News

#1381 Newsy z dnia 21.05.2021

  • Z piątkowych wydarzeń: Bank of Canada: Krypto nadal wysoce ryzykowne; Organy regulacyjne  z Hongkong chcą zakazu handlu detalicznego Bitcoinami; SEC otrzymuje kolejny wniosek ws. Bitcoinowego ETF; Oficerowie irańskiego wywiadu obierają za cel nielegalnych górników kryptowalut; Societe Generale: Bitcoin nie może konkurować ze złotem; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bank of Canada: Krypto nadal wysoce ryzykowne:

Po dużej wyprzedaży kryptowalut bank centralny Kanady stwierdził, że aktywa cyfrowe, takie jak Bitcoin, pozostają wysoce ryzykownymi aktywami pomimo ich przyjęcia przez inwestorów instytucjonalnych.

Bank of Canada opublikował swój przegląd systemu finansowego, roczny raport przedstawiający najważniejsze ryzyka finansowe i słabości gospodarcze. W ramach przeglądu bank centralny zwrócił szczególną uwagę na kryptowaluty, stwierdzając, że zmienność kryptowalut jest pojawiającą się luką w systemie finansowym Kanady:

Zmienność cen wynikająca ze spekulacyjnego popytu pozostaje istotną przeszkodą w szerokiej akceptacji aktywów kryptograficznych jako środka płatniczego. Pomimo rosnącego zainteresowania instytucjonalnego aktywami kryptograficznymi, nadal są one uważane za wysokiego ryzyka, ponieważ ich wewnętrzna wartość jest trudna do ustalenia.

– czytamy.

Ostrzeżenie pojawia się wkrótce po tym, jak rynek kryptowalut doświadczył jednego z największych krachów w historii, w ciągu kilku dni tracąc około 1 biliona dolarów wartości rynkowej. Po wzroście do poziomu powyżej 64.000 dolarów w zeszłym miesiącu, Bitcoin doświadczył ogromnej wyprzedaży, za której sprawą spadł do poziomu prawie 30.000 dolarów.

Jednak zmienność nie jest jedynym przedmiotem obaw kanadyjskiego banku centralnego. Bank centralny zwrócił również uwagę na ryzyko związane ze stablecoinami – rodzajem kryptowaluty, która jest zwykle zabezpieczona aktywami, takimi jak waluty krajowe lub tradycyjne aktywa finansowe. Według banku mniej zmienny charakter stablecoinów może sprawić, że będą one bardziej odpowiednie do wykorzystania jako środek płatniczy i środek do przechowywania wartości.

Jednak stablecoiny nadal niosą ze sobą takie same ryzyko jak inne aktywa kryptograficzne. Warto zauważyć, że jeśli stablecoiny nie są zabezpieczone wyłącznie dolarami kanadyjskimi, ich powszechne przyjęcie mogłoby ograniczyć zdolność Banku do wdrażania polityki pieniężnej i pełnienia roli pożyczkodawcy ostatniej instancji.

– stwierdził bank.

Bank wspomniał ponadto, że kryptowaluty, takie jak Bitcoin, były coraz bardziej popularne w ciągu ostatniego roku, a kapitalizacja rynkowa kryptowalut przekroczyła 2 biliony dolarów w maju 2021 roku z zaledwie 200 mld dolarów na początku 2020 roku. Władze zauważyły również, że kryptowaluty stały się bardziej dostępne dla inwestorów w Kanadzie wraz z pojawieniem się funduszy zamkniętych, a także funduszy podlegających obrotowi giełdowemu.

  • Organy regulacyjne  z Hongkong chcą zakazu handlu detalicznego Bitcoinami:

Organy regulacyjne z Hongkongu po miesiącach intensywnych spekulacji na temat prawdopodobnego wprowadzenia zakazu zdecydowali się zakazać handlu detalicznego w Hongkongu.

Według dzisiejszego raportu agencji Reuters, Financial Services i Treasury Bureau of Hong Kong opublikowały wyniki konsultacji w sprawie ewentualnego zakazu handlu detalicznego kryptowalutami, które rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku.

W ramach swoich wniosków FSTB w Hongkongu wezwał do wprowadzenia kompleksowego systemu licencjonowania giełd kryptowalut, ograniczając jednocześnie handel tylko do inwestorów kwalifikowanych. Zgodnie z prawem obowiązującym w Hongkongu jako inwestorzy profesjonalni kwalifikują się tylko osoby z portfelami o wartości 8 mln dolarów hongkońskich (około 1 mln dolarów).

Zdaniem FSTB zakaz handlu detalicznego kryptowalutami jest konieczny przynajmniej na wczesnych etapach kompleksowego systemu licencjonowania kryptowalut.

Jeśli zostanie przyjęty, proponowany system licencjonowania zastąpi również obecny paradygmat opt-in dla giełd kryptowalut w mieście.

Ograniczając handel kryptowalutami w Hongkongu do osób z portfelami o wartości co najmniej 1 miliona dolarów, FSTB potencjalnie wyklucza dostęp do kryptowalut nawet 93% populacji miasta.

Kilku interesariuszy z dynamicznie rozwijającej się branży kryptowalut w Hongkongu wyraziło w przeszłości niezadowolenie z planu, argumentując, że posunięcie to było sprzeczne z celem rządu, jakim jest zachęcanie do innowacji finansowych.

  • SEC otrzymuje kolejny wniosek ws. Bitcoinowego ETF:

Teucrium Trading, dostawca funduszy giełdowych zorientowanych na rolnictwo, planuje rozszerzyć swój pakiet Bitcoinowych ETF.

Firma złożyła wniosek w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o uruchomienie ETF, który śledziłby benchmark kontraktów terminowych na Bitcoina.

Nazwany Teucrium Bitcoin Futures Fund, planowany ETF ma zapewnić inwestorom możliwość uzyskania ekspozycji cenowej na rynku Bitcoina. Jeśli SEC zatwierdzi nowy produkt, Teucrium wyemituje akcje, które są notowane na giełdzie NYSE Arca pod symbolem BCFU.

Kontrakt byłby rozliczany gotówką.

Jednak fundusz może od czasu do czasu handlować odsetkami Bitcoinów notowanymi na innych giełdach w oparciu o cenę spotową Bitcoina”, […]„ Ponieważ celem inwestycyjnym Funduszu jest śledzenie ceny kontraktów terminowych Benchmark Bitcoin Futures, zmiany ceny akcji mogą różnić się od zmian ceny spot Bitcoina.

– zauważył Teucrium.

  • Oficerowie irańskiego wywiadu obierają za cel nielegalnych górników kryptowalut:

Irański rząd wykorzystuje oficerów wywiadu do znajdowania i zatrzymywania dużych farm kryptowalut, informuje Bloomberg.

Irańska agencja informacyjna opublikowała zeznania koordynatora dystrybucji u państwowego operatora sieci, który powiedział, że Ministerstwo Wywiadu rozpoczęło tworzenie komitetów w całym kraju w celu znalezienia i przejęcia farm wydobywczych kryptowalut.

Iran ostatnio zwiększył swoje wysiłki w celu ograniczenia nielegalnego wydobywania kryptowalut po tym, jak krajowe sieci elektroenergetyczne zaczęły się załamywać pod wpływem dużego zużycia. Państwowy operator sieci energetycznej, Tavanir, został zmuszony do ograniczenia zasilania w niektórych częściach kraju z powodu zwiększonego zużycia energii przez górników, co skutkowało przerwami w dostawie prądu i ściemnianiem świateł ulicznych.

Irańscy urzędnicy chcą powstrzymać nie tylko operacje zakrojone na szeroką skalę. Rzecznik Ministerstwa Energii w tym kraju przypomniał niedawno obywatelom, że wydobywanie kryptowalut w domu jest również nielegalne i że każdy przyłapany na takiej procedurze podlega wysokim karom.

Wydobywanie kryptowalut jest uważane za legalną działalność przemysłową w Iranie. Podlega licencjonowaniu, a ceny energii elektrycznej używanej w tym procesie są regulowane przez rząd. Rzecznik Ministerstwa Energii Iranu Mostafa Rajabi stwierdził, że aż 87% wydobycia kryptowalut w Iranie uznano za nielegalne.

  • Societe Generale: Bitcoin nie może konkurować ze złotem:

Analitycy Societe Gerale określili miejsce bitcoina w portfelu inwestycyjnym jako „wysoce kwestionowalne”. Wyjaśnili również, dlaczego zamiast króla kryptowalut powinno znaleźć się tam złoto.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się kolejną falą spadków. Bitcoin stracił na wartości o 5,4%, Ethereum o 8,9%, Binance Coin o 10,1%, Cardano o 9,8% a Dogecoin o 7,3%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.621 bln dolarów, a całkowity obrót 212 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.