News

#1440 Newsy z dnia 19.07.2021

Z poniedziałkowych wydarzeń: Dogecoin: Dzienny wolumen obrotu wzrósł 13-krotnie; Cena Bitcoina spada poniżej 31.000 USD; Kazachstan staje się znaczącym graczem w branży krypto; Trudność wydobycia BTC nadal leci w dół; Tim Draper wciąż wierzy w duże wzrosty kursu BTC; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Dogecoin: Dzienny wolumen obrotu wzrósł 13-krotnie:

Wolumen obrotu DOGE wzrósł ponad 13-krotnie w drugim kwartale 2021 roku, osiągając prawie 1 mld dolarów dziennie.

Według danych Coinbase i Business Insider, obroty Dogecoin wzrosły o 1250% między kwietniem a czerwcem, a „memowa waluta” o wartości 995 mln dolarów zmieniała właściciela średnio codziennie w ciągu kwartału.

Dla porównania, średni dzienny obrót DOGE w pierwszym kwartale wyniósł 74 mln dolarów.

Dogecoin rozpoczął rok w cenie zaledwie 0.004 USD i odnotował swój pierwszy wzrost na początku lutego, kiedy poszedł w górę o 50%. Wtedy też dyrektor generalny Tesli Elon Musk rozpoczął swoją kampanię na Twitterze wspierającą memową monetę.

Masowy rajd miał nastąpić, gdy Musk podsycił histerię Dogecoin, wysyłając monetę do rekordowego poziomu 0.731 USD 8 maja. Ruch ten zakończył się ogromnym 18000% zyskiem od początku roku.

Pomimo wielu komentarzy przypisujących rekordowe wyniki DOGE w 2021 roku ekspansji Muska na Twitterze, Business Insider spekulował, że imponujące wyniki waluty nie byłyby możliwe bez fali notowań kryptowaluty na głównych giełdach. Obserwowaliśmy to w drugim kwartale, gdzie DOGE debiutował na Gemini, eToro i Coinbase.

Według danych Coinbase, w drugim kwartale odnotowano również wzrost globalnego wolumenu obrotu kryptowalutami o 32% ogółem, natomiast aktywa o wartości prawie 19 mld dolarów codziennie zmieniały właściciela. Dane sugerują, że DOGE reprezentował ponad 5% łącznego wolumenu kryptowalut w II kwartale.

Jednak w swoim kwartalnym raporcie o kryptowalutach GoinGecko szacuje, że w drugim kwartale codziennie handlowano aktywami cyfrowymi o wartości około 81 mld dolarów, wskazując, że DOGE stanowił 1,2% kwartalnego wolumenu kryptowalut.

Pomimo rekordowego wzrostu, Dogecoin poniósł ekstremalne straty od czasu swojego najwyższego poziomu w historii, spadając o 75,3% z rekordowego poziomu, wynoszącego 0.181 USD, według CoinGecko. Jednak DOGE wciąż rośnie o 4,425% od początku 2021 roku.

Wygląda na to, że dyrektor generalny Tesli powrócił do aktywności wobec DOGE, zmieniając swoje zdjęcie profilowe na Twitterze na „Doge-eyes”.

Podczas gdy DOGE szybko wzrósł o 18% w ciągu dwóch godzin w odpowiedzi na nowe zdjęcie profilowe Muska w niedzielę, jego zyski zostały szybko skorygowane, a moneta memowa jest teraz o 2,5% wyższa niż przed zmianą zdjęcia profilowego Muska.

  • Cena Bitcoina spada poniżej 31.000 USD:

Bitcoin spadł w poniedziałek poniżej poziomu 31.000 USD po tym, jak handel boczny ustąpił miejsca presji spadkowej.

Dane z Cointelegraph Markets Pro i TradingView pokazały, że BTC/USD osiągnął w poniedziałek lokalne minima na poziomie 30.630 USD na Bitstamp.

Po najniższym tygodniowym zamknięciu Bitcoina od grudnia 2020 roku, cena ta podkreśliła wrażliwość rynków o niskim wolumenie i fundamentach sieciowych, które wciąż znajdują się w fazie ożywienia.

Handlowcy ogólnie przewidywali ruch w dół po tym, jak Bitcoin nie zdołał utrzymać wyższych poziomów wsparcia, co zakwestionowało integralność 30.000 USD.

Zmienność, wreszcie dla Bitcoina.

podsumował analityk Michaël van de Poppe.

W chwili redagowania tego tekstu, BTC/USD krążył wokół 30.700 USD z dziennymi stratami na poziomie około 3%. Patrząc na zlecenia kupna i sprzedaży na głównej giełdzie Binance widzimy znaczny popyt utrzymujący się na poziomie 27.000 USD i wyższym, zmniejszając prawdopodobieństwo głębszego nurkowania poza ten obszar.

Wśród uczestników rynku chodziło o złapanie prawdopodobnego dna ceny.

Wcześniej van de Poppe zasugerował również, że ostateczna cena minimalna BTC może nie nastąpić w wyniku nagłego spadku i mieć jasno określone cechy.

Jednak dzienne zamknięcie poniżej 31.000 USD nie miało miejsca od stycznia.

Tymczasem skok Bitcoina wywołał natychmiastowy cios dla altcoinów, które często podwajały największe godzinowe straty kryptowaluty.

Ether stracił prawie 8% w ciągu dnia, osiągając 1.800 USD, co podkreśla delikatne środowisko altcoinów, które wciąż „pozostaje na łasce” Bitcoina.

Dziś natomiast dyrektor generalny Grayscale, Michael Sonnenshein, powiedział CNBC, że dyskusja regulacyjna na temat funduszy giełdowych Bitcoin wchodzi w „końcowe etapy”. Mówił też, że firma jest zaangażowana w przekształcenie GBTC w taki produkt.

  • Kazachstan staje się znaczącym graczem w branży krypto:

Dane z University of Cambridge pokazują, że udział Kazachstanu w globalnym współczynniku hashowania kryptowalut rośnie. Dotyczy to również Stanów Zjednoczonych.

Co ciekawe, podane dane dotyczą tylko kwietnia. Było to mniej więcej wtedy, gdy chińskie władze zaczęły coraz głośniej mówić o rozprawieniu się z sektorem kryptowalut.

Opierając się na licznych wcześniejszych represjach w przeszłości, wielu uznało to jako nieistotne. Ale od tego czasu chińskie zakazy antykryptowalutowe przyspieszyły. Niektóre raporty mówią nawet o odcięciu prądu do pomieszczeń, w których prowadzone są operacje wydobywcze.

Globalny współczynnik hashowania kryptowalut według kraju

Źródło: cbeci.org

Teraz, gdy jest jasne, że Chiny zamierzają podążać tą ścieżką, wielki exodus górniczy jest w toku. Na podstawie tego screena sprzed trzech miesięcy wygląda na to, że Kazachstan zamierza zająć miejsce Chin.

Republika Kazachstanu znajduje się w Azji Środkowej i graniczy z Rosją i Chinami. 60% jego PKB pochodzi z ropy i gazu. Górnictwo fizyczne jest również głównym źródłem dochodów, ponieważ kraj ten zawiera ogromne złoża uranu, metali szlachetnych, metali, rud, żelaza i minerałów.

Rząd Kazachstanu przyjął ogólnie przyjazne podejście do kryptowalut. Jednak w tej sprawie pozostaje niewiele jasności w przepisach.

W marcu 2018 roku prezes Narodowego Banku Kazachstanu Daniyar Akishev powiedział, że jego agencja przyjmuje „bardzo konserwatywne podejście” do kryptowalut. Akishev chciał zakazać wymiany w lokalnej walucie tenge i poza nią, a także zamierzał zakazać kopania krypto:

W Kazachstanie Bank Narodowy przyjmuje bardzo konserwatywne podejście do tej sprawy i nie przyjmuje niczego poza skrajnie surowymi ograniczeniami. Dlatego chcemy zakazać wymiany walut cyfrowych na walutę krajową. Chcemy zakazać działalności giełdy w tym obszarze, jak również wszelkiego rodzaju wydobycia.

Jednak zaledwie dwa miesiące później prezydent Nursułtan Nazarbajew powiedział, że potrzebna jest międzynarodowa współpraca w zakresie regulacji kryptowalut. Ta wiadomość sprawiła, że ​​obserwatorzy zaczęli się zastanawiać, czy stanowisko rządu nadal jest zdecydowanie przeciwko krypto.

Dopiero w kwietniu 2019 roku pojawił się wyraźniejszy zarys, ponieważ nowe przepisy mówią, że wydobycie kryptowalut nie będzie podlegać opodatkowaniu. Zostało to później poparte ustawą zatwierdzoną przez Senat Kazachstanu, która zalegalizowała wydobycie krypto.

Ponadto Kazachstan ma jedne z najniższych kosztów energii elektrycznej na świecie. Średnio firmy płacą 0.052 USD za kilowatogodzinę. Podczas gdy firmy amerykańskie płacą 0.108 USD za kilowatogodzinę, a firmy chińskie 0.103 USD za kilowatogodzinę.

W rozmowie z Bloomberg, dyrektor generalny MicroStrategy, Michael Saylor, skrytykował stanowisko Chin wobec sektora kryptowalut. Stwierdził, że exodus kapitału i górnictwa z Chin jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do ostatnio obserwowanej niepewności cen.

Analizując dane, Saylor powiedział, że Chiny mają 50% udziału w Bitcoinach i generują z tego 10 mld dolarów rocznie:

Rząd rozprawił się z tym i wyrzucił cały przemysł z Chin. Myślę, że biorąc pod uwagę tempo wzrostu Bitcoina, okaże się to dla Chin stratami o wartości bilionów dolarów.

Niektórzy spekulują, że motywy Chin leżą w promowaniu cyfrowego juana zamiast Bitcoina i innych kryptowalut. Niezależnie od tego, czy to prawda, czy nie, Kazachstan nie ma problemu z wejściem na szczyt.

  • Trudność wydobycia BTC leci w dół:

Pośród trwających ataków na górnictwo kryptowalut w Chinach, wydobycie nowych Bitcoinów staje się coraz łatwiejsze, ponieważ BTC doświadczyło kolejnego spadku trudności.

18 lipca sieć Bitcoin opublikowała czwartą z rzędu negatywną korektę trudności wydobycia, spadając o 4,8%, zgodnie z danymi od BTC.com.

Ostatnia korekta trudności wydobycia miała miejsce w bloku 691488, zmniejszając wskaźnik trudności z 14.4 bln do 13.7 bln. Jest to najniższy poziom odnotowany od czerwca 2020 roku. Wskaźniki trudności zmniejszyły się teraz prawie o połowę w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, po osiągnięciu ponad 25 bln w dniu 13 maja.

Ostatnia korekta wydobycia Bitcoinów nastąpiła po serii kolejnych spadków trudności, które rozpoczęły się od prawie 16% spadku w dniu 29 maja. Dalsze negatywne korekty były kontynuowane kolejno o 5,3% w dniu 13 czerwca i ogromnym spadkiem o 28% w dniu 3 lipca. Była to największa trudność wydobycia w sieci Bitcoin.

Trudność wydobywania BTC jest miarą tego, jak trudno jest wydobyć blok, przy czym wyższa trudność wymaga dodatkowej mocy obliczeniowej do weryfikacji transakcji i kopania nowych monet. Dostosowanie trudności wydobywania Bitcoinów następuje mniej więcej co dwa tygodnie. Dzieje się tak ponieważ Bitcoin jest zaprogramowany do samoregulacji w celu utrzymania docelowego czasu bloku wynoszącego 10 minut.

Ciągły spadek trudności z wydobyciem Bitcoina jest odpowiedzią na trwającą migrację górników z Chin, spowodowaną poważnym stłumieniem kopania kryptowalut przez władze lokalne. Ciągły spadek trudności spada równolegle ze spadkiem hashrate Bitcoin, a także korektą średnich opłat transakcyjnych BTC.

  • Tim Draper wciąż wierzy w duże wzrosty kursu BTC:

Ostatnie spadki, które zaczęły się wraz z zaprzestaniem akceptowania BTC przez Teslę i zakazem wydanym przez chiński rząd, nie wpłynęły na „bycze” prognozy Tima Drapera.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba to dominacja czerwieni na giełdach. Korektę notuje Bitcoin o -2,44%, Ethereum o -4,17%, Cardano o -5,07%, XRP o -4,49%, Dogecoin o -5,12%, Polkadot o -7,73% i Bitcoin Cash o -4,79%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.24 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 56 mld dolarów.

źródło: ambcrypto.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button