News

#1280 Newsy z dnia 09.02.2021

Z wtorkowych wydarzeń: Francuski organ regulacyjny chce zmian regulacji kryptowalut i Blockchain w Europie; Tesla krytykowana za zakup Bitcoina; Binance wycofuje pozew o zniesławienie przeciwko Forbes; G7 omówi w CBDC i opodatkowanie cyfrowe; Wilk z Wall Street: „Myliłem się odnośnie Bitcoina”; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Francuski organ regulacyjny chce zmian regulacji kryptowalut i Blockchain w Europie:

Najwyższy francuski regulator finansowy zaproponował zmianę sposobu nadzorowania branży kryptowalut w Europie.

Robert Ophèle, prezes Autorité des Marchés Financiers, poruszył kwestie regulacyjne związane z kryptowalutami na piątej dorocznej konferencji FinTech and Regulation. Urzędnik przekonywał, że nadzorcy finansowi muszą przyjąć nowe podejście do regulacji instrumentów finansowych opartych na Blockchain ze względu na masowy wzrost rynku.

Ophèle zaproponował, aby organem odpowiedzialnym za ten nowy obszar regulacji i nadzoru był Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, czyli ESMA. Podkreślił, że obecny etap regulacji w Unii Europejskiej ułatwi ESMA opracowywanie wytycznych i polityk:

Ponieważ niniejsze rozporządzenie jest zupełnie nowe, łatwiej jest od samego początku zapewnić ESMA kompetencje, niż rozpocząć rozważanie tego na późniejszym etapie. Co więcej, sensowne byłoby zebranie całej wiedzy w ramach tego samego organu, ponieważ koszt wejścia do świata kryptowalut jest dość wysoki.

– mówi.

ESMA ma siedzibę w Paryżu i jest niezależnym organem UE zajmującym się ochroną stabilności systemu finansowego Unii poprzez wzmocnienie ochrony inwestorów i promowanie stabilnych rynków finansowych. Na początku 2018 roku ESMA wydało wspólne ostrzeżenie, że kryptowaluty są wysoce ryzykownymi aktywami, ostrzegając inwestorów, aby „nie inwestowali pieniędzy, na których utratę nie mogą sobie pozwolić”.

Ophèle zasugerował również zwiększenie ilości przepisów upoważniających, w tym piaskownicę regulacyjną dla branży tokenów zabezpieczających. Urzędnik powiedział, że obecne przepisy utrudniają rozwój technologii Blockchain, ponieważ zostały zaprojektowane dla systemów scentralizowanych.  Ophèle powiedział, że zdecentralizowany charakter Blockchain może odegrać kluczową rolę w europejskiej gospodarce:

DLT zmniejszyłoby ryzyko, zarówno poprzez przyspieszenie łańcucha rynkowego, jak i ze względu na swój rozproszony charakter mogłoby złagodzić niektóre cyber-zagrożenia wynikające ze scentralizowanej infrastruktury rynkowej, takie jak pojedynczy punkt awarii […] Jest to również kwestia utrzymania konkurencyjności Europy w czasach, gdy podobne podejścia są obecnie wdrażane w wielu krajach.

– stwierdził.

  • Tesla krytykowana za zakup Bitcoina:

Komentatorzy krytykują zakup Bitcoinów Tesli o wartości 1,5 mld dolarów, powtarzając dobrze znaną narrację wysokiej zmienności Bitcoina.

W rozmowie z Financial Times Jerry Klein, dyrektor zarządzający firmy Treasury Partners z siedzibą w Nowym Jorku, powiedział, że nie ma żadnego przypadku użycia w przelaniu korporacyjnych środków w Bitcoina.

Inny krytyk cytowany przez FT, Campbell Harvey z Duke University w Durham w Północnej Karolinie, nazwał zakup Bitcoina przez Teslę „niezwykłym” i „ryzykownym”, dodając, że nie posłuży jako zabezpieczenie przed niepewnością rynkową.

Krytycy zakupu Bitcoinów przez Teslę twierdzą, że posunięcie to potencjalnie naraża akcjonariuszy na ryzyko, biorąc pod uwagę zmienność Bitcoina. Niektórzy wskazują na historyczne krachy, takie jak niedźwiedzi rynek w 2018 r. i 50% spadek, który miał miejsce w Czarny Czwartek w marcu 2020 r.

Jednak te argumenty wydają się pomijać ustaloną przez Bitcoina trajektorię, w której każdy krach nie obniża poziomu cen do poprzedzających poprzedni rekord wszech czasów.

W argumentach przeciwko BTC nie pojawia się również paraboliczne odbicie Bitcoina od dołków. Na przykład po krachu Czarnego Czwartku w 2020 r. do końca roku nastąpił prawie ośmiokrotny wzrost.

Od sierpnia 2020 r. firma MicroStrategy, zajmująca się analizą biznesową, nabywa Bitcoina i wydała łącznie około 1,1 mld dolarów na zakup 71,079 BTC. Przy obecnej cenie skrytka Bitcoina firmy jest wyceniana na prawie 3,3 mld  dolarów – co daje 200% zysk z inwestycji.

Bitcoin był aktywem o najlepszych wynikach ostatniej dekady, zyskując prawie 9 000 000% i znacznie przewyższając wszystkie inne klasy aktywów. Rzeczywiście, w chwili pisania tego tekstu jedynie Bitcoin kupiony powyżej poziomu ceny 47.000 dolarów przynosi obecnie stratę.

W rozmowie z CNBC, dyrektor generalny MicroStrategy i zwolennik Bitcoina, Michael Saylor, przeciwstawił się retoryce wysokiej zmienności, mówiąc, że utrzymywanie rezerw gotówkowych oznaczało stabilną utratę 75% wartości ich akcjonariuszy w ciągu ostatniej dekady, podczas gdy inwestowanie w BTC oferowało zmienną aprecjację, która podwajała się co sześć miesięcy.

Firmy, które konwertują swoje dolary na Bitcoiny, nierentowne aktywa [gotówkę] zamieniają w najlepiej sprawujące się aktywa. Bitcoin zyskiwał na wartości około 230% rok po roku przez dekadę […] Wolałbym raczej zmienną aprecjację na poziomie 230% rocznie niż stabilną deprecjację w tempie 15 do 20% rocznie.

– mówi.

  • Binance wycofuje pozew o zniesławienie przeciwko Forbes:

Zgodnie z oficjalnymi dokumentami sądowymi największa na świecie giełda kryptowalut, Binance, wycofała pozew o zniesławienie przeciwko agencji Forbes i jej dwóm dziennikarzom.

Binance Holdings złożyło pozew przeciwko Forbes, wraz z dziennikarzami Michaelem Del Castillo i Jasonem Brettem w listopadzie, w następstwie artykułu, w którym domniemano, że Binance starał się celowo odwracać uwagę i unikać amerykańskich organów nadzoru finansowego.

Zawiadomienie o dobrowolnym umorzeniu zostało złożone w amerykańskim sądzie okręgowym w New Jersey, kończąc toczące się postępowanie sądowe przeciwko Forbes. Zgłoszenie nie zawiera żadnego wyjaśnienia dotyczącego wycofania pozwu.

Publikacja Forbesa opierała się na dokumencie, który rzekomo wyciekł od jednego z byłych pracowników Binance, który podobno szczegółowo opisywał strategię firmy mającą na celu osłabienie wysiłków amerykańskich organów regulacyjnych, jednocześnie kontynuując obsługę klientów ze Stanów Zjednoczonych.

Dokument twierdził, że ujawnia plany Binance dotyczące współpracowania z różnymi organami regulacyjnymi „nie oczekując ich powodzenia”. Inne rzekome strategie wyszczególnione w tym dokumencie obejmowały wcześniejsze dołączanie do organizacji samoregulacyjnych i rzekome wykorzystywanie wirtualnych sieci prywatnych (VPN) w celu uniknięcia kontroli regulacyjnej.

Binance Holdings początkowo twierdził, że artykuł Forbesa nazwany „dokumentem Tai Chi” kosztował ich miliony dolarów strat materialnych, zauważając wówczas: „Historia zawiera wiele fałszywych, wprowadzających w błąd i zniesławiających oświadczeń na temat Binance”.

Rzecznik Binance powiedział, że zwolnienie było „bez uprzedzeń”, co oznacza, że stanowisko firmy w sprawie roszczeń w artykule pozostaje niezmienione.

Binance nadal mocno wierzy, że artykuł Forbesa z 29 października 2020 r. jest fałszywy i wprowadza w błąd. Jak stwierdziła Firma w swoim pozwie przeciwko Forbes, Binance zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji, a zarzuty Forbes są bezwartościowe. Jednak w interesie jak najlepszej obsługi swoich użytkowników, szczególnie w obecnym okresie bezprecedensowego wzrostu, spółka nie prowadzi obecnie postępowania sądowego.

– stwierdził.

  • G7 omówi w CBDC i opodatkowanie cyfrowe:

Japoński minister finansów Taro Aso ujawnił, że podczas spotkania, które odbędzie się 12 lutego, liderzy finansowi G7 omówią waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC).

Spotkaniu będzie przewodniczyć Wielka Brytania, a przedstawiciele największych gospodarek świata będą rozmawiać o strategiach wyjścia z globalnego kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa.

Piątkowe posiedzenie podejmie temat CBDC, ale minister zaznaczył, że G7 będzie również dyskutować o wprowadzeniu cyfrowego opodatkowania i pojawiających się problemach z zadłużeniem.

G7, czyli Grupa Siedmiu, jest organizacją międzyrządową składającą się ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Grupa ostatnio naciskała na priorytetowe potraktowanie regulacji walut cyfrowych, a podczas spotkania w zeszłym miesiącu organizacja powtórzyła swoje październikowe oświadczenie wzywające do przyjęcia solidnych przepisów dotyczących sektora płatności cyfrowych.

W październikowym oświadczeniu odnotowano również, że CBDC mogą osiągnąć znaczne oszczędności w zakresie wydajności i zmniejszyć tarcia w sektorach płatniczych państw członkowskich G7.

Spotkanie G7 ma miejsce, gdy Chiny poczynią znaczne postępy we wdrażaniu swojej sieci usług Blockchain (BSN), a firma konsultingowa Ernst & Young ogłosiła, że w zeszłym tygodniu wdroży dwa produkty oparte na łańcuchu Blockchain w BSN.

  •  Wilk z Wall Street: „Myliłem się odnośnie Bitcoina”:

Wilk z Wall Street, Jordan Belfort, mówi, że mylił się co do bitcoina, a sama kryptowaluta przeszła jego najśmielsze oczekiwania.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejny dzień na giełdach kończy się wzrostami. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 7,3%, Ethereum o 0,6%, XRP o 2,8% a Polkadot o 1,6%. Jedynie Cardano odnotował spadek – o 4,2%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.37 bln dolarów, a całkowity obrót 211.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button