#1447 Newsy z dnia 26.07.2011
Z poniedziałkowych wydarzeń: CEO SCB: DeFi nie może być w pełni uregulowane; Morningstar: Cardano może stać się główną krypto obok Bitcoina i Ethereum; Korea Południowa: Nowe prawo pozwoli zająć krypto od dłużników; Blockchain Australia domaga się bezpieczeństwa dla lokalnej branży krypto; Binance obniża maksymalny pułap dźwigni na BTC Futures do 20x; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
CEO SCB: DeFi nie może być w pełni uregulowane:
Arak Sutivong, dyrektor generalny SCB 10X i prezes Siam Commercial Bank, wyjaśnił, jak jeden z największych funduszy venture capital w Azji Południowo-Wschodniej postrzega przyszłość DeFi, jeśli chodzi o kwestię regulacji.
SCB 10X jest ramieniem venture SCB, najstarszego banku w Tajlandii. Koncentruje się głównie na inwestowaniu w usługi finansowe oparte na blockchain, takie jak DeFi i aktywa cyfrowe.
W swoim przemówieniu otwierającym drugi doroczny wirtualny szczyt SCB 10X SCB 10X, REDeFiNE, Sutivong podkreślił, że DeFi przebiło się do głównego nurtu „wieloma drogami”.
Jeśli chodzi o zwyżkę, zauważył, że sektor odnotował dziesięciokrotny wzrost w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Odnotował on ponad 100 mld USD zwyżkę całkowitej wartości zablokowanej w ekosystemie DeFi w tym roku. Według wielu innych wskaźników – w tym użytkowników, wolumenu obrotu na giełdach i zdecentralizowanych aplikacji – sektor, jak powiedział, był świadkiem „ogromnego wzrostu”.
Jednak przy całym tym rozwoju i podekscytowaniu Sutivong podkreślił, że nad rodzącą się branżą nadal ciąży kilka kwestii. Zauważył, że „są pewne niepokojące zjawiska, takie jak oszustwa, o których wciąż słyszymy w wiadomościach. Interesariusze z branży i regulatorzy bardzo się niepokoili”.
Jego zdaniem rozwiązanie tego problemu w perspektywie średnio- i długoterminowej stwarza wyjątkowe wyzwania, biorąc pod uwagę, że:
DeFi z definicji nie może być w pełni uregulowane. Zamiast tego muszą istnieć ramy umożliwiające zintegrowanie DeFi z resztą ekosystemu finansowego.
Uwagi CEO SCB na temat zrównoważonego rozwoju i ewoluujących podejść do zgodności z przepisami wynikają z szeregu interwencji globalnych regulatorów i organizacji, od proaktywnych do jawnie wrogich.
Na początku czerwca Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało zestaw narzędzi politycznych dla DeFi, proponując sposoby zrównoważenia potrzeb wyrównawczych, takich jak spełnienie dążeń do decentralizacji i prywatności , przy jednoczesnym łagodzeniu nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy.
Mówiąc dokładniej, zestaw narzędzi odniósł się do obaw, że nowe działania regulacyjne mogą nałożyć znaczne koszty na start-upy DeFi, zniechęcając mniejszych uczestników do wejścia na rynek.
Obawy te były szczególnie dotkliwe dla wielu deweloperów DeFi, którzy nie są pewni, jak wpłyną na nich zalecenia Financial Action Task Force dotyczące regulacji dostawców usług wirtualnych aktywów.
Na początku czerwca Dan M. Berkovitz, komisarz Amerykańskiej Komisji Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi, stwierdził, że uważa, iż platformy DeFi mogą naruszać krajową ustawę o giełdach towarowych, a tym samym być nielegalne.
-
Morningstar: Cardano może stać się główną krypto obok Bitcoina i Ethereum:
Amy Arnott, strateg zajmujący się kryptowalutami w Morningstar, podzielił się swoimi poglądami na temat regulacji kryptowalut, Etheru i Cardano w wywiadzie dla Insidera.
Zauważając, że ponieważ wiele kryptowalut nie generuje gotówki, Arnott powiedziała, że trudno jest określić dla nich odpowiednią cenę. Wyjaśniła jednak, że ETH ma wbudowaną wartość do pewnego stopnia, ponieważ jest używany do zasilania zdecentralizowanych transakcji finansowych i NFT.
Czytamy:
Fakt, że Ether jest używany jako narzędzie, powinien zapewnić pewien pułap cenowy, ale nie jestem pewien, jaki. Wiele osób mówi o efekcie sieciowym, w którym waluty te stają się bardziej wartościowe, ponieważ są częściej używane.
Arnott uważa również, że Cardano jest obiecującą kryptowalutą, która może połączyć BTC i ETH, tworząc „wielką trójkę” głównych kryptowalut:
Cardano jest podobny do Ethereum, ponieważ jest protokołem, który ma wiele potencjalnych zastosowań technicznych. Jest dużo entuzjazmu odnośnie ADA.
Strateg Morningstar wyraził też swoje poglądy na instytucjonalne przyjęcie kryptowalut:
Interesującą rzeczą, która wydarzyła się w ciągu ostatniego roku, jest to, że inwestorzy instytucjonalni znacznie chętniej adoptowali kryptowaluty i postrzegali je jako aktywa inwestycyjne. W miarę jak ten trend będzie się utrzymywał, zobaczymy, że inne kryptowaluty staną się bardziej powszechne.
Zaznaczyła, że bardzo chciałaby zobaczyć zdywersyfikowany fundusz indeksów kryptowalut w formie funduszu giełdowego (ETF). Jednak amerykańska SEC nadal nie zatwierdziła żadnego kryptowalutowego funduszu ETF, co utrudnia „głównym inwestorom uzyskanie ekspozycji na kryptowaluty”.
Arnott dodała:
Ryzyko regulacyjne to duży problem, to czynnik napędzający dużą zmienność w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Gdyby rządy na całym świecie ogólnie ograniczyły kryptowaluty, a konkretnie BTC i ETH byłby to duży problem.
-
Korea Południowa: Nowe prawo pozwoli zająć krypto od dłużników:
Ustawodawcy Korei Południowej proponują zmiany w prawie, które pozwolą odpowiednim organom skonfiskować aktywa kryptograficzne uchylających się od płacenia podatków bezpośrednio z ich cyfrowych portfeli.
Według raportu opublikowanego 26 lipca, propozycja stanowi część szerszego, corocznego przeglądu krajowego systemu podatkowego. W tym roku, w obliczu rosnących kosztów opieki społecznej, aby pomóc utrzymać starzejącą się populację, ustawodawcy chcą zmienić łącznie 16 istniejących kodeksów podatkowych.
Zmiany te obejmują środki redystrybucyjne mające na celu nałożenie wyższych podatków od zamożnych osób, a także rozprawienie się z praniem pieniędzy i uchylaniem się od opodatkowania w sektorach takich jak branża aktywów cyfrowych.
Władze Korei Południowej mogą już przejmować aktywa kryptograficzne dostępne za pośrednictwem scentralizowanych giełd. Jednak te zmiany znacznie poszerzyłyby ich uprawnienia, ukierunkowując je na prywatne portfele osób fizycznych.
Raport zauważa, że pakiet poprawek spowoduje niewielki spadek dochodów podatkowych rządu, tj. o 1.3 mld dolarów, ze względu na jego propozycje dotyczące specjalnych ulg podatkowych w celu ożywienia badań i rozwoju w zakresie m.in. szczepionek. Zachęty podatkowe można również wprowadzić dla firm, które chcą zatrudniać pracowników poza stolicą, Seulem, a także dla tych, którzy chcą wzmocnić swoje zdolności produkcyjne.
Ministerstwo Finansów ma podobno przedłożyć parlamentowi wszystkie propozycje do 3 września. Ustawodawcy wciąż muszą zatwierdzić środki. Jak wcześniej informowały media, Korea jest gotowa do wprowadzenia 20% podatku od Bitcoina i zysków z kryptowalut od 1 stycznia. Nowy system naliczy 20% podatek od wszystkich zysków kapitałowych z handlu kryptowalutami powyżej 2.300 dolarów.
W kwietniu władze Seulu skonfiskowały 22 mln dolarów w kryptowalutach od osób fizycznych i dyrektorów firm, którzy unikali płacenia podatków.
-
Blockchain Australia domaga się bezpieczeństwa dla lokalnej branży krypto:
Blockchain Australia, główne stowarzyszenie reprezentujące lokalną branżę kryptowalut, oficjalnie przedstawiło rządowi swoje stanowisko dotyczące regulacji kryptowalut.
W zeszły piątek stowarzyszenie złożyło wniosek do Senackiej Komisji Specjalnej, wzywając rząd do zapewnienia bezpiecznej przystani dla lokalnych dostawców usług kryptograficznych.
Wskazując na zestaw zaleceń regulacyjnych, Blockchain Australia podkreślił potrzebę skoordynowanego i stopniowego podejścia do przyjęcia „dopasowanych do celu ram regulacyjnych”, zapewniających innowacyjność i konkurencję w kraju, przy jednoczesnym zwiększeniu wyników konsumenckich.
Zwolennicy kryptowalut podkreślili, że lokalny przemysł „nie może sobie pozwolić na czekanie latami na przejrzystość przepisów”. Lokalni konsumenci wymagają zaufania, aby uzyskać dostęp do regulowanych usług kryptograficznych w kraju, stwierdzając:
Rząd i odpowiednie organy regulacyjne powinny zapewnić dostawcom aktywów kryptograficznych bezpieczną przystań do czasu, gdy wprowadzą wytyczne lub przepisy. Każde prawodawstwo powinno zawierać odpowiedni okres przejściowy i nie powinno być stosowane wstecz.
Blockchain Australia zalecił utworzenie regulacyjnej grupy roboczej, która działa w różnych branżach. Ma to ułatwić komunikację między branżą kryptograficzną, a organami finansowymi.
Pierwszym ćwiczeniem, które ma podjąć grupa, powinno być ćwiczenie polegające na mapowaniu tokenów, sprawdzające pracę wykonaną w zagranicznych jurysdykcjac.
– zauważyło stowarzyszenie.
Organizacja wskazała na współpracę z wieloma australijskimi władzami, m.in. Australijską Komisją Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC), Australijskim Urzędem Regulacji Prudential, Bankiem Rezerw Australii, Australijską Komisją ds. Konkurencji i Konsumentów oraz Australijskim Urzędem Podatkowym.
Blockchain Australia specjalnie poprosił ASIC o aktualizację lokalnych przepisów dotyczących usług powierniczych, znanych jako RG133, aby wyraźnie zaznaczyć, że licencjonowani dostawcy usług powierniczych mogą świadczyć usługi przechowywania aktywów kryptograficznych.
Wiadomość pojawia się po tym, jak lokalni gracze finansowi wyrazili więcej obaw związanych z branżą kryptowalut w Australii. W połowie lipca Australijska Giełda Papierów Wartościowych złożyła pismo do Senackiej Komisji Specjalnej ds. Technologii Regulacji Finansowych, ostrzegając przed zagrożeniami bezpieczeństwa związanymi z przechowywaniem kryptowalut na scentralizowanych giełdach.
-
Binance obniża maksymalny pułap dźwigni na BTC Futures do 20x:
Giełda kryptowalut Binance jest gotowa obniżyć limit dźwigni w handlu kontraktami futures.
Współzałożyciel i dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, wyznał w opublikowanym wczoraj tweecie, że już od 19 lipca giełda zaczęła ograniczać możliwość skorzystania z dźwigni na rynku kontraktów terminowch do maksymalnego wymiaru 20x.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
W dniu dzisiejszym giełda świeci się na zielono. W górę idzie Bitcoin o 12,65%, Dogecoin o 12,66%, Ethereum o 9,37%, Cardano o 10,32%, XRP o 9,65%, Polkadot o 10,39% i Bitcoin Cash o 11,93%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.53 bln dolarów, a całkowity obrót 108 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, news.bitcoin.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.