News

#1501 Newsy z dnia 18.09.2021

Z sobotnich wydarzeń: Pozew hodlerów XRP przeciwko Apple; Regulacje: Binance zapewnia o braku tolerancji dla wykorzystywania informacji poufnych; Laos zezwala na wydobycie i handel krypto; Salwador trzeci na świecie pod względem ilości krypto bankomatów; AMD nie zapomina o graczach; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Pozew hodlerów XRP przeciwko Apple:

Z jednej strony Ripple walczy przed sądem z amerykańską SEC, z drugiej zaś, hodlerzy XRP również wybierają tę drogę. Robią to jednak nie przeciwko organom regulacyjnym lub jakimkolwiek władzom, ale Apple Inc.

złożonym przed sądem federalnym w stanie Maryland pozwie, Ripple twierdzi, że Apple pozwolił hakerom na kradzież ich aktywów. Według nich, wielu użytkowników kryptowalut poniosło znaczące straty po pobraniu aplikacji Apple o nazwie „Toast Plus”.

Twierdzi się, że Apple zezwolił na takie aplikacje „phishingowe” podszywające się pod krypto-portfel w swoim App Store, co skłoniło użytkowników do pobrania i zainstalowania fejkowej aplikacji.

Powód twierdzi, że Apple ponosi odpowiedzialność „bezpośrednią i pośrednią”, ponieważ nie sprawdził oprogramowania dystrybuowanego przez swój sklep internetowy. Firma ma kontrolę nad App Store, jednocześnie umożliwiając dostawcom wystawianie swoich aplikacji i pobieranie 30% prowizji od każdej sprzedaży.

Monopolistyczny App Store generuje zatem dziesiątki miliardów dolarów przychodów rocznie dla Apple, poprzez pobieranie przez Apple 70/30 procent podziału na wszystkie przychody generowane przez aplikacje pobierane z App Store, czy to poprzez opłaty za pobranie, subskrypcje, a także zakupy w aplikacji.

Tymczasem Toast Plus nie jest przejrzystą aplikacją, ale „narzędziem do popełniania przestepstw”.

Chociaż Apple twierdziło, że App Store jest „najbezpieczniejszym i najbardziej zaufanym miejscem, w którym użytkownicy mogą pobierać aplikacje”, użytkownicy aplikacji Toast Plus mieli coś innego do powiedzenia.

Jak stwierdzono:

Powód uważał, że Toast Plus był wersją Toast Wallet, dobrze znanego portfela kryptowalutowego, ponieważ nazwy były podobne, a logo użyte w aplikacji w App Store było takie samo lub prawie identyczne.

W 2018 roku Hadona Diep przekazała 474 XRP do portfela kryptograficznego, który został zamknięty w następnym miesiącu. Następnie połączyła swoje klucze prywatne z Toast Plus w marcu 2021 roku, natomiast nie przekazała żadnych pieniędzy, ponieważ trzymała monety jako inwestycję.

Jednak w sierpniu, kiedy Diep wróciłz, aby sprawdzić portfel, odkryła, że ​​nie tylko nie ma XRP, ale  to, że jej konto zostało „usunięte” 3 marca 2021 roku. Straty wyniosły ponad 5.000 USD, zgodnie z pozwem. W rzeczywistości twierdziła również, że pomimo skontaktowania się z Toast Plus, Apple i organami ścigania, nikt nie wziął na siebie żadnej odpowiedzialności.

Diep nie jest jednak sama. Problem wydaje się namnażać, ponieważ wielu użytkowników mówi o podobnych sytuacjach na forum ycombinator.

Wspomniany pozew obejmuje każdego, kto pobrał portfel ze sklepu Apple App Store i jest „uprawniony do odszkodowania ustawowego w wysokości ponad 10.000 USD.

  • Regulacje: Binance zapewnia o braku tolerancji dla wykorzystywania informacji poufnych:

Władze Stanów Zjednoczonych badały możliwość wykorzystywania informacji poufnych i manipulacji na giełdzie Binance oraz sprawdzały, czy ona lub jej pracownicy czerpią zyski wykorzystując swoich klientów. Jednak, zgodnie z zapewnieniami Binance, giełda ma „politykę zerowej tolerancji dla handlu poufnego”.

W oświadczeniu dla mediów największa giełda kryptowalut zauważyła:

W Binance stosujemy politykę zerowej tolerancji dla wykorzystywania informacji poufnych oraz surowy kodeks etyczny dotyczący wszelkiego rodzaju zachowań, które mogą mieć negatywny wpływ na naszych klientów lub branżę.

W następstwie nasilających się represji regulacyjnych Binance omówił swoją scentralizowaną strukturę biznesową, zdając sobie sprawę z potrzeby posiadania centralnego podmiotu do współpracy z regulatorami.

CEO Binance zauważył w niedawnym wywiadzie:

Prowadząc scentralizowaną giełdę, zdaliśmy sobie sprawę, że potrzebujemy scentralizowanego podmiotu, który będzie dobrze współpracował z organami regulacyjnymi. Musimy mieć jasne zapisy dotyczące własności, przejrzystości i kontroli ryzyka interesariuszy.

Ostatnio giełda otrzymała kilka alertów z różnych krajów na całym świecie. Musiała ograniczyć swoją działalność w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii z powodu obaw związanych z praniem pieniędzy i ryzykiem dla klientów. Binance musiała również zmniejszyć swoją ofertę produktów, aby poprawić relacje z organami regulacyjnymi.

Warto zauważyć, że giełda nadal prowadzi pod względem wolumenu obrotu, gdzie dane pokazują dominację giełdy w miesięcznym wolumenie spot, przekraczając 751 mld dolarów. Pokonała ona takich konkurentów, jak m.in. OKEx, Huobi czy Coinbase.

  • Laos zezwala na wydobycie i handel krypto:

Laos zezwolił na wydobycie i handel krypto na swoim terytorium, co jest sprzeczne z polityką swojego banku centralnego, który wydał ostrzeżenia przed kryptowalutami zaledwie miesiąc wcześniej. Ten ruch pojawia się, gdy mały kraj azjatycki próbuje znaleźć alternatywne źródła dochodu, aby poradzić sobie z następstwami pandemii Covid-19.

Kancelaria premiera poinformowała, iż ​​sześć firm zostało upoważnionych do prowadzenia w kraju działalności związanej z kryptowalutami. Teraz, według doniesień, rząd rozpocznie prace nad uregulowaniem tych działań. Laos może również próbować przyciągnąć niektórych górników wyrzuconych z Chin, będąc bliskim substytutem, który może również oferować mnóstwo taniej energii hydroelektrycznej, która obecnie nie jest w pełni wykorzystywana.

Pochodzenie tej czystej energii może być również wielką atrakcją, gdy ludzie są bardziej świadomi dużego zużycia energii przez przemysł wydobywczy. Nacisk na zieloną energię i jej odnawialne źródła przy okazji wydobycia został po części zainicjowany przez Elona Muska. Stwierdził on, że zużycie energii w sieci Bitcoin jest „szalone” i zawiesił płatności BTC za samochody Tesli.

Jednak regulatorzy mają obawy. Laos leży na obszarze, który słynie z ilości produkowanych tam narkotyków. Wiele osób obawia się, że wzrost w tych branżach może przełożyć się na wykorzystywanie kryptowalut do prania pieniędzy.

Zachary Abuza, profesor National War College w Waszyngtonie, oświadczył,  że:

Zawsze powinieneś się martwić, gdy kraje o słabej dokumentacji regulacyjnej zaczynają angażować się w takie rzeczy, jak kryptowaluty. Stwierdzenie, że laotański system finansowy jest niedojrzały, byłoby brutalnym niedopowiedzeniem.

  • Salwador trzeci na świecie pod względem ilości krypto bankomatów:

Salwador posiada obecnie trzecią co do wielkości sieć krypto bankomatów po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, stanowiącą 70% wszystkich takich instalacji w Ameryce Południowej.

Według danych z Coin ATM Radar, Salwador przekroczył liczbę krypto bankomatów w Wielkiej Brytanii po wdrożeniu dotychczas 205 urządzeń w celu ułatwienia lokalnych transakcji Bitcoin i konwersji BTC na dolary amerykańskie.

Porównując to z danymi Statista z 16 sierpnia, staje się jasne, że Salwador z powodzeniem zainstalował 201 bankomatów w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Wcześniej kraj zajmował 43. miejsce na liście, z zaledwie czterema funkcjonalnymi bankomatami kryptograficznymi.

Prezydent Nayib Bukele wcześniej stwierdził, że przyjęcie Bitcoina będzie początkowo wspierane przez sieć 200 bankomatów i 50 oddziałów. Rząd Salwadoru nawiązał współpracę z wewnętrznym dostawcą portfela kryptowalutowego o nazwie Chivo, aby zasilać portfele BTC i korzystanie z bankomatów w kraju.

Instalacje Crypto ATM są na najwyższym poziomie na całym świecie z 27.664 aktywnymi maszynami i 2.790 nowymi maszynami dodanymi we wrześniu. Wzrost liczby instalacji bankomatów w Salwadorze jest zgodny z ostatnim zarządzeniem prezydenckim, które nakazuje, aby wszystkie firmy przyjmowały płatności w Bitcoinie. Sprzedawcy zachowują jednak opcję konwersji płatności Bitcoin na USD.

Podczas gdy inne jurysdykcje nie zdecydowały jeszcze o zastosowaniu Bitcoina jako głównego zasobu, codziennie na całym świecie instaluje się średnio 63,7 bankomatów. Genesis pozostaje wiodącym producentem krypto bankomatów z udziałem w rynku wynoszącym 40,7%, podczas gdy General Bytes i BitAccess stanowią odpowiednio 22,7% i 12,7% rynku.

Przyjęcie Bitcoina przez Salwador spotkało się z pewnym oporem ze strony mieszkańców, co ostatnio doprowadziło do spalenia obsługiwanej przez Chivo maszyny Bitcoin. Osoby protestujące przeciwko przyjęciu BTC podkreśliły obawy dotyczące niepewności, wahań cen i braku ekspozycji na rynek kryptowalut.

Portfel Chivo jest pierwszą rządową próbą stworzenia infrastruktury do konwersji BTC i dolara amerykańskiego. Obecnie Salwador używa zarówno Bitcoina, jak i USD jako prawnego środka płatniczego.

  • AMD nie zapomina o graczach:

Gracze komputerowi od wielu miesięcy narzekają na wysokie ceny kart graficznych, co wynika z ogromnych zakupów, jakich dokonują górnicy. Według dyrektora finansowego AMD firma nie zamierza jednak traktować górników priorytetowo, co wielokrotnie zarzucali jej niezadowoleni klienci.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba nie przynosi większych zmian na giełdach. W górę idzie Bitcoin o 1,63%, Ethereum o 0,35%, Cardano o 0,89%, XRP o 1,02%, Solana o 12,50% i Polkadot o 2,72%. Korektę notuje Dogecoin o -0,39%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.16 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 90.7 mld dolarów.

źródło: ambcrypto.com, cointelegraph.com, news.bitcoin.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button