News

#1207 Newsy z dnia 28.11.2020

Z sobotnich wydarzeń: Kapitalizacja rynkowa Tether rośnie w niemal rekordowym tempie; CEO Morgan Creek: Nagłówki dot. Bitcoina wpływają na spekulantów; Rząd ukraiński sponsoruje edukacyjny program internetowy o kryptowalutach; Atak 51% na BCHA | „BCH jest chroniony”; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Kapitalizacja rynkowa Tether rośnie w niemal rekordowym tempie:

Kapitalizacja rynkowa Tether (USDT), stablecoina zakotwiczonego w dolarach amerykańskich, w ostatnich tygodniach wzrosła, potencjalnie przyczyniając się do napędzania niedawnego wzrostu Bitcoina, który doprowadził ceny do niemal historycznych maksimów.

Paolo Ardoino, który pracuje jako podwójny CTO w Bitfinex i Tether, napisał na Twitterze w czwartek, że podaż USDT wzrosła o 1 miliard w ciągu dziewięciu dni, co oznacza drugą najszybszą ekspansję w jej historii. Rekord padł 4 września 2020 roku, kiedy w ciągu ośmiu dni podaż USDT w obiegu wzrosła o 1 miliard.

Tether ma kapitalizację rynkową wynoszącą prawie 19 mld. dolarów, co oznacza, że w obiegu znajduje się około 19 mld USDT po cenie 1,00 dolara. Według danych CoinMarketCap kapitalizacja rynkowa Tether od początku 2020 r. wzrosła prawie czterokrotnie.

Przy obecnej podaży w obiegu Tether ma czwartą co do wielkości kapitalizację rynkową spośród wszystkich kryptowalut.

USDT i inne tak zwane stablecoiny oferują mosty fiducjarne do rynków kryptowalut, minimalizując w ten sposób zmienność cen i zapewniając łatwość wykupu po sprzedaży aktywów cyfrowych. Chociaż USDT jest rzekomo wspierane przez realne rezerwy dolarowe, Tether nigdy nie przeprowadził pełnego audytu swoich kont bankowych.

W 2019 roku raport Bloomberga twierdził, że USDT nie był całkowicie powiązany z dolarem, ale raczej, że podaż w obiegu jest zabezpieczona jedynie w 74% gotówką i krótkoterminowymi papierami wartościowymi.

Tether jest również zarządzany przez tę samą grupę zarządzającą, która nadzoruje Bitfinex, jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Zarzuca się, że Tether i Bitinex manipulowali hossą w 2017 roku, chociaż udowodnienie takiego twierdzenia jest trudne ze względu na złożoną naturę zdecentralizowanych rynków kryptowalut.

  • CEO Morgan Creek: Nagłówki dot. Bitcoina wpływają na spekulantów:

Motywacja i horyzont czasowy wejścia do Bitcoina ostatecznie zadecydują, czy inwestorzy odniosą sukces w tej nowej klasie aktywów, twierdzi pionier kryptowalut, Mark Yusko.

W piątek prezes Morgan Creek Capital Management skomentował ostatnią falę negatywnych nagłówków dotyczących Bitcoina. W serii tweetów powiedział, że instytucje finansowe są słusznie zaniepokojone destrukcyjnym wpływem Bitcoina i użyją wszelkich dostępnych środków, aby spowolnić jego przyjęcie.

Normalną odpowiedzią na zagrożenie ze strony Bitcoina jest „wzniesienie barier dla adopcji i innowacji”, powiedział Yusko, dodając:

Obecni operatorzy, odczuwając zagrożenie, zawsze zwracają się ku wpływowi rządów, aby spróbować spowolnić przyjęcie nowej technologii poprzez uciążliwe regulacje.

Ostatecznie była to „strategia przegrywająca od wieków” – powiedział.

W międzyczasie spekulanci poszukujący krótkoterminowej ekspozycji będą nadal wpływać na cenę Bitcoina, reagując na nagłówki. W ostatnich dniach nie brakowało negatywnych wiadomości, kiedy Chiny przejęły aktywa kryptograficzne o wartości 4.2 mld dolarów, a Brian Armstrong z Coinbase zapowiadał potencjalnie szkodliwe przepisy dotyczące Bitcoinów. 

Uważa jednak, że inwestorzy z dłuższym horyzontem czasowym mają większe szanse na odniesienie sukcesu, ponieważ wzmacnia się podstawowa narracja Bitcoina:

Inwestorzy to inwestorzy długoterminowi skoncentrowani na wartości, a spekulanci to inwestorzy krótkoterminowi skoncentrowani na cenie.

– czytamy.

  • Rząd ukraiński sponsoruje edukacyjny program internetowy o kryptowalutach:

Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wydało serię internetową mającą na celu edukację obywateli o kryptowalutach, Blockchain i Bitcoinie. 

Program miał premierę w środę i powstał we współpracy z Binance, Hacken i Crystal Blockchain w ramach programu „Diia.Digital Education” rządu ukraińskiego.

Program składa się z ośmiu odcinków trwających od sześciu do 12 minut, które wyjaśniają podstawowe pojęcia związane z kryptowalutą i Blockchain. Program prowadzi Andriy Onistrat, przedsiębiorca i były bankier, który przeprowadza wywiady z gośćmi pracującymi w branży Blockchain.

Pierwszy odcinek, dostępny na YouTube, przedstawia koncepcję kryptowalut jako księgi transakcji bez pozwolenia, której nie można zatrzymać. Szczególną uwagę zwraca się na koncepcję audytowalności zasobów, przy czym Onistrat zauważa, że Narodowy Bank Ukrainy zawsze może zdecydować o znacznym zwiększeniu podaży hrywny, narodowej waluty Ukrainy. Ivan Paskar, menedżer ds. Marketingu Binance na Ukrainie, wyjaśnia, w jaki sposób Bitcoin utrzymuje niezmienne, podlegające audytowi zasoby.

Duet mówił również o bardziej złożonych pomysłach, wspominając o Ethereum, inteligentnych kontraktach i zdecentralizowanych giełdach. Pomimo przyjaznego dla początkujących formatu programu, Onistrat nadal zadawał Paskarowi kilka trudniejszych pytań – na przykład, w jaki sposób można pogodzić ideały decentralizacji i wolności z wymogami identyfikacyjnymi obserwowanymi w wielu scentralizowanych giełdach.

Widzowie otrzymują certyfikat ukończenia po przejrzeniu wszystkich odcinków. Inicjatywa ta wpisuje się w dążenie ukraińskiego rządu do osiągnięcia kompetencji cyfrowych w tym kraju. Inne programy oferowane przez ministerstwo obejmują „cyfrowe lekcje dla nauczycieli” i „jak zostać blogerem YouTube”. 

  • Atak 51% na BCHA | „BCH jest chroniony”:

Trwa atak 51% na łańcuch BCHA. Anonimowy górnik próbuje obrócić w pył wszystko, co z niego zostało.

Anonimowy górnik, znany jako voluntarism.dev, zmienił regułę coinbase tak, że wszyscy górnicy muszą przesyłać 100% (zamiast 8%) nagród blokowych na adres IFP.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się przewagą wzrostów. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 3,3%, Ethereum o 4,2%, XRP o 16,9%, Cardano o 26,3% a Chainlink o 7,2%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 522 mld dolarów, a całkowity obrót 151.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button