News

#1395 Newsy z dnia 04.06.2021

Z piątkowych wydarzeń: Wielka Brytania: 51 firm krypto wycofuje wnioski licencyjne; Korea Południowa: Spór pomiędzy giełdami krypto i regulatorem; Bank Ghany na zaawansowanym etapie wprowadzenia CBDC; Fundusz na rzecz ekosystemu blockchain w Korei Południowej; Praca dla specjalistów blockchain w JP Morgan Chase; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Wielka Brytania: 51 firm krypto wycofuje wnioski licencyjne:

Surowe przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy w Wielkiej Brytanii wydają się stanowić główną przeszkodę dla firm kryptograficznych w tym kraju.

Według brytyjskiego Urzędu ds. Postępowania Finansowego (FCA), kilka firm kryptograficznych w kraju może przygotowywać się do wyjścia.

W komunikacie wydanym w czwartek agencja regulacyjna ujawniła:

Znacząco duża liczba firm nie spełnia wymaganych standardów wynikających z przepisów o praniu brudnych pieniędzy. Spowodowało to, że bezprecedensowa ilość firm wycofała swoje wnioski.

Według raportu The Guardian, dotychczas 51 firm nie spełniło standardów AML FCA i może zostać zmuszone do zaprzestania działalności w kraju.

Wycofując swoje wnioski licencyjne, firmy kryptograficzne muszą zatrzymać wszystkie usługi związane z kryptowalutami lub ryzykować grzywny i działania prawne ze strony FCA. Takie firmy mogą wznowić działalność dopiero po spełnieniu protokołów AML FCA. Następnie zostaną wpisane na listę zarejestrowanych firm kryptowalutowych.

Jak wcześniej informowały media, FCA rozszerzyła swój tymczasowy system rejestracji dla firm kryptograficznych od lipca 2021 do marca 2022. To dziewięciomiesięczne przedłużenie ma dać FCA wystarczająco dużo czasu na usunięcie zaległości w zakresie oczekujących wniosków licencyjnych.

FCA ma 90 oczekujących wniosków o rejestrację i tylko pięć należycie zarejestrowanych firm kryptograficznych w Wielkiej Brytanii. Tymczasem niektóre z 51 firm, które wycofały swoje aplikacje licencyjne, mogą nie być objęte zasadami AML FCA, co oznacza, że ​​ich działania mogą nie skutkować przymusowym zamknięciem.

Firmy, które nie spełnią wymogów AML FCA do końca okresu rejestracji, będą również zmuszone do zwrotu wszystkich depozytów klientów.

W styczniu 2020 roku FCA stała się policją AML dla brytyjskiego rynku kryptowalut, co oznaczało rozpoczęcie obowiązkowej rejestracji działalności dla firm kryptowalutowych w tym kraju.

  • Korea Południowa: Spór pomiędzy giełdami krypto i regulatorem:

Małe i średnie giełdy w Korei Południowej miały okazję wyrazić swoje niezadowolenie wobec rządu, podczas niedawnego spotkania z regulatorami finansowymi.

Według raportu południowokoreańskiego serwisu informacyjnego D.Street, Komisja Usług Finansowych (FSC) zwołała w czwartek spotkanie za zamkniętymi drzwiami z 20 giełdami kryptograficznymi.

Źródła wewnętrzne cytowane przez D.Streeta twierdzą, że sesja za zamkniętymi drzwiami była pertraktacją między jednostką analityki finansowej FSC (FIU), a 20 giełdami kryptograficznymi. Ta pierwsza wyraziła chęć wdrożenia przez rząd raportu dostawcy usług aktywów wirtualnych (VASP).

Rzeczywiście, 28 maja FSC wydał komunikat, w którym wyraził zamiar wzmocnienia nadzoru nad rynkiem kryptograficznym w celu zwalczania nielegalnych działań. W ramach planu, giełdy kryptograficzne i inne VASP otrzymają sześciomiesięczny okres karencji na rejestrację.

Ten proces rejestracji obejmuje m.in. uzyskanie certyfikatów Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji oraz otwarcie kont transakcyjnych na prawdziwe dane. 20 giełd uczestniczących w czwartkowym spotkaniu jest jedynymi spośród 60 VASP działających obecnie w Korei Południowej.

Jednak tylko „wielka czwórka”, tj. Bithumb, Upbit, Korbit i Coinone zabezpieczyła konta handlowe z prawdziwymi nazwiskami. Na spotkaniu pozostałe 16 giełd zwróciło uwagę na m.in. trudności operacyjne w spełnieniu wymogu handlu prawdziwymi danymi.

Urzędnicy FSC podobno rozumieją trudności, z jakimi borykają się mniejsze giełdy i obiecali nie ingerować w ich relacje z południowokoreańskimi bankami. Giełdy południowokoreańskie wymagają gwarancji bankowych, aby spełnić wymóg handlu na faktyczne dane.

Jednak koszt uzyskania takich gwarancji bankowych jest podobno poza zasięgiem wielu mniejszych platform. Jak wcześniej informowały media, opłata Upbit na rzecz K Bank w I kwartale 2021 roku była 10 razy wyższa niż w poprzednim kwartale.

Tymczasem rząd Korei Południowej wyjaśnił role i obowiązki organów regulacyjnych w zakresie przepisów dotyczących kryptowalut w kraju.

Krajobraz regulacyjny w Korei Południowej zaostrzył się dzięki polityce przeciwdziałania praniu pieniędzy i polityce podatkowej od zysków kapitałowych.

  • Bank Ghany na zaawansowanym etapie wprowadzenia CBDC:

Gubernator banku centralnego Ghany, Ernest Addison, powiedział, że jego instytucja jest obecnie „na zaawansowanym etapie wprowadzania waluty cyfrowej”. Jednak przed wprowadzeniem do obiegu, waluta cyfrowa – znana również jako „e-cedi”, będzie musiała najpierw przejść „trzy fazy”.

W swoich komentarzach podczas prasowej konferencji, Addison powtórzył również że pragnieniem banku jest utrzymanie swojej reputacji lidera w Afryce, jeśli chodzi o pr nowych technologii finansowych.

Bank Ghany był jednym z pierwszych afrykańskich banków centralnych, który oświadczył, że pracuje nad walutą cyfrową, przyglądając się koncepcji e-cedi.

– ujawnił Addison.

Jak zauważa Addison, cyfrowe cedi przeszło już początkową fazę, która obejmowała „projektowanie pieniądza elektronicznego”.

Po zakończeniu tego procesu BOG przejdzie do etapu realizacji. Addison wyjaśnił:

Po fazie wdrożenia mamy fazę pilotażową, w której kilka osób będzie mogło korzystać z cyfrowego cedi w aplikacjach mobilnych i nie tylko.

Według gubernatora to właśnie ten etap realizacji pomoże bankowi centralnemu określić wykonalność projektu.

Tymczasem Addison wykorzystał tę samą konferencję prasową do porównania Bitcoina, który jest „zbyt niestabilny, aby pełnić funkcję pieniądza”. Potwierdzając swoje poparcie dla walut cyfrowych banku centralnego, Addison powiedział:

Myślę, że dużo większy nacisk kładzie się na cyfrowe pieniądze, które są wspierane przez państwo i przez banki centralne. Te prywatne formy pieniądza naprawdę nie są w stanie skutecznie wykonywać funkcji prawdziwego pieniądza.

W międzyczasie, Ghana staje się jednym z niewielu krajów na kontynencie afrykańskim, które podejmują konkretne kroki w tym kierunku.

  • Fundusz na rzecz ekosystemu blockchain w Korei Południowej:

Fundacja Solana współpracowała z ROK Capital, akceleratorem blockchain w Korei Południowej, aby wspólnie uruchomić fundusz o wartości 20 mln dolarów na rozwój ekosystemu blockchain Solana w Korei Południowej.

Solana została założona w 2017 roku jako całkowicie open-source publiczny blockchain zaprojektowany w celu dostarczania zdecentralizowanych rozwiązań finansowych.

Współpraca z firmami koreańskimi pomoże Solanie rozszerzyć lokalne wpływy. Niektóre projekty otrzymały już finansowanie. Są to Mercurial Finance, Synthetify, Symmetry i Parrot.

Korea Południowa jest jednym z największych rynków kryptowalut na świecie, a jej wskaźnik penetracji krypto jest bardzo wysoki. Według statystyk, badanie pokazuje, że 23,6% południowokoreańskich studentów inwestuje w kryptowaluty.

Dlatego fundusz wierzy, że wybór Korei Południowej jako bazy skutecznie podniesie świadomość opinii publicznej i zwiększy wskaźnik przyjęcia zdecentralizowanych aplikacji w ekosystemie Solana.

Brian Kang General Partner ROK Capital stwierdził, że:

Solana jest jedną z najszybciej rozwijających się sieci w branży, a oprócz zastrzyku kapitału, z zapewni dostosowane usługi dla projektów, które z powodzeniem przyspieszą w Korei.

ROK Capital wskazał, że ma nadzieję pokierować serią projektów związanych z podstawowym Web3 sieci Solana, zdecentralizowanymi finansami i NFT.

Ponadto, fundusz wspierany jest również przez firmę doradczą FactBlock w dziedzinie blockchain oraz koreański DeSpread.

Według CoinMarketCap, SOL plasuje się na 15. miejscu wśród największych kryptowalut, z kapitalizacją rynkową 10.228,021 USD. W ciągu ostatnich 7 dni wzrosła o 25,02%.

  • Praca dla specjalistów blockchain w JP Morgan Chase:

Amerykański holding finansowy JP Morgan Chase poszukuje specjalistów blockchain. Nowe oferty pracy dotyczą między innymi posad dla inżynierów i analityków. Jest to kolejna wiadomość, która potwierdza zainteresowanie banku kryptowalutami i technologią blockchain.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba to dominacja czerwieni. Korektę notuje Bitcoin o -4,57%, Ethereum o -4,76%, Binance Coin o -5,45%, Cardano o -5,70%, Dogecoin o -7,50%, XRP o -6,38% i Polkadot o -9,98%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.66 bln dolarów, a całkowity obrót 129.1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, blockchain.news, bitcoin.news, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button