News

#1422 Newsy z dnia 01.07.2021

 Z czwartkowych wydarzeń: Jack Dorsey nadal mówi „nie” Ethereum; Kazachstan wprowadzi nowe opłaty dla górników kryptowalut; Giełdy Indiach wciąż walczą o współpracę z bankami; FinCEN: kryptowaluty najważniejszym priorytetem dla AML i CFT; Willy Woo: Bitcoin walczy teraz z ostatnim bossem; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Jack Dorsey nadal mówi „nie” Ethereum:

Dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, ponownie odrzucił sugestię, by kupić Ethereum, pomimo działań platformy związanych z tokenami NFT opartymi na ETH.

Platforma mediów społecznościowych ogłosiła rozdanie gratisów za pośrednictwem Rarible, platformy NFT wykorzystującej sieć Blockchain Ethereum do wybijania cyfrowych tokenów kolekcjonerskich.

Jednak pomimo tego, że Twitter wypuścił 140 transakcji NFT na Ethereum Dorsey najwyraźniej pozostaje wierny wyłącznie Bitcoinowi.

Po wiadomościach dot. tokenów NFT użytkownik Twittera Packanimal zasugerował, że „to tylko kwestia czasu, zanim” Dorsey zainwestuje w Ethereum, na co dyrektor generalny po prostu odpowiedział „Nie”.

Społeczność kryptograficzna następnie żywo zareagowała na trzyliterowe podejście Dorseya do Ethereum, a Adam Cochran z Cinneamhaim Ventures skrytykował dyrektora generalnego Twittera za „nadal bycie maxi BTC”, podczas gdy Twitter „drukuje NFT oparte na Ethereum na Rarible”.

Przy takim poziomie gimnastyki umysłowej jestem zaskoczony, że w tym roku nie będzie reprezentował Stanów Zjednoczonych na Igrzyskach Olimpijskich 2021 w Tokio.

 – dodał Cochran.

Dorsey, który jest również współzałożycielem i dyrektorem generalnym przyjaznej dla kryptowalut firmy zajmującej się płatnościami cyfrowymi Square, wcześniej wyrażał swoją lojalność wobec samego Bitcoina, stwierdzając w tweecie z 2019 r. „Mam wyłącznie Bitcoina”. Na konferencji Bitcoin 2021 na początku czerwca powiedział: „Bitcoin zmienia absolutnie wszystko. […] Nie sądzę, żeby było coś bardziej sprzyjającego ludziom na całym świecie.”

Wczesny zwolennik Bitcoina, Dorsey wielokrotnie przekonywał, że Bitcoin będzie jedyną walutą w Internecie od co najmniej 2018 roku. Jego pojawiają się w czasie, gdy niektórzy z największych Bitcoinerów przyznają, że Ethereum może ostatecznie zastąpić Bitcoina jako największa kryptowaluta na świecie.

  • Kazachstan wprowadzi nowe opłaty dla górników kryptowalut:

Podczas gdy Kazachstan staje się coraz bardziej popularnym wyborem do miningu kryptowalut, prezydent kraju podpisał nowe prawo wprowadzające dodatkową opłatę dla górników.

Prezydent Republiki Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podpisał nową ustawę, która nakłada dodatkową opłatę podatkową za energię wykorzystywaną przez koparki działające w kraju. Nowe opłaty zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Według lokalnej agencji informacyjnej Kursiv, nowe prawo wprowadza dodatkową opłatę w wysokości 1 kazachskiego tenge (0,00233 USD) za kilowatogodzinę wykorzystywaną przez górników kryptowalut.

Dodatkowa opłata podatkowa jest częścią serii poprawek legislacyjnych do krajowego kodeksu podatkowego dotyczących górników kryptowalut. Kazachski parlament uchwalił ustawę w połowie czerwca.

Albert Rau, przewodniczący komisji ds. reform gospodarczych i rozwoju regionalnego, powiedział, że głównym celem nowych przepisów jest uregulowanie przemysłu miningu kryptowalut i „wyprowadzenie go z cienia”. Rau jest byłym pierwszym wiceministrem inwestycji i rozwoju Kazachstanu i jest podobno autorem nowej inicjatywy ustawodawczej.

Kazachstan stał się w ostatnim czasie bardzo popularnym miejscem do wydobywania kryptowalut. Według danych Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, Kazachstan jest czwartym co do wielkości krajem na świecie pod względem całkowitego udziału hash rate Bitcoina, po Chinach, Stanach Zjednoczonych i Rosji.

  • Giełdy Indiach wciąż walczą o współpracę z bankami:

Według publikacji Reuters platformy handlu kryptograficznego w Indiach nadal mają trudności z otwieraniem rachunków w instytucjach finansowych. Chociaż w Indiach nie ma zakazu kryptowalut, banki podobno działają na podstawie rady Banku Rezerw Indii (RBI), unikając giełd kryptowalut.

W maju RBI wyjaśnił swoje stanowisko w tej sprawie, stwierdzając, że nie ma zakazu obsługi giełd kryptograficznych przez banki. Rzeczywiście, Sąd Najwyższy Indii uchylił poprzedni przepis RBI, który uniemożliwiał bankom oferowanie kont platformom handlu kryptowalutami.

Brak dostępu do usług bankowych powoduje duże zakłócenia, takie jak ograniczenie zakresu natychmiastowych rozliczeń.

Ponieważ banki zachowują powściągliwość, giełdy kryptograficzne w Indiach zaczynają rozważać alternatywnych dostawców usług płatności. Współpraca z firmami zajmującymi się przetwarzaniem płatności staje się odpowiednim środkiem zastępczym dla platform, które chcą nadal oferować pary kryptowalut/fiat.

Mniejsze platformy płatnicze, takie jak Airpay z siedzibą w Bombaju, podobno zapewniają usługi natychmiastowego transferu dla giełd takich jak Coinswitch i WazirX należących do Binance. Jednak biorąc pod uwagę szacunkową liczbę 15 mln inwestorów kryptowalutowych w Indiach, takie kanały płatności mogą prawdopodobnie okazać się niewystarczające.

Aby poradzić sobie z sytuacją, główne platformy, takie jak WazirX, muszą w określone dni wstrzymywać handel krypto/fiat, umożliwiając tylko transakcje typu peer-to-peer (P2P). Niektóre inne giełdy podobno uciekają się do ręcznych rozliczeń wpłat i wypłat bankowych.

Interesariusze giełd kryptograficznych twierdzą, że poleganie na kanałach P2P i innych alternatywnych metodach handlu może narazić użytkowników na działania oszustów.

W przypadku braku ram regulacyjnych dla kryptowalut w Indiach, giełdy w tym kraju mogą nadal doświadczać takich zmagań.

Tymczasem RBI pozostaje stanowczy w swoim anty-kryptograficznym stanowisku, nawet jeśli doniesienia sugerują, że rząd kieruje się bardziej w kierunku zniuansowanych przepisów niż całkowitego zakazu kryptowalut.

  • FinCEN: kryptowaluty najważniejszym priorytetem dla AML i CFT:

Amerykańska Sieć Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCEN) nadal będzie uważnie śledzić branżę kryptowalut, stawiając ją jako jeden z głównych priorytetów w walce z przestępstwami, takimi jak pranie brudnych pieniędzy.

FinCEN ogłosił, że operacje związane z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, będą jednymi z głównych krajowych priorytetów w zakresie przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu (CFT) i zapewniania odpowiedniej polityki przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

„Ustanowienie tych priorytetów ma pomóc wszystkim instytucjom objętym ochroną w ich wysiłkach na rzecz wypełnienia ich zobowiązań” na mocy powiązanych przepisów ustawowych i wykonawczych, powiedział regulator. FinCEN ustalił, że wkrótce wyda regulacje określające, w jaki sposób instytucje finansowe powinny włączyć te priorytety do swoich programów AML.

FinCEN zdaje sobie sprawę, że nie każdy priorytet będzie odpowiedni dla każdej objętej instytucji, ale każda objęta instytucja powinna, po wejściu w życie przyszłych regulacji, które mają zostać ogłoszone w związku z tymi priorytetami, dokonać przeglądu i uwzględnić, w stosownych przypadkach, każdy priorytet oparty na szerszym programie przeciwdziałania praniu pieniędzy.

– zauważył organ.

Odnosząc się do kryptowalut jako „wymiennych walut wirtualnych” lub CVC (ang. convertible virtual currencies), FinCEN zwrócił uwagę, że takie aktywa stały się „walutą preferowaną w szerokiej gamie nielegalnej działalności online”. Następnie organ wyszczególnił szeroki zakres zastosowań CVC przez przestępców, argumentując, że jest to „preferowana forma płatności” za kupowanie nielegalnych towarów, takich jak narzędzia ransomware, a nawet zaawansowane działania, takie jak „ambicje związane z bronią jądrową”.

Coraz większa uwaga FinCEN na branżę kryptograficzną pojawia się kilka miesięcy po tym, jak prezydent Joe Biden zamroził wspierany przez FinCEN przepis monitorowania kryptowalut na samodzielnie hostowanych portfelach.

  • Willy Woo: Bitcoin walczy teraz z ostatnim bossem:

Hodlerzy bitcoina ponownie gromadzą się i zbierają siły, aby podnieść cenę króla kryptowalut. Willy Woo spekuluje, że BTC walczy teraz z ostatnim bossem.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się ruchami mieszanymi. Bitcoin notuje spadek o 2,3%, Ethereum o 1,2% a XRP o 0,1%. Binance Coin, Cardano oraz Dogecoin odnotowały wzrosty kolejno o 0,7%, 1,2% oraz 1,5%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.375 bln dolarów, a całkowity obrót 90 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.