News

#148 Aktualności z dn. 14.12.2017

Z czwartkowych wydarzeń: Południowokoreańskie giełdy cieszą się z regulacji; Rządowy nalot na giełdy kryptowalutowe w Indiach; Premier Izraela jest przekonany, że kryptowaluty zastąpią banki; Gibraltar otwarty na Blockchain; Coraz większe zainteresowanie walutami alternatywnymi.

 Południowokoreańskie giełdy cieszą się z regulacji:

Największe giełdy kryptowalut w Korei Południowej – Bithumb, Coinone i Korbit – są przygotowane na nałożenie surowych ram regulacyjnych przez rząd i administracje finansowe. Wczoraj, 13. grudnia, południowokoreański rząd ujawnił szczegóły tajnego spotkania dotyczącego kryptowalut, które odbyło się 12. grudnia. Południowokoreańskie władze finansowe oświadczyły, że w nadchodzących tygodniach inwestorzy krajowi i zagraniczni nie będą mogli inwestować w Bitcoina i inne kryptowaluty. Do przyszłego tygodnia rząd Korei Południowej ma wprowadzić kilka ram regulacyjnych dotyczących ochrony inwestorów i regulacji podatkowych. Jedną z obecnie omawianych strategii jest możliwość równomiernego podziału dziennych obrotów giełd kryptowalut oraz wprowadzenie bardziej rygorystycznych zasad Know Your Customer (KYC) i zasad przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML).

Bithumb, największa giełda kryptowalutowa w Korei Południowej z dzienną liczbą transakcji większą niż główna giełda krajowa KOSDAQ, oświadczył, że z zadowoleniem przyjmuje regulacje ze strony rządu, ponieważ będzie to sprzyjać stabilizacji rynku i potwierdzać wiarygodność południowokoreański giełd kryptowalut. Bithumb powiedział:

Dobry zestaw przepisów będzie pielęgnował rynek i jesteśmy na niego otwarci.

Przez wiele lat południowokoreański rząd wahał się w kwestii regulacji lokalnego rynku kryptowalut  ponieważ uważał, że każda forma regulacji zostanie odebrana jako aprobata i uznanie tej przestrzeni. Jednak rząd Korei Południowej przyznał, że rynek stał się zbyt duży, by dalego go pomijać i ujawnił, że w dłuższej perspektywie planuje przestrzegać przepisów innych wiodących rynków takich jak Japonia i USA. Rzecznik prasowy grupy powołanej w celu zajmowania się kryptowalutami przez rząd powiedział:

Rząd Korei Południowej nie ma innego wyjścia, jak tylko podążać za ramami regulacyjnymi i trendami ustalonymi przez inne wiodące rządy. Chociaż za kryptowalutami z pewnością kryje się negatywna reputacja, stanowisko rządu polega na zezwoleniu na to, co musi zostać dozwolone dla korzyść południowokoreańskiego rynku.

Co więcej rząd Korei Południowej i Bank Centralny tego kraju są zaniepokojeni dwoma głównymi trendami lokalnego rynku: nieletnimi inwestorami angażującymi się w handel kryptowalutami i pojawieniem się piramid finansowych o wartości wielu milionów dolarów. W ubiegłym tygodniu Cointelegraph poinformował, że w Korei Południowej wszyscy z tradycyjnego sektora finansowego inwestowują w Bitcoina i inne kryptowaluty. Mówi się, że dziesiątki tysięcy uczniów gimnazjów i szkół średnich codziennie handluje kryptowalutami, często podczas zajęć lekcyjnych. Rząd Korei Południowej i jego premier Lee Nak-Yeon wyrazili swoje zaniepokojenie tym zjawiskiem i ostatecznie wprowadzili zakaz handlu dla nieletnich inwestorów. Co tyczy się piramid finansowych, w ubiegłym miesiącu odkryto piramidę wartą 200 milionów dolarów. Jego operatorzy zachęcali inwestorów sporym miesięcznym zwrotem z inwestycji i kradli ich fundusze.

Podsumowując, ze względu na dotychczasowy brak regulacji w Korei Południowej lokalny rynku kryptowalut nadal raczkuje. Celem południowokoreańskiego rządu jest wprowadzenie potencjalnych inwestorów do ściśle regulowanego rynku wymiany kryptowalut, zamiast nieregulowanych rynków pozagiełdowych (OTC), które są podatne na powstawanie piramid finansowych.

 Rządowy nalot na giełdy kryptowalutowe w Indiach:

Indyjski Departament Podatku Dochodowego odwiedził giełdy kryptowalut w całym kraju, starając się zidentyfikować użytkowników. Jak donosi agencja prasowa Press Trust of India, powszechne działania prowadzone są w związku z podejrzeniami o uchylanie się od opodatkowania przez klientów giełdowych.

Agencja odwiedziła dziewięć giełd kryptowalut w miastach takich jak Delhi, Pune, Bengaluru, Hyderabad i Kochi. Według urzędników podatkowych na podstawie art. 133A ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przeprowadzono badania mające na celu zebranie danych cyfrowych inwestorów walutowych, ich transakcji, wykorzystywanych rachunków bankowych, wiadomości e-mail i innych danych.

Zespoły badawcze były podobno uzbrojone w szereg narzędzi programowych do przechwytywania danych giełdowych, w tym klonowania i tworzenia obrazów oraz identyfikowania kont o wysokiej wartości netto. Departament powiedział, że szuka również przypadków, w których duże ilości brudnych pieniędzy zostały wyprane za pomocą Bitcoina podczas procesu demonetyzacji kraju w listopadzie 2016 r.

Wraz z ostatnim wzrostem cen Bitcoina Bank Centralny kraju – Reserve Bank of India – ostrzegał użytkowników, posiadaczy i handlowców kryptowalutowych przed ryzykiem związanym z posiadaniem walut cyfrowych. Minister finansów, Arun Jaitley, niedawno wyjaśnił również, że rząd nie uznaje Bitcoina za prawny środek płatniczy, dodając, że organy nadzoru sektora finansowego i rząd pracują nad zaleceniami regulującymi tę kryptowalutę.

 Premier Izraela jest przekonany, że kryptowaluty zastąpią banki:

W filmie opublikowanym we wtorek premier Izraela, Benjamin Netanyahu stwierdził, że działalność tradycyjnych banków w końcu stanie się przestarzała i może zostać zastąpiona przez Bitcoina. Swoje roszczenia oparł na niezawodności technologii Blockchain i na stałym, godnym odnotowania wzroście Bitcoina.

W filmie Netanyahu stwierdził z przekonaniem, że banki w końcu staną się przestarzałe i zostaną zastąpione, chociaż kiedy i przez co, to się jeszcze okaże:

Czy przeznaczeniem banków jest ostatecznie zniknąć? Tak. Odpowiedź brzmi tak. Czy to musi nastąpić jutro? Czy musimy to zrobić za pomocą Bitcoina? To pytanie otwarte.

Szef państwa izraelskiego mówił również o roli banków, wyjaśniając, że zostały stworzone i nadal istnieją w celu zapewniania transakcją wiarygodności i bezpieczeństwa. Banki, nie wspominając o rządach, nadal kontrolują sposób wydawania pieniędzy i nadal korzystają z tej kontroli, kosztem stron transakcji. Blockchain, podstawowa technologia kryptowalut, umożliwia ludziom transakcje bez pośredników. Jednocześnie ta zdecentralizowana technologia daje to samo, co scentralizowane instytucje – wiarygodność i bezpieczeństwo.

Netanjahu uznał również znaczenie Bitcoina:

Prawda kryjąca się za tym, co właśnie powiedziałem, jest tym, co napędza Bitcoina.

Jednak premier wyraził również wątpliwości co do zdolności Bitcoina do dalszego wzrostu w tak zadziwiającym tempie.

Gibraltar otwarty na Blockchain:

Gibraltarska Komisja Usług Finansowych (GFSC) planuje stworzyć nową licencję dla startupów pracujących z Blockchain. Według agencji Reuters licencja miałaby zastosowanie dla firm przesyłających pieniądze lub aktywa za pomocą technologii Blockchain lub rozproszonej księgi rachunkowej i byłaby pierwszą formalnie akceptowana przez państwo rolą zdecentralizowanych technologii w przekazywaniu i przechowywaniu danych o płatnościach.

Technologia blockchain wciąż znajduje się w fazie rozwoju, a jej zastosowania są tak zróżnicowane, że wiele krajów przyjmuje podejście do regulacji typu pożyjemy, zobaczymy. Jednakże szef GFSC ds. ryzyka i innowacji, Nicky Gomez stwierdził, że firmy oczekują od rządów regulacji w zakresie wykorzystywania technologii Blockchain. W wywiadzie dla Reuters Gomez powiedział:

Jest to pierwszy przypadek specjalnie zaprojektowanych ram prawnych dla firm korzystających z technologii Blockchain lub rozproszonej księgi rachunkowej.

W piątek Gibraltar zamierza opublikować wytyczne dotyczące sposobu zastosowania nowej ustawy przyjętej w zeszłym tygodniu, która zmienia ustawę o usługach finansowych, aby prawnie zdefiniować, w jaki sposób można używać łańcha bloków do przechowywania i przesyłania danych. Jak donosi CoinDesk następnym krokiem rządu będzie ustawa dotycząca platform DLT, a także innych potencjalnych regulacji dla projektów ICO.

Starszy doradca rządu Gibraltaru ds. DLT, Sian Jones powiedział agencji Reuters, że nowe regulacje pozwolą firmom łatwiej zakładać konta bankowe i potwierdzać ich tożsamość wśród potencjalnych klientów. Zgodnie z założeniami startupy będą musiały być w posiadaniu pewnego kapitału, chociaż dokładna kwota zostanie ustalona dla każdego przypadku z osobna. Będą również musiały przestrzegać przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

 Coraz większe zainteresowanie walutami alternatywnymi:

W dzisiejszym dniu kurs Bitcoina był raczej stabilny, z przyrostem równym 0,4%. Mimo to kapitalizacja rynku wzrosła aż o 25,6 mld dolarów i wynosi aktualnie 514,3 mld dolarów. Jest to spowodowane rosnącym zainteresowaniem walutami alternatywnymi. Co prawda na części największych z nich pojawiły się korekty: Ethereum straciło 2,2%, IOTA – 3,4,a Litecoinie – 7,2%, jednak straty te zgubiły się w sukcesie Ripple, który kontynuuje swój rajd, zyskując dziś 66,1%. Również Bicoin Cash kończy ten dzień z niezłym wynikiem równym 17,6%. Poza tym większość walut alternatywnych zyskuje na wartości, a dominacja Bitcoina nad pozostałymi walutami wynosi dziś 54,1%.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button