News

#1323 Newsy z dnia 24.03.2021

Ze środowych wydarzeń: Vitalik Buterin: NFT może być dobrem społecznym; Nowe wytyczne FATF w odniesieniu do zdecentralizowanych finansów i giełd; Tesla akceptuje płatności w BTC; Deutsche Bundesbank chce uruchomić system oparty na blockchain, bez CBDC; Czy Bitcoina czeka głębsza korekta?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Vitalik Buterin: NFT może być dobrem społecznym:

Współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, uważa, że ​​NFT można zastosować do ważnych celów społecznych, mając na myśli m.in. pomoc charytatywną. Nie może być jednak tak, że technologia nadal będzie postrzegana jako „kasyno, które w dużej mierze przynosi korzyści już zamożnym celebrytom”.

Autor białej księgi Ethereum powiedział, że pomoc takim celebrytom jak Elon Musk, miała niewielką wartość społeczną, zwiększając jego saldo bankowe o kolejny milion dolarów, sprzedając NFT. Wierzy jednak, że dzięki wsparciu i koordynacji niewymienialne tokeny mogą mieć znaczący wpływ na inne obszary życia publicznego.

poście na blogu, Buterin napisał, że zasoby publiczne są często kierowane na wszystko, co większość ludzi uważa za uzasadnione.

Krótko mówiąc, ludzie działają w sposób skoordynowany, jeśli zauważą, że wszyscy inni zrobią to samo, a zwłaszcza jeśli przyniesie im to korzyść. Rynek NFT, który tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy osiągnął wartość pół miliarda dolarów, również jest pod wpływem ciągle zmieniających się sił percepcji społecznej.

Które NFT są atrakcyjne do kupienia, a które nie, jest kwestią legalności.

– powiedział Buterin, kontynuując:

Jeśli wszyscy zgodzą się, że jeden NFT jest interesujący, a inny jest kiepski, to ludzie zdecydowanie wolą kupować pierwszy. Dzieje się tak ponieważ miałby on zarówno wyższą wartość, jak i poczucie dumy z posiadania go, a także dlatego, że można go odsprzedać za więcej (…)

Wpływ i siła przyciągania celebrytów, są potencjalnie ogromne. Przykładowo CEO Tesli był wielokrotnie uznawany za „mentora” Bitcoina i szerszego rynku kryptowalut, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Uwaga zwrócona na NFT przez dyrektora generalnego Twittera, Jacka Dorseya, była godna pochwały, powiedział Buterin. Nawiązał do decyzji szefa portalu społecznościowego o sprzedaży swojego „pierwszego tweeta” NFT na cele charytatywne, za 2.9 mln dolarów.

Współzałożyciel Ethereum dodał:

Pomoc Elonowi Muskowi w zarobieniu kolejnego miliona dolarów, sprzedając jego tweet, ma niewielką wartość społeczną, gdyż o ile wiadomo, pieniądze trafiają tylko do niego.

Buterin zasugerował dwa potencjalne sposoby, aby pomóc uczynić NFT bardziej przydatnym, jako mechanizm finansowania działań, które w jakiś sposób promują dobro społeczne.

Buterin powiedział, że można by stworzyć zdecentralizowaną, autonomiczną organizację, która za zgodą ogółu zdecentralizowanej społeczności zarządzającej, „sankcjonowałaby” niektóre NFT. Musi mieć jednak gwarancję, że część przychodów ze sprzedaży zostanie przekazana na cele charytatywne.

Innym sposobem byłaby współpraca z platformami mediów społecznościowych w celu zintegrowania NFT z profilami użytkowników, umożliwiając im pochwalenie się tym, w co zainwestowali swoje pieniądze. W połączeniu z pierwszym pomysłem, napisał Buterin, podejście to może działać w celu „skłonienia użytkowników do NFT, które przyczyniają się do ważnych działań społecznych”.

  • Nowe wytyczne FATF w odniesieniu do zdecentralizowanych finansów i giełd:

Od jakiegoś czasu zwolennicy kryptowalut twierdzą, że pewnego dnia globalne organy regulacyjne  będą uderzać w DeFi i NFT. Od jakiegoś czasu Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) próbuje zaprojektować normę regulacyjną dla firm zajmujących się krypto, zwaną dalej „dostawcą usług wirtualnych aktywów” (VASP). Zasady FATF zawsze były kontrowersyjne, ale organy regulacyjne z wielu krajów przyjmowały wytyczne tej organizacji. Niedawno Gibraltar zaktualizował swoje wymagania, aby dostosować je do przepisów FATF. RPA próbuje w tej chwili tego samego.

Najnowsze wytyczne FATF są jedynie aktualizacją niektórych wcześniejszych zaleceń dotyczących zasobów wirtualnych. Jednak zaktualizowana wersja mówi też o stablecoinach, DeFi i NFT, ponieważ takie podmioty jak zdecentralizowane giełdy (DEX) są uważane za VASP. Zmiany w wytycznych sugerują narzucenie zasad dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i znajomości klienta (AML / KYC) w odniesieniu do aplikacji DEX. FATF nazywa te platformy „zdecentralizowanymi lub rozproszonymi aplikacjami (DAPP).

Na przykład DAPP to termin odnoszący się do programu, który działa w sieci P2P komputerów obsługujących protokół blockchain, która umożliwia tworzenie innych aplikacji. Są one często uruchamiane w rozproszonej księdze, ale nadal mają główną stronę, zawierającą tworzenie i uruchamianie zasobu, ustawiania parametrów, utrzymywanie klucza administracyjnego lub pobieranie opłat.

Najnowsze wytyczne FATF zasadniczo definiują NFT jako VA. Zmiany dotyczące NFT, DeFi i stablecoinów wskazują, że organizacja dostrzegła pojawiające się trendy w przestrzeni kryptowalut. Ponadto FATF opublikował tweeta na temat wskazówek, prosząc o komentarz na temat 99-stronicowego raportu.

FATF chce poznać Twoje opinie na temat projektu wytycznych dotyczących podejścia opartego na ryzyku do zasobów wirtualnych i dostawców usług w tym samym zakresie.

napisała organizacja na Twitterze.

Raport dotyczył również transferów VA do, i z niehostowanych portfeli. FATF uznaje, że w przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów fiducjarnych, nie każdy przekaz VA może obejmować (lub być zaksięgowany) przez dwa podmioty.

Oczywiście dyskusja na temat nowych definicji FATF dla DeFi, NFT, stablecoinów, DAAP i DEX była omawiana w mediach społecznościowych.

FATF nie jest obce definiowanie DEX i NFT. Klasyfikacja jako dostawcy usług w zakresie aktywów wirtualnych wprowadza uczestników rynku w zakres tradycyjnych przepisów dotyczących prania pieniędzy.

napisał na Twitterze Björn Godenrath.

  • Tesla akceptuje płatności w BTC:

Tesla zaczęła akceptować płatności w Bitcoinach. Elon Musk, który niedawno zmienił swój tytuł z CEO Tesli na Technoking of Tesla, ogłosił na Twitterze:

Teraz możesz kupić Teslę za pomocą BTC.

Opcja płatności Bitcoin została również dodana do witryny Tesla wraz z informacją, jak płacić kryptowalutą.

Musk napisał dalej na Twitterze, że funkcja „płatności za pomocą Bitcoinów” będzie dostępna poza Stanami Zjednoczonymi „jeszcze w tym roku”. Ponadto potwierdził, że „BTC zapłacony Tesli zostanie zatrzymany jako Bitcoin, a nie zamieniony na walutę fiducjarną”. Zauważył też, że jego firma „używa tylko wewnętrznego i otwartego oprogramowania, oraz obsługuje bezpośrednio banknoty bitcoinowe”.

Tesla zaczyna akceptować Bitcoin - Elon Musk mówi, że płatności BTC nie zostaną zamienione na walutę Fiata

Do witryny Tesli została dodana strona o płatnościach BTC, zawierająca informację, że „Bitcoin jest jedyną kryptowalutą, którą akceptuje Tesla”. Jeśli chodzi o sposób płatności za pomocą krypto, czytamy:

Zainicjuj płatność ze swojego portfela BTC. Możesz zeskanować kod QR lub skopiować i wkleić adres Bitcoin, oraz dokładną ilość krypto do swojego portfela.

Odnośnie czasu przetwarzania płatności w Bitcoinach Tesla napisał:

Po wysłaniu BTC z portfela, strona odświeży się w ciągu minuty… Po otrzymaniu płatności prześlemy Ci e-mail z potwierdzeniem. Przetwarzanie może zająć do sześciu godzin.

Tesla po raz pierwszy ujawnił swoje plany akceptacji płatności Bitcoinami w zgłoszeniu do SEC w zeszłym miesiącu, kiedy poinformował również regulatora, że kupił BTC o wartości 1.5 mld dolarów.

  • Deutsche Bundesbank chce uruchomić system oparty na blockchain, bez CBDC:

Niemiecki bank federalny, Deutsche Bundesbank, przeprowadził udane testy projektu, który łączy tradycyjną infrastrukturę finansową z technologią blockchain.

Pomimo obecnego globalnego pośpiechu banków centralnych w celu zapoznania się z technologią CBDC, testy przeprowadzone przez DB we współpracy z Grupą Deutsche Börse i Niemiecką Agencją Finansową, nie wymagały emisji cyfrowej waluty.

System podobno opiera się na dwóch modułach oprogramowania, które tworzą połączenie między wewnętrznym systemem Bundesbanku, a technologią rozproszonych rejestrów. Zamiast używać technologii opartej na tokenach, bank stworzył interfejs, który oznacza, że transakcja została rozliczona, a pieniądze mogą bezpiecznie zmienić właściciela.

Niemcy nie ukrywają, że nie przepadają za CBDC. Dzieje się tak, ponieważ pozycja Bundesbanku jako najpotężniejszego członka Europejskiego Systemu Banków Centralnych sprawia, że ​​jest on organizacją o największych wpływach.

Po ogłoszeniu ostatnich testów Bundesbanku, niemiecki polityk Burkhard Balz, który jest również członkiem zarządu instytucji, zasugerował, że cały eurosystem mógłby przyjąć tę technologię znacznie szybciej niż mógłby uruchomić CBDC.

Po pomyślnych testach eurosystem powinien być w stanie wdrożyć takie rozwiązanie w stosunkowo krótkim czasie. Przynajmniej w znacznie krótszym, niż na przykład emisja cyfrowej waluty banku centralnego.

– powiedział Balz.

W ramach testów Niemiecka Agencja Finansów wyemitowała 10-cio letnie obligacje federalne za pośrednictwem systemu wyzwalającego DLT, testując jednocześnie obrót papierami wartościowymi na rynkach pierwotnych i wtórnych. W testach wzięli udział Citibank, Barclays, Goldman Sachs, Commerzbank, DZ Bank i Société Générale.

  • Czy Bitcoina czeka głębsza korekta?:

Cena bitcoina utrzymuje się na poziomie około 10% niższym niż ostatnie maksima. Odkąd król kryptowalut osiągnął nowy rekord wszech-czasów, wynoszący 61 000 USD, nadal znajduje się w obliczu presji spadkowej, oscylując wokół poziomu cenowego 54 000 USD. Jak donosi ByBt, w na skutek ubiegłotygodniowej zmienności, bitcoinowe byki straciły – w wyniku likwidacji pozycji długich – prawie 2,6 miliarda dolarów.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przyniosła większych zmian na giełdach. W górę idzie Bitcoin o 1,44%, Binance Coin o 0,72%, Litecoin o 2,94%, Polkadot o 0,05% i Chainlink o 0,32%. Korektę notuje Ethereum o -0,26%, Cardano o -2,25%, XRP o -3,28% i Bitcoin Cash o -0,32%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.75 bln dolarów, a całkowity obrót 124.9 mld dolarów.

źródło: bitcoin.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button