#1509 Newsy z dnia 26.09.2021
Z niedzielnych wydarzeń: Prezydent Salwadoru: Jedna trzecia obywateli aktywnie korzysta z portfela Chivo; Indonezja nie zabroni kryptowalut jak Chiny; Współtwórca Ethereum i Polkadot snuje wizję Bitcoina za 6 000 000 dolarów; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Prezydent Salwadoru: Jedna trzecia obywateli aktywnie korzysta z portfela Chivo:
Prezydent Salwadoru Nayib Bukele twierdzi, że 2,1 mln jego współobywateli korzysta ze wspieranego przez rząd portfela kryptowalut Chivo, co daje wgląd w pozorny sukces adaptacji Bitcoina.
Prezydent opublikował post skierowany do swoich 2,9 mln obserwujących na Twitterze w sobotę po południu, twierdząc, że Chivo „ma teraz więcej użytkowników niż jakikolwiek bank w Salwadorze” po zaledwie trzech tygodniach działania. Bukele wskazał, że to tylko kwestia czasu, zanim adopcja Chivo przyćmi wszystkie banki w Salwadorze razem wzięte.
Wydany przez państwo portfel Chivo został uruchomiony na początku września, gdy Salwador oficjalnie uznał Bitcoina za prawny środek płatniczy — przełomowy ruch, który może stanowić ważne studium przypadku dla innych krajów w regionie. Chivo umożliwia osobom fizycznym i firmom wysyłanie i otrzymywanie płatności w Bitcoinach lub dolarach z dowolnego miejsca na świecie. Portfel jest dostępny zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i Apple.
Najnowsza wiadomość Bukele sugeruje, że nowe przepisy dot. Bitcoina są przyjmowana przychylnie w całym kraju, nawet gdy setki antyrządowych protestujących wyszło na ulice, by wyrazić swój sprzeciw. 15 września protesty te zakończyły się spaleniem kiosku z kryptowalutami w stolicy kraju.
Oczywiście, masowa adopcja Chivo wynika po części z tego, że rząd przekazał 30 dolarów w BTC każdemu posiadaczowi salwadorskiego konta. Według niedawnej ankiety przeprowadzonej przez agencję Sherlock Communications z São Paulo, nieco ponad połowa Salwadorczyków nie ma żadnej wiedzy o Bitcoinie.
-
Indonezja nie zabroni kryptowalut jak Chiny:
Rząd Indonezji nie pójdzie w ślady Chin, które wprowadziły zakaz wszelkich transakcji kryptowalutowych – podkreślił w komentarzach do lokalnych mediów minister handlu tego kraju, Muhammad Luthfi. Urzędnik dodał jednak, że rząd zastanawia się, jak sprawić, by były one mniej podatne na wykorzystywanie w nielegalnej działalności finansowej.
Nie zabronimy ich, ale zaostrzymy przepisy.
– stwierdził Luthfi.
Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i Dogecoin, są obecnie uważane w Indonezji za aktywa i towary. Ich prawne traktowanie pozwala mieszkańcom południowo-wschodniej Azji na handel cyfrowymi monetami, ale używanie ich jako środka płatniczego jest niedozwolone.
W tym tygodniu Bank Centralny Chin stwierdził, że transakcje związane z kryptowalutami są nielegalne, nawiązując do wcześniej nałożonych ograniczeń. Wszystkie powiązane działania finansowe, w tym handel kryptowalutami, sprzedaż tokenów i transakcje z instrumentami pochodnymi wirtualnej waluty, są również zakazane.
Zgodnie z doniesieniami indonezyjski handel kryptowalutami przez ostatnie półtora roku kwitł. Transakcje na 13 giełdach krajowych autoryzowanych przez Radę Nadzorczą Kontraktów Terminowych wzrosły o 40% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 r.
-
Współtwórca Ethereum i Polkadot snuje wizję Bitcoina za 6 000 000 dolarów:
Jeden z pierwszych deweloperów Bitcoina, współzałożyciel Ethereum i Polkadot, Gavin Andresen, przedstawia przyszłość, w której cena BTC miałaby wzrosnąć do oszałamiającego poziomu 6 000 000 USD za monetę.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Giełdy po upływie doby wykazują ruchy zarówno dodatnie, jak i ujemne. Bitcoin notuje wzrost o 2%, Ethereum o 5,8%, Binance Coin o 0,1% a Solana o 0,9%. Cardano i Polkadot notują spadki, kolejno o 6% i 1,7%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.916 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 111 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl, news.bitcoin.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.