News

#1320 Newsy z dnia 21.03.2021

Z niedzielnych wydarzeń: Morgan Stanley negocjuje zakup udziałów w Bithumb; Tajlandia: Bank Centralny zakazuje stablecoina powiązanego z Bahtem; Nigeria: Bank Centralny nie zakazuje handlu krypto swoim obywatelom; Szwedzkie banki odradzają swoim klientom korzystanie z kryptowalut; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Morgan Stanley negocjuje zakup udziałów w Bithumb:

Osoba zaznajomiona ze sprawą na giełdzie ujawniła, że ​​amerykański bank prowadzi rozmowy z producentem sprzętu wideo Vidente, firmą KOSDAQ, która posiada około 10% udziałów w koreańskiej Bithumb.

Inne anonimowe źródło ujawniło, że Morgan Stanley planuje zainwestować od 254 do 441 mln dolarów w przejęcie Bithumb. Anonimowe źródło podało, że powodem, dla którego Amerykanie użyli Vidente, jest to, że wie, iż firma produkująca sprzęt wideo ma prawo negocjować sprzedaż w celu nabycia Bithumb. W wyniku tych informacji, popyt na akcje Vidente wzrósł, ponieważ cena akcji spółki poszła w górę o ponad 4,5%.

Plotki, że giełda kryptowalut Bithumb jest na sprzedaż, krążą od jakiegoś czasu, ponieważ Lee Jung-Hoon, prezes i większościowy akcjonariusz Bithumb, był skłonny oddać swoją pozycję. Właściciele Bithumb doświadczyli w ostatnich latach kilku nieudanych prób sprzedaży swoich udziałów. Chociaż giełda przyniosła zyski w 2019 roku, to nie udało się jej sfinalizować transakcji przejęcia z konsorcjum BK Global.

Na początku stycznia wiodąca azjatycka firma hazardowa Nexon planowała przejąć Bithumb za szacunkową kwotę pół miliarda dolarów. Z raportu wynika jednak, że negocjacje między Nexonem i Bithumb się nie powiodły.

Morgan Stanley otwiera się na Bitcoin i inne krypto. Rozwój planów Amerykanów dotyczących przejęcia Bithumb pojawił się dwa dni po tym, jak ukazały się raporty, gdzie wiodący bank zdecydował się zaoferować swoim klientom dostęp do inwestycji w fundusze Bitcoin za pośrednictwem swojej platformy inwestycyjnej. Oferta Morgan Stanley jest dobrym krokiem, w celu pomocy dla firm w przyjęciu nowej klasy aktywów.

To nie pierwszy raz, kiedy bank podejmuje taką próbę. Według amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (SEC), Morgan Stanley nabył w styczniu tego roku 792.627 akcji firmy MicroStrategy Business Intelligence. Bank kupił 10,9% udziałów w MicroStrategy, czyniąc go tym samym najnowszym finansowym gigantem, który czerpał zyski z historycznej hossy Bitcoina.

  • Tajlandia: Bank Centralny zakazuje stablecoina powiązanego z Bahtem:

Bank centralny Tajlandii ogłosił, że stablecoin powiązany z tajskim bahtem jest nielegalny, powołując się na naruszenie prawa walutowego tego kraju. Bank of Thailand (BOT) pracuje obecnie nad ramami regulacyjnymi dla stablecoinów.

BOT zwrócił uwagę na to, iż nowy stablecoin, THT (Thai Baht Digital), został utworzony za granicą na platformie Terra. Jedna jednostka THT jest denominowana i wyceniana na jeden baht tajski.

– opisano w komunikacie.

Bank centralny twierdzi, że „Chociaż THT nie jest obecnie używany jako środek wymiany, może spowodować fragmentację tajskiego systemu walutowego, jeśli THT lub inne podobne stablecoiny pojawią się w celu, zastąpienia lub konkurowania z bahtem emitowanym przez BOT”, zapewniając:

Ostatecznie wpłynęłoby to na zaufanie ogółu społeczeństwa do stabilności krajowego systemu walutowego. Dlatego każda działalność związana z THT jest uważana za nielegalną, ponieważ tworzenie, wydawanie, używanie lub obieg jakichkolwiek materiałów lub coinów wymienianych na pieniądze stanowi naruszenie sekcji 9 ustawy Currency Act 1958.

Po ogłoszeniu w sprawie THT Bank Tajlandii powiedział, że spodziewa się wydania w tym roku przepisów dotyczących stablecoinów. Informacje podał Reuters, powołując się na zastępcę gubernatora BOT, Siritidę Panomwon Na Ayudhya.

Bank centralny będzie regulował stablecoiny zabezpieczone walutami obcymi, aktywami i wszystkie inne, które nie są nielegalne.

– ujawnił zastępca gubernatora, zauważając, że niniejsze rozporządzenie nie obejmie kryptowalut, takich jak BTC i ETH.

Wyjaśnia dalej, że zgodnie z nowym rozporządzeniem „dostawcy usług stablecoinów zabezpieczonych bahtem potrzebowaliby zgody banku centralnego, ponieważ mogą być klasyfikowane jako pieniądz elektroniczny, a BOT nadzoruje ryzyko z nim związane, takie jak rozliczenia i pranie pieniędzy.”

  • Nigeria: Bank Centralny nie zakazuje handlu krypto swoim obywatelom:

Kierownik wyższego szczebla w Banku Centralnym Nigerii, Adamu Lamtek, podobno zaprzeczył, że jego instytucja nałożyła ograniczenia na korzystanie z kryptowalut. Zamiast tego Lamtek, który jest odpowiedzialny za usługi korporacyjne w Central Bank of Nigeria (CBN), twierdzi, że zakaz jego organizacji ma zastosowanie tylko do sektora bankowego.

Uwagi Lamteka, które wypowiadał w imieniu gubernatora CBN Godwin Emefiele, mają zastosowania do dyrektywy z lutego 2021, która zakazuje bankom transakcji związanych z krypto. Zaraz po ogłoszeniu instytucje finansowe zaczęły się do tego stosować. Od tego czasu wolumeny na scentralizowanych giełdach kryptowalut spadły, podczas gdy raporty sugerują, że wolumeny na platformach peer-to-peer rosną.

W międzyczasie, krążyły pogłoski, że władze wkrótce ograniczą handel, podobnie jak platforma P2P Binance. Jednak Lamtek, który przemawiał na seminarium dla korespondentów finansowych i redaktorów biznesowych w kraju, wyjaśnił, że dyrektywa CBN w rzeczywistości nie zakazuje handlu kryptowalutami.

W międzyczasie, po tym, jak CBN nakazała bankom zaprzestanie ułatwiania transakcji kryptograficznych, wielu liderów z obszaru blockchain i fintech w Nigerii zareagowało, wyrażając swój sprzeciw. Jeden z nich, Adedayo Adedajo, dyrektor zarządzający w Jerulida Africa DLT mówił, że po szeroko zakrojonych rozważaniach wielu opowiedziało się za regulacją branży, a nie całkowitym zakazem.

Jak wcześniej donosiły media, zakazowi CBN sprzeciwiały się jednostki spoza branży, w skład których wchodzą członkowie nigeryjskiego Senatu, a także wiceprezydent kraju Yemi Osinbajo. Teraz, według Adebajo stanowisko CBN w sprawie kryptowalut może być odpowiedzią na głosy sprzeciwiające się całkowitemu zakazowi.

Nie zapominajmy, że początkowa próba tylko trochę „zarysowała powierzchnię”, ponieważ handel kontynuowany jest na platformach peer-to-peer pomimo dyrektyw CBN. Nie można mówić, że pozwolenie na kontynuowanie handlu podlega jurysdykcji CBN, ponieważ sektor finansowy został częściowo zdecentralizowany.

– powiedział.

Chociaż CBN nie jest w stanie powstrzymać handlu peer-to-peer, to Adebajo uważa jednak, że ostatnie wyjaśnienie jest „drogą naprzód, mając nadzieję, że dzięki ciągłym wysiłkom na rzecz regulacji branży, przyjęcie będzie szerokie i szybkie”.

  • Szwedzkie banki odradzają swoim klientom korzystanie z kryptowalut:

Niektóre szwedzkie banki odmawiają swoim klientom otwierania międzynarodowych rachunków bankowych w przypadku deklaracji, że będą wykorzystywane do obrotu kryptowalutami.

Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której bank stanowi dla Ciebie organ doradczy w zakresie przeznaczania Twoich własnych środków? Rzeczywiście, wielu ludzi nadal korzysta z takich porad uznając, że bank – jako regulowana instytucja finansowa – zadba o ich finanse najlepiej. Co bardziej świadomi mechanizmów rynkowo – finansowych użytkownicy zdają się zdawać sobie sprawę z nowych sposobów na inwestowanie, co – jak obserwujemy – nie podoba się wszystkim bankom.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba to dominacja czerwieni na giełdach. Korektę notuje Bitcoin o -4,13%, Ethereum o -3,87%, Binance Coin o -2,69%, Cardano o -4,44%, Polkadot o -5,69%, Litecoin o -4,34%, Chainlink o -5,61% i Bitcoin Cash o -4,32%. W górę idzie XRP o 2,05%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.77 bln dolarów, a całkowity obrót 123.4 mld dolarów.

źródło: bitcoin.com, blockchain.news, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button