#1457 Newsy z dnia 05.08.2021
Z czwartkowych wydarzeń: CEO Coinbase: proponowane przepisy opodatkowania kryptowalut nie mają sensu; CFTC: SEC nie ma władzy nad krypto; SEC otrzymuje kolejny wniosek o kryptowalutowy fundusz ETF; Rosja buduje narzędzie do śledzenia transakcji kryptograficznych; Ethereum | Hard fork London stał się faktem; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
CEO Coinbase: proponowane przepisy opodatkowania kryptowalut nie mają sensu:
Dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong to najnowsza postać ze świata kryptowalut, która sprzeciwiła się sformułowaniom w proponowanych zmianach w opodatkowaniu kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.
Armstrong na Twitterze stwierdził, że przepisy zawarte w projekcie dotyczącym opodatkowania kryptowalut mogą mieć „głęboki negatywny wpływ” na amerykańską przestrzeń kryptograficzną i zmusić innowacje cyfrowe do przeniesienia się za granicę.
Poprawki do przepisów opodatkowania kryptowalut były dodatkiem do umowy infrastrukturalnej o wartości 1 bln dolarów, która jest obecnie przedmiotem debaty w Kongresie.
Dyrektor generalny Coinbase, podobnie jak wielu innych przeciwników propozycji, zarzucił ogólny język sformułowań ustawy. Według Armstronga projekt ustawy rozszerza definicję terminu „broker” na każdego, kto ułatwia transfer zasobów cyfrowych.
Szeroko zakrojona definicja wyłoniła krytyków ustawy, którzy twierdzą, że nie-kryptowalutowe podmioty brokerskie, takie jak górnicy i twórcy oprogramowania, mogą zostać obciążeni uciążliwymi zobowiązaniami podatkowymi.
„To nie ma sensu”, napisał na Twitterze Armstrong, odnosząc się do szerokiej definicji brokera w ustawie, dodając:
Na przykład inteligentne kontrakty nie są firmami i nie można ich modyfikować w celu zbierania informacji KYC lub wystawiania 1099. Są po prostu oprogramowaniem działającym na Blockchainie, z którego każdy może korzystać.
– pisze.
Dyrektor generalny Coinbase stwierdził, że politycy mają obowiązek nie utrudniać innowacji w Ameryce. Wezwał ponadto amerykańskich zwolenników kryptowalut do poparcia poprawek proponowanych przez senatorów pro-kryptowalutowych, takich jak Ron Wyden, Patrick Toomey i Cynthia Lummis, wzywając do zawężenia definicji pośredników kryptograficznych.
-
CFTC: SEC nie ma władzy nad krypto:
W związku z rozszerzaniem się zakresu nadzoru nad branżą kryptowalut przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Stanów Zjednoczonych, komisarz Commodity Futures Trading Commission (CFTC) argumentował, że regulacja kryptowalut nie podlega jurysdykcji SEC.
Komisarz CFTC Brian Quintenz zabrał głos na Twitterze deklarując, że kryptowaluty, takie jak Bitcoin, powinny być regulowane przez CFTC, a nie przez SEC.
Quintenz podkreślił, że kryptowaluty są towarami, a zatem podlegają jurysdykcji CFTC, w przeciwieństwie do papierów wartościowych, które są regulowane przez SEC:
Abyśmy wszyscy mieli tutaj jasność, SEC nie ma władzy nad towarami ani ich systemami obrotu, niezależnie od tego, czy są to pszenica, złoto, ropa… czy aktywa kryptograficzne.
– stwierdził.
Uwagi Quintenza pojawiły się około pół godziny po tym, jak były przewodniczący CFTC Christopher Giancarlo wygłosił podobne oświadczenie na Twitterze, argumentując, że CFTC jest jedyną amerykańską agencją regulacyjną, która ma doświadczenie w regulowaniu rynków Bitcoinów i kryptowalut.
Komisja Rolnictwa Izby Reprezentantów USA poparła następnie oświadczenie Quintenza. Oficjalne konto komitetu na Twitterze twierdziło, że krypto jest „większe niż SEC” i że Kongres „musi napisać odpowiednie przepisy, aby chronić inwestorów i innowacje w gospodarce cyfrowej”.
-
SEC otrzymuje kolejny wniosek o kryptowalutowy fundusz ETF:
Firma inwestycyjna Victory Capital Management złożyła wniosek w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o kryptowalutowy fundusz ETF.
W formularzu S-1 złożonym do organu regulacyjnego Victory poinformowało, że zamierza podjąć się notowania funduszu giełdowego lub ETF, śledzącego indeks Nasdaq Crypto Index w ramach umowy z brazylijskim menedżerem funduszu Hashdex. Indeks składa się z ośmiu kryptowalut: Bitcoina, Ethereum, Bitcoina Cash, Litecoina, LINK, Lumen, Filecoina i UNI.
Potencjalna przyszła oferta ETF zapewni naszym klientom wygodną ekspozycję na wiele monet, jednocześnie wprowadzając nową klasę aktywów do ich portfeli.
– powiedział Mannik Dhillon, prezes VictoryShares.
SEC nie zatwierdziła jeszcze żadnego kryptowalutowego funduszu ETF w Stanach Zjednoczonych. Firmy takie jak VanEck, Valkyrie Digital Assets i Fidelity Investments, złożyły wniosek o rejestrację ETF w SEC, ale organ regulacyjny opóźniał jakąkolwiek ostateczną decyzję, korzystając z rozszerzeń i otwierając sprawę na publiczne komentarze.
-
Rosja buduje narzędzie do śledzenia transakcji kryptograficznych:
Władze federalne w Rosji posuwają się naprzód z planem ścisłego monitorowania aktywności kryptowalut pod kątem nielegalnych transakcji i deanonimizacji tożsamości użytkowników kryptowalut.
Rosyjska Federalna Służba Monitoringu Finansowego, znana również jako Rosfinmonitoring, wybrała wykonawcę do opracowania platformy do śledzenia aktywności kryptowalutowych. Według danych z rosyjskiego portalu zamówień państwowych, kraj przeznaczy 200.000 dolarów ze swojego budżetu na stworzenie „modułu do monitorowania i analizy transakcji kryptowalutowych” korzystających z Bitcoina.
Według oficjalnych danych, kontrakt na zakup został udzielony spółce zwanej RCO, która podobno jest pośrednio wspierana przez największy rosyjski bank Sber, wcześniej znany jako Sbierbank.
Zgodnie z dokumentacją kontraktu, RCO będzie miało za zadanie zbudować narzędzie monitorujące do śledzenia przepływu cyfrowych aktywów finansowych i utrzymywania bazy danych portfeli kryptowalut zaangażowanych w nielegalne działania, a także monitorowania zachowań użytkowników kryptowalut w celu ich identyfikacji.
Platforma będzie również przeznaczona do tworzenia szczegółowych profili użytkowników kryptowalut i oceny ich roli w działalności gospodarczej, a także identyfikacji prawdopodobieństwa ich udziału w nielegalnych działaniach. Według Rosfinmonitoring, nadchodzące rosyjskie narzędzie do śledzenia kryptowalut poprawiłoby skuteczność podstawowego monitorowania finansowego i zgodności, a także zapewniłoby bezpieczeństwo środków budżetowych.
Wydarzenie to stanowi kolejny kamień milowy w rosyjskich wysiłkach na rzecz śledzenia transakcji kryptowalutowych po tym, jak Rosfinmonitoring ogłosił rok temu inicjatywę „Transparent Blockchain” mającą na celu śledzenie przepływu cyfrowych aktywów finansowych.
-
Ethereum | Hard fork London stał się faktem:
Sieć Ethereum pomyślnie przeprocesowała hard fork London. Wraz z blokiem 12 965 000 w życie weszły założenia EIP 1559, EIP 3198, EIP 3529, EIP 3541 i EIP 3554.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach obserwujemy obecnie niewielką przewagę spadków. Bitcoin, Binance Coin oraz XRP notują ujemne wyniki, kolejno o 0,3%, 0,5% i 0,9%. Ethereum i Cardano natomiast zwiększyły swoją wartość o 2,6% i 0,2%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.630 bln dolarów, a całkowity obrót 93.7 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.