News

#1191 Newsy z dnia 12.11.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Deutsche Bank: W perspektywie czasu CBDC zastąpi gotówkę; Chainalysis stworzył usługę do śledzenia krypto z przestępstw; BitMEX podejmuje kolejne działania przeciwko praniu pieniędzy; Rosja: Nowe propozycje kar od Ministerstwa Finansów; Bitcoin: Cenzura transakcji na blockchain staje się faktem; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Deutsche Bank: W perspektywie czasu CBDC zastąpi gotówkę:

Deutsche Bank, największa instytucja bankowa w Niemczech, jest przekonany, że waluty cyfrowe banków centralnych, czyli CBDC, zastąpią gotówkę w przyszłości.

Dział badawczy banku, Deutsche Bank Research, opublikował nowy raport na temat szacunków ekonomicznych i propozycji pomocy dla gospodarek światowych dotkniętych pandemią koronawirusa. Badanie nosi nazwę „Co musimy zrobić, aby odbudować”.

W raporcie Deutsche Bank stwierdza, że ​​trwająca pandemia COVID-19 przyspieszyła „cyfrową rewolucję gotówkową”. Według banku ta rewolucja ostatecznie umożliwi CBDC, takim jak chiński juan czy szwedzka e-korona, na długoterminowe zastąpienie gotówki. Deutsche Bank wezwał rządy krajowe i firmy prywatne do pracy nad alternatywami dla kart kredytowych, stwierdzając:

Ogólnoświatowe blokady i środki służące utrzymaniu dystansu międzyludzkiego tylko zwiększyły wykorzystanie kart zamiast gotówki. Aby zareagować, firmy i decydenci muszą zaprojektować alternatywę dla kart kredytowych i znieść opłaty pośredników. […] Na razie priorytetem muszą być regionalne systemy płatności cyfrowych. W dłuższej perspektywie waluty cyfrowe banku centralnego zastąpią gotówkę.

W raporcie Deutsche Bank Research ostrzegł również europejskich decydentów o ryzyku związanym z nieopracowaniem własnego projektu waluty cyfrowej w odpowiedzi na aktywny postęp Chin i Szwecji w tej dziedzinie. Bank argumentował, że pozostawanie w tyle za innymi jurysdykcjami może wymusić przyjęcie zasad przez pierwsze kroki:

Jeśli inne kraje nie nadrobią zaległości, mogą odkryć, że ich firmy są zmuszone do przyjęcia cyfrowych walut i polityki innych krajów jako środków płatniczych.

Bank wezwał Europę do opracowania rozwiązania w postaci cyfrowej waluty w celu wzmocnienia euro oraz w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Aby to zrobić, musimy mieć niezależne europejskie rozwiązanie płatnicze.

– napisał Deutsche Bank Research.

Podczas gdy Deutsche Bank naciska na przyspieszony rozwój globalnego rozwoju waluty cyfrowej, wiele krajów nie spieszy się z wydaniem CBDC.

W październiku 2020 roku Jerome Powell z Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych oświadczył, że Stany Zjednoczone nie martwią się, że inne kraje uzyskają przewagę pierwszego gracza, jeśli chodzi o emisję CBDC. Prezes Fed powiedział, że rząd USA nie podejmie decyzji w sprawie emisji dolara cyfrowego, dopóki nie zostaną rozwiązane zagrożenia związane z CBDC, takie jak cyberataki i prywatność.

Urzędnicy w  Nowej Zelandii i Rosji wyrazili podobne stanowisko, stwierdzając, że wolą raczej podejście „poczekaj i zobacz”.

  • Chainalysis stworzył usługę do śledzenia krypto z przestępstw:

Przez 11 lat, czyli od momentu powstania branży kryptograficznej, szkodliwe strony wykorzystywały zasoby cyfrowe do szeregu nielegalnych działań, zaczynając od płatności za narkotyki, a kończąc na praniu brudnych pieniędzy. Firma analityczna Blockchain Chainalysis wprowadza nową usługę, aby pomóc władzom śledzić, przechowywać i sprzedawać kryptowaluty związane z przestępstwami po ich odzyskaniu. Firma nazywa tę inicjatywę Programem Realizacji Aktywów.

Chainalysis stworzył kompleksowe rozwiązanie do śledzenia, planowania przed zajęciem, obsługi, przechowywania, realizacji i monitorowania aktywów zajętych przez organy ścigania.

– powiedział dyrektor generalny regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Chainalysis, Duncan Hoffman.

Dzięki nowemu programowi Chainalysis ma na celu pomóc klientom poprzez m.in. składając i sprzedając skonfiskowane fundusze cyfrowe, zamykając niegdyś nielegalnie używane aktywa i legalnie wprowadzając je z powrotem do ekosystemu.

Wiele drobnych i głośnych przestępstw dotyczyło kryptowalut w ostatnich latach, w tym hacki, finansowanie terroryzmu i inne zdarzenia. Niedawno prawie 1 mld dolarów funduszy kryptograficznych związanych z Silk Road, niesławną operacją narkotykową zamkniętą siedem lat temu, zmieniło lokalizacje adresów portfeli. Następnie Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych złożył wniosek o odebranie kontroli nad funduszami zidentyfikowanemu hakerowi, co wyjaśnia zmianę adresu portfela. Chainalysis współpracował z władzami w tej sprawie.

Program realizacji aktywów Chainalysis jest skierowany do agencji rządowych, a także firm zajmujących się niewypłacalnością, czyli graczy reprezentujących niewypłacalne podmioty. Jednak program jest również otwarty dla innych zainteresowanych osób. W ramach inicjatywy, Chainalysis nawiązała współpracę z Asset Reality, firmą, która już działa w niszy skonfiskowanych aktywów. Firma będzie współpracować z Chainalysis nad wieloma procesami, w tym sprzedażą skonfiskowanych środków.

Rządy zwiększyły swoje zaangażowanie w kryptowaluty w 2020 roku, zyskując większą pewność egzekwowania.

  • BitMEX podejmuje kolejne działania przeciwko praniu pieniędzy:

BitMEX, jedna z największych na świecie platform handlowych Bitcoina, nadal wzmacnia swoje środki przeciwdziałające praniu pieniędzy w związku z zarzutami karnymi w Stanach Zjednoczonych.

Według posta z 12 listopada BitMEX nawiązał współpracę z firmą Eventus Systems, zajmującą się oprogramowaniem i zgodnością, w celu poprawy nadzoru handlu i możliwości transakcji AML. Zgodnie z ogłoszeniem, technologia Eventus Validus zostanie zintegrowana z istniejącymi procesami nadzoru handlu i AML BitMEX w celu zapewnienia „bezpiecznego środowiska handlowego” dla jego użytkowników.

Będziemy w stanie skuteczniej wyłapywać podejrzanych i zwiększyć proaktywne monitorowanie nieautoryzowanych działań handlowych na platformie BitMEX.

– czytamy w poście na blogu.

Malcolm Wright, nowo zatrudniony dyrektor ds. Zgodności w BitMEX, zauważył, że wybór Eventusa jest ważną częścią planów firmy dotyczących dalszego rozwoju ich zdolności do zapewniania zgodności:

Wybór Eventus jest częścią naszego stałego zaangażowania w realizację tej wizji, ponieważ realizujemy podpisowe inicjatywy, takie jak nasz program weryfikacji użytkowników.

Najnowsze posunięcie BitMEX w zakresie AML to kolejna próba zintensyfikowania procesów zgodności, ponieważ ma do czynienia z zarzutami karnymi ze strony amerykańskiej Komisji ds.

1 października CFTC obciążyła giełdę instrumentami pochodnymi na giełdę BitMEX, prowadząc niezarejestrowaną platformę transakcyjną i naruszając przepisy AML. Oprócz zarzutów CFTC, Departament Sprawiedliwości argumentował również, że BitMEX nie wdrożył programów „Poznaj swojego klienta” i AML, naruszając ustawę o tajemnicy bankowej.

Kierownictwo BitMEX następnie zaprzeczyło zarzutom, twierdząc, że będzie działać jak zwykle, jednak zatrudniła nowego dyrektora ds. Zgodności i wprowadziła nowy program weryfikacji KYC. Użytkownicy, którzy nie ukończą programu KYC, nie będą mogli wypłacić środków z BitMEX po 4 grudnia 2020 roku.

  • Rosja: Nowe propozycje kar od Ministerstwa Finansów:

Wydaje się, że ogromny nadzór Rosji nad transakcjami kryptowalutowymi ma jedną kluczową wadę. Mianowicie wydaje się, że przestępcy, którzy wykorzystują zasoby cyfrowe do przeprowadzania nielegalnych transakcji, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.

W czwartek rosyjskie Ministerstwo Finansów zaproponowało nowe zmiany w krajowych przepisach dotyczących kryptowalut, które mają na celu wyjaśnienie zasad dotyczących uchylania się od płacenia podatków. Zgodnie z proponowanymi wytycznymi Rosjanom grozi do trzech lat więzienia za niezgłoszenie co najmniej dwa razy w ciągu trzech lat, transakcji o wartości 45 mln rubli (583.000 dolarów) lub więcej.

Wcześniej projekt MF mówił o trzech lat więzienia dla każdego, kto nie zgłosi transakcji powyżej 1 mln rubli (13.000 dolarów). Obywatele muszą również zgłaszać transakcje i kwoty w portfelu przekraczające 600.000 rubli (7.700 dolarów) w roku kalendarzowym. Brak zgłoszenia na czas może skutkować grzywną w wysokości 50.000 rubli (640 dolarów).

Maria Stankevich, szefowa rozwoju biznesu w giełdzie kryptowalut EXMO powiedziała:

Nie widzimy żadnych zobowiązań karnych dla ciemnego rynku kryptowalut ani giełd w Moskwie, które nadal przetwarzają duże ilości brudnych kryptowalut. Zasadniczo rząd stara się ścigać obywateli zamiast tworzyć solidne przepisy dotyczące złych graczy rynkowych (jak na przykład robi to Wielka Brytania).

Michaił Uspieński, konsultant rosyjskiej firmy prawniczej Taxology, mówi, że nowe wytyczne ministerstwa ignorują również tak zwane „szare giełdy kryptowalut”, które stanowią większość transakcji w darknecie.

Postanowiono nie nakładać na nie odpowiedzialności karnej, a główne ryzyko związane z postępowaniem karnym powinno zostać przeniesione na zwykłych właścicieli kryptowalut.

– powiedział Uspensky  rosyjskim mediom RBC.

Rosyjskie represje wobec posiadaczy kryptowalut mają miejsce w czasie, gdy decydenci poważnie rozważają zalety cyfrowej waluty banku centralnego. Bank Rosji poszerza swoje wysiłki, aby zrozumieć CBDC w następstwie pandemii Covid-19, która miała destabilizujący wpływ na politykę pieniężną.

  • Bitcoin: Cenzura transakcji na blockchain staje się faktem:

Platforma analityczna Blockchain BlockSeer uruchomiła prywatną wersję beta nowej puli wydobywczej Bitcoin (BTC) (Blockseer Mining Pool), która cenzuruje transakcje z adresów, które znalazły się na rozmaitych czarnych listach.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przyniosła większych zmian na giełdach. Widoczne korekty notuje Chainlink o -5,92%, Polkadot o -3,92%, a także Litecoin o -1,84%, Bitcoin Cash o -0,43%, XRP o -2,21% i Ethereum o -2,56%. W górę poszedł Bitcoin o 1,71%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 458.3 mld dolarów, a całkowity obrót 113.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.