News

#1226 Newsy z dnia 17.12.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Niemcy legalizują cyfrowe papiery wartościowe; Robinhood uchyla się o pozwu płacąc 65 mln dolarów; Awarie na Binance i Coinbase podczas skoku ceny Bitcoina; Dwie trzecie estońskich firm kryptograficznych traci licencje; Bitcoinowi milionerzy | 150% w ciągu jednego dnia; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Niemcy legalizują cyfrowe papiery wartościowe:

Niemieckie papiery wartościowe wkrótce mogą stać się równie przestarzałe, jak nocni handlowcy twierdzący, że pracują do późna w nocy.

Zgodnie z raportem Reuters, gabinet Merkel przyjął nowe prawo, które zniesie wymóg posiadania papierowego certyfikatu na sprzedaż papieru wartościowego, otwarcie dążąc do przyspieszenia handlu Blockchain w kraju.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholtz powiedział podobno: „Papierowy certyfikat może być dla niektórych drogi z nostalgicznych powodów, ale przyszłość należy do jego wersji elektronicznej”.  Ministerstwo Finansów nazwało przejście na całkowicie elektroniczne papiery wartościowe elementem swojej szerszej strategii Blockchain.

Podczas gdy niemieckie Ministerstwo Finansów i BaFin, jego organ nadzoru finansowego, należą do najbardziej asertywnych w Europie, kraj ten zajmuje czołowe miejsce w zakresie przyjmowania tokenów security przez główne gospodarki. Wiadomo, że Börse Stuttgart pracuje nad integracją tokenów security, podczas gdy BaFin wspiera platformy takie jak Black Manta.

  • Robinhood uchyla się o pozwu płacąc 65 mln dolarów:

Robinhood uchylił się od pozwu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zgadzając się zapłacić 65 mln dolarów.

Aplikacja handlowa, która bierze swoją nazwę od angielskiego bohatera ludowego, zyskała sławę, ułatwiając inwestowanie nowicjuszom. Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem SEC, Robinhood oszukiwał swoich użytkowników co do tego, skąd faktycznie pochodziły jego pieniądze w latach 2015-2018.

Ustawa o giełdzie SEC nie zabrania brokerom-dealerom, takim jak Robinhood, otrzymywania zapłaty za kierowanie zleceń za pośrednictwem firm handlowych, jednak wymaga, aby ci brokerzy-dealerzy starali się, aby zapewnić swoim klientom najlepszą ofertę.

SEC stwierdził, że Robinhood gorszą ofertę ukrył. Początkowa propozycja firmy jako platformy bez prowizji pozwoliła jej ukryć podobne koszty w postaci wyższych cen realizacji zleceń użytkowników:

Jednym z głównych punktów sprzedaży Robinhood było to, że firma nie  pobierała od swoich klientów prowizji handlowych. Jednak w rzeczywistości handel „bez prowizji” w Robinhood miał pewien haczyk: klienci Robinhood otrzymali niższe ceny realizacji w porównaniu z cenami, jakie otrzymaliby od konkurentów Robinhood.

– czytamy.

Wydaje się, że w początkowych latach przytłaczająca zależność Robinhood od płatności przepływu zamówień – które zdaniem SEC stanowiły do 80% przychodów firmy w 2015 r. – doprowadziła firmę do przeoczenia tego obowiązku wobec klientów.

Na szczęście dla Robinhood rok 2020 był niezwykle lukratywny dla takich platform fintech. Ponieważ coraz więcej ludzi utknęło w domu, a giełda przewyższa inne sposoby zarabiania pieniędzy, handel detaliczny na aplikacjach przyjaznych konsumentom wzrósł. Firma właśnie ukończyła we wrześniu rundę finansowania w wysokości 660 milionów dolarów.

  • Awarie na Binance i Coinbase podczas skoku ceny Bitcoina:

Zarówno Binance, jak i Coinbase miały wczoraj problemy techniczne – tego samego dnia, kiedy Bitcoin po raz pierwszy przekroczył próg cenowy 20.000 dolarów. Binance powiązał swoje problemy z liczbą osób przeglądających giełdę.

Changpeng Zhao, czyli CZ, CEO Binance, napisał na Twitterze:

#Bitcoin właśnie podskoczył. Wystąpiły problemy ze skalowaniem. Na razie powinno działać. Niedoceniony popyt. Nadal dodajemy DUŻO więcej „serwerów”.

– czytamy.

CZ opublikował kolejną aktualizację około pół godziny później, ujawniając ulepszenia, a także drastyczny wzrost liczby użytkowników na platformie. „Nadal tu i tam występują problemy z opóźnieniami. Pracujemy nad tym, wszyscy na pokładzie ” – napisał na Twitterze, dodając: „Bitcoin rośnie o 5%, ruch rośnie 30-krotnie”. Do 14:56 czasu UTC sytuacja została rozwiązana.

Bitcoin po raz pierwszy przekroczył 20.000 dolarów 16 grudnia o godzinie 13:42 czasu UTC, osiągając cenę blisko 20.800 dolarów do 14:14, według danych TradingView.com.

O 14:45 UTC Coinbase również zgłosiło problemy za pośrednictwem swojej strony statusu. „Coinbase.com ma problemy z łącznością”, opublikowała giełda. Problem został rozwiązany o 16:27.

Coinbase ma historię problemów technicznych w okresach dużego ruchu, często jako przyczynę podając „problemy z łącznością”.

  • Dwie trzecie estońskich firm kryptograficznych traci licencje:

Kraj okrzyknięty jednym z najbardziej przyjaznych kryptowalutom w Unii Europejskiej w 2020 roku cofnął licencje ponad 1000 firm kryptograficznych.

Według serwisu informacyjnego Postimees, estońska jednostka analityki finansowej (FIU) cofnęła w tym roku licencje około 70% firm zajmujących się wirtualną walutą w tym kraju. Veiko Tali, zastępca sekretarza generalnego Rządowego Komitetu ds. Zapobiegania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu, powiedział, że pozostałe firmy kryptograficzne również wymagają „szczególnej uwagi”, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko:

Musimy monitorować rozwój nowych technologii i zarządzać ryzykiem związanym z praniem pieniędzy.

– mówi.

Media stwierdziły, że po tych zmianach w Estonii jest 400 dostawców usług związanych z kryptowalutami, którzy mają odpowiednie licencje. Nadzór finansowy podał, że w zeszłym roku w kraju działało 900 takich firm.

Poważne działania miały miejsce w czerwcu, kiedy jednostka analityki finansowej cofnęła licencje 500 firmom kryptograficznym w odpowiedzi na skandal związany z praniem brudnych pieniędzy o wartości 220 mld dolarów. Organy regulacyjne wycofały zezwolenia, ponieważ firmom kryptograficznym nie udało się rozpocząć działalności w ciągu sześciu miesięcy od uzyskania licencji.

W tamtym czasie szefowa FIU Madis Reimand nazwała działania nadzorcy finansowego „pierwszym krokiem do uporządkowania rynku”.

W 2017 roku wiele osób postrzegało ten kraj jako pioniera kryptowalut z szeregiem praw, które miały na celu zachęcenie giełd i ICO. Jednak krajobraz regulacyjny w Estonii zmienił się od tamtego czasu i wykracza poza wymagania unijnych przepisów KYC z 2019 r., utrudniając drogę licencjonowanym firmom kryptograficznym próbującym przestrzegać lokalnych przepisów.

  • Bitcoinowi milionerzy | 150% w ciągu jednego dnia:

Ostatni, gwałtowny wzrost ceny Bitcoina do 23 000 dolarów spowodował, że liczba liczba adresów portfeli wartych obecnie ponad milion dolarów wystrzeliła do góry razem z ceną. Bitcoinowi milionerzy? Jest ich coraz więcej!

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejny dzień kończy się bardzo silnymi wzrostami wśród wszystkich czołowych kryptowalut. Bitcoin notuje wzrost o 12,7%, Ethereum o 6%, XRP o 19,6%, Litecoin o 17,6%, Bitcoin Cash o 6,1% a Chainlink o 6,3%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 668.5 mld dolarów, a całkowity obrót 250.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button