#1208 Newsy z dnia 29.11.2020
Z niedzielnych wydarzeń: Bliski Wschód: Raport o projekcie Aber CBDC; Paul Tudor Jones: Wybuchowy rajd BTC możliwy; Guggenheim Partners składa zgłoszenie do SEC; Zakaz kryptowalut w Indiach mało prawdopodobny; Wieloryb zrzuca 386 mln dolarów w Bitcoinie; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Bliski Wschód: Raport o projekcie Aber CBDC:
Banki centralne z dwóch najpotężniejszych gospodarek na Bliskim Wschodzie opublikowały dziś raport na temat całorocznego projektu wspólnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) – a wyniki jasno mówią o technologii blockchain.
Projekt Aber, ogłoszony po raz pierwszy w styczniu 2019 roku, był wspólnym wysiłkiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej, mającym na celu ustanowienie „dowodu słuszności koncepcji”, oraz „wniesienie wkładu w wiedzę o technologiach CBDC i DLT”.
Połączony wysiłek dwóch banków centralnych w ramach takiego badania jest jednym z pierwszych tego rodzaju. W tym celu w raporcie zauważono, że wybór nazwy w „Aber” przemawiał do głównej misji projektu:
Nazwa Aber została wybrana, ponieważ jako arabskie słowo oznaczające„ przekraczanie granic ”oddaje zarówno transgraniczny charakter projektu, jak i naszą nadzieję, że przekroczy on również granice w zakresie wykorzystania technologii.
W raporcie, podzielonym na trzy odrębne fazy, które stopniowo rozszerzały zakres badania na sześć różnych banków komercyjnych, zauważono, że w projekcie wykorzystano walutę cyfrową zabezpieczoną prawdziwymi pieniędzmi, aby wymusić „większe uwzględnienie” kwestii związanych z bezpieczeństwem i istniejącymi systemami płatności.
W raporcie stwierdza się, że podwójnie emitowany CBDC był „nie tylko technicznie wykonalny” dla płatności transgranicznych, ale że CBDC przedstawia „znaczącą poprawę w stosunku do scentralizowanych systemów płatniczych pod względem odporności architektonicznej”.
Ostatecznie Projekt Aber pokonał wszystkie przeszkody:
Wszystkie kluczowe wymagania zostały […] spełnione, w tym wymagania dotyczące prywatności i decentralizacji, a także wymagania związane z ograniczaniem ryzyk ekonomicznych, takich jak widoczność podaży pieniądza przez bank centralny i identyfikowalność wyemitowanej waluty.
Raport zaleca szereg dalszych kroków w zakresie badań i polityki, w tym przyjęcie DLT w celu poprawy bezpieczeństwa istniejących systemów, „oferowanie szyn płatniczych opartych na DLT” oraz rozszerzenie zakresu przyszłych prób Project Aber o bardziej rozproszonych geograficznie partnerów, takich jak: a także rozliczenie innych aktywów, takich jak obligacje.
Chociaż żaden z nich nie zrobił tak silnego przeciwwagi jak Projekt Aber, inne banki centralne również przeniosły się do badania rentowności CBDC w ostatnich miesiącach. Niedawno Chiny wydały wytyczne regulacyjne legitymizujące cyfrowy juan, Wielka Brytania podobnie rozpoczęła opracowywanie przepisów i proponowanie badań nad możliwym CBDC, a minister gospodarki Brazylii ostatecznie zadeklarował, że supermocarstwo południowoamerykańskie będzie miało CBDC.
-
Paul Tudor Jones: wybuchowy rajd BTC możliwy:
Opierając się na fraktalu Paula Tudora Jonesa zauważamy, iż Bitcoin znajduje się we wczesnej fazie długotrwałego wzrostu, który może pozwolić mu doświadczyć wykładniczego wzrostu w dłuższej perspektywie.
Istnieją dwa główne powody, dla których Bitcoin może podążać za złotym trendem makro z lat 70. Po pierwsze, BTC ma stałą podaż, która nie może się rozwijać, co czyni go atrakcyjnym zabezpieczeniem przed inflacją. Po drugie, BTC ma te same cechy bezpiecznych aktywów, co złoto.
W sierpniu 2020 roku bracia Winklevoss, miliarderzy inwestujący w Bitcoina, stojący za główną giełdą kryptowalut Gemini w USA, przedstawili argumenty przemawiające za tym, dlaczego cena BTC może wzrosnąć do 500.000 dolarów.
W rozmowie zidentyfikowali cechy Bitcoina, które sprawiają, że jest to realne bezpieczne aktywo. Winklevoss szczególnie podkreślili, że BTC nie podlega żadnym potencjalnym wstrząsom podażowym, w przeciwieństwie do złota:
Bitcoin to nie tylko rzadki towar, to jedyny znany towar we wszechświecie, który ma deterministyczną i stałą podaż. W rezultacie Btcoin nie podlega żadnemu z potencjalnych pozytywnych szoków podażowych, z którymi złoto (lub jakikolwiek inny towar) może napotkać w przyszłości.
Ze względu na tę cechę Bitcoina inwestorzy nieustannie argumentują, że BTC stanowi lepszy bezpieczny środek inwestycji niż złoto. To porównanie między BTC, a złotem prowadzi wielu do przekonania, że Bitcoin znajduje się na trajektorii długoterminowego wykładniczego wzrostu.
Su Zhu, dyrektor generalny Three Arrows Capital, jednego z największych funduszy w dziedzinie kryptowalut, powiedział:
Każdy dalszy spadek wartości $ BTC byłby wyjątkowo zwyżkowy, ponieważ pokazałby, że śledzimy złoty fraktal z lat 70., jak poniżej przedstawił Paul Tudor Jones – legendarny inwestor makro, który z powodzeniem wykorzystał fraktale do przewidywania supercyklu giełdowego lat 80.
Istnieje również ogromna luka między wyceną Bitcoina, a złota. Obecnie kapitalizację rynkową złota szacuje się na 9 blndolarów. Dla porównania, kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi mniej niż 4% wyceny złota, co pozostawia lukę między tymi dwoma aktywami.
Tyler Winklevoss zauważył również, że anonimowość twórcy Bitcoina jest głównym pozytywnym czynnikiem dla cyfrowego aktywa. Powiedział też, że Bitcoin wyewoluował w aktywa o wartości 330 mld dolarów, a mimo to Satoshi Nakamoto, twórca, który za nim stoi, pozostaje anonimowy.
To tylko legitymizuje i jeszcze bardziej wzmacnia postrzeganie Bitcoina jako właściwego środka przechowywania wartości:
Fakt, że nie wiemy jeszcze, kim jest Satoshi. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi 330 mld dolarów, co świadczy o tym, że BTC mówi sam za siebie.
-
Guggenheim Partners składa zgłoszenie do SEC:
Firma o kapitale 275 mld dolarów złożyła poprawkę do SEC, aby przeznaczyć ponad 500 mln dolarów z funduszu Macro Opportunities na GBTC Grayscale. Z najnowszego zgłoszenia do SEC wynika, że następna instytucja z Wall Street, świadcząca usługi finansowe, zajmie publiczną pozycję w Bitcoinie i może być również jedną z największych na świecie.
Zgłoszenie Guggenheim Partners pozwala funduszowi Macro Opportunities na zakup GBTC, instrumentu inwestycyjnego Bitcoina, będącego w obrocie publicznym od Grayscale, w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Fundusz Guggenheim Macro Opportunities Fund może pośrednio dążyć do inwestycji w Bitcoina, inwestując do 10% wartości swoich aktywów netto w Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).
– czytamy w zgłoszeniu.
Według niezależnej agencji ratingowej Morningstar, fundusz Guggenheim Macro Opportunities zarządza obecnie aktywami o wartości 5.3 mld dolarów i posiada czterogwiazdkowy rating „oparty na zwrotach skorygowanych o ryzyko z 270 nietradycyjnych funduszy obligacji”.
Guggenheim opisuje ogólną strategię funduszu dotyczącą akcji na poziomie instytucjonalnym (symbol: GIOIX) jako produkt „pomysłów o najwyższym przekonaniu” zespołu inwestycyjnego. Gdyby fundusz miał objąć cały 10% udział w GBTC, byłby wart 500 mln dolarów
W zgłoszeniu odnotowuje się również długą listę potencjalnych zagrożeń dla inwestorów związanych z kryptowalutami, które określa jako „aktywa cyfrowe zaprojektowane jako środek wymiany”. Ryzyka obejmują między innymi brak regulacji dotyczących wymiany kryptowalut, historyczną „znaczącą premię” GBTC do wartości aktywów netto oraz niepewność co do przepisów i regulacji podatkowych.
Ten krok przygotowawczy Guggenheima wydaje się być częścią kaskadowej serii inwestycji wskazujących na zwiększoną akceptację Bitcoina wśród głównych instytucji finansowych. W sierpniu firma Microstrategy zakupiła prawie 40.000 Bitcoinów, co doprowadziło do parabolicznego ruchu cen akcji. Podobnie firma świadcząca usługi finansowe Square, Inc kupiła w październiku 50 mln dolarów w Bitcoinach.
Ta tocząca się kula śnieżna interesująca instytucje, może szybko przekształcić się w lawinę, jak zauważył jeden z wybitnych głosów w dziennikarstwie kryptowalutowym…
-
Zakaz kryptowalut w Indiach mało prawdopodobny:
Po orzeczeniu Sądu Najwyższego o zniesieniu zakazu kryptowalut w Indiach, aktywność w przestrzeni kryptowalutowej znacznie wzrosła, jednak wciąż pojawiają się pogłoski o niepewności co do statusu prawnego Bitcoina i kryptowalut w tym kraju.
Co ciekawe, branża kryptowalut rozkwitła w Indiach po uchyleniu zakazu w marcu, co potwierdzają dane z Coin Dance. Cotygodniowe obroty wzrosły, gdy więcej graczy weszło do przestrzeni kryptowalut. Ponieważ firmy kryptograficzne nadal się rozwijają, konieczne będzie dokładne rozważenie skutków, jakie może mieć trwały zakaz kryptowalut w kraju.
Zgodnie z tą myślą Vishwanath stwierdził, że po unieważnieniu tego prawodawstwa konieczne będzie ponowne utworzenie nowego komitetu w celu ustalenia, w jaki sposób obecne prawo kraju będzie miało zastosowanie do kryptowalut i zapewni bardziej wyważony pogląd.
Wiele krajów coraz częściej bierze pod uwagę regulacyjne piaskownice, aby określić, jak najlepiej regulować kryptowaluty. Na przykład w Hongkongu SFC (Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych) utworzyła piaskownicę, która daje zarówno organom regulacyjnym, jak i branży możliwość sprawdzenia, jak transakcje współdziałają ze sobą.
Nawet kraje takie jak Kirgistan i RPA wydały niedawno projekty przepisów dotyczących regulacji kryptowalut, które zachęcają opinię publiczną do przedstawienia własnych zaleceń dotyczących wniosków regulacyjnych. Jednak w Indiach nie ma jeszcze szczegółowych wytycznych w tym zakresie, w związku z czym wielu inwestorów detalicznych niechętnie wchodzi w tę przestrzeń z powodu ciągłych plotek o zbliżającym się zakazie.
Przejrzystość przepisów mogłaby zapewnić tak potrzebną legitymację, bezpieczeństwo i ochronę przeciętnemu inwestorowi detalicznemu.
-
Wieloryb zrzuca 386 mln dolarów w Bitcoinie:
Ogromny transfer BTC. Anonimowy podmiot przesłał 22 816 BTC o wartości 386 milionów dolarów za opłatą w wysokości zaledwie 14,83 dolarów. Transfer został zauważony po raz pierwszy przez zautomatyzowane narzędzie Bitcoin Block Bot.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Kolejna doba nie przynosi nam większych zmian na giełdach. W górę poszedł Bitcoin o 3,79%, Ethereum o 4,53%, Litecoin o 4,12% i Polkadot o 2,45%. Korekty notują zaś XRP o -2,63%, Bitcoin Cash o -1,40%, Chainlink o -0,87% i Cardano -2,71%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 539.2 mld dolarów, a całkowity obrót 149.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, eng.ambcrypto.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.