News

#1339 Newsy z dnia 09.04.2021

Z piątkowych wydarzeń: Bank centralny Pakistanu bada CBDC; Robinhood notuje dobre wyniki pomimo kontrowersji związanych z GameStop; HSBC umieszcza na czarnej liście akcje MicroStrategy; Japoński regulator ostrzega nastolatków, którzy wkrótce będą mogli kupić kryptowaluty; Chiny | Kontrowersyjna kampania cyfrowego juana; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bank centralny Pakistanu bada CBDC:

Gubernator State Bank of Pakistan Reza Baqir wskazał, że instytucja uważnie analizuje możliwości, jakie dają waluty cyfrowe banku centralnego.

W wywiadzie dla dziennikarza CNN, Julii Chatterley, Baqir zauważył, że kraje takie jak Chiny „już wskazują drogę”, jeśli chodzi o emisję CBDC.

Korzyści dla nas są dwojakie: [potencjalna emisja CBDC] nie tylko daje kolejny impuls do naszych wysiłków na rzecz integracji finansowej, ale po drugie, jeśli bank centralny wyemituje walutę cyfrową, pozwoli nam to na dalsze postępy w walce z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Tak więc jesteśmy na etapie, na którym to badamy. Mamy nadzieję, że będziemy mogli ogłosić to w nadchodzących miesiącach.

– mówi.

Baqir dodał, że bank centralny już dał zielone światło dla ram prawnych, dzięki którym banki cyfrowe mogą zacząć działać w Pakistanie.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące Stripe, największej firmy fintech na świecie, oraz jej zainteresowania rynkiem pakistańskim, Baqir powiedział, że firma będzie „bardzo mile widziana”. Podkreślił, że Pakistan jest rynkiem, na którym znajduje się piąte co do wielkości skupisko ludzi na świecie, z wysokim poziomem znajomości technologii i stosunkowo młodą populacją. Jego zdaniem kraj „czeka na wybuch, jeśli chodzi o cyfryzację”.

Baqir zwrócił również uwagę, że w okresie pandemii koronawirusa bank centralny podjął kroki w celu wyeliminowania opłat za przelewy międzybankowe, co doprowadziło do 150–200% wzrostu transakcji bankowości mobilnej za kwartał kończący się w grudniu 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

  • Robinhood notuje dobre wyniki pomimo kontrowersji związanych z GameStop:

Robinhood, popularna aplikacja handlowa skierowana do millenialsów i innych niedoświadczonych inwestorów, stała się dużym centrum kryptowalut, oferując kolejne dowody na to, że aktywa cyfrowe zyskują popularność.

Firma poinformowała w czwartek, że 9,5 miliona użytkowników handlowało zasobami cyfrowymi na swojej platformie w pierwszym kwartale 2021 roku – sześciokrotny wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Robinhood zapewnia obrót bez prowizji dla kilku głównych kryptowalut, w tym Bitcoina, Bitcoina Cash, Bitcoina SV, Dogecoina, Ethereum, Litecoina i Ethereum Classic. Dostarcza dane rynkowe w czasie rzeczywistym dla prawie tuzina innych aktywów cyfrowych.

To, że biznes kryptograficzny Robinhood rośnie, nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę rozmiar i tempo wzrostu rynku kryptowalut w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Łączna wartość wszystkich kryptowalut osiągnęła 2 biliony dolarów na początku kwietnia.

Ogromna część tych zysków została katalizowana przez prawie dwukrotny wzrost wartości Bitcoina od stycznia. Gdy zyski Bitcoina uległy osłabieniu, altcoiny przejęły inicjatywę. Według danych CoinMarketCap kryptowaluty bez nazwy Bitcoin stanowią obecnie około 45% całego rynku.

Jednak rok 2021 nie był całkowicie pozytywny dla Robinhood. Firma pogrążyła się w kontrowersjach po podjęciu decyzji o zawieszeniu handlu akcjami GameStop i innymi akcjami, które zyskały popularność wśród handlowców detalicznych. W rezultacie opinia publiczna o firmie spadła, co zmusiło jej kierownictwo do ponownego przemyślenia planów publicznego wejścia na giełdę.

Pomimo kontrowersji Robinhood kontynuuje swoją pierwszą ofertę publiczną, zgodnie z dokumentami złożonymi w zeszłym miesiącu w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Chociaż firma nie określiła, kiedy nastąpi pierwsza oferta publiczna, potwierdziła, że oferta zostanie przeprowadzona „po rozważeniu przez SEC procesu przeglądu, z zastrzeżeniem warunków rynkowych i innych”.

  • HSBC umieszcza na czarnej liście akcje MicroStrategy:

Kupowanie akcji MicroStrategy (MSTR) podobno nie jest już możliwe dla klientów HSBC na internetowej platformie transakcyjnej banku – HSBC InvestDirect lub HIDC.

Według komunikatu banku skierowanego do klientów, HSBC nakazał użytkownikom, którzy już posiadają akcje MicroStrategy, aby nie kupowali dodatkowych akcji.

Wydaje się, że umieszczenie na czarnej liście MSTR jest częścią zmienionej polityki banku dotyczącej użytkowników, która zabrania użytkownikom interakcji z kryptowalutami:

HIDC nie będzie uczestniczyć w ułatwianiu (kupowaniu i / lub wymianie) produktów związanych z wirtualnymi walutami lub produktami związanymi lub odnoszącymi się do osiągów wirtualnych walut.

– czytamy.

Według rzekomego komunikatu HSBC, MicroStrategy jest produktem związanym z wirtualną walutą, stąd przyczyna umieszczenia na czarnej liście.

MicroStrategy, firma zajmująca się analizą biznesową i oprogramowaniem, jest pionierem we wdrażaniu Bitcoina wśród spółek notowanych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych.

Od czasu pierwszego dodania Bitcoina do swojego bilansu w sierpniu 2020 r., firma z listy Fortune 500 posiada obecnie ponad 90 000 BTC wycenianych obecnie na około 5,26 miliarda dolarów.

Umieszczenie na czarnej liście MSTR to tylko najnowsze z ostatnich posunięć HSBC przeciwko kryptowalutom. Wcześniej w tym roku szósty co do wielkości bank na świecie podobno blokował klientom możliwość przenoszenia zysków z giełd kryptowalut na ich konta bankowe.

Pomimo zakazu kupowania akcji MicroStrategy, doniesienia o podobnych zakazach nie pojawiły się jeszcze dla innych firm z inwestycjami dot. Bitcoina. Firmy ze znacznymi inwestycjami w Bitcoina, takie jak Tesla, Hut 8 Mining i Square, aby wymienić tylko kilka, są nadal wymienione w katalogu handlowym HIDC.

  • Japoński regulator ostrzega nastolatków, którzy wkrótce będą mogli kupić kryptowaluty:

Najwyższy organ nadzoru finansowego w Japonii, Agencja Usług Finansowych (FSA), wysłał ostrzeżenie o możliwym ryzyku związanym z inwestycjami w kryptowaluty dla młodszych obywateli po wprowadzeniu nowych przepisów, które skutecznie obniżą wiek pozwalający na inwestowanie w kryptowaluty do 18 lat.

W 2018 roku Zgromadzenie Narodowe głosowało za zmianą prawną kodeksu cywilnego, która oficjalnie obniży wiek dorosłości z 20 do 18 lat. Poprawka zostanie ogłoszona 1 kwietnia przyszłego roku. I chociaż obywatele muszą udowodnić swoją dorosłość (lub uzyskać zgodę rodziców), aby uzyskać dostęp do aplikacji i witryn do handlu kryptowalutami zgodnie z obowiązującymi przepisami japońskimi, próg ten – obecnie 20 – zostanie obniżony do 18 w ciągu niecałego roku.

Tak więc, gdy zegar tyka, zanim starsze nastolatki uzyskają dostęp do rynków kryptowalut, FSA opublikował na swojej stronie internetowej ostrzeżenie dla młodszych obywateli Japonii, którzy już rozważają swoje pierwsze ruchy kryptograficzne.

FSA ostrzegł, że „kryptowaluty różnią się od [walut fiat], których wartość jest gwarantowana przez kraje, które je emitują, takie jak japoński jen”. Agencja dodała, że wszyscy inwestorzy narażeni są na ryzyko strat z tytułu spadków cen i zmienności. Regulator dodał, że nie ma sieci wsparcia finansowego dla projektów kryptograficznych, które ulegają upadkowi, a złośliwi gracze są znani z wykorzystywania niewtajemniczonych inwestorów za pomocą legalnie brzmiących oszustw.

Agencja zwróciła również uwagę, że jest otwartych wiele telefonów zaufania dla osób mających trudności ze zrozumieniem kluczowych pojęć lub osób, które doznały traumy w wyniku strat – obsługiwane zarówno przez organ regulacyjny, jak i policję.

Pomimo zmian prawnych osobom w wieku poniżej 20 lat nadal będzie obowiązywać prawny zakaz spożywania alkoholu, palenia tytoniu lub uprawiania hazardu na wyścigach konnych.

Oprócz parania się inwestycjami w kryptowaluty, osoby w wieku 18 i 19 lat będą jednak wkrótce mogły podpisywać umowy najmu zakwaterowania, zaciągać kredyty bankowe, brać ślub oraz kupować lub sprzedawać samochody bez uzyskania zgody rodziców.

  • Chiny | Kontrowersyjna kampania cyfrowego juana:

Chiny planują przeprowadzenie kampanii cyfrowego juana na geopolitycznie spornej wyspie na morzu Południowochińskim. Uczestnicy eksperymentu otrzymają zniżkę za każdy wydatek w cyfrowej walucie banku centralnego o wartości 100 juanów.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się przewagą ruchów wzrostowych. Bitcoin, Ethereum i Polkadot notują niewielkie wzrosty na poziomie 1%, 1,2% i 0,5%, natomiast Binance Coin oraz XRP mogą się pochwalić wyższymi wynikami, kolejno o 5,8% oraz 7,9%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.974 bln dolarów, a całkowity obrót 125 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl, cryptonews.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.