News

#1524 Newsy z dnia 11.10.2021

Z poniedziałkowych wydarzeń: CEO BitMEX: Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w pięciu krajach do 2022 r.; Miliarder Bill Miller popiera Bitcoina, ale ma wątpliwości co do altcoinów; Korea Płd.: Opozycja przeciwstawia się kontrowersyjnej ustawie o podatku od kryptowalut; Komisarz SEC: Zdecentralizowane projekty stanowią wyzwanie dla regulacji kryptowalut; Bitcoinowy flash crash na Bitstamp. Cena spadła do 51 000 USD; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • CEO BitMEX: Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w pięciu krajach do 2022 r.:

Kraje rozwijającego się świata wkrótce pójdą w ślady Salwadoru i uczynią Bitcoina prawnym środkiem płatniczym, prognozuje dyrektor generalny BitMEX Alexander Höptner.

W opublikowanym na blogu poście Höptner wyraził poparcie dla przyjęcia przez Salwador Bitcoina jako prawnego środka płatniczego, przewidując, że kraje rozwijające się będą „przodować” w adopcji Bitcoina:

Przewiduję, że do końca przyszłego roku będziemy mieć co najmniej pięć krajów, które zaakceptują Bitcoina jako prawny środek płatniczy. Wszystkie z nich będą krajami rozwijającymi się.

– pisze.

Według Höptnera kraje rozwijające się szybciej przyjmą Bitcoina z powodu trzech głównych czynników: rosnącej potrzeby tańszych i szybszych przekazów międzynarodowych, ogromnej inflacji i problemów politycznych.

W przeciwieństwie do konsumentów w krajach bardziej rozwiniętych, ludzie w gospodarkach rozwijających się są bardziej dotknięci problemami związanymi z płatnościami transgranicznymi i inflacją, powiedział Höptner.

Dyrektor generalny zauważył, że przekazy pieniężne stanowiły 23% produktu krajowego brutto Salwadoru w 2020 r., podczas gdy Bank Światowy ocenił, że kraje o niskim i średnim dochodzie otrzymują około 75% globalnych przekazów pieniężnych. Dodał, że ludzie na całym świecie coraz częściej patrzą na Bitcoina jako rozwiązanie pozwalające przetrwać masową inflację, powołując się na szybką adopcję kryptowalut w Turcji przy 19,2% wskaźniku inflacji.

Höptner dodał, że ruch Salwadoru ułatwi innym krajom rozważenie podobnych działań.

Jednak jeśli prawdą jest, że polityka będzie odgrywać dużą rolę w przyjęciu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego, prawdą jest również, że wszelkie błędy tych liderów w fazie wdrażania mogą ogólnie zaszkodzić szerszemu przyjęciu kryptowalut.

– dodał.

Höptner nie jest odosobniony w myśleniu, że więcej krajów podąży za przykładem Salwadoru w przyjmowaniu Bitcoina. W zeszłym miesiącu założyciel Cardano, Charles Hoskinson, przewidział, że znacznie więcej krajów przyjmie kryptowaluty. Znany na całym świecie programista komputerowy Edward Snowden również uważa, że „spóźnialscy mogą żałować, że się wahali”.

  • Miliarder Bill Miller popiera Bitcoina, ale ma wątpliwości co do altcoinów:

Bill Miller, doświadczony inwestor z Wall Street i założyciel Miller Value Partners, opowiadał się za wzrostem wartości Bitcoina podczas niedawnej rozmowy z autorem Williamem Greenem, jednak wyraził sceptycyzm wobec wielu altcoinów narodzonych w 2017 r.

Miller zgadza się z dobrze udokumentowaną tezą, że Bitcoin reprezentuje cyfrowe złoto, i w przeciwieństwie do wielu jego rówieśników – Warren Buffet jest najbardziej znanym – był zapalonym inwestorem w przestrzeń aktywów cyfrowych.

Na początku 2016 r. Miller przeznaczył 30% swojego portfolio na Bitcoina o ówczesnej wartości 500 dolarów, a ostatnio złożył wniosek w SEC o Miller Opportunity Trust aby inwestować w BTC za pośrednictwem Grayscale Bitcoin Trust.

Podczas wywiadu Miller skorelował swoje pierwsze nabycie Bitcoina z obecnym ryzykiem:

Bitcoin jest o wiele mniej ryzykowny przy 43.000 dolarach niż przy 300. Jest już przyjęty, poszły w to ogromne kwoty kapitału wysokiego ryzyka, a wszystkie duże banki angażują się.

– powiedział.

Miller podzielił się również swoją opinią na temat potencjału altcoinów, insynuując, że jedynie kilka z tysięcy projektów na rynku przetrwa burzliwą zmienność rynku w nadchodzących latach:

Unosi się tam 10.000 różnych tokenów i innych rzeczy. Szanse, że więcej niż garstka z nich będzie warta zachodu, są bardzo, bardzo małe. Bitcoin, Ethereum i kilka innych prawdopodobnie będą dostępne przez dłuższy czas.

– dodał.

  • Korea Płd.: Opozycja przeciwstawia się kontrowersyjnej ustawie o podatku od kryptowalut:

Prawodawcy należący do południowokoreańskiej opozycyjnej People Power Party przygotowali nowe wyzwanie dla planowanej ustawy o podatku od kryptowalut.

Według The Korea Herald prawodawcy opozycji opowiadają się za rocznym przedłużeniem rozpoczęcia opodatkowania kryptowalut w tym kraju.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, w 2022 r. wejdzie w życie południowokoreański system podatkowy, który nałoży 20% opłatę za zyski z kryptowalut przekraczające 2100 dolarów.

Oprócz rocznego opóźnienia prawodawcy naciskają również na wielopoziomową opłatę podatkową od kryptowalut, która jest zgodna z systemem podatku dochodowego od inwestycji finansowych, który ma zostać wdrożony w 2023 r.

Zgodnie z wnioskiem legislacyjnym, zamiast rządowej ryczałtowej stawki 20% od zysków powyżej 2100 dolarów, ustawodawcy zasugerowali 20% na zyski od 42.000 dolarów do 251.000 dolarów i 25% na zyski powyżej 251.000 dolarów.

Komentując potrzebę zmniejszenia obciążenia inwestorów kryptograficznych, przedstawiciel Cho Myoung-hee przekonywał, że system podatkowy dla kryptowalut powinien być zgodny z krajowym podatkiem dochodowym od inwestycji finansowych.

Wyzwanie People Power Party wobec ustawy o podatku od kryptowalut zbiega się w czasie z podobnym działaniem podjętym przez prawodawców należących do rządzącej Partii Demokratycznej we wrześniu. Jednak porozumienie między prawodawcami a ministrem finansów kraju podobno położyło kres wszelkim planom mającym na celu opóźnienie wejścia w życie ustawy o podatku od kryptowalut.

  • Komisarz SEC: Zdecentralizowane projekty stanowią wyzwanie dla regulacji kryptowalut:

Komisarz SEC Hester Peirce w wywiadzie dla Yahoo Finance wypowiadała się o regulacji kryptowalut. Peirce jest również znana w społeczności kryptograficznej jako „krypto mama” ze względu na swoją wiedzę i wsparcie przestrzeni kryptograficznej.

Zapytano ją o to, czy SEC ma jakiekolwiek problemy z nadążaniem za zmianami w przestrzeni kryptograficznej i protokołami, które codziennie bardzo szybko się rozwijają i zmieniają.

„Z pewnością organ regulacyjny ma trudności z nadążaniem za rozwojem defi i bardziej ogólnie  kryptowalut” – przyznała Peirce.

Ludzie nie powinni zakładać, że SEC może skupić się tylko na jednej rzeczy. SEC ma wiele zasobów i może zająć się wieloma rzeczami jednocześnie. Więc miej tego świadomość i musisz zastanowić się, czy przepisy dotyczące papierów wartościowych mają zastosowanie do tego, co robisz, i konsultuj się z prawnikami, gdy to konieczne.

– zaleciła.

Komisarz dodała, że zdecentralizowany świat jest dla regulatora bardzo nowy, ponieważ SEC jest przyzwyczajone do zajmowania się zwykle dużymi, scentralizowanymi pośrednikami.

Tak więc prawdziwe zdecentralizowane projekty stanowią wyzwanie.

– dodała.

Przewodniczący SEC Gary Gensler również powiedział, że wiele platform twierdzących, że są zdecentralizowane, było w rzeczywistości scentralizowanych. We wrześniu powiedział senatorowi Elizabeth Warren, że wiele platform „jest zdecentralizowanych tylko z nazwy”. Ponadto powiedział, że wiele tokenów notowanych na giełdach kryptowalut to w rzeczywistości papiery wartościowe.

  • Bitcoinowy flash crash na Bitstamp. Cena spadła do 51 000 USD:

212 bitcoinów sprzedanych w ciągu minuty doprowadziło najprawdopodobniej do chwilowego spadku ceny kryptowaluty do 51 000 USD na giełdzie Bitstamp.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień kończy się mieszanymi ruchami wśród największych kryptowalut. Bitcoin notuje wzrost o 3,4% a Ethereum o 1%. Cardano, Binance Coin, XRP oraz Solana notują spadki kolejno o 2,2%, 0,4%, 2,9% i 4,7%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.341 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 109 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl, news.bitcoin.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button