News

#1413 Newsy z dnia 22.06.2021

Z wtorkowych wydarzeń: Bitcoin spada poniżej 30.000 dolarów do 6-miesięcznych minimów; Pilotaż cyfrowego szekla trwa; VanEck składa wniosek o utworzenie nowego funduszu inwestycyjnego futures na Bitcoina; ONZ: Blockchain jako narzędzie do walki z kryzysem klimatycznym; Czy to już rynek niedźwiedzia?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bitcoin spada poniżej 30.000 dolarów do 6-miesięcznych minimów:

Bitcoin spadł dziś poniżej 30.000 dolarów.

Dane z Cointelegraph Markets Pro i TradingView pokazały, że para BTC/USD spadła poniżej wsparcia 30.000 dolarów, tracąc 6% w ciągu godziny i osiągając najniższe poziomy od końca stycznia.

Po spadku z 41.000 dolarów, Bitcoin odnotował w ostatnich dniach wiele gwałtownych spadków, których kulminacją było dzisiejsze naruszenie granicy 30.000 dolarów.

Załamanie było szeroko oczekiwane przez traderów, z których niektórzy stawiali na 25.000 USD, a nawet mniej.

Chiny i związana z nimi uwaga mediów dotycząca ich czystki miningu wydawały się być głównym motorem dla rynku niedźwiedzi, pomimo powszechnych argumentów, że wstrząsy faktycznie przyniosą korzyści Bitcoinowi w dłuższej perspektywie.

W jaki sposób przenoszenie większej mocy wydobycia Bitcoinów na Zachód jest czymś złym? […] Moim zdaniem czystka miningu ze strony Chin to świetny rozwój dla BTC.

– stwierdził David Marcus, szef projektu F2 Facebooka.

  • Pilotaż cyfrowego szekla trwa:

Bank Izraela podobno wyemitował już cyfrową walutę banku centralnego poprzez test pilotażowy cyfrowego szekla.

Według publikacji Jerusalem Post, zastępca prezesa Banku Izraela, Andrew Abir, powiedział, że instytucja finansowa rozpoczęła program pilotażowy szekla cyfrowego. Przemawiając na konferencji Fair Value Forum, Abir dodał, że nie jest optymistycznie nastawiony tego, iż bank emituje cyfrową walutę banku centralnego, czyli CBDC, mimo iż potwierdził, że test pilotażowy jest w toku.

Wcześniej szacowałem, że szansa na posiadanie CBDC w ciągu pięciu lat wynosi 20%. Moje szacunki nieco wzrosły w ciągu ostatniego roku, głównie dlatego, że inne kraje też się w tej kwestii rozwijają, ale nadal istnieje mniej niż 50% szans.

– powiedział Abir.

Bank Izraela na ten moment nie opublikował na swojej stronie internetowej żadnego oficjalnego komunikatu dotyczącego emisji szekla cyfrowego. W zeszłym miesiącu instytucja finansowa poinformowała, że przygotowuje plan działania w celu zbadania korzyści płynących z CBDC dla izraelskiej gospodarki, dodając, że będzie na to gotowa, jeśli korzyści „przeważą nad kosztami i potencjalnym ryzykiem”.

Wówczas bank centralny powiedział, że może rozważyć wydanie CBDC, jeśli spełni ono potrzeby przyszłej gospodarki cyfrowej i zapewni bardziej efektywne płatności transgraniczne. Bank ma również nadzieję na zmniejszenie zużycia gotówki i zapewnienie społeczeństwu możliwości dokonywania płatności z „pewnym poziomem prywatności”.

Dodał, że banki w tym kraju „nadal będą odgrywać ważną rolę w całym systemie płatniczym” po ewentualnym wprowadzeniu szekla cyfrowego.

Bank centralny Izraela rozpoczął badania nad wprowadzeniem CBDC cztery lata temu wraz z utworzeniem między departamentalnej grupy, której zadaniem jest zbadanie tej sprawy. W 2018 roku zespół odradził Bankowi Izraela wydawanie waluty cyfrowej, mówiąc, że „żadna zaawansowana gospodarka nie wydała jeszcze waluty cyfrowej do szerokiego użytku”.

  • VanEck składa wniosek o utworzenie nowego funduszu inwestycyjnego futures na Bitcoina:

Amerykańska firma zarządzająca inwestycjami VanEck złożyła wniosek o utworzenie nowego funduszu inwestycyjnego futures na Bitcoina w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Zgodnie ze złożonym prospektem, nowy „Bitcoin Strategy Fund” będzie inwestować w kontrakty futures na Bitcoiny, a także w połączone wehikuły inwestycyjne i produkty giełdowe, które zapewniają ekspozycję na Bitcoina.

Fundusz będzie miał ekspozycję na niektóre kontrakty futures na Bitcoiny za pośrednictwem swojej w pełni zależnej spółki zależnej działającej na Kajmanach.

Spółka zależna ma ten sam cel inwestycyjny co fundusz i będzie przestrzegać tych samych ogólnych zasad i ograniczeń inwestycyjnych, z wyjątkiem tego, że w przeciwieństwie do funduszu może inwestować bez ograniczeń w kontrakty terminowe na Bitcoiny.

– zauważa prospekt emisyjny.

Portfel funduszu będzie zarządzany przez Gregory’ego Krenzera, zastępcę zarządzającego portfelem ds. strategii VanEck Commodity Index i szefa aktywnego obrotu z dużym doświadczeniem w zakresie surowców, akcji surowców naturalnych i rynków wschodzących. Krenzer jest związany z Van Eck Associates Corporation od 1994 roku i ma ponad 25-letnie doświadczenie na rynkach międzynarodowych i finansowych.

  • ONZ: Blockchain jako narzędzie do walki z kryzysem klimatycznym:

Wśród nieustających obaw dotyczących śladu węglowego Bitcoina, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że technologia leżąca u podstaw kryptowalut ma ogromny potencjał w rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne.

ONZ będzie nadal badać zastosowania technologii Blockchain jako sposobu na walkę z kryzysem klimatycznym i pomocy w osiągnięciu bardziej zrównoważonej globalnej gospodarki, jak wynika z artykułu opublikowanego na oficjalnej stronie ONZ.

Eksperci ONZ są przekonani, że „kryptowaluty i technologia, która je napędza, mogą odegrać ważną rolę w zrównoważonym rozwoju i faktycznie poprawić nasze obchodzenie się ze środowiskiem”. Artykuł wskazuje szereg zrównoważonych i środowiskowych korzyści związanych z technologią Blockchain, w tym jej zdolność do zapewniania przejrzystości i odporności na oszustwa, finansowania przeznaczonego na klimat oraz rynków czystej energii.

Powołując się na partnerstwo Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska z Politechniką Duńską, artykuł stwierdza, że w wielu krajach dane dotyczące szkodliwych emisji gazów cieplarnianych są niewiarygodne i niekompletne. Zapewniając niezmienny zapis danych dotyczących emisji dwutlenku węgla, rozwiązania Blockchain mogą zapewnić narodom przejrzysty sposób na podjęcie działań w celu zmniejszenia ich wpływu na klimat.

ONZ podkreśliła, że kryptowaluty wciąż są w powijakach i wciąż istnieje wiele wyzwań technicznych i politycznych do pokonania, w tym kwestie środowiskowe, a także zmienność:

Jeśli najsłabsi mają skorzystać z obietnicy technologii Blockchain i jeśli ma ona naprawdę pozytywnie wpłynąć na kryzys klimatyczny, potrzebne są dalsze badania techniczne, a także więcej międzynarodowego dialogu z udziałem ekspertów, naukowców i decydentów.

– czytamy.

Minang Acharya, jeden z autorów raportu UNEP na temat zastosowań Blockchain, wezwał ONZ do kontynuowania eksperymentów z Blockchain, aby dowiedzieć się więcej o jego przyjaznych dla środowiska implikacjach.

Najprawdopodobniej poprawi to naszą ogólnonarodową wiedzę na temat Blockchain, nasze zrozumienie środowiskowych i społecznych konsekwencji operacji wydobywczych oraz zwiększy nasze szanse na radzenie sobie z wszelkimi problemami, jakie technologia ta może przynieść w przyszłości.

– powiedział Acharya.

  • Czy to już rynek niedźwiedzia?:

Nie da się zaprzeczyć, że nastroje na rynku nie są obecnie najlepsze, a chociaż nie brakuje dobrych informacji (zainteresowanie bitcoinem ze strony największych banków, ciągłe dokupowanie BTC przez MicroStrategy i Square), to niektórzy analitycy utwierdzają się w przekonaniu, że mamy już rynek niedźwiedzia.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień kończy się wyraźnymi spadkami wszystkich czołowych kryptowalut. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 3,2%, Ethereum o 5,7%, Binance Coin o 14,7%, Cardadno o 9% a XRP o 15,9%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.276 bln dolarów, a całkowity obrót 140 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.