News

#1194 Newsy z dnia 15.11.2020

Z niedzielnych wydarzeń: Ukraina gotowa na bycie liderem krypto w Europie Wschodniej; Chainlink: Współpraca Etherisc i ACRE Africa; Prezes Ripple: Brak równych szans w Stanach Zjednoczonych; USA: Senator elekt popiera Bitcoina; Bitcoin zachowuje się jak złoto w 1970; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Ukraina gotowa na bycie liderem krypto w Europie Wschodniej:

Ukraina jest światowym liderem w Global Crypto Adoption Index 2020, według badań opublikowanych przez Chainalysis na początku jesieni br. Mimo to kryptowaluty nadal pozostają szarą strefą w gospodarce. Od 2014 roku ukraińskie władze próbują wdrożyć przepisy dotyczące kryptowalut, które przekształciłyby kraj w konkurencyjną jurysdykcję do prowadzenia działalności związanej z kryptowalutami, ale wysiłki te nie przyniosły żadnych rezultatów. Wreszcie, zaledwie kilka miesięcy temu, ukraiński rząd przedstawił nową ustawę o zasobach cyfrowych, aby legitymizować sektor – i tym razem próba może się powieść.

Strategia fintech ukraińskiego banku centralnego, czyli NBU, zobowiązała się do legalizacji działalności wykorzystującej kryptowaluty. Zgodnie z dokumentem, do 2025 roku aktywa kryptograficzne w pełni wejdą w pole legislacyjne i stworzona zostanie przejrzysta infrastruktura, która pozwoli mu działać na rynku.

Pierwsze kroki na tej drodze poczyniono pod koniec 2019 roku. Od tego czasu posłowie uchwalili ustawę o wdrożeniu standardów Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w zakresie zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Między innymi standardy zawierają koncepcję zasobów cyfrowych.

Nowa ustawa wydaje się nakreślać solidny plan działania i deleguje obowiązki. Wyraźnie stwierdza się, że rządowe Ministerstwo Transformacji Cyfrowej będzie głównym regulatorem kontrolującym i monitorującym wszelką działalność wykorzystującą aktywa kryptograficzne. Jeśli chodzi o śledzenie podejrzanych transakcji kryptowalutowych, dział zgodził się już na współpracę z firmą analityczną Crystal Blockchain BV, opracowaną przez Bitfury Group.

Zgodnie z oczekiwaniami zasoby cyfrowe nie są traktowane jako środek płatniczy w nowym rachunku. Opisuje się go raczej jako wartość niematerialną, rodzaj pełnomocnictwa do majątku, którym można dokonać dowolnej operacji, z wyjątkiem płatności.

Autorzy dokumentu starali się doradzać we wszystkich obszarach wykorzystania zasobów cyfrowych, od początkowych ofert monet po pierwsze oferty wymiany (choć z opóźnieniem) po stablecoiny i inne możliwe tokenizowane aktywa. Nie ograniczając się tylko do tego, nowa ustawa opisuje wszystkie prawa i wymagania związane z opiekunami aktywów cyfrowych, w tym giełdami, portfelami z wieloma podpisami i każdą organizacją, która teraz działa i rozwija się w środowisku kryptograficznym.

Biorąc pod uwagę, że adopcja kryptowalut na Ukrainie szybko rośnie, szczególnie w zdecentralizowanych finansach i zdecentralizowanej infrastrukturze organizacji autonomicznych, kluczowe jest, aby nowe przepisy podkreślały różnicę między tymi dwiema przestrzeniami. Szczególnie interesująca jest możliwość regulowania pracy zdecentralizowanych organizacji autonomicznych, czyli DAO.

Jeśli jednak nowe ukraińskie przepisy nie obejmują funkcji DAO, prawa głosu przyznane użytkownikom podejmującym decyzje w ramach DAO mogą zostać uznane za nielegalne. To pokazuje, jak ważne jest, aby takie procesy, jak głosowanie w sprawie zarządzania protokołem, zostały ustanowione w prawie.

Ponieważ istnieje obecnie dobrze zdefiniowana koncepcja zabezpieczonego zasobu cyfrowego, autorzy ustawy mają udział w rozwoju stokenizowanych ekosystemów. Mogą one również obejmować tokenizowane papiery wartościowe podlegające jurysdykcji National Securities and Stock Market Commission, agencji rządowej, która będzie również miała uprawnienia do regulowania transakcji z aktywami cyfrowymi.

Najciekawsze projekty będą dotyczyły obligacji. Ponieważ Ukraina jest aktywnie zaangażowana w emisję obligacji rządowych, wielu maklerów i banków sprzedaje je swoim klientom jako alternatywę dla depozytów – głównego instrumentu inwestycyjnego dostępnego dla Ukraińców.

Biorąc pod uwagę, że NBU jest depozytariuszem papierów wartościowych obligacji rządowych, organ ten będzie również zaangażowany w proces prawny, jeśli te obligacje zostaną tokenizowane. Taka współpraca pozwoli na tworzenie projektów infrastrukturalnych, a tym samym ożywienie rynku papierów wartościowych i uczynienie go bardziej przejrzystym i dostępnym dla osób fizycznych.

Choć ustawa czeka na głosowanie, jest to pierwszy krok do uczynienia Ukrainy krajem konkurencyjnym dla biznesu kryptowalutowego, a co najmniej korzystnym środowiskiem dla rozwoju rynku krajowego. Dzięki nowym warunkom legislacyjnym osoby prawne, których działalność koncentruje się na zasobach cyfrowych, będą teraz mogły otwierać rachunki bankowe i swobodnie pracować poprzez wymianę i / lub wydawanie zasobów cyfrowych.

Oprócz możliwości uruchomienia rynku tokenizowanych papierów wartościowych, strategiczny rozwój rynku fintech z NBU sugeruje również, jak będą się rozwijać krajowe projekty infrastrukturalne. Zgodnie z dokumentem, do 2025 roku regulator wyemituje cyfrową walutę banku centralnego o nazwie e-hrywna. Pomysł ten jest już uwzględniony w ustawie „O usługach płatniczych” , i w przeciwieństwie do dzisiejszych aktywów cyfrowych, CBDC będzie uważane za prawny środek płatniczy.

  • Współpraca Etherisc i ACRE Africa:

W dniu dzisiejszym program Chainlink Community Grant ogłosił finansowanie współpracy ubezpieczeniowej między Etherisc, zdecentralizowanym protokołem ubezpieczeniowym, a ACRE Africa, emitentem mikroubezpieczeń skupionym na drugim najbardziej zaludnionym kontynencie na świecie. 

Zgodnie z zapowiedzią Chainlink, projekt ma na celu zbudowanie platformy ubezpieczeniowej opartej na łańcuchu bloków, która zapewni przystępne ubezpieczenie dla prawie 250.000 drobnych rolników w Kenii. Planowana platforma zapewni również polisy ubezpieczeniowe z ratami spłaty o równowartości 50 centów w lokalnych walutach.

Pieniądze z dotacji zostaną wykorzystane na sfinansowanie kilku aspektów projektu, takich jak opracowanie inteligentnych kontraktów, stworzenie przyjaznego dla użytkownika interfejsu, z którym będą mogli współpracować rolnicy, integracja z lokalnymi systemami płatności i różne inne zmiany techniczne.

Ponadto część dotacji zostanie przeznaczona na sfinansowanie badań związanych z ekonomiką ubezpieczeń upraw rolnych w wielu krajach afrykańskich w celu określenia modeli trwałego ubezpieczenia zarówno dla ubezpieczycieli, jak i rolników.

Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą pracę z rolnikami w Afryce Wschodniej, otrzymując wsparcie w postaci dotacji Chainlink Community, aby pomóc w opracowaniu i wdrożeniu bardziej niezawodnego i opłacalnego modelu ubezpieczenia upraw we współpracy z Etherisc.

– powiedział CEO ACRE Africa, George Kuria.

Projekt wpisuje się w szerszy trend rosnącego zainteresowania technologiami blockchain rozprzestrzeniającymi się na kontynencie afrykańskim. Wcześniej w tym roku, Telokanda, firma zajmująca się technologiami pogodowymi typu open source, ogłosiła projekt blockchain mający na celu śledzenie pogody w Afryce Zachodniej.

  • Prezes Ripple: Brak równych szans w Stanach Zjednoczonych:

Jeśli Ripple wyłączy się, czy XRP nadal będzie handlować? Tak, powiedział niedawno dyrektor generalny Brad Garlinghouse, wykorzystując sukces Litecoina po tym, jak jego założyciel odszedł z projektu.

Podczas ostatniego podcastu, Ripple Exec stwierdził, że podczas gdy on nie zamierza odejść od projektu w najbliższym czasie, może on przenieść firmę za granicę. Uważa on, że brak przejrzystości regulacyjnej wokół XRP w Stanach Zjednoczonych nie jest korzystne dla firmy. Według Garlinghouse, osiem różnych organów regulacyjnych w Stanach Zjednoczonych mówi osiem różnych rzeczy na temat XRP. Na przykład, podczas gdy FinCEN podobno twierdzi, że jest to waluta, IRS traktuje ją jako nieruchomość.

To nie tylko powstrzymywanie XRP , ale także powstrzymywanie branży. Musimy być na równych warunkach, aby konkurować z innymi graczami.

– powiedział.

Wypowiedzi dyrektora są zaskakujące, ponieważ stoją w ostrym kontraście z poprzednim stanowiskiem prezesa odnośnie przepisów. W ubiegłym roku, wyraził on obawy, że Facebook planuje wejść na krypto-przestrzeń Libra co sprowokuje ostrzejsze regulacje całego sektora. W rzeczywistości w liście otwartym Ripple wydawał się być po stronie wściekłych amerykańskich ustawodawców.

Podczas gdy jego poprzednie obawy koncentrowały się wokół możliwości, że organy regulacyjne „wrzucą wszystkie kryptowaluty do jednego wiadra”, dziś obawia się, że XRP jest obecnie wykluczany z listy zgrupowanych razem organów regulujących waluty cyfrowe.

Według niego ten brak jasności regulacyjnej stwarza atmosferę, w której aktywa bez jasności osiągają gorsze wyniki, zauważając, że ta niepewność regulacyjna utrudnia postęp w niektórych kluczowych partnerstwach, a mianowicie bankach.

Ripple koncentruje się głównie na rozwiązaniach w zakresie płatności transgranicznych, a banki są niewątpliwie dużą częścią tego obrazu. Jednak chociaż istniały partnerstwa z bankami na całym świecie, większość działalności Ripple pochodzi z partnerstw z małymi i średnimi dostawcami płatności.

To jest coś, co Garlinghouse przypisuje temu, że ogromne banki zarabiają dużo pieniędzy, będąc oligopolami płatności transgranicznych, dlatego mniejsi gracze są pierwszymi, którzy przyjmują, są najbardziej agresywni i są skłonni przyjąć największe ryzyko.

Chociaż niektórzy, jak współzałożyciel CoinMetrics, Nic Carter, sugerowali, że XRP nigdy nie będzie używany przez banki, zespół w Ripple uważa, że ​​przyjęcie XRP jako uniwersalnego zasobu pomostowego jest tylko kwestią czasu.

  • USA: Senator elekt popiera Bitcoina:

W wywiadzie dla programu ABC News GMA3: What You Need To Know w piątek senator-elekt Cynthia Lummis ponownie wyraziła swoje poparcie dla popularyzacji Bitcoina, posuwając się nawet do stwierdzenia, że ​​„ma nadzieję, że wprowadzi Bitcoin na rynek krajowy rozmowa.” 

W nagraniu, które było szeroko rozpowszechniane na Twitterze, przyszły senator reprezentujący Wyoming – prawdopodobnie najwyższy rangą urzędnik USA, który kiedykolwiek tak promiennie wypowiadał się o cyfrowej walucie – przytoczyła swoje doświadczenie jako byłej skarbnik stanu, a w przyszłości Bitcoina:

Jestem byłym skarbnikiem stanu i zainwestowałem stałe fundusze naszego regionu, więc zawsze szukałem dobrego miejsca na przechowywanie aktywów, a Bitcoin pasuje do tego rachunku. Nasza własna waluta rośnie; Bitcoin nie. Wydobywa się 21 mln Bitcoinów i to wszystko, to ograniczona podaż. Jestem więc przekonana, że przez długi czas będzie to ważny gracz pod względem wartości.

Wydawało się również, że Senator zlekceważyła sugestię gospodarza GMA3, Sary Haines, że Bitcoin może być używany do prania brudnych pieniędzy lub uchylania się od płacenia podatków, decydując się w ogóle nie zajmować się tymi zarzutami.

Lummis jest jednym z pierwszych użytkowników Bitcoina, która po raz pierwszy odebrała walutę w 2013 roku, po wskazówce od jej zięcia, Willa Cole’a, który pracuje w firmie Unchained Capital, świadczącej usługi kryptowalut. 

Podczas gdy niektórzy w Kongresie ochoczo przyjęli kryptowalutę, na przykład przedstawiciel Florydy Darren Soto, który zaakceptował datki na kampanię przekazane w kryptowalutach, niewielu – jeśli w ogóle – mówiło tak głośno o swoim wsparciu jakie wyraziła Lummis.

Podczas gdy wiele sklepów zauważyło, że Lummis jest pierwszą przedstawicielką Wyoming w Senacie, wiele osób ze świata kryptowalut bez wątpienia ma nadzieję, że będzie również pierwszym prawdziwym przedstawicielem Bitcoina.

 

  • Bitcoin zachowuje się jak złoto w 1970:

Dyrektor zarządzający CitiBank – Tom Fitzpatrick, w swoim najnowszym raporcie „Bitcoin: 21st Century Gold” wskazuje na wyraźne analogie między rynkiem złota z 1970 roku a Bitcoinem. Bitcoin jak złoto? Zajrzyjcie, bo to dość ciekawe obserwacje…

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przyniosła większych zmian na giełdach. Najbardziej widoczna jest korekta Bitcoin Cash o -5,39%, a także Bitcoina o -0,07%, Ethereum o -1,87%, Chainlink o – 3,31%, Litecoin o -1,40% i Polkadot o -0,63%. W górę poszedł XRP o 1,65%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 457.7mld dolarów, a całkowity obrót 85.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, eng.ambcrypto.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button