News

#1414 Newsy z dnia 23.06.2021

Ze środowych wydarzeń: Hiszpański sąd: John McAfee może zostać poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych: BIS optymistyczny do cyfrowych walut banku centralnego; SEC opóźnia decyzję w sprawie Bitcoinowego funduszu ETF Valkyrie; Bitmain zawiesza zamówienia na koparki Bitcoinów; Biden chce regulacji kryptowalut; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Hiszpański sąd: John McAfee może zostać poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych:

John McAfee, założyciel firmy zajmującej się oprogramowaniem antywirusowym o tej samej nazwie, jest o krok bliżej do zostania oskarżonym w Stanach Zjednoczonych za uchylanie się od płacenia podatków.

W wydanym dzisiaj orzeczeniu hiszpański sąd krajowy zatwierdził ekstradycję McAfee do Stanów Zjednoczonych. Rząd USA domagał się jego ekstradycji w związku z zarzutami, w tym niezłożeniem zeznań podatkowych w latach 2014-2018 i rzekomo nielegalnym czerpaniem zysków z „promowania kryptowalut, pracy konsultingowej, wystąpień przemówień i sprzedaży praw do historii jego życia w filmie dokumentalnym”.

Zespół prawny McAfee będzie miał możliwość odwołania się od decyzji sądu. Ponadto hiszpańska Rada Ministrów będzie musiała zatwierdzić ekstradycję, zanim będzie ona ostateczna.

76-letni założyciel firmy antywirusowej jest przetrzymywany w Hiszpanii od października 2020 r. Jednak ktoś, kto ma dostęp do jego konta, regularnie publikuje w jego imieniu informacje o jego stanie i przemyśleniach na temat legalności jego sytuacji. W zeszłym tygodniu twierdził, że nie ma już żadnych kryptowalut, ponieważ „rozpuściły się w wielu rękach Teamu McAfee” lub w inny sposób zostały przejęte przez władze.

  • BIS optymistyczny do cyfrowych walut banku centralnego:

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) potwierdził swoje poparcie dla walut cyfrowych banku centralnego (CBDC).

W raporcie zatytułowanym „CBDC: szansa dla systemu monetarnego” badacze BIS argumentowali, że suwerenne waluty cyfrowe oferują „unikalne zalety pieniądza banku centralnego”.

Według raportu, CBDC są ucieleśnieniem pieniądza cyfrowego zaprojektowanego dla dobra publicznego i najlepiej nadają się do połączenia z systemami natychmiastowych płatności detalicznych.

Rzeczywiście, kilka banków centralnych na całym świecie eksperymentuje z detalicznymi CBDC, a wiele z tych projektów bada sposoby na udostępnienie cyfrowej wersji ich odpowiednich walut fiducjarnych.

Szczegółowo opisując prawdopodobną detaliczną architekturę CBDC, raport BIS stwierdza: „CBDC będzie najlepiej zaprojektowana jako część systemu dwupoziomowego, w którym bank centralny i sektor prywatny odgrywają swoją rolę”, dodając:

Logicznym krokiem w ich konstrukcji jest delegowanie większości zadań operacyjnych i działań skierowanych do konsumentów na banki komercyjne i dostawców usług płatniczych, którzy świadczą usługi detaliczne na konkurencyjnych, równych warunkach. Tymczasem bank centralny może skupić się na obsłudze rdzenia systemu.

– czytamy.

W kwestii obaw o prywatność badacze BIS opowiadali się za solidnymi protokołami identyfikacji klienta. Według raportu, CBDC oparte na tokenach z pełnymi funkcjami anonimowości zapewniłoby możliwości nielegalnej działalności finansowej.

Zamiast tego BIS powiedział, że banki centralne powinny zaprojektować CBDC oparte na koncie, które będą współpracować z już istniejącą infrastrukturą tożsamości cyfrowej, taką jak między innymi rejestry podatkowe, rejestry nieruchomości i certyfikaty edukacyjne.

Ponieważ dane użytkowników zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych często są celem cyberataków, solidne środki bezpieczeństwa cybernetycznego będą również miały ogromne znaczenie w każdej architekturze CBDC.

Obawy dotyczące prywatności danych mogą nabrać jeszcze większego znaczenia w kontekście transakcji międzynarodowych, w których konieczna jest transgraniczna wymiana informacji o klientach. W tej sprawie raport BIS wzywał do ściślejszej współpracy międzynarodowej w celu radzenia sobie z ryzykiem związanym z udostępnianiem cyfrowych identyfikatorów przez granice państwowe.

  • SEC opóźnia decyzję w sprawie Bitcoinowego funduszu ETF Valkyrie:

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odłożyła decyzję o zatwierdzeniu funduszu Bitcoinowego funduszu ETF.

SEC opóźniła decyzję w sprawie zgłoszenia funduszu ETF przez rodzinny fundusz inwestycyjny Valkyrie Digital Assets z siedzibą w Teksasie po otrzymaniu komentarzy na temat proponowanej zmiany zasady dotyczącej nowego funduszu.

Zgodnie z oficjalnym wtorkowym wnioskiem złożonym przez SEC, komisja uznała, że właściwe jest wyznaczenie dłuższego okresu na podjęcie działań w sprawie proponowanej zmiany zasady dotyczącej Bitcoinowego ETF. Valkyrie początkowo złożyła wniosek o przyznanie Valkyrie Bitcoin Trust na nowojorskiej giełdzie w styczniu tego roku.

SEC zauważyła, że otrzymała komentarze na temat funduszu, które zostały opublikowane w maju 2021 r. Organ powiedział, że przedłuża okres przeglądu dla ETF o 45 dni, przesuwając decyzję na 10 sierpnia.

Nowe opóźnienie regulacyjne ma miejsce wkrótce po tym, jak SEC opóźniła zatwierdzenie kolejnego dużego funduszu ETF, przedłużając w zeszłym tygodniu okres przeglądu dla VanEck’s Bitcoin Trust po raz drugi w tym roku. Regulator powiedział, że SEC w okresie 45 dni szuka dodatkowych komentarzy publicznych.

  • Bitmain zawiesza zamówienia na koparki Bitcoinów:

Chiński gigant wydobywczy Bitmain podobno stara się zareagować na warunki rynkowe w związku z poważnym stłumieniem działalności wydobywczej kryptowalut przez lokalne władze.

Według dzisiejszego raportu chińskiej agencji informacyjnej Sina Finance, Bitmain wstrzymał globalną sprzedaż spotową swoich nowych koparek Bitcoina, aby uniknąć strat, na które narażeni są jego klienci w związku z masową sprzedażą na rynku wtórnym.

Opóźniając sprzedaż, Bitmain zamierza pomóc górnikom wychodzącym z branży uzyskać lepsze ceny sprzętu górniczego i chronić firmę przed dalszymi spadkami cen w dłuższej perspektywie, poinformował Bloomberg. Rzecznik Bitmain powiedział, że firma będzie nadal wspierać przyszłe dostawy urządzeń wykorzystywanych do wydobywania mniejszych altcoinów. Przedstawiciel nie wyjaśnił, kiedy Bitmain spodziewa się wznowić globalną dostawę spotową.

Arthur Li, założyciel wspieranego przez Bitmain startupu wydobywczego Sai Technology, zwrócił uwagę na ogromną presję sprzedaży najwyższej klasy koparek Bitmain na rynku wtórnym. Niektóre z flagowych urządzeń górniczych firmy Bitmain i rywala Whatsminera są obecnie sprzedawane po około 150 juanów (23 USD) za każdy terahash na sekundę, w porównaniu z 600 juanami (93 USD) w kwietniu, kiedy Bitcoin osiągnął rekordowy poziom powyżej 64.000 dolarów.

  • Biden chce regulacji kryptowalut:

Prezydent Joe Biden nominował Briana Nelsona na podsekretarza w Departamencie Skarbu USA. Chodzi o stanowisko w jednostce do spraw terroryzmu i przestępstw finansowych.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy obecnie nastroje wzrostowe. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 3,8%, Ethereum o 4,4%, Binance Coin o 11% a Cardano o 3,8%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.350 bln dolarów, a całkowity obrót 112 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button