News

#1407 Newsy z dnia 16.06.2021

Ze środowych wydarzeń: Więcej Brytyjczyków kupiło kryptowaluty niż akcje; Morgan Stanley: Cyfrowe euro może drenować 8% depozytów bankowych; Estońska firma IT podpisuje z Bitmainem umowę na 26 mln dolarów; Proponowany zakaz kryptowalut podobno poddawany przeglądowi przez rząd Indii; Salwador rozważa wypłacanie wynagrodzeń za pracę w Bitcoinie; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Więcej Brytyjczyków kupiło kryptowaluty niż akcje:

Nowe badanie sugeruje, że Brytyjczycy chętniej inwestują w kryptowaluty niż w tradycyjne akcje i inwestycje oparte na akcjach.

Ankieta brytyjskiej firmy inwestycyjnej AJ Bell wykazała, że 7% dorosłych respondentów z Wielkiej Brytanii zgłosiło, że kupiło kryptowaluty w ciągu ostatniego roku, w porównaniu do 5%, którzy zainwestowali w akcje i udziały na indywidualnych kontach oszczędnościowych (ISA). Giełdowe ISA to rodzaj konta oszczędnościowego, które pozwala użytkownikom inwestować bez płacenia podatku od dochodów lub zysków kapitałowych.

Ankieta została przeprowadzona przez narzędzie badania rynku online Find Out Now i przebadała 1269 respondentów. Laith Khalaf, analityk finansowy w AJ Bell, skomentował, że wyniki obalają powszechne przekonania:

Kiedy więcej osób kupuje kryptowaluty niż inwestuje w giełdowe ISA, musisz dojść do wniosku, że świat zwariował na punkcie kryptowalut.

– mówi.

Ankieta wykazała, że ​​inwestorami w kryptowaluty są głównie mężczyźni poniżej 35 roku życia, a 71% tych, którzy powiedzieli, że kupili aktywa kryptograficzne, twierdziło, że osiągnęli zysk, podczas gdy 12% zgłosiło stratę w ubiegłym roku. Co zabawne, 17% stwierdziło, że nawet nie wie, co zarobiło lub straciło dzięki swoim kryptowalutowym inwestycjom.

Badanie wydaje się być sprzeczne z badaniami brytyjskiego think tanku Parliament Street z marca, które ujawniły, że 52% z 2000 respondentów w tej konkretnej ankiecie wyraziło, iż są bardziej skłonni do inwestowania na giełdzie i tradycyjnych aktywach, takich jak złoto, niż w kryptowaluty.

Brytyjskie biuro finansowe This is Money poinformowało, iż wg. analityka AJ Bell nowe badanie wykazało, że młodsi ludzie mają większe zaufanie do swojego zrozumienia kryptowalut, natomiast Khalaf pozostał sceptyczny wobec nich osobiście: „Z pewnością wygląda na to, że niektórzy konsumenci skaczą na głęboką wodę, zanim nauczą się pływać w płytszych wodach.”

  • Morgan Stanley: Cyfrowe euro może drenować 8% depozytów bankowych;

Analitycy z amerykańskiego międzynarodowego banku inwestycyjnego Morgan Stanley oszacowali prawdopodobne zmiany w depozytach banków strefy euro w przypadku powszechnego przyjęcia cyfrowego euro.

Według analityków, cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) Unii Europejskiej może wchłonąć 8% depozytów klientów z banków strefy euro, podaje Reuters. Udział ten może być znacznie wyższy w mniejszych krajach, takich jak Łotwa, Litwa, Estonia, Słowacja, Słowenia i Grecja.

Szacunki analityków opierały się na scenariuszu „niedźwiedzia”, w którym wszyscy obywatele strefy euro w wieku powyżej 15 lat wysłali 3000 euro do cyfrowego portfela euro kontrolowanego przez Europejski Bank Centralny.

Mogłoby to teoretycznie zmniejszyć łączne depozyty strefy euro, definiowane jako depozyty gospodarstw domowych i przedsiębiorstw niefinansowych, o 873 mld euro, czyli o 8%.

– powiedzieli analitycy Morgan Stanley.

Morgan Stanley powiedział również, że przyjęcie cyfrowej waluty euro może nieznacznie zwiększyć średni wskaźnik kredytów do depozytów (KDD) przez banki strefy euro, zwiększając prawdopodobieństwo, że banki mogą nie mieć wystarczającej płynności, aby pokryć nieprzewidziane zapotrzebowanie na fundusze. Średni KDD wzrósłby z 97% do 105%, oszacowali analitycy, zauważając, że banki „prawie nie zauważą” efektu, ponieważ KDD już wcześniej wzrósł do 105% pod koniec 2019 r. przed pandemią COVID-19.

  • Estońska firma IT podpisuje z Bitmainem umowę na 26 mln dolarów:

Estoński konglomerat technologiczny Burfa zwraca się do Bitmain o dostarczenie kluczowej infrastruktury miningowej kryptowalut do swojego centrum danych w Narva, oferując wgląd w trwający wyścig zbrojeń o wysokowydajne zasoby obliczeniowe.

Umowa o wartości 26 milionów dolarów pozwoli firmie Burfa podwoić wydajność centrum i zapewnić stałe dostawy sprzętu w nadchodzących miesiącach. Sektor przemysłowy stoi w obliczu dotkliwego niedoboru wyspecjalizowanych procesorów graficznych i dysków SSD, ponieważ coraz więcej tych zasobów jest pochłanianych przez firmy intensywnie wykorzystujące kryptowaluty, które zwiększyły wydobycie Bitcoina podczas hossy.

Burfa zacznie otrzymywać nowy sprzęt już latem, poinformowała firma.

Istnieją wyraźne granice w produkcji sprzętu, a ten kontrakt stawia nas w gronie kilkunastu głównych klientów na świecie, którzy mogą zabezpieczyć tak dużą ilość dodatkowych zasobów. Wszyscy pozostali będą musieli poczekać, aż łańcuchy dostaw powrócą do normy lub zapłacić dużo więcej za sprzęt na rynku wtórnym.

– powiedział Ivan Turygin, prezes zarządu Burfa.

Burfa została założona w 2013 roku jako twórca sprzętu do kopania kryptowalut. Firma zdecydowała się na założenie wysokowydajnych centr danych w 2017 r., zanim przeniosła swoją działalność do Parku Technologicznego Enefit w Narwie.

  • Proponowany zakaz kryptowalut podobno poddawany przeglądowi przez rząd Indii:

Rząd Indii rzekomo dokonuje przeglądu sposobów zakazu lub regulacji kryptowalut w tym kraju.

Według Bloomberg Quint raporty wskazują, że rząd prowadzi rozmowy z regulatorami finansowymi i interesariuszami z branży w celu zbadania postanowień wcześniejszej propozycji, która skutecznie wzywała do całkowitego zakazu kryptowalut w Indiach.

W lutym kilka doniesień z Indii podsyciło obawy przed możliwym zakazem kryptowalut, który do tej pory nie został wprowadzony w życie. Zamiast tego wyłaniająca się narracja z kraju polega na tym, że władze rozważają bardziej zniuansowane podejście do przepisów dotyczących kryptowalut, przy czym surowe zakazy nie wchodzą w rachubę.

Anonimowe źródło cytowane przez Bloomberg Quint powiedziało, że obecne dyskusje dotyczą klauzul w poprzedniej ustawie o zakazie kryptowalut, aby ustalić, czy szukać alternatywnego podejścia.

Według publikacji dyskusje te przebiegają na trzech frontach. Pierwsze dwie kwestie dotyczą podobno tego, czy krypto można regulować, czy też rząd powinien władać „młotem zakazu”.

Trzecią kwestią w porządku obrad jest podobno ustalenie rodzajów działań kryptograficznych, które mogą być dozwolone w ramach znormalizowanego paradygmatu regulacyjnego w Indiach.

Biorąc pod uwagę celowe tempo toczących się dyskusji, źródło dodało również, że zmieniony projekt ustawy o kryptowalutach prawdopodobnie nie zostanie wprowadzony podczas nadchodzącej sesji parlamentu rozpoczynającej się w lipcu.

Tymczasem trzy główne giełdy kryptowalut – Kraken, Bitfinex i KuCoin – podobno rozważają rozszerzenie swojej działalności na Indie, aby oferować usługi około 15 milionom inwestorów kryptograficznych w tym kraju.

  • Salwador rozważa wypłacanie wynagrodzeń za pracę w Bitcoinie:

Minister pracy i opieki społecznej Salwadoru, Rolando Castro, powiedział, że rząd debatuje aktualnie nad tym, czy firmy w kraju powinny płacić swoim pracownikom w Bitcoinie.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują nastroje spadkowe. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 3,8%, Ethereum o 7,1%, Binance Coin o 6,9%, Cardano o 4,5%, Dogecoin o 4,6% a XRP o 5%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.595 bln dolarów, a całkowity obrót 87 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button