News

#1391 Newsy z dnia 31.05.2021

Z poniedziałkowych wydarzeń: SEC vs Ripple: Kolejny punkt dla właścicieli XRP; Japonia: Ostrzeżenie przed giełdą Bybit; Japonia: Coincheck ogłasza pierwsze IEO w kraju; Co raz więcej Brazylijczyków szuka dochodów w kopaniu krypto; Traderzy z Chin coraz bardziej aktywni na platformach OTC; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • SEC vs Ripple: Kolejny punkt dla właścicieli XRP:

Ripple odniósł kolejne zwycięstwo w trwającej walce prawnej przeciwko Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych, ponieważ sąd odmówił SEC dostępu do dokumentacji prawnej Ripple.

Sędzia magistratu Sarah Netburn z Sądu Okręgowego dla Południowego Okręgu Nowego Jorku orzekła o odrzuceniu wniosku SEC o zmuszenie Ripple do sporządzenia zapisów omawiających sprzedaż XRP.

Według SEC, Ripple mógł być świadomy, że XRP może być zabezpieczeniem dla swoich doradców prawnych, zanim przystąpił do sprzedaży tokenów w 2013 roku. Regulator złożył wniosek w celu zmuszenia Ripple do sporządzenia dokumentacji omawiających wszelkie porady prawne.

W ostatnim orzeczeniu, Netburn odniósł się do przywileju prawnik-klient, który ma „zachęcać do pełnej i szczerej komunikacji między prawnikami i ich klientami, a tym samym promować szerszy interes publiczny w zakresie przestrzegania prawa i wymiaru sprawiedliwości”. Sędzia zauważył, że Ripple nie zrzekł się swojego przywileju adwokata-klienta, mimo że pozwani mogli z niego zrezygnować.

W orzeczeniu zwrócono również szczególną uwagę na zasadę rzetelnego zawiadomienia, która wymaga od sądów wykładni niejednoznacznych przepisów karnych na korzyść oskarżonego. Potwierdzając tę ​​obronę, Ripple twierdzi, że SEC nie dostarczyła uczestnikom rynku uczciwego komunikatu, że ​​regulator uznał XRP za papier wartościowy.

Na poparcie przytacza ośmioletnie opóźnienie SEC w prowadzeniu działań egzekucyjnych przeciwko Ripple z powodu rzekomych naruszeń papierów wartościowych. Nawet po tym, jak XRP był notowany na ponad 200 giełdach kryptowalut, miały miejsce miliardy dolarów transakcji sprzedaży XRP. Ripple miał zawartą ugodę z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i FinCEN, która określiła XRP jako „wymienialną walutę wirtualną”.

– napisał Netburn.

Sędzia zauważył, że SEC może odnowić swój wniosek, jeśli Ripple „podniesie swoje przekonania lub oprze się na swoich uprzywilejowanych komunikatach na poparcie swojej obrony w uczciwym zawiadomieniu”.

Ostatnie orzeczenie jest kolejnym krokiem milowym w walce SEC z Ripple po tym, jak regulator złożył pozew przeciwko Ripple Labs, dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouseowi i prezesowi wykonawczemu Chrisowi Larsenowi. Twierdzi się w nim, że XRP była ofertą niezarejestrowanych papierów wartościowych o wartości 1.3 mld dolarów.

Ripple zdołał osiągnąć szereg zwycięstw prawnych, w tym uzyskać dostęp do wewnętrznej historii dyskusji SEC na temat kryptowalut w kwietniu. Sąd odmówił również SEC możliwości ujawnienia dokumentacji finansowej Garlinghouse i Larsena.

W zeszłym tygodniu Garlinghouse potwierdził plany Ripple dotyczące wejścia na giełdę po tym, jak firma rozwiąże sprawę z SEC. Stwierdził, że prawdopodobieństwo tego scenariusza było „bardzo wysokie w pewnym momencie”.

  • Japonia: Ostrzeżenie przed giełdą Bybit:

Firma Bybit z siedzibą w Singapurze, piąta co do wielkości giełda kryptowalut na świecie pod względem wolumenu obrotu, rzekomo prowadzi niezarejestrowane usługi kryptograficzne w Japonii.

Japońska Agencja Usług Finansowych wystosowała formalne ostrzeżenie do Bybit, stwierdzając, że firma nie jest zarejestrowana do świadczenia usług kryptograficznych w tym kraju.

Według Norberta Gehrke, założyciela i przedstawiciela dyrektora centrum technologicznego Tokyo FinTech, ostrzeżenie jest odpowiedzią na kampanię marketingową Bybit, która podobno była skierowana do japońskich inwestorów.

Taka publiczna nagana za prowadzenie niezarejestrowanej firmy nie miała miejsca od jakiegoś czasu, więc można założyć, że FSA była świadkiem agresywnego marketingu Bybit skierowanego do japońskich inwestorów. Wybiega ona poza powszechne wykroczenia polegające na prezentowaniu strony internetowej giełdy w języku japońskim i nie blokowaniu lokalnego IP.

napisał Gehrke w poście na blogu.

Gehrke twierdzi, że japońska witryna firmy Bybit nie wspomina o tym, że lokalni inwestorzy nie mają dostępu do platformy. Zauważył też, że inne giełdy, takie jak Deribit z siedzibą w Panamie, zablokowały japońskie adresy IP.

Zgodnie z zawiadomieniem na japońskim kanale Telegram Deribit, giełda ograniczyła japońskim użytkownikom dostęp do swojej platformy 1 maja 2020 roku.

W marcu Bybit zawiesił usługi dla klientów w Wielkiej Brytanii  po całkowitym zakazie handlu detalicznego krypto instrumentami pochodnymi przez Financial Conduct Authority.

  • Japonia: Coincheck ogłasza pierwsze IEO w kraju:

Według informacji wydanej w poniedziałek, japońska giełda kryptowalut ogłosiła, że ​​pierwsza oferta Hashpalette (HPT) odbędzie się latem. IEO to zmodyfikowana forma początkowej oferty monet, w której platforma kryptowalut działa jako pośrednik między wydawcami tokenów, a inwestorami.

Coincheck nawiązał współpracę z Hashpalette w sierpniu 2020 roku, planując, że HPT stanie się pierwszym tokenem użytkowym wydanym przez IEO na japońskim rynku kryptowalut. W tym czasie plan „szedł po piętach” nowo uchwalonych przepisów dotyczących kryptowalut w kraju, tworząc jasne ramy prawne dla wydarzeń związanych ze sprzedażą tokenów wśród innych segmentów rynku.

IEO były również przedmiotem niepewności regulacyjnej, zwłaszcza w kwestii, czy tokeny IEO kwalifikują się jako papiery wartościowe.

Dla Coincheck cel przeprowadzenia pierwszego japońskiego IEO jest częścią wysiłków mających na celu poprawę jej działalności kryptograficznej. W styczniu 2018 roku Coincheck padł ofiarą jednego z największych włamań na giełdy kryptowalut w historii, w wyniku którego skradziono z platformy około 534 mln dolarów w tokenach NEM.

Hashpalette to platforma tokenów typu cross-blockchain z siedzibą w Japonii, która koncentruje się na treściach cyfrowych, takich jak muzyka i sport. Platforma NFT obsługuje popularne sieci blockchain, takie jak Ether, Neo i Ontology.

Podczas pierwszego ogłoszenia IEO w sierpniu 2020 roku, Hashpalette ujawniło, że dochody ze sprzedaży tokenów zostaną wykorzystane na rozwój platformy blockchain Palette w celu bardziej niezawodnej dystrybucji treści cyfrowych.

Oprócz Hashpalette, Coincheck dokonał również innych znaczących inwazji na przestrzeń NFT. Jak wcześniej informowały media, japońska giełda ogłosiła plany umieszczenia na swoim rynku NFT gigantów Chiliz, będących tokenami kibiców.

Giełda Coincheck wymienia również inne popularne NFT, w tym CryptoKitties.

  • Co raz więcej Brazylijczyków szuka dochodów w kopaniu krypto:

Trwająca pandemia koronawirusa zebrała ogromne żniwo w Brazylii, a kraj ten należy do najbardziej dotkniętych przez Covid-19. Największa gospodarka Ameryki Południowej skurczyła się o ponad 4% w 2020 roku, powodując rekordowo wysokie bezrobocie od prawie dekady. 14.3 mln obywateli pozostaje bez pracy, jak podał krajowy urząd statystyczny na początku tego roku.

Niskie pensje lub ich brak, wraz z kiepskimi perspektywami ekonomicznymi, zmusiły Brazylijczyków do szukania nowych sposobów „związania końca z końcem”. Według niedawnego raportu Portal do Bitcoin, rosnąca liczba osób w kraju zwraca się w kierunku kopania kryptowalut jako alternatywnego źródła dochodu. Dane rządowe pokazujące wzrost importu sprzętu i zużycia energii potwierdziły ten trend.

Rentowność różni się w zależności od skali, ale 34-letni student z Piumhi pomógł zorientować się w ekonomice domowego wydobycia. Expedito Felipe rozpoczął bicie Eteru w styczniu, aby „zwiększyć, zdywersyfikować” swoje dochody, inwestując 47.000 reali (około 9.000 USD) w sprzęt. Zarabia od 3.000 do 5.000 reali miesięcznie (ok. 600-900 dolarów), wydając jedynie około 100 dolarów na energię elektryczną.

Wobec braku dokładnych danych trudno jest dokładnie oszacować rzeczywiste rozmiary działalności wydobywczej w Brazylii, ale poszlaki wskazują, że kwitnie. Kilka grup na Facebooku z dużą liczbą członków rozpowszechnia informacje o aspektach technicznych. Według niektórych raportów w mediach społecznościowych, platformy wydobywcze są obecnie eksploatowane nawet w fawelach, najbiedniejszych dzielnicach Brazylii.

Problemy społeczno-ekonomiczne, takie jak bezrobocie, brak możliwości i dewaluacja brazylijskiego reala, mogą częściowo wyjaśnić boom wydobywczy kryptowalut. Jednak według José Guilherme Silva Vieira, profesora ekonomii na Uniwersytecie Federalnym w Paranie, pozytywna różnica między oczekiwanymi zyskami i kosztami są tym, co naprawdę napędza zainteresowanie. W rozmowie z Portal do Bitcoin powiedział:

Koszty zależą od używanego sprzętu i wydatków. Górnictwo zużywa dużo energii elektrycznej. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zyski z tej działalności były katapultowane przez nadmierną wycenę kryptowalut.

Karty graficzne są istotnym elementem sprzętowym domowych platform załogowych, a Brazylia odnotowała w tym roku wzrost importu. Według danych Ministerstwa Przemysłu, Handlu Zagranicznego i Usług, brazylijskie firmy zaimportowały GPU za 106 mln reali (ponad 20 mln dolarów) tylko w pierwszym kwartale. Oznacza to czterokrotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku.

Wzrosło również zużycie energii elektrycznej na niektórych obszarach. Nie było jeszcze oficjalnego oświadczenia rządu, łączącego zwiększone zużycie energii z wydobywaniem kryptowalut. Jednak jeden z największych brazylijskich dystrybutorów energii, Enel Distribuição São Paulo, odkrył 69.000 przypadków kradzieży z sieci tylko w 2020 roku w 24 gminach obsługiwanych przez przedsiębiorstwo. To blisko 20% więcej niż w poprzednim roku.

  • Traderzy z Chin coraz bardziej aktywni na platformach OTC:

Gdy Pekin próbuje regulować i stłumić boom na kryptowaluty, traderzy unikają nadzoru regulacyjnego, korzystając z platform sprzedaży pozagiełdowej (OTC).

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba upływa spokojnie na giełdach, a wśród najpopularniejszych krypto dominuje kolor zielony. W górę idzie Bitcoin o 3,84%, Ethereum o 9,77%, Binance Coin 7,18%, Cardano o 2,91%, XRP o 14,24%, Dogecoin 3,81%, Polkadot o 8,68%, Chainlink o 11,71% i Bitcoin Cash o 5,28%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.64 bln dolarów, a całkowity obrót 113.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, news.bitcoin.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button