News

#1374 Newsy z dnia 14.05.2021

Z piątkowych wydarzeń: MicroStrategy kupuje dodatkowe 271 BTC; Miasto w Północnej Dakocie przyjmuje kryptowaluty do płatności za media; Hiszpańska giełda gotowa do przetestowania systemu finansowania MŚP opartego na Blockchain; Tureckie służby celne konfiskują ponad 500 przemyconych koparek; Arthur Hayes ostrzega przed EIP-1559; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • MicroStrategy kupuje dodatkowe 271 BTC:

MicroStrategy, firma z siedzibą w Wirginii, dodała kolejne 271 Bitcoinów do swoich rezerw strategicznych, podkreślając rosnące przekonanie CEO Michaela Saylora co do cyfrowych zasobów.

Zakupów dokonano do 13 maja za średnią cenę 55,387 dolarów, ujawnił Saylor. MicroStrategy ma teraz w swoich księgach 91,850 BTC przy średniej cenie zakupu 24 403 USD.

MicroStrategy ujawniło również zakup amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd za pośrednictwem formularza 8-K złożonego w czwartek.

Chociaż wydaje się, że zakup MicroStrategy zbiegł się w czasie z ostatnią korektą ceny Bitcoina, która została pobudzona nagłą decyzją Elona Muska o zaprzestaniu przyjmowania płatności BTC za pojazdy Tesli, firma wywiadu gospodarczego nie rozplanowuje rynku. Saylor wskazał w lutym, że nie zamierza spowalniać tempa zakupu BTC przez swoją firmę, kiedy przechwycił aktywa cyfrowe o wartości 1 miliarda dolarów.

MicroStrategy znajduje się na szczycie listy korporacyjnych skarbców Bitcoina, odpowiadając za 0,437% podaży aktywów w obiegu.

MicroStrategy nabywa Bitcoina wychodząc z założenia, że aktywa cyfrowe są niezawodnym środkiem tezauryzacji w obliczu systemowego osłabienia dolara. Posunął się nawet do emisji długu, aby rozszerzyć swój portfel Bitcoina.

Podaż pieniądza M2 w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosła od czasu kryzysu finansowego z 2008 r., a ostatnio od wybuchu pandemii COVID-19. Od lutego 2020 r. podaż pieniądza wzrosła o prawie 30% do 19,896 bilionów dolarów, według Banku Rezerw Federalnych w St. Louis. Patrząc z perspektywy, wzrost podaży pieniądza M2 w ujęciu rok do roku nigdy nie przekroczył 15% do 2020 roku.

  • Miasto w Północnej Dakocie przyjmuje kryptowaluty do płatności za media:

Miasto w Północnej Dakocie dołącza do wyścigu o adopcję kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, zaczynając akceptować płatności kryptograficzne.

Hercules Cummings, dyrektor finansowy miasta Williston, ogłosił w czwartek, że administracja miasta nawiązała współpracę z firmą zajmującą się płatnościami kryptograficznymi BitPay, aby rozpocząć przyjmowanie kryptowalut, takich jak Bitcoin, jako płatności za rachunki za media.

Nawiązaliśmy współpracę z BitPay, największym sprzedawcą płatności wirtualnych, którego partnerami są Microsoft i Facebook. Jesteśmy pierwszą gminą w stanie Dakota Północna i trzecią w kraju, która oferuje tę usługę.

– stwierdził.

Opłaty za rachunki za media będą początkowo jedynymi rachunkami kwalifikującymi się do płatności kryptograficznych, powiedział Cummings, dodając, że miasto przeprowadzi oceny jakości, aby rozszerzyć nową metodę płatności za rachunki, takie jak licencje, składowiska i pozwolenia. Nowa metoda płatności jest zgodna z zobowiązaniem miasta do zbadania większej liczby metod płatności, aby dotrzymać kroku istniejącym alternatywom płatności i umożliwić płatności zbliżeniowe.

„Korzystanie z tych metod płatności online ma również wiele zalet, w tym bezpieczeństwo, wygodę i oszczędność kosztów” – zauważył Cummings. Zgodnie z ogłoszeniem BitPay pobiera opłatę w wysokości 1%, aby płacić rachunki za media online, w porównaniu z 3% prowizją za płatności za pośrednictwem usług takich jak Google Pay, Apple Pay i PayPal.

Mieszkańcy Williston mogą odwiedzić oficjalną stronę miasta i podać dane swojego konta, aby otrzymać fakturę BitPay. Osoby fizyczne mogą utworzyć portfel cyfrowy do płatności bezpośrednio za pomocą BitPay lub innych usług, takich jak giełdy kryptowalut.

Kilka stanów w USA rozważa obecnie przyjęcie przepisów przyjaznych dla kryptowalut. Na początku tego tygodnia prawodawcy z Nebraski opowiedzieli się za inicjatywą, która pozwoliłaby bankom stanowym zajmować się kryptowalutami. Burmistrz Jackson w stanie Tennessee zainicjował kampanię wypłaty publicznych pensji w Bitcoinie i wydobywania kryptowalut do bilansów miasta.

Według danych zebranych przez magazyn Newsweek, aż 46 milionów Amerykanów, czyli 17% wszystkich dorosłych Amerykanów, w maju 2021 roku jest w posiadaniu Bitcoinów. W ankiecie przeprowadzonej przez giełdę kryptowalut Gemini wcześniej oszacowano, że tylko 14% populacji USA, czyli około 21 milionów dorosłych, posiadało kryptowaluty pod koniec 2020 roku.

  • Hiszpańska giełda gotowa do przetestowania systemu finansowania MŚP opartego na Blockchain:

Hiszpańska giełda Bolsas y Mercados Españoles, czyli BME, ma zamiar przetestować swoją infrastrukturę Blockchain pod kątem finansowania małych i średnich przedsiębiorstw po udanym pilotażu w 2020 roku.

Według Finextra, następny zestaw testów BME obejmie firmy, które są częścią krajowego ekosystemu finansowania MŚP pod egidą regulacyjnej piaskownicy stworzonej przez hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Transformacji Cyfrowej.

Piaskownica ta jest postrzegana jako ważny krok w promowaniu większego rozwoju technologii fintech w Hiszpanii, z naciskiem na poprawę większej konkurencji przy jednoczesnym zmniejszeniu barier wejścia dla uczestników.

We wspomnianej fazie pilotażowej, która miała miejsce jeszcze w 2020 r., wzięły udział firmy obsługujące inwestycje i kredytodawcy biznesowi.

W ramach drugiej rundy testów BME prawdopodobnie będzie starał się zbadać przydatność systemu opartego na Ethereum w pozyskiwaniu kapitału dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością poza zwykłą tradycyjną ścieżką finansowania bankowego.

Rzeczywiście, platforma Blockchain BME ma na celu ułatwienie MŚP finansowania aktywów cyfrowych, które reprezentują sposoby finansowania, takie jak zamienne obligacje i pożyczki udziałowe.

Projekt stanowi dalsze rozszerzenie polityki cyfryzacji BME. Jeszcze w marcu 2019 roku hiszpańska giełda zakończyła testy pilotażowe swojego systemu opartego na Blockchain dla elektronicznych certyfikatów zastawów.

W przypadku projektu finansowania MŚP platforma Blockchain będzie również zawierała cyfrowy portfel dla MŚP do przechowywania ich aktywów – zarówno finansowych instrumentów inwestycyjnych, jak i pieniądza elektronicznego.

  • Tureckie służby celne konfiskują ponad 500 przemyconych koparek:

Tureckie organy celne zniweczyły nielegalną operację przemytu w kraju, o której mówi się, że jest rekordowym zajęciem nielegalnego sprzętu wydobywczego Bitcoina.

Po otrzymaniu wskazówki zespoły przeciwdziałające przemytowi i wywiadowcze tureckiej ochrony celnej dokonały nalotu na magazyn w Karabağlar w Izmirze, gdzie znalazły 501 koparek ASIC do Bitcoina w zamkniętych kartonach.

Organy celne podały szacunkową wartość zajętego sprzętu na 5 milionów lirów tureckich, czyli 600.000 dolarów. W ramach śledztwa zatrzymano czterech podejrzanych. Według doniesień organy ścigania prowadzą kolejną aktywną operację w Stambule, największym mieście i głównym punkcie kontroli celnej w Turcji.

Koparki ASIC są najpopularniejszym sposobem wydobywania Bitcoinów, ale są one również znane z wysokiego zużycia energii elektrycznej, co jest szeroko znanym problemem, który spowodował, że Elon Musk wycofał się z decyzji o akceptacji płatności Bitcoinem za samochody Tesli.

Niegdyś znany jako kraj przyjazny kryptowalutom, Turcja ostatnio zintensyfikowała monitorowanie oszustw i transakcji kryptograficznych. W zeszłym miesiącu turecka giełda kryptowalut Thodex wstrzymała operacje z brakiem ponad 150 milionów dolarów, co zablokowało tysiącom użytkowników dostęp do swoich funduszy.

Wkrótce po tym, jak turecka policja zatrzymała 62 podejrzanych w śledztwie Thodex, inna lokalna giełda, Vebitcoin, została zamknięta w ten sam sposób.

Niedawno turecki minister skarbu i finansów Lütfi Elvan ogłosił, że Rada ds. Badania Przestępstw Finansowych, czyli MASAK, ma pełne uprawnienia do audytu i nadzorowania giełd kryptowalut. Aby zapobiec oszustwom i nielegalnemu handlowi pieniędzmi, każda giełda kryptowalut obecna w Turcji jest teraz zobowiązana do informowania MASAK o transakcjach kryptograficznych na kwotę przekraczającą 10.000 lirów tureckich (1200 USD).

  • Arthur Hayes ostrzega przed EIP-1559:

Czy czeka nas bezpardonowa zamiana miejsc pomiędzy ethereum a bitcoinem? Były szef BitMEX ostrzega przed skutkami EIP-1559 na blockchainie drugiej, największej kryptowaluty świata.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się wzrostami. Wśród czołowych kryptowalut, Bitcoin notuje wzrost o 4,2%, Ethereum o 10,8%, Binance Coin o 5,7%, Dogecoin o 37,4% a Cardano o 2,6%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.345bln dolarów, a całkowity obrót 242 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button