News

#1493 Newsy z dnia 10.09.2021

Z piątkowych wydarzeń: WSJ: CBDC mogą prowadzić do ujemnych stóp procentowych; Prezes szwedzkiego banku centralnego: Handel Bitcoinem jest jak handel znaczkami; Pracownik rządowy oskarżony o mining na koszt publiczny; Chińska Partia Komunistyczna ostrzega przed bańką NFT; Ethereum | Dzienny rekord spalonych ETH; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • WSJ: CBDC mogą prowadzić do ujemnych stóp procentowych:

Według Wall Street Journal cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) mogą w rzeczywistości negatywnie wpłynąć na stopy procentowe, dając decydentom dodatkowe narzędzie.

W artykule „Cyfrowe waluty torują drogę dla głęboko ujemnych stóp procentowych” James Mackintosh, starszy felietonista, przekonywał, że różnica między CBDC a gotówką zostanie podkreślona, jeśli stopy procentowe spadną poniżej zera. Ludzie byliby bardziej skłonni trzymać się fizycznej gotówki, aby „zarobić zero”, zamiast tracić pieniądze na cyfrowym dolarze emitowanym przez bank centralny.

Oznacza to, że jeśli bank centralny emitujący cyfrowe dolary będzie miał większy wpływ na stopy procentowe, których nie można schować pod materacem, dodał.

Ujemne stopy procentowe są stosowane przez banki centralne w ostateczności podczas recesji w celu stymulowania gospodarki poprzez zachęcanie do zaciągania pożyczek i wydatków, przy czym odsetki są płacone pożyczkobiorcom, a nie pożyczkodawcom.

Amerykańskie stopy procentowe są obecnie najniższe w historii i wynoszą 0,25% zgodnie z badaniami ekonomicznymi Rezerwy Federalnej. Fed obniżył stopy procentowe do 0% w marcu 2020 r. podczas krachu rynkowego wywołanego pandemią.

Benoît Coeuré, szef Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych, powiedział WSJ, że banki centralne pracują nad tym, aby CBDC nie były postrzegane jako „możliwy instrument polityki pieniężnej”.

Ujemne stopy nie są łatwe do zrozumienia. Zarówno banki centralne, jak i instytucje finansowe będą niechętnie tam sięgać.

– mówi.

Ujemne stopy procentowe mogą być również wykorzystywane jako narzędzie do walki z deflacją poprzez osłabienie waluty krajowej. W takim scenariuszu eksport do tego kraju stałby się tańszy, a rosnące koszty importu podniosłyby inflację.

  • Prezes szwedzkiego banku centralnego: Handel Bitcoinem jest jak handel znaczkami:

Gubernator szwedzkiego banku centralnego, Sveriges Riksbank, odrzucił Bitcoina określając go jako całkowicie naciąganą alternatywę dla wspieranych przez rząd walut fiducjarnych.

Przemawiając na konferencji bankowej w Sztokholmie, prezes Sveriges Riksbank Stefan Ingves argumentował: „Prywatne pieniądze zwykle prędzej czy później upadną”. W dalszej uwadze stwierdził: „Oczywiście, można się wzbogacić, handlując Bitcoinami, ale można to porównać do handlu znaczkami”.

Pomimo swoich poglądów na temat Bitcoina Ingves poważnie traktuje jego popularność wśród inwestorów. Podkreślając interesy konsumentów i pranie pieniędzy jako szczególnie niepokojące, bankier przyznał w czerwcu, że kryptowaluta stała się „na tyle duża”, że zasługuje na szczególną uwagę regulatorów, banków centralnych i prawodawców na całym świecie.

Niska ocena Bitcoina przez Ingvesa również nie przeszkodziło Riksbankowi w wykorzystaniu leżącej u jego podstaw technologii na rzecz własnego projektu rozwoju waluty cyfrowej banku centralnego. Szwedzka e-korona korzysta z PoC opartym na Corda, rozwiązaniu technologii DLT czołowej firmy R3. Najnowsza aktualizacja pilotażowej e-korony mówi, że eksperymenty postępują, angażując symulowanych uczestników do współpracy z prawdziwymi podmiotami, w szczególności ze szwedzką siecią banków detalicznych Handelsbanken.

  • Pracownik rządowy oskarżony o mining na koszt publiczny:

Christopher Naples, nadzorca operacji informatycznych w biurze urzędnika hrabstwa Suffolk w Nowym Jorku, rzekomo wykorzystał swoją pozycję do umieszczania sprzętu do wydobywania kryptowalut w różnych miejscach w Riverhead Center w hrabstwie Nowy Jork, w którym pracował.

Naples rzekomo zainstalował 46 urządzeń do wydobywania kryptowalut „w miejscach takich jak nieużywany panel ścienny lub pod deskami podłogowymi”, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w AP News.

Wydobywanie kryptowalut może być kosztownym przedsięwzięciem, wymagającym specjalnego sprzętu, które zwiększa koszty energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie zainstalowane są urządzenia wydobywcze.

Według Timothy’ego Sini, prokuratora okręgowego w hrabstwie Suffolk:

Wydobywanie kryptowalut wymaga ogromnych zasobów, a górnicy muszą nawigować, jak pokryć wszystkie te koszty energii elektrycznej i chłodzenia. Naples znalazł na to sposób; niestety płacili za to podatnicy.

– czytamy.

W oświadczeniu stwierdzono, że wysiłki pracownika rzekomo spowodowały wzrost kosztów energii elektrycznej w hrabstwie Suffolk o 6000 dolarów lub więcej.

Naples stoi przed wieloma roszczeniami prawnymi, takimi jak kradzież mienia, i może otrzymać wyrok nawet 15 lat więzienia. Sądy zwolniły Naplesa bez żądania kaucji, podczas gdy ten czeka na dalsze postępowanie sądowe.

Nie będziemy tolerować pracowników okręgowych, którzy są już na publicznej liście płac, kradną pieniądze podatników i nielegalnie wykorzystują zasoby rządowe dla własnych osobistych korzyści.

– dodał Sini.

  • Chińska Partia Komunistyczna ostrzega przed bańką NFT:

Według lokalnych źródeł, chiński rząd wydał serię oświadczeń, w których potępił wartość rynku NFT, mimo że dwie główne firmy technologiczne w kraju stosują tę technologię.

Historia została po raz pierwszy opublikowana lokalnie przez Securities Times – serwis informacyjny działający jako rzecznik oficjalnego wydawcy Chińskiej Partii Komunistycznej People’s Daily – i zgłoszona przez South Morning China Post.

W uwagach twierdzono: „to zdrowy rozsądek, że istnieje ogromna bańka w transakcjach NFT” i że większość nabywców NFT skupia się wyłącznie na wartości aktywów przy zakupie z motywem finansowym, a nie na docenianiu walorów wizualnych dzieła.

Kiedy entuzjazm rynku straci na sile, a szum osłabnie, wartość tych wielu dziwnych transakcji NFT znacznie się zmniejszy.

– pisze reporter sztabowy SMCP, Wang Junhui.

Nawiązywało to do retoryki czerwcowej publikacji People’s Daily, w której stwierdzono, że rynek NFT „może być nad wyraz nabuzowany, prowadząc do chaosu, podczas gdy decentralizacja może prowadzić do obaw o bezpieczeństwo”.

Na początku tego roku chiński rząd zadał miażdżący cios operacjom wydobycia kryptowalut, celowo próbując wyprzeć nieprzychylną działalność ze swoich granic.

Główni gracze technologiczni w kraju, Tencent Holdings i Alibaba Group Holding, poczynili jednak postępy dzięki inicjatywom badawczo-rozwojowym ukierunkowanym na NFT i teraz aktywnie uczestniczą w tej przestrzeni.

  • Ethereum | Dzienny rekord spalonych ETH:

Wprowadzony do sieci Ethereum mechanizm spalania opłat przyspiesza z dnia na dzień ze względu na zwiększone obciążenie sieci i zwiększoną opłatę podstawową.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie 24h na giełdach przeważa czerwień. Bitcoin notuje spadek o 3,2%, Ethereum o 6,4%, Cardano o 7,7%, Binance Coin o 3,6%, Solana o 11,2% a XRP o 3,9%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.049 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 137 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.