News

#1290 Newsy z dnia 19.02.2021

Z piątkowych wydarzeń: Kapitalizacja Bitcoina przekracza 1 bilion dolarów; Austriackie organy regulacyjne wzywają do surowszych przepisów dot.  kryptowalut; Binance chwilowo zawiesił wypłaty Ethereum; Elon Musk: „Tylko głupiec” nie szukałby inwestycji innych niż fiducjarne; SEC vs. Ripple | Gwóźdź do trumny dla Larsena i Garlinghouse’a?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Kapitalizacja Bitcoina przekracza 1 bilion dolarów:

Bitcoin osiągnął nowy rekord wszechczasów powyżej 53.700 dolarów, po raz pierwszy podnosząc swoją kapitalizację rynkową powyżej 1 biliona dolarów.

Rajd Bitcoina pod koniec 2020 roku wydawał się być wywołany bezprecedensową falą popytu ze strony instytucji i miliarderów. Trendem został ustalony po tym, jak największa na świecie firma wywiadu gospodarczego, MicroStrategy, ujawniła, że przekształciła 250 mln dolarów ze swojego skarbca w BTC 11 sierpnia.

Do końca stycznia 2021 r. firma MicroStrategy zainwestowała 1,095 mld dolarów, gromadząc łącznie 71079 BTC, czyli 0,38% krążącej podaży Bitcoina. Na początku lutego firma zorganizowała bezpłatne webinarium przedstawiające strategie włączenia Bitcoina do rezerw skarbowych korporacji. Obecnie MicroStrategy jest w trakcie pozyskiwania kolejnych 900 mln dolarów, aby kupić więcej BTC.

Grayscale, również agresywnie zwiększył akumulację Bitcoinów w 2020 r., a jego fundusz Bitcoin Trust odnotował 872% wzrost zarządzanych aktywów z 1,8 mld dolarów na początku zeszłego roku do 17,5 mld dolarów na początku stycznia. Do tej pory Grayscale kupował Bitcoiny w tempie szybszym niż tworzenie nowej podaży BTC.

Wiadomość z 8 lutego, że dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, zainwestował w BTC 1,5 mld dolarów, czyli 7,7% majątku producenta samochodów elektrycznych, spowodowała, że cena Bitcoina gwałtownie wzrosła do rekordowego poziomu powyżej 43.000 dolarów.

A dobre wiadomości instytucjonalne wciąż nadchodzą – plotki sugerują, że Twitter może stać się kolejną dużą firmą, która doda Bitcoina do swojego bilansu, a megabanki, takie jak BNY Mellon i Deutsche Bank, ogłaszają ruchy mające na celu wprowadzenie usług powierniczych BTC.

  • Austriackie organy regulacyjne wzywają do surowszych przepisów dot.  kryptowalut:

Austriackie organy regulacyjne wzywają do wprowadzenia surowszych przepisów dotyczących kryptowalut pośród szeregu skomplikowanych oszustw inwestycyjnych dotyczących kryptowalut i aktywów cyfrowych.

Według raportu Bloomberga, austriacki Financial Market Authority ujawnił, że ponad 60% wszystkich zgłoszonych oszustw finansowych w kraju dotyczy produktów handlu kryptowalutami.

FMA twierdzi, że ci oszuści kryptowalut używają platform mediów społecznościowych, takich jak Telegram i TikTok, do reklamowania swoich fałszywych ofert potencjalnym ofiarom.

Odnosząc się do potrzeby surowszych przepisów dotyczących kryptowalut w celu ograniczenia zagrożenia związanego z tymi oszukańczymi działaniami inwestycyjnymi, Klaus Grubelnik, rzecznik FMA, zauważył:

Widzimy wielką potrzebę ściślejszych regulacji. Fałszywe oferty na akcje i złoto istnieją od zawsze, a teraz z powodu szumu oszustwa te przenoszą się na aktywa cyfrowe.

– powiedział.

Gwałtowny wzrost liczby doniesień o oszustwach kryptograficznych w 2020 roku może być powiązany z ogólnym wzrostem oszustw związanych z kryptowalutami, które pojawiły się wraz z początkiem pandemii koronawirusa.

W 2018 roku minister finansów Austrii Hartwig Löger wezwał do wprowadzenia ogólnoeuropejskich przepisów dotyczących kryptowalut w celu zwalczania prania pieniędzy.

Wówczas komentarze Lögera pojawiły się w kontekście niedawno odkrytego schematu piramidy Optioment Bitcoin, który wyłudził ponad 12 000 Bitcoinów od swoich ofiar.

Pomimo widocznego wzrostu zgłaszanych inwestycji w oszustwa kryptograficzne w Austrii, tradycyjne giełdy w tym kraju nadal są rdzeniem zwiększenia popularności handlu aktywami cyfrowymi.

Platformy, takie jak giełda wiedeńska, notują różne produkty podlegające obrotowi na giełdzie kryptowalut, co jest wyraźnym odejściem od sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie organy regulacyjne nie zezwoliły jeszcze na obrót funduszami kryptowalutowymi będącymi przedmiotem obrotu giełdowego.

  • Binance chwilowo zawiesił wypłaty Ethereum:

Binance miał dziś problem z wypłatami Ethereum i wszystkich aktywów ERC-20 – użytkownicy nie mogli uzyskać dostępu do żadnego ze swoich aktywów opartych na Ethereum przez około godzinę. Przerwa nastąpiła nagle, kiedy konto na Twitterze giełdy powiadomiło użytkowników, że Binance „tymczasowo zawiesił wypłaty tokenów ETH i opartych na Ethereum w celu rozwiązania problemu zatorów”.

Binance zapewnił, że fundusze są bezpieczne, ale nie podał żadnych dalszych szczegółów. Około godziny później wypłaty najwyraźniej zostały przywrócone, ale giełda nie próbowała wyjaśnić, co skłoniło ich do wstrzymania tak krytycznego elementu swojej infrastruktury.

Społeczność okazała sceptycyzm wobec takiego wyjaśnienia, a Red, moderator w społeczności Harvest Finance, nawiązał do powstania Binance Smart Chain:

Zator na ETH nie jest dziś gorszy niż przez ostatnie tygodnie, więc wyczucie czasu ze strony Binance można uznać za podejrzane gdy próbują zmagać się z mindshare w łańcuchu BSC z Ethereum.

– czytamy.

Rzeczywiście, dane pokazują, że piątek nie był w żaden sposób wyjątkowy pod względem zatorów Blockchain. Pulpit nawigacyjny DuneAnalytics Alexa Kroegera pokazuje, że ceny były zgodne z poprzednimi dwoma dniami.

Okoliczności te wzbudziły podejrzenia co do prawdziwych motywów Binance, a popularny analityk Hasu zasugerował, że było to „wypowiedzenie wojny Ethereum”. Chociaż komentarz został opublikowany przed wznowieniem wypłat, społeczność ogólnie pozostaje zdezorientowana, co do tego, co dokładnie się stało.

  • Elon Musk: „Tylko głupiec” nie szukałby inwestycji innych niż fiducjarne:

Musk odpowiedział dziś na komentarz dyrektora generalnego Binance, Changepenga Zhao, skierowany do Bloomberga, w którym CZ wyraził swoje zdziwienie oświadczeniem dyrektora Tesli o „gung-ho” dotyczącym Dogecoina.

Współzałożyciel Tesli, Elon Musk, zapewnił, że „tylko głupiec” nie szukałby alternatywnych inwestycji do waluty fiducjarnej, biorąc pod uwagę obecne stopy procentowe.

Podczas wywiadu CZ zasugerował, że niedawna decyzja Tesli o zainwestowaniu 1.5 mld dolarów lub 7,7% swojego skarbca w Bitcoina prawdopodobnie świadczy o głębokim poparciu Muska dla Bitcoina.

Działania Tesli nie odzwierciedlają bezpośrednio mojej opinii.  Posiadanie Bitcoina, który jest po prostu mniej głupią formą płynności niż gotówka, jest wystarczająco ryzykowne dla firmy z S&P500.

– pisze Musk.

Odpowiadając na insynuację ze strony Muska, że osobiście darzy DOGE większym szacunkiem niż BTC, CSO Blockstream Samson Mow powiedział: „Jesteś po prostu smutny, że nie kupiłeś wcześniej”.

Jednak Musk stwierdził również, że głupotą byłoby nie szukać alternatywnych inwestycji, podczas gdy „waluta fiducjarna ma ujemną realną stopę procentową”:

Kiedy waluta fiducjarna ma ujemną realną stopę procentową, tylko głupiec nie szukałby w innych miejscach. Bitcoin to prawie tyle samo co pieniądz fiducjarny. Kluczowym słowem jest „prawie”.

– czytamy.

  • SEC vs. Ripple | Gwóźdź do trumny dla Larsena i Garlinghouse’a?:

SEC dokonała zmian w pozwie skierowanym przeciwko Ripple. Aktualizacja niesie ze sobą więcej szczegółów odnoszących się do poszczególnych oskarżonych w tej sprawie. Zdaniem Jeremy’ego Hogana – prawnika, który bacznie przygląda się sprawie – dotykają one bezpośrednio Brada Garlinghouse’a i Chrisa Larsena.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się falą wzrostów. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 5,3%, Ethereum o 2,5%, Binance Coin aż o 53,3% a Polkadot o 7,5%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.673 bln dolarów, a całkowity obrót 158 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.