News

#1465 Newsy z dnia 13.08.2021

Z piątkowych wydarzeń: Jordan Peterson wypowiada się o Bitcoinie; Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zamyka nielegalne giełdy kryptowalut; Prezydent Argentyny otwarty na Bitcoina i CBDC; Muzyk sprzedaje prawa do fałszowania swojego głosu; Cardano (ADA) na 4 miejscu zestawienia największych aktywów cyfrowych; Aktualna sytuacja na giełdach

  • Jordan Peterson wypowiada się o Bitcoinie:

Kontrowersyjny kanadyjski psycholog Jordan Peterson wypowiedział się Bitcoinie w ostatnim odcinku swojego podcastu.

Peterson opublikował podcast zatytułowany „Bitcoin: przyszłość pieniędzy?” który gościł panel Bitcoinerów, w tym Johna Vallisa, gospodarza podcastu Bitcoin Rapid-Fire, Dera Gigi, twórcę filmów Richarda Jamesa i Roberta Breedlove’a, byłego menedżera funduszy hedgingowych i gospodarza programu What is Money?.

W nagraniu Peterson przedstawia zwięzły opis innowacji, z których Bitcoin czerpie swoją wartość:

To bardzo interesujący pomysł, że w pewien sposób Bitcoin zapewnia nieprzekupny język wartości, który jest lepszy od złota.

– powiedział.

Przez cały odcinek 59-letni autor zachęcał swoich gości do przedstawienia swoich poglądów na temat wartości, jaką Bitcoin zapewnia społeczeństwu, a następnie parafrazował ich odpowiedzi, próbując stworzyć fundamentalne zrozumienie kluczowych pojęć.

Tak więc [Bitcoin] jest całkowicie transparentny. Jest całkowicie rozpowszechniony. Nie ma scentralizowanej władzy. Nie da się go złamać. Nie można go ukraść. Nie podlega inflacji. Nie podlega żadnej formie jawnej kontroli administracyjnej.

– powiedział.

Chociaż Peterson nie jest znany jako zwolennik kryptowalut, może wiedzieć więcej o Bitcoinie i technologii Blockchain, niż powiedział w nagraniu. Psycholog zaczął przyjmować darowizny BTC w 2018 roku po tym, jak zbojkotował Patreon w skutek kwestii wolności słowa.

Peterson przy wielu okazjach publicznie omawiał znaczenie technologii Blockchain, a podczas wywiadu z Grantem Blaisdellem w styczniu 2020 r. wstępnie stwierdził, że:

Jest cała masa problemów, które ten nowy system rozwiązuje, ale możesz być cholernie pewien, że jest cała masa problemów, które wprowadzi.

Peterson zapytał również gości o to, co uważali za wady Bitcoina i odniósł się do obaw środowiskowych Elona Muska związanych ze zrównoważonym rozwojem praktyk miningu kryjących się za aktywem.

Konsensus wśród gości był taki, że energia wymagana do utrzymania sieci Bitcoina była tego warta ze względu na jej transformacyjny wpływ na społeczeństwo pod względem decentralizacji, przy czym Gigi sugerował, że „ogólnie społeczeństwo zadaje te pytania o wszelkiego rodzaju rzeczy”.  „Czy samochody są tego warte? Czy smartfony są tego warte? Czy internet jest tego wart?”

Peterson następnie podsumował dyskusję, stwierdzając, że jeśli propozycje wartości Bitcoina okażą się prawdziwe, wynik będzie taki:

Jakakolwiek energia jest zużywana na produkcję Bitcoina i utrzymanie systemu, powinna zostać zrekompensowana zwiększoną wydajnością każdego systemu, który wykorzystuje Bitcoina jako urządzenie transakcyjne. A więc będzie zysk energii netto, a nie strata energii netto, jeśli obliczysz to w całym systemie. A zatem błędem jest patrzenie na koszt generowania Bitcoina bez uwzględnienia wydajności, jaką Bitcoin by wyprodukował.

– powiedział.

  • Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zamyka nielegalne giełdy kryptowalut:

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) od początku 2021 r. zamknęła kilka giełd kryptograficznych, które rzekomo brały udział w nielegalnych transakcjach finansowych.

Według oświadczenia SBU, w stolicy kraju siedzibę miała sieć „tajnych giełd kryptowalut” i łącznie przetwarzała miesięczny obrót w wysokości 1,1 mln dolarów w funduszach związanych z działalnością przestępczą.

W komunikacie SBU stwierdzono, że nielegalne giełdy kryptograficzne świadczyły anonimowe usługi transakcyjne, co narażało je na ryzyko prania pieniędzy. Państwowa służba bezpieczeństwa Ukrainy stwierdziła ponadto, że niektóre osoby przekazały fundusze za pośrednictwem tych platform, aby organizować protesty w całym kraju.

Według SBU te nielegalne środki pochodziły z e-portfeli powiązanych z zakazanymi rosyjskimi procesorami płatności, takimi jak Qiwi, WebMoney i Yandex.

Państwowe służby bezpieczeństwa Ukrainy również podobno odzyskały komputery zawierające dowody podejrzenia o nielegalną działalność i rzekomo sfałszowały dokumenty założycielskie firm podczas nalotów na giełdy.

Wiadomość o zamknięciu nadchodzi tuż po podobnym nalocie na magazyn podejrzany o przekierowanie energii elektrycznej do wydobywania kryptowalut za pomocą konsol PlayStation 4. Jednak dochodzenie przeprowadzone przez Delo, lokalną publikację biznesową, ujawniło, że obiekt był wykorzystywany do generowania waluty w grze, a nie kryptowalut.

  • Prezydent Argentyny otwarty na Bitcoina i CBDC:

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez wskazał na wsparcie dla aktywów cyfrowych, twierdząc, że nie ma powodu, by sprzeciwiać się tej wschodzącej klasie aktywów.

Podczas wywiadu z lokalnymi mediami Fernandez odpowiedział na pytanie, czy rozważy zbadanie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), a nawet uzna Bitcoina za prawny środek płatniczy, tak jak zrobił to Salwador na początku tego roku.

Nie chcę posuwać się za daleko […], ale nie ma powodu, aby mówić „nie”. Mówią, że zaletą jest to, że efekt inflacyjny jest w dużej mierze zniwelowany.

– stwierdził Fernando.

Inflacja była kluczową kwestią dla administracji poprzedniego prezydenta Argentyny Mauricio Macri. Dane rządowe wskazują, że 100 argentyńskich pesos od czasu, gdy Macri opuścił urząd w 2019 r., byłoby warte równowartość 661 pesos dzisiaj.

Pomimo ścisłej kontroli walutowej Argentyny, obecny prezydent zwrócił uwagę na rosnące postrzeganie Bitcoina jako zabezpieczenia przed inflacją w szeroko pojętej gospodarce światowej. Jednak Fernandez również ostrożnie zauważył, że dla sektora kryptowalut jest jeszcze bardzo wcześnie:

Jest ostrożność, ponieważ jest to nieznane i trudno zrozumieć, jak ta fortuna się urzeczywistnia. Wiele osób na świecie ma takie obawy i dlatego projekt lub system nie rozwinął się jeszcze bardziej. Ale jest to coś do rozważenia.

– dodał.

Pomimo otwartości prezydenta na eksplorację zasobów cyfrowych, szef banku centralnego Argentyny, Miguel Pesce, wydaje się grozić rozprawieniem się z branżą.

Przemawiając podczas Forum Finansów Cyfrowych na forum Argentine Institute of Executive of Finance, Pesce postawił sobie za cel kryptowaluty, charakteryzując aktywa cyfrowe jako zagrożenie dla stabilności gospodarczej i zapowiadając zaostrzenie regulacji dla sektora.

Podczas wydarzenia Pesce zapewnił, że BTC nie generuje wartości dla inwestorów poza krótkoterminowymi cyklami szumu. Szef banku centralnego porównał również Bitcoina do towaru, stwierdzając, że BTC „nie jest aktywem finansowym” zgodnie z definicją Krajowej Komisji Papierów Wartościowych.

Wyraził ponadto zamiar „uregulowania przecięcia Bitcoina z systemem płatności i rynkiem giełdowym”, ostrzegając, że kryptowaluta „może być bardzo szkodliwa” dla krajowej stabilności finansowej.

  • Muzyk sprzedaje prawa do fałszowania swojego głosu:

Amerykańska muzyk i kompozytorka Holly Herndon wydaje się wykorzystywać technologię deep-fake, pozwalając fanom używać cyfrowej wersji siebie do tworzenia oryginalnych dzieł sztuki, które mogą następnie sprzedać.

Zgodnie z ogłoszeniem Herndon opublikowanym na Twitterze, użytkownicy, którzy chcą tworzyć własne deepfake przy użyciu jej unikalnego głosu i wizerunku, będą mieli okazję sprzedawać swoje kreacje za pomocą nonfungable token lub NFT, na rynku Zora. Herndon powiedziała, że fani mogą przesyłać swoje cyfrowe kopie do zatwierdzenia przez DAO projektu i otrzymywać 50% zysków z aukcji.

Projekt ogłosił, że początkowo wyda trzy „genetyczne” NFT Holly+ wraz ze zgłoszeniami od publiczności, które zostaną wybite za pomocą inteligentnego kontraktu i wystawione na aukcji Zora w przyszłym miesiącu. Użytkownicy otrzymają połowę wszelkich zysków, z czego 40% przypadnie DAO, a reszta samej Herndon. Cena minimalna dwóch NFT genesis wynosi 15 ETH — obecnie około 48.150 dolarów.

Tworzenie dzieł głosami innych to coś do przyjęcia. Każdy może przesłać grafikę z moją podobizną.

– powiedziała Herndon.

Cyfrowa bliźniak Herndon — zwana Holly+ — może mieć znaczące implikacje dla artystów, którzy chcą zachować kontrolę nad swoim wizerunkiem i głosem. Chociaż wydaje się mało prawdopodobne, że pierwsze dwa NFT zostaną pomylone z naturalnym głosem mówiącym lub śpiewającym, deepfake są często wykorzystywane do rozpowszechniania dezinformacji lub manipulowania prawdą.

W tym przypadku, za zgodą i zachętą artysty oraz technologią, która prawdopodobnie ulegnie poprawie w przyszłości, mogą powstać bardziej realistyczne – i opłacalne – cyfrowe wersje Herndon.

  • Cardano (ADA) na 4 miejscu zestawienia największych aktywów cyfrowych:

Cardano (ADA) właśnie stało się czwartym co do wielkości aktywem cyfrowym świata pod względem kapitalizacji rynkowej po tym, jak cena kryptowaluty wzrosła do 12-tygodniowego maksimum.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się wyraźnymi wzrostami całej czołówki kryptowalut. Bitcoin notuje wzrost o 5,3%, Ethereum o 7%, Binance Coin o 5,5%, Cardano o 16,6%, XRP o 8,9% a Dogecoin o 6,6%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.947 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 101 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.