News

#1331 Newsy z dnia 01.04.2021

Z czwartkowych wydarzeń: Bank Centralny Wschodnich Karaibów emituje CBDC; Hongkong i Chiny testują cyfrowego juana; Całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut notuje nowy rekord wszech czasów; Japonia przyjmuje nowy zbiór przepisów dot. AML; Elon Musk zabierze DOGE na Księżyc; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bank Centralny Wschodnich Karaibów emituje CBDC:

Bank Centralny Wschodnich Karaibów (ECCB), główna instytucja finansowa Unii Walutowej Wschodnich Karaibów, uruchomił DCash.

ECCB ogłosiło uruchomienie swojego regionalnego CBDC podczas wydarzenia medialnego, które odbyło się w środę. DCash to cyfrowa wersja dolara wschodnio-karaibskiego – oficjalnej waluty ośmiu krajów Unii.

Jednak, jak ogłoszono podczas premiery, DCash jest dostępny tylko w czterech państwach członkowskich unii walutowej: Grenadzie, St. Kitts i Nevis, Antigui i Barbudzie oraz Saint Lucia.

Wczorajsze uruchomienie było zwieńczeniem projektu trwającego ponad dwa lata, kiedy ECCB po raz pierwszy ogłosiło swoje plany CBDC w marcu 2019 roku.

W ramach uruchomienia, gubernator ECCB Timothy Antoine przeprowadził pierwszą w historii transgraniczną transakcję DCash na żywo. Gubernator Antoine podobno wysłał 100 dolarów DCash z centrali ECCB w St. Kitts do posiadaczy portfeli DCash w trzech innych krajach zaangażowanych w uruchomienie.

W ramach wdrożenia ECCB stwierdza, że DCash będzie obsługiwać zarówno transakcje biznesowe, jak i prywatne, dzięki możliwości rejestracji dostawców i handlowców w aplikacji DCash Merchant App. Użytkownicy będą mogli również przekazywać DCash mieszkańcom unii walutowej.

Przemawiając podczas inauguracji, prezes ECBC skomentował decyzję banku centralnego o współpracy z Bitt przy projekcie CBDC, dodając:

ECCB zdecydowało się na współpracę z Bitt ze względu na wspólne wartości firmy, takie jak wzmocnienie pozycji obywateli poprzez integrację finansową oraz szacunek i zrozumienie wyjątkowych potrzeb gospodarek wschodzących. Te ostatnie dwa lata były intensywną drogą do współpracy, a zarówno Bitt, jak i ECCB wyciągnęli po drodze wiele cennych lekcji.

– powiedział.

  • Hongkong i Chiny testują cyfrowego juana:

Chiny zakończyły pierwsze transgraniczne programy pilotażowe cyfrowego juana z Hongkongiem.

Wang Xin, dyrektor biura badawczego Ludowego Banku Chin, powiedział, że władze monetarne Hongkongu i PBoC przeprowadziły testy techniczne dotyczące transgranicznego wykorzystania cyfrowej waluty banku centralnego Chin.

Urzędnik ogłosił tę wiadomość na czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez Biuro Informacyjne Rady Państwa Chin, podała lokalna agencja informacyjna Sina Finance.

Wiadomość pojawiła się wkrótce po tym, jak Mu Changchun, szef instytutu badań nad walutami cyfrowymi w PBoC, zaproponował w zeszłym tygodniu zestaw globalnych zasad CBDC. Przemawiając na seminarium Bank for International Settlements, Mu wezwał globalne instytucje finansowe do zapewnienia globalnej interoperacyjności krajowych walut cyfrowych.

Należy umożliwić interoperacyjność między systemami CBDC różnych jurysdykcji i wymiany. PBoC podzielił się propozycjami z innymi bankami centralnymi i władzami monetarnymi

– powiedział urzędnik.

Najnowsze wiadomości stanowią istotną aktualizację agresywnego rozwoju CBDC w Chinach. Po zadebiutowaniu wewnętrznych programów pilotażowych w kwietniu 2020 r., chiński bank centralny aktywnie dąży do przeniesienia ekspertyzy CBDC poza własną jurysdykcję. W związku z tym PBoC dołączył do władz banków centralnych w Hongkongu, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich w celu zbadania transgranicznego CBDC w lutym 2021 r.

  • Całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut notuje nowy rekord wszech czasów:

W obliczu kolejnego zwyżkowego trendu na rynkach kryptowalut, całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut pobiła nowy historyczny rekord zaledwie poniżej 2 bilionów dolarów.

Według danych z CoinGecko i CoinMarketCap, kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut 31 marca przekroczyła 1,9 bln dolarów. Całkowita kapitalizacja rynkowa osiągnęła w tym dniu nawet 1,99 bln dolarów, ustanawiając nowy rekord wszech czasów.

Po kolejnej korekcie łączna kapitalizacja rynkowa kryptowalut nieznacznie spadła, spadając do 1,902 biliona dolarów w momencie pisania tego tekstu.

Osiągając nowy historyczny rekord, łączna kapitalizacja rynkowa kryptowalut przewyższyła kapitalizację rynkową giganta naftowo-gazowego Saudi Aramco, drugiej po Apple najbardziej wartościowej firmy na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Według danych TradingView kapitalizacja rynkowa Saudi Aramco wynosi obecnie około 7 bilionów rialów saudyjskich, czyli 1,86 bln dolarów.

Po przekroczeniu w lutym kapitalizacji rynkowej akcji Google na poziomie ponad 1,4 bln dolarów, łączna kapitalizacja rynkowa kryptowalut nadal wyprzedza największe światowe firmy, w tym Amazon i Microsoft. Obecnie kapitalizacje rynkowe firm Amazon i Microsoft wynoszą 1,5 bln USD i 1,7 bln USD.

  • Japonia przyjmuje nowy zbiór przepisów dot. AML:

Japonia zrobiła kolejny krok w kierunku przyjęcia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy w branży kryptowalut opracowanych przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).

Japońska Agencja Usług Finansowych ogłosiła, że do kwietnia 2022 r. przyjmie regułę podróży FATF – zbiór przepisów nakładających na dostawców usług aktywów wirtualnych udostępnianie danych transakcyjnych nadawcom i odbiorcom. „Konieczne jest wprowadzenie i wdrożenie reguły podróży w każdym kraju” – zauważa Agencja.

Z punktu widzenia zapewnienia prawidłowego i niezawodnego prowadzenia działalności związanej z wymianą aktywów kryptowalutowych, przeanalizujemy poprawne wdrożenie reguły podróży pod względem technologii i działania. Chcielibyśmy, aby JVCEA ustanowiła niezbędny system, dlatego prosimy o poinformowanie członków stowarzyszenia.

– czytamy.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami FATF wprowadził regułę podróży w 2019 r., która zapewnia szereg środków zapobiegających wykorzystywaniu kryptowalut do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

  • Elon Musk zabierze DOGE na Księżyc:

Kurs DOGE wzrósł o ponad 18% po tym, jak Elon Musk napisał na Twitterze o domniemanym zamiarze zabrania kryptowaluty na Księżyc.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się dodatnimi wynikami prawie wszystkich czołowych kryptowalut. Jedynie Bitcoin odnotował nieznaczny spadek, na poziomie 0,8%. Ethereum notuje wzrost o 5,4%, Binance Coin o 6,3%, Cardano o 0,2% a Polkadot o 3,2%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.902 bln dolarów, a całkowity obrót 165 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl,

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.