News

#1263 Newsy z dnia 23.01.2021

Z sobotnich wydarzeń: Wyścig wznowiony – Valkyrie wnioskuje o Bitcoinowy ETF; Rząd Iranu wini mining za przerwy w dostawie energii elektrycznej; Cyfrowy juan kompatybilny z co najmniej ośmioma chińskimi platformami bankowymi; Co powstrzymuje instytucje przed dalszym inwestowaniem w Bitcoina?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Wyścig wznowiony – Valkyrie wnioskuje o Bitcoinowy ETF:

W ramach posunięcia, które może dać doświadczonym inwestorom retrospekcje do 2018 r., Valkyrie Digital Assets stałą się najnowszą firmą zarządzającą aktywami, która złożyła w SEC rejestrację w celu utworzenia Bitcoinowych ETF – oferta, która dołącza do zatłoczonego pola potencjalnych zarządzających funduszami chcących wykorzystać odnowione zainteresowanie detaliczne kryptowalutami.

Rodzinny fundusz inwestycyjny z Teksasu zaproponował notowanie Valkyrie Bitcoin Trust na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych.

Jeśli jednak przeszłość jest jakimkolwiek wyznacznikiem, szanse, że wniosek doprowadzi do powstania funduszu ETF, są niewielkie. Podczas ostatniej hossy Bitcoina wiele firm próbowało swoich szans, kiedy co najmniej dziewięć podmiotów złożyło propozycje dotyczące Bitcoinowych ETF w SEC, w tym giganci ETF VanEck i Direxion, a także Gemini, firma świadcząca usługi kryptograficzne utworzona przez Camerona i Tylera Winklevossów.

W poprzednim wywiadzie dla Cointelegraph, dyrektor generalny Kryptoin Donnie Kim, którego firma złożyła wniosek o ETF w październiku 2019 r., mówił, że SEC od dawna wahała się, czy iść naprzód z propozycjami.

W tej chwili komisja słucha i zdobywa informacje o tej nowej klasie aktywów, i powstrzymują się od działań, częściowo po to, aby zrozumieć konsekwencje istniejących produktów na rynku, a częściowo po to, aby szukać dalszych wskazówek w obecnym krajobrazie politycznym.

– powiedział Kim.

Pomimo historycznej powściągliwości komisji, ponieważ zainteresowanie detaliczne kryptowalutą rośnie, zarządzający funduszami ponownie domagają się, aby jako pierwsi zaoferować produkt ETF.

  • Rząd Iranu wini mining za przerwy w dostawie energii elektrycznej:

W miarę jak przerwy w dostawach energii i naloty policyjne wstrząsają początkującym irańskim przemysłem wydobywczym Bitcoina, obecnie kwestionuje się dopasowanie między kryptowalutą a krajem zdławionym przez inflację.

Zgodnie wcześniejszymi doniesieniami, Iran dołącza do Pakistanu jako supermocarstwo kryptowalutowe na Bliskim Wschodzie, po części z powodu tanich, mocno subsydiowanych cen energii elektrycznej, a także wzrostu aktywności po zatwierdzeniu wydobywania Bitcoinów jako „działalności przemysłowej” dla elektrowni w 2020 roku. Szacuje się, że obecnie działalność wydobywczą prowadzi znacznie ponad 1000 podmiotów prawnych.

Jednak krótka historia wydobywania kryptowalut w tym kraju nie zawsze była różowa. Władze zamknęły co najmniej tysiąc nielegalnych farm w ostatnich miesiącach, a ceny spotowe Bitcoina były czasami niewłaściwie wyceniane w stosunku do reszty świata z powodu wysokiego popytu, gdy inwestorzy uciekają przed szybko rosnącą inflacją riala.

Teraz pojawiło się inne źródło tarć, kiedy kraj pogrąża się w częstych przerwach w dostawie prądu w dużych skupiskach ludności.

16 stycznia wiele placówek poinformowało, że w większa część Iranu doznała awarii w dostawach prądu. Raporty mediów społecznościowych wskazywały, że dostawa energii nie była stała, a w wielu miastach przez ostatnie dwa tygodnie występowały przerwy w dostawie energii.

Władze szybko obarczyły winą wydobywanie Bitcoinów za przestoje i nagłośniły naloty policyjne na nielegalne operacje wydobywcze, jednak niektórzy eksperci uważają, że rząd po prostu szuka wymówek dla przestarzałej sieci energetycznej.

W wywiadzie udzielonym Associated Press w czwartek były zastępca szefa irańskiego Departamentu Środowiska Kaveh Madani powiedział, że Bitcoin był „łatwą ofiarą”, a „dziesięciolecia” niegospodarności administracyjnej są bardziej prawdopodobną przyczyną źródłową.

Co więcej, chociaż wydobycie detaliczne może obecnie działać jako kozioł ofiarny dla rządu, jasne jest, że władze nie odwracają się całkowicie od kryptowaluty. Jeszcze w zeszłym miesiącu Bitcoin był używany do ułatwienia płatności importowych z Wenezueli.

  • Cyfrowy juan kompatybilny z co najmniej ośmioma chińskimi platformami bankowymi:

Aż osiem komercyjnych chińskich banków może pracować nad własnymi portfelami cyfrowego juana lub platformami bankowymi, które mogą obsługiwać token, natomiast grupy bankowe spoza „wielkiej czwórki” zamierzają wprowadzić własne oferty oparte na smartfonach.

Cztery największe banki w kraju, państwowy kwartet Industrial & Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China i Bank of China, wszystkie aktywnie współpracują z centralnym Ludowym Bankiem Chin (PBoC) nad wdrożeniem cyfrowego fiat. Obywatele tego kraju, którzy brali udział w pilotażach dla cyfrowej waluty, mieli do tej pory możliwość otrzymywania materiałów informacyjnych i płatności w jednym z czterech istniejących portfeli „wielkiej czwórki” na smartfony.

Wcześniej w tym miesiącu pojawiły się doniesienia o dostępnym offline, niewymagającym smartfonów „twardym” portfelu, który przypomina konwencjonalną kartę kredytową – dzieło chińskiego banku Postal Savings Bank.

Jednak z niedawnego raportu działu mediów Tencent wynika, że Postal Savings Bank rozwija również własny portfel aplikacji na smartfony, równolegle z ofertą „twardych” kart.

Bank, którego większościowym właścicielem jest poczta chińska, specjalizuje się w rozwiązaniach bankowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, społeczności wiejskich oraz klientów o niskich dochodach.

Te same media dodały, że Bank of Communications, piąty co do wielkości bank w Chinach, również pracuje nad własnym portfelem dla cyfrowego juana.

Zrzuty ekranu opublikowane online przez użytkowników, którzy niedawno otrzymali fundusze cyfrowych juanów, pokazują, że aplikacje „wielkiej czwórki” oferują rozwiązania w zakresie interoperacyjności, które łączą istniejące cyfrowe portfele juanów z platformami bankowymi zarówno w Postal Savings Bank, jak i Bank of Communications, a także dwa inne banki – należący do korporacji China Merchants Bank oraz China CITIC Bank z siedzibą w Hongkongu, siódmy co do wielkości bank pożyczkowy w Chinach.

  • Co powstrzymuje instytucje przed dalszym inwestowaniem w Bitcoina?:

Niewystarczająca kapitalizacja rynkowa powstrzymuje inwestorów instytucjonalnych przed wejściem na rynek kryptowalut. Niepewność regulacyjna i niedojrzała infrastruktura rynkowa to również niektóre z głównych, aktualnych problemów osób zamożnych oraz instytucji…

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Sobota kończy się niewielkimi ruchami w czołówce kryptowalut. Wyjątek stanowi jedynie Chainlink, który notuje wzrost o 14,7%. Wartość Bitcoina spadła o 0,5%, natomiast Ethereum, Polkadot i XRP wzrosła kolejno o 1%, 5,6% i 0,1%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 944.5 mld dolarów, a całkowity obrót 111.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl, cryptonews.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.