News

#1502 Newsy z dnia 19.09.2021

Z niedzielnych wydarzeń: Paragwaj kolejnym krajem po Salwadorze, który przyjmie Bitcoina?; Bank Rosji sceptyczny wobec inwestycji kryptowalutowych; Ukraina: Oświadczenia podatkowe urzędników, a kryptowaluty; Coinbase zawiera kolejny, milionowy kontrakt z rządem USA; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Paragwaj kolejnym krajem po Salwadorze, który przyjmie Bitcoina?:

Przyjęcie przez Salwador Bitcoina jako prawnego środka płatniczego rozpaliło narodowe ambicje w Ameryce Południowej i Środkowej. W Paragwaju, tamtejszy kongresman Carlitos Rejala zasugerował w niedawnym tweecie, że Bitcoin będzie „oficjalną walutą”, jeśli zostanie prezydentem w 2023 roku.

Nie było to pierwszy raz, kiedy Rejala wyraził poparcie dla królewskiej monety. Kilka miesięcy temu kongresmen z Paragwaju oświadczył, że wprowadzi prawo mające na celu zalegalizowanie Bitcoina w swoim kraju.

Jednak długo oczekiwany projekt ustawy skłaniał się bardziej w kierunku regulacji kryptowalut niż legalizacji BTC. W art. 14 stwierdzał:

Podmioty handlujące wirtualnymi aktywami muszą poinformować nabywcę o warunkach handlu, wyraźnie informując, że wirtualne aktywa nie są uznawane za prawny środek płatniczy, w związku z czym nie są wspierane przez Bank Centralny Paragwaju.

Mimo to Rejala sugerował, że ​​nadal jest uparty w kwestii Bitcoina i otwarty na uczynienie go prawnym środkiem płatniczym, gdyby doszedł do władzy.

Należy tutaj zauważyć, że narodowa waluta Paragwaju, paragwajskie guarani (PYG) walczy z inflacją od 1944 roku. Mimo że w niektórych krajach cierpiących z powodu inflacji ludzie uciekają się do Bitcoina, to nie wydaje się, aby tak było w przypadku Pargwaju.

Według zestawienia Useful Tulips z danymi z giełd Paxful i LocalBitcoins, Paragwaj odnotował znikomy wolumen transferów walutowych w ciągu ostatnich dwóch lat w porównaniu z innymi krajami Ameryki Łacińskiej. 2 września jego historyczny wolumen wyniósł 1.836 USD, podczas gdy Wenezuela odnotowała wartość 1.795,366 USD.

Warto wspomnieć, że Paragwaj jest znany z zapór wodnych Itaipú i Yacyretá. Z tego samego powodu górnicy kryptowalut wykazali zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w kraju.

Zgodnie z niedawnym oświadczeniem Bitfarm Ltd., firma wydobywcza Bitcoin podpisała pięcioletnią  umowę na dzierżawę w celu zabezpieczenia zielonej energii hydroelektrycznej po konkurencyjnych stawkach w Paragwaju.

Nowy obiekt w Paragwaju zostanie wykorzystany do przechowywania około 3.000 używanych górników, zdolnych do wydobycia 150 petahashów na sekundę.

Jednak obecnie kraj boryka się z poważnymi problemami środowiskowymi, w tym niedawnymi pożarami lasów i wysokimi temperaturami, które spowodowały zniszczenia. Wydarzenia te mogą wpłynąć tempo realizacji planów.

  • Bank Rosji sceptyczny wobec inwestycji kryptowalutowych:

Bank Rosji pozostaje sceptycznie nastawiony do nabywania kryptowalut i nie będzie wspierał zwiększania dostępu do tych rynków dla rosyjskich inwestorów, powiedział w tym tygodniu wiceprezes banku Siergiej Szwecow.

Przemawiając na międzynarodowym forum bankowym „Banki Rosji – XXI wiek”, urzędnik wyjaśnił:

Jeśli chodzi o kupowanie kryptowaluty w celach inwestycyjnych, to podchodzimy sceptycznie do tego pomysłu. Uważamy, że ta różni się od tradycyjnych aktywów, jest bardzo ryzykowna i nosi znamiona piramidy.

Szwecow powtórzył „jasne stanowisko” banku centralnego, że jedynym środkiem płatniczym w Federacji Rosyjskiej jest „rubel we wszystkich jego formach, a nie jakiś rodzaj monetarnych surogatów lub walut obcych”. Władze finansowe przygotowują się do uruchomienia cyfrowego prototypu rubla do końca roku i mają nadzieję, że CBDC pomoże ograniczyć korzystanie z kryptowalut w Rosji.

Podczas wydarzenia w Soczi Shvetsov powiedział, że Bank Rosji współpracuje z bankami komercyjnymi w celu opóźniania płatności wysyłanych na giełdy kryptowalut. CBR ostatnio zaleciło bankom blokowanie kart i portfeli używanych do transakcji krypto. Celem jest ograniczenie szans na impulsywne zakupy aktywów kryptograficznych, zauważył wiceszef regulatora.

Cytowany przez RIA Novosti bankier stwierdził:

Rozpoczynamy pracę z systemem bankowym, aby ten spowalniał płatności na rzecz kantorów i kantorów kryptowalut, odgradzając możliwości emocjonalnego zakupu tego typu produktów.

Siergiej Szwecow zauważył, że pomimo podjęcia przez niektóre rządy kroków w celu legalizacji kryptowalut, nadal istnieją obawy, że ten rodzaj systemu monetarnego może całkowicie upaść.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jako zaawansowana technologicznie piramida finansowa w każdej chwili może przestać działać. Z naszego punktu widzenia jest to duże pole minowe.

– podkreślił przedstawiciel banku centralnego.

Komentarze Shvetsova wzbudziły jednak inne obawy. Sama rozmowa o nałożeniu ograniczeń wysyła niezwykle negatywny sygnał, natomiast konsekwencje mogą być katastrofalne dla krajowego rynku kryptowalut, powiedział Nikita Zuborev, starszy analityk popularnego agregatora giełdowego Bestchange.ru.

Ostrzegał również:

Najbardziej dotkniętym segmentem będzie handel OTC z rejestracją w Federacji Rosyjskiej – kantory i użytkownicy platform P2P. Górnicy będą również zmuszeni szukać luk, aby utrzymać farmy w ruchu. Sprzedaż wydobytych monet za ruble będzie problematyczna.

Według Andreya Tugarina, partnera zarządzającego w GMT Legal, ograniczanie transakcji zakupu kryptowalut w dobrej wierze byłoby nielegalne. „Obecne prawo „O cyfrowych aktywach finansowych” pozwala każdemu obywatelowi Federacji Rosyjskiej na posiadanie cyfrowej waluty, jaką jest Bitcoin, kupowanie lub sprzedawanie jej i używanie jako inwestycji. I to prawo obowiązuje niezależnie od tego, czy kupujący jest inwestorem kwalifikowanym, czy nie”, podkreślił Tugarin.

Dobrą wiadomością jest to, że w ciągu ostatnich kilku tygodni Exmo, popularna giełda kryptowalut w regionie, nie odnotowała żadnego spadku wolumenu depozytów dokonywanych przez rosyjskich użytkowników. W rzeczywistości rosyjskie transakcje na platformie wzrosły podczas ostatniej korekty rynkowej, ujawniła Maria Stankevich, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Exmo.

  • Ukraina: Oświadczenia podatkowe urzędników, a kryptowaluty:

Dmitrij Gurin, członek ukraińskiego parlamentu z partii Sługa Narodu prezydenta Zełenskiego, rzekomo stracił znaczną ilość kryptowaluty na rzecz złodziei samochodów, jak wynika z jego deklaracji podatkowej z 2020 roku. Informację ujawnił portal „Slovo i Dilo”. Stwierdził on, że cyfrowe pieniądze były przechowywane w portfelu sprzętowym, który zniknął wraz z jego samochodem, który został skradziony na początku tego roku.

Dane przedstawione przez prawodawcę ujawniły, że jego żona, Maria Saltykova, miała w zeszłym roku 42 BTC o wartości szacunkowej 22.5 miliona hrywien (około 840.000 dolarów według obecnych kursów hrywien lub ponad 2 mln dolarów według cen BTC), podał Forklog. Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAPC) poinformowała, że ​​Gurin nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających prawdziwość tych informacji.

Parlamentarzysta, który w ostatniej dekadzie prowadził własną firmę reklamową, wyjaśnił, że pojazd został skradziony 21 kwietnia wraz z portfelem kryptograficznym, w którym przechowywane są krypto. Dodał, że sprawa jest badana przez komisariat policji w mieście Dniepr.

Gurin nie jest wyjątkiem w ukraińskiej elicie politycznej. Wcześniej we wrześniu pojawiły się wiadomości, że szef Państwowej Służby Regulacyjnej, Oleksiy Kucher, nie udowodnił, że posiada jeszcze większą ilość kryptowalut. Zgodnie z deklaracją złożoną w grudniu, kiedy odchodził ze stanowiska gubernatora obwodu charkowskiego, Kucher miał 77 BTC o wartości około 13.1 mln hrywien (prawie 490.000 USD przy obecnych kursach hrywien).

Gdyby monety zostały sprzedane w momencie redagowania, dostałby ponad 3.7 mln dolarów. Zeznania podatkowe pokazują, że urzędnik i członkowie jego rodziny zarobili mniej niż 1 mln hrywien (około 37.000 dolarów) w ciągu ostatnich dwóch dekad.

NAPC uważa, iż ​​oznacza to, że Kucher złożył fałszywe zeznania w kwestii posiadania kryptowalut. W komunikacie prasowym z 6 września agencja wyjaśniła:

Bitcoin ma adres publiczny, który potwierdza, że ​​należy do określonej osoby. Szef SRS nie był w stanie podać publicznego adresu kryptowaluty.

W swoich oświadczeniach, 652 urzędników na Ukrainie posiada łącznie 46.351 BTC.

  • Coinbase zawiera kolejny, milionowy kontrakt z rządem USA:

Coinbase sfinalizowała umowę o wartości 1,36 miliona dolarów ze Służbami Imigracyjnymi i Celnymi Stanów Zjednoczonych. Od teraz agencja będzie używać narzędzia Coinbase Analytics… w bliżej nieokreślonym celu.

Według oficjalnych dokumentów The Immigration and Customs Enforcement (ICE), oddział Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zajmujący się przestępczością transgraniczną i nielegalną imigracją – zapłacił Coinbase 1,36 miliona dolarów za licencję oprogramowania Coinbase Analytics.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzisiejsza doba to dominacja czerwieni na giełdach. Korektę notuje Bitcoin o -2,13%, Ethereum o -3,82%, Cardano o -1,84%, XRP o -1,76%, Solana o -1,07% i Polkadot o -4,57%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.11 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 83.8 mld dolarów.

źródło: news.bitcoin.com, ambcrypto.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button