#1487 Newsy z dnia 04.09.2021
Z sobotnich wydarzeń: WEF: Potrzeba globalnej adopcji krypto, a nie zakazów; Szwajcaria: BBVA udostępnia cyfrowe konto i portfel krypto; Europejczycy przeciwko propozycjom UE ws. kryptowalut; Czym są Art Blocks i dlaczego tak dobrze się sprzedają?; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
WEF: Potrzeba globalnej adopcji krypto, a nie zakazów:
W swoim najnowszym raporcie Światowe Forum Ekonomiczne nakreśliło potrzebę regulacji dotyczących kryptowalut w związku z większym zainteresowaniem tym sektorem.
Według organizacji „obecnym systemom kryptowalut wydaje się brakować funkcji, które są niezbędne dla suwerennych reżimów monetarnych”. Kwestie obejmują między innymi wymagania licencyjne, kwestie dotyczące danych i prywatności, KYC i przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.
WEF sugeruje, że obawy te powinny zostać rozwiązane poprzez współpracę międzynarodową. Wiodące instytucje finansowe, w tym Bank Rozrachunków Międzynarodowych, badają technologię umożliwiającą płynne rozliczanie płatności w różnych jurysdykcjach.
Mimo istniejących luk, WEF zaproponował proporcjonalne zastosowanie istniejących ram monitorowania i prowadzenia rejestrów w ekosystemie krypto. Co więcej, organizacja zaznaczyła również, że organy regulacyjne muszą zrównoważyć łagodzenie ryzyka i umożliwianie innowacji za pomocą jasnych zasad.
Komisarz SEC Hester Peirce zgodziła się niedawno, że w przestrzeni kryptowalut nadal brakuje przejrzystości co do funkcjonowania branży. Nazywana „Crypto Mom”, Peirce mówiła wcześniej o „powolnych i nieelastycznych” przepisach wypychających innowacje ze Stanów Zjednoczonych.
Konserwatywne podejście regulacyjne może skutkować „arbitrażem jurysdykcyjnym” ze względu na zdecentralizowany charakter technologii.
To samo obserwujemy w przypadku Chin. Zahamowanie działalności wydobywczej w kraju spowodowało przeniesienie się górników do innych części świata. W związku z tym banowanie może nie być skuteczne.
Alpen Sheth, starszy technolog w Mercy Corps Ventures, podziela ten pogląd:
Zakaz stosowania kryptowalut nie zapobiegnie ich adopcji, a ograniczy jedynie zdolność organów regulacyjnych do kierowania działalnością rynkową i radzenia sobie z ich unikalnymi potencjalnymi zagrożeniami.
Istnieje ryzyko „niedoregulowania”, co prowadzi do oszustw i strat wśród inwestorów. Warto jednak zauważyć, że raport szybko podkreślił, że nielegalna działalność stanowiła tylko 0,34% wszystkich transakcji kryptowalutowych. Powyższe liczby są w rzeczywistości znacznie niższe niż wartości procentowe obserwowane w tradycyjnych systemach finansowych.
Warto zwrócić uwagę na działania Singapuru, który stara się zapewnić zarówno zgodność, jak i innowacyjność. Kraj jest nie tylko liderem w adopcji kryptowalut, ale też prekursorem w przyznawaniu licencji i regulacji krypto.
W szerszej skali WEF opowiada się za podobnym modelem regulacyjnym, tj. ekosystemem kryptowalut, który jest konkurencyjny, integracyjny.
-
Szwajcaria: BBVA udostępnia cyfrowe konto i portfel krypto:
Szwajcarska spółka zależna hiszpańskiego giganta bankowego Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) ogłosiła uruchomienie cyfrowego rachunku inwestycyjnego. Dzięki tej ofercie bank stara się zaspokoić potrzeby klientów obeznanych z technologią, którzy chcą inwestować „w bardziej innowacyjne, zrównoważone sektory, a nawet w kryptowaluty”.
BBVA Szwajcaria, oferuje dostęp do katalogu firm i funduszy. Są one podzielone na 11 tematów, w tym zmiany klimatyczne, oraz przełomowe technologie, takie jak robotyka, drukowanie 3D i pojazdy autonomiczne.
Wg banku:
Klient może inwestować w tradycyjne aktywa, takie jak akcje czy fundusze inwestycyjne, a także dostaje „portfel” dla kryptowalut.
Klient europejski, który chciałby skorzystać z cyfrowego rachunku inwestycyjnego, musi być rezydentem państwa członkowskiego UE. Produkt jest również oferowany m.in. w Meksyku, Kolumbii, Argentynie, Peru i Chile.
Javier Rubio, dyrektor ds. rozwiązań klienckich w BBVA Szwajcaria stwierdził:
Wraz z New Gen chcemy dotrzeć do nowego typu inwestorów, przyciąganych przez nowe sektory, które mają ogromny potencjał, aby zmienić przyszłość.
Rubio podkreślił, że konto oferuje szeroką gamę pomysłów inwestycyjnych, dzięki którym każdy klient może zainwestować swoje pieniądze w to, co go interesuje. Nalegał, aby oferta usuwała przeszkody i bariery, zapewniając jednocześnie „jedną z najbardziej konkurencyjnych stawek w szwajcarskiej bankowości” wraz z gwarancją bezpieczeństwem.
Aby móc skorzystać, klient musi zarejestrować się za pomocą dedykowanego formularza, a następnie wykonać połączenie wideo celem weryfikacji. BBVA Szwajcaria twierdzi, że cała procedura zajmuje mniej niż 15 minut. Minimalny depozyt wymagany do otwarcia konta to 10.000 USD lub równoważna kwota w euro lub frankach szwajcarskich.
BBVA Switzerland podkreślił, że konto New Gen zapewnia dostęp do pełnego zakresu usług bankowości internetowej oraz numerów IBAN w dolarach, euro czy frankach szwajcarskich. Portfel kryptograficzny jest w pełni zintegrowany z aplikacją mobilną banku, która pozwala użytkownikom kontrolować posiadane przez nich aktywa.
Wachlarz ofert związanych z kryptowalutami szwajcarskich banków ciągle się powiększa. W maju, bank Postfinance uruchomił aplikację inwestycyjno-płatniczą obsługującą 13 kryptowalut. W lutym 177-letni bank Bordier zaoferował swoim klientom dostęp do usług handlu kryptowalutami poprzez partnerstwo z Sygnum.
-
Europejczycy przeciwko propozycjom UE ws. kryptowalut:
Zgodnie z ostatnim badaniem zleconym przez Euronews, mieszkańcy Starego Kontynentu są przeciwko narzuconym przez UE przepisom dotyczących kryptowalut. W sondażu, przeprowadzonym przez firmę Redfield & Wilton Strategies, wzięło udział ponad 31.000 obywateli w 12 państwach: Niemczech, Estonii, Francji, Grecji, Węgrzech, Włoszech, Łotwie, Litwie, Holandii, Polsce, Portugalii i Hiszpanii.
Badanie wykazało, że większość Europejczyków popiera przepisy wydawane lokalnie zamiast zasad narzuconych przez UE.
Ponadto, zaskakująco duża liczba mieszkańców wolałaby emisję lokalnych kryptowalut zamiast cyfrowego euro. Pokazuje to, że coraz więcej Europejczyków obwinia nieefektywność gospodarczą „dzięki” integracji z UE.
Dimitar Lilkov z Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa w Brukseli stwierdził:
Duża część społeczeństwa pozostaje przekonana, że kryzys był spowodowany złymi decyzjami podejmowanymi na szczeblu UE, a nie poważnymi niedociągnięciami w krajowym sektorze bankowym.
Jednak Włosi (41%), Grecy (40%), Estończycy (39%) i Hiszpanie (37%) odnotowali najwyższe poparcie dla inicjatywy.
Likov stwierdził:
Kraje strefy euro, które chcą korzystać z waluty cyfrowej, zostałyby powiązane z potencjalnym cyfrowym euro, na czele z EBC.
Badanie pokazuje również, że większość obywateli Europy dopiero „nieco” słyszała o Bitcoinie i kryptowalutach. Jest to dowód, że nawet przy niedawnym boomie aktywów kryptograficznych spowodowanym sezonem hossy, ludzie wciąż mogą być lepiej poinformowani o krypto. W rzeczywistości brak wiedzy na temat branży pojawia się ponownie w ankiecie jako główny powód, dla którego Europejczycy unikają zakupu kryptowalut.
-
Czym są Art Blocks i dlaczego tak dobrze się sprzedają?:
Wiele dyskusji na temat ostatniego boomu na rynku NFT koncentrowało się na kolekcjach, takich jak CryptoPunks i Bored Ape Yacht Club, które w ostatnich tygodniach przyniosły wolumen transakcji liczony w setkach milionów dolarów. Jest jeszcze jedna kolekcja NFT o zupełnie innym uroku. Nazywa się Art Blocks.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzisiejsza doba nie przynosi większych zmian. W górę idzie Solana o 2,03%, Dogecoin o 2,03% i Polkadot o 0,74%. Korektę notuje Bitcoin o -1,31%, Ethereum o -1,33%, Cardano o -2,29% i XRP o -2,09%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.28 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 127.2 mld dolarów.
źródło: news.bitcoin.com, ambcrypto.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.