości rynkowe kryptowalut, takie jak cyfrowe kolekcje.

Wraz z uruchomieniem nowego rynku o nazwie Dazzle, Zebpay zdecydował się na ekspansję na przestrzeń tokenów niewymienialnych (NFT). NFT to unikalne, ale zbywalne aktywa blockchain, które można wykorzystać do reprezentowania wszelkiego rodzaju towarów wirtualnych i rzeczywistych.

NFT różnią się od kryptowalut, ponieważ mogą zawierać unikalne metadane i różnić się stopniem rzadkości. Stają się coraz bardziej popularne na różnorodnych rynkach tokenizacji, takich jak przedmioty z gier wideo, sztuka cyfrowa i sporty fantasy.

Przedstawiciel Zebpay powiedział, że giełda stara się promować zaangażowanie blockchain poza kryptowalutami wśród 5 mln aktywnych inwestorów kryptowalutowych w Indiach. W takich obszarach jak rynek sztuki cyfrowej, giełda uważa, że NFT mogą zaoferować indyjskim artystom nowe możliwości ochrony ich praw autorskich i zarabiania na ich dziełach. Przedstawiciel zauważył ponadto, że globalny rynek NFT osiągnął obecnie wartość 100 mln dolarów i rośnie, co czyni go obiecującym sektorem.

Na razie na rynku pojawia się natywny NFT Zebpay o nazwie Dazzle. Przedstawiciel Zebpay powiedział, że giełda planuje dystrybucję tokenów do członków za pośrednictwem różnych programów:

Zaczniemy od tokenów nagród, które oferują zerowe opłaty członkowskie lub handlowe: niektóre dla naszych najbardziej lojalnych i aktywnych członków, niektóre jako losowe zrzuty, a niektóre poprzez zabawne konkursy. Prawdopodobnie nigdy ich nie sprzedamy. Chcemy zasiać ekosystem i pozwolić naszym członkom rozwijać go organicznie. Jeśli chcą handlować swoimi NFT, to mogą.

– mówi.

Szeroka gama franczyz, od najlepszych klubów piłkarskich po Formułę 1, coraz częściej uznaje markowe cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, aukcje NFT i inne ekosystemy oparte na blockchain jako skuteczny sposób zarabiania na zaangażowaniu fanów i budowania rynków dla zjawisk i trendów online.

  • Moc obliczeniowa sieci Bitcoina wystrzeliła:

Wygląda na to, że wielu chińskich górników zakończyło coroczną migrację z Sichuan, a wskaźnik mocy obliczeniowej Bitcoina wzrósł o ponad 40% w ciągu dwóch dni.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy kolejny dzień wzrostów. Bitcoin zwiększył wartość o 2,1%, Ethereum o 1,6%, XRP o 3%, Chainlink o 5,7% a Binance Coin o 1,8%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 440.8 mld dolarów, a całkowity obrót 102.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button