News

#1527 Newsy z dnia 14.10.2021

Z czwartkowych wydarzeń: G7 wydaje wytyczne dla CBDC; Putin: Za wcześnie, by mówić o wykorzystaniu kryptowalut do handlu ropą; Wiceprezes BoE: Regulatorzy powinni traktować kryptowaluty jako sprawę pilną; Rosja rozważa nowe taryfy energetyczne w związku z relokacją górników z Chin; Wartość Bitcoinów Tesli wzrosła od chwili zakupu o 1 000 000 000 dolarów; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • G7 wydaje wytyczne dla CBDC:

Grupa Siedmiu zaawansowanych gospodarczo krajów dyskutowała w tym tygodniu o walutach cyfrowych banku centralnego (CBDC), dochodząc do wniosku, że powinny one „nie szkodzić” i spełniać rygorystyczne standardy.

Liderzy z G7 spotkali się w Waszyngtonie, aby omówić CBDC i zatwierdzili 13 zasad polityki publicznej dotyczących ich wdrażania.

Grupa G7, która obejmuje Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Wielką Brytanię i USA, nakazała, aby wszelkie nowo wprowadzone CBDC „nie szkodziły” zdolności banku centralnego do utrzymania stabilności finansowej. We wspólnym oświadczeniu ministrowie finansów i bankierzy centralni G7 powiedzieli:

Silna międzynarodowa koordynacja i współpraca w tych kwestiach pomaga zapewnić, że innowacje w sektorze publicznym i prywatnym przyniosą korzyści krajowe i transgraniczne, a jednocześnie będą bezpieczne dla użytkowników i szerszego systemu finansowego.

– czytamy.

Dodali, że CBDC uzupełniałyby gotówkę i mogłyby działać jako płynne, bezpieczne aktywa rozliczeniowe, oprócz zakotwiczenia istniejących systemów płatności. W oświadczeniu dodano, że waluty cyfrowe muszą być energooszczędne i w pełni interoperacyjne w wymiarze transgranicznym.

Przywódcy z krajów G7 potwierdzili, że ponoszą wspólną odpowiedzialność za zminimalizowanie „szkodliwych skutków ubocznych dla międzynarodowego systemu monetarnego i finansowego”.

Emisja CBDC powinna być „ugruntowana w długotrwałych publicznych zobowiązaniach do przejrzystości, praworządności i zdrowego zarządzania gospodarczego”, kontynuowano w oświadczeniu.

  • Putin: Za wcześnie, by mówić o wykorzystaniu kryptowalut do handlu ropą:

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że jest wciąż zbyt wcześnie na wykorzystywanie kryptowalut do rozliczania handlu surowcami energetycznymi, takimi jak ropa.

Prezydent Rosji omówił potencjalne przypadki użycia kryptowalut w czwartkowym wywiadzie CNBC po sesji plenarnej forum Russian Energy Week.

Według pełnego wywiadu opublikowanego na oficjalnej stronie Kremla, Putin powiedział, że prywatne kryptowaluty „mogą działać jako jednostka rozliczeniowa”, ale są „bardzo niestabilne”.

Kryptowalutowe kontrakty na na ropę? Za wcześnie, żeby o tym mówić. To działa przy transferze środków z jednego miejsca do drugiego, ale jeśli chodzi o obrót, zwłaszcza jeśli chodzi o surowce energetyczne, to moim zdaniem jeszcze przedwcześnie

– stwierdził prezydent.

Putin dodał, że „wszystko ewoluuje” i „ma prawo do istnienia”, dodając, że rosyjski rząd uważnie monitoruje rynek kryptowalut. Nie wykluczył też, że w pewnym momencie kryptowaluty staną się „środkiem akumulacji”. „Widzimy, jak ten rynek się zmienia. Dziś jest trochę za wcześnie” – dodał Putin.

Prezydent powiedział, że kryptowaluty „nie mają jeszcze żadnego wsparcia”. Zapytany, czy uważa, że kryptowaluty prezesa Tesli Elona Muska są „bezwartościowe”, Putin odpowiedział, że nie, wyjaśniając, że kwestionował kryptowaluty jako jednostkę rozliczeniową w kontekście handlu energią. 

  • Wiceprezes BoE: Regulatorzy powinni traktować kryptowaluty jako sprawę pilną:

Jon Cunliffe, zastępca gubernatora ds. stabilności finansowej w Banku Anglii, powiedział, że ryzyko związane z rosnącym rynkiem kryptowalut dla systemu finansowego jest w tej chwili „stosunkowo ograniczone”, ale może wzrosnąć bardzo szybko, jeśli organy regulacyjne nie dotrzymają kroku.

W przemówieniu do Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) Cunliffe powiedział, że decydenci na całym świecie dopiero zaczęli opracowywać ramy niezbędne do prawidłowej regulacji aktywów cyfrowych, ale powinni kontynuować prace „w trybie pilnym”. Wicegubernator mówił o ryzyku, jakie mogą stwarzać kryptowaluty i stablecoiny w połączeniu z tradycyjnymi systemami finansowymi za pośrednictwem osób fizycznych, instytucji finansowych, funduszy hedgingowych i banków.

Biorąc pod uwagę, że aktywa cyfrowe nadal trafiają do tych instytucji, sentyment do zmienności kryptowalut może spowodować, że „inwestorzy sprzedają inne aktywa, które są oceniane jako ryzykowne”. Cunliffe odniósł się do wzajemnych powiązań między kryptowalutami a tradycyjnymi finansami jako potencjalnie mogącymi wywołać wstrząs „przeniesiony przez system finansowy”, gdyby coś poszło nie tak.

Jednym ze scenariuszy, które zaproponował Cunliffe, był spadek do zera ceny kryptowaluty bez zabezpieczenia. Ponadto zmienność cen – nawet wśród głównych kryptowalut – „może wywołać wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego na pozycjach kryptograficznych, zmuszając inwestorów korzystających z dźwigni finansowej do znalezienia gotówki na ich zaspokojenie, prowadząc do sprzedaży innych aktywów i generując efekty uboczne na inne rynki”.

Zagrożenia dla stabilności finansowej są obecnie stosunkowo ograniczone, ale mogą rosnąć bardzo szybko, jeśli, jak się spodziewam, obszar ten będzie się rozwijał w szybkim tempie. Jak duże może to ryzyko wzrosnąć, będzie zależeć w dużej mierze od charakteru i szybkości reakcji organów regulacyjnych i nadzorczych.

– powiedział Cunliffe.

  • Rosja rozważa nowe taryfy energetyczne w związku z relokacją górników z Chin:

Rosyjskie Ministerstwo Energii chce wprowadzić specjalne taryfy na energię elektryczną dla górników kryptowalut po migracji branży do kraju z pobliskich Chin.

Rosyjski minister energetyki Nikołaj Szulginow ogłosił, że organ pracuje nad nowymi ramami różnicowania taryf między ogólnym użyciem a wydobywaniem kryptowalut, poinformowała lokalna agencja informacyjna RBC.

Szulginow powiedział, że górnicy kryptowalut w Rosji nie powinni korzystać z energii elektrycznej według taryf mieszkaniowych, stwierdzając:

Nie możemy pozwolić górnikom na czerpanie korzyści z sytuacji kosztem niskich taryf energii elektrycznej dla gospodarstw domowych […] W celu utrzymania niezawodności i jakości dostaw energii uważamy za konieczne zakazanie górnikom korzystania z energii elektrycznej według taryf mieszkaniowych.

– czytamy.

Niektóre rosyjskie regiony stanęły w obliczu gwałtownego wzrostu zużycia energii, rzekomo z powodu opuszczania ojczyzny przez chińskich górników w wyniku ogólnokrajowej walki z kryptowalutami.

W rosyjskim obwodzie irkuckim, położonym około 1700 kilometrów od Chin, zużycie energii przekroczyło ubiegłoroczne o prawie 160%. Gubernator Irkucka Igor Kobzew wskazał na „lawinowy wzrost” zużycia energii w tej jurysdykcji, obwiniając nielegalną działalność wydobywania kryptowalut pogorszoną przez wyjście górników z Chin.

Jeden z największych regionów Syberii, obwód irkucki, jest bogaty w zasoby energetyczne – znajduje się w nim kilka dużych elektrowni wodnych w miastach takich jak Irkuck, Ust-Ilimsk i Brack. W regionie mieszczą się centra danych do wydobywania kryptowalut firmy BitRiver, największego w kraju dostawcy usług kolokacji w zakresie kopania kryptowalut.

Założyciel i dyrektor generalny BitRiver Igor Runets powiedział, że firma w pełni popiera najnowszą inicjatywę Ministerstwa Energii:

Jest uczciwa i ekonomicznie uzasadniona. Co więcej, pomoże górnikom wejść na pole prawne, aby państwo mogło zrobić pierwszy krok w kierunku uregulowania branży, co ostatecznie doprowadzi do przejrzystości całej branży.

– powiedział.

  • Wartość Bitcoinów Tesli wzrosła od chwili zakupu o 1 000 000 000 dolarów:

Zgodnie z danymi Bitcointreasuries.net, Tesla posiada obecnie około 43 200 BTC o wartości około 2,5 miliarda dolarów. To około 65% (1 miliard dolarów) więcej, niż firma zapłaciła w lutym za dodanie BTC do swojego bilansu.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się wzrostami. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 3%, Ethereum o 9%, Binance Coin o 3,8% a Cardano o 4,4%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.397 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 108 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button