News

#1528 Newsy z dnia 15.10.2021

Z piątkowych wydarzeń: Cena Bitcoina po raz pierwszy od kwietnia osiągnęła 60.000 dolarów; Japonia postawi na prostotę przy projektowaniu CBDC; Kanadyjskie miasto planuje dostarczać ciepło mieszkańcom wykorzystując kopalnię Bitcoinów; CFTC nakłada grzywnę na Tether i Bitfinex; Binance kontynuuje drogę ku regulacjom; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Cena Bitcoina po raz pierwszy od kwietnia osiągnęła 60.000 dolarów:

Dane z Cointelegraph Markets Pro wskazują, że cena Bitcoina od początku tego miesiąca powoli rośnie. Przed rozpoczęciem akcji wzrostowej ceny oscylowały wokół 42.000 dolarów. Poziom 60.000 dolarów został po raz pierwszy przekroczony na giełdzie Bitstamp tuż po godzinie 5 rano UTC. Cena od tego czasu nieco spadła, a w chwili pisania tego tekstu cena Bitcoina wynosi około 59 500 dolarów.

Bloomberg poinformował dzisiaj, że źródła zaznajomione z tą sprawą wydały pozytywne sygnały, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd prawdopodobnie zatwierdzi kilka kontraktów futures na Bitcoinowe ETF, które rozpoczną handel w przyszłym tygodniu.

Pogłoski o zbliżającym się zatwierdzeniu spowodowały wzrost cen o około 7.000 dolarów w ciągu ostatnich siedmiu dni, co odpowiada 13% wzrostowi z 53.000 dolarów do 60.000 dolarów. Największy wzrost miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni, w którym to czasie Bitcoin wzrósł z około 54.000 dolarów do obecnego najwyższego poziomu 60.000 dolarów.

  • Japonia postawi na prostotę przy projektowaniu CBDC:

Podczas gdy japońskie plany CBDC są wciąż na etapie badań, Shinichi Uchida, dyrektor Banku Japonii (BOJ), powiedział, że teza banku centralnego dotycząca jena cyfrowego skupi się wokół prostoty.

Zgodnie z Reuters, Uchida poinformował o tym podczas wygłoszonego przemówienia, wzywając do wprowadzenia warunków, aby zapewnić współistnienie CBDC z istniejącymi prywatnymi kanałami płatności.

Według Uchidy pionowa integracja cyfrowego jena z matrycą płatności sektora prywatnego będzie wymagała prostego projektu CBDC.

Częścią tego projektu może być stworzenie ram, dzięki którym ludzie będą mogli korzystać zarówno z CBDC, jak i usług płatności elektronicznych z jednego portfela, umożliwiając płynne przełączanie między obydwoma kanałami.

Według dyrektora integracja pionowa zachęci sektor prywatny do przyjęcia japońskiej CBDC, prowadząc do bardziej wartościowych usług.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, BOJ rozpoczął wstępne badania sprawdzające koncepcję możliwości wydania CBDC. Druga faza badań cyfrowego jena rozpocznie się podobno w II kwartale 2022 r.

Japonia jest jednym z wielu krajów w rejonach Azji i Pacyfiku, które badają zalety wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego do obrotu, zwłaszcza w obliczu projektu płatności elektronicznych walutą cyfrową Chin.

W marcu BOJ ogłosił utworzenie Komitetu, który składa się z uczestników sektora publicznego i prywatnego, których zadaniem jest współpraca przy pilotażowym projekcie CBDC cyfrowego jena.

Japońskie badania CBDC mogą również obejmować zbadanie sposobów transgranicznej zgodności z innymi suwerennymi walutami cyfrowymi, być może jako przeciwieństwo chińskiego juana cyfrowego na arenie międzynarodowej.

Współpraca w sprawach CBDC ponad podziałami międzynarodowymi staje się również istotnym punktem zainteresowania kilku krajów rozwijających swoje krajowe waluty cyfrowe.

  • Kanadyjskie miasto planuje dostarczać ciepło mieszkańcom wykorzystując kopalnię Bitcoinów:

MintGreen, kanadyjska firma zajmująca się wydobyciem kryptowalut, będzie współpracować z Lonsdale Energy Corporation, aby od 2022 r. dostarczać ciepło mieszkańcom North Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej.

W opublikowanym ogłoszeniu MintGreen poinformował, że jego „cyfrowe bojlery” – które, jak twierdzi, mogą odzyskać ponad 96% energii elektrycznej wykorzystywanej do wydobycia Bitcoina – zapobiegną przedostawaniu się do atmosfery 20.000 ton metrycznych gazów cieplarnianych na megawat. Odzyskana energia zostanie wykorzystana do ogrzewania 100 budynków mieszkalnych i komercyjnych w kanadyjskim mieście liczącym około 155.000 mieszkańców.

Colin Sullivan, dyrektor generalny MintGreen, powiedział, że partnerstwo ma na celu odniesienie się do problemów związanych ze zmianami klimatu. Według raportu Global Alliance for Buildings and Construction z grudnia 2020 r., prace budowlane i ich budowa odpowiadały za około 38% emisji dwutlenku węgla na obszarach miejskich.

Użytkownicy kryptowalut w sezonie zimowym często korzystali z koparek, aby dogrzewać mieszkania. Najniższa zarejestrowana temperatura w North Vancouver wynosi około -20°C.

  • CFTC nakłada grzywnę na Tether i Bitfinex:

Commodity Futures Trading Commission lub CFTC nałożyły na siostrzane firmy kryptograficzne Tether i Bitfinex  grzywny o wysokości odpowiednio 41 mln dolarów i 1,5 mln dolarów, powołując się na naruszenia ustawy Commodity Exchange Act lub CEA oraz wcześniejszego nakazu CFTC.

Organ regulacyjny stwierdził, że Tether, firma stojąca za tytułowym stablecoinem, posiadała wystarczające rezerwy fiducjarne, aby wspierać powiązane z dolarem aktywa jedynie przez 27,6% z 26-miesięcznego okresu objętego przeglądem w latach 2016-2018. Agencja stwierdziła również, że Tether naruszył prawo, przechowując część rezerw w niefiducjarnych instrumentach finansowych, a także łącząc fundusze operacyjne i rezerwowe.

Jednocześnie organ nadzorujący kontrakty terminowe na towary uregulował nałożone opłaty z Bitfinex za ułatwianie „nielegalnych, pozagiełdowych detalicznych transakcji towarowych w aktywach cyfrowych z osobami z USA” na swojej platformie, oprócz działania „jako sprzedawca prowizji futures lub FCM, bez rejestracji zgodnie z wymaganiami”.

W opublikowanym oświadczeniu komisarz CFTC Dawn Stump wyraziła obawy, że działanie to może „zapewnić użytkownikom stablecoinów fałszywe poczucie komfortu”, ponieważ mogą oni fałszywie wywnioskować, że CFTC reguluje stablecoiny i nadzoruje ich emitentów ” na swojej platformie.

Podczas gdy CFTC zastosowała szeroką definicję „towaru” do stablecoinów w niniejszej sprawie, Stump zdystansowała Komisję od regulowania tej klasy aktywów i posiadania „codziennego wglądu w działalność tych, którzy emitują” stablecoiny.

Tether natomiast wydał oświadczenie stwierdzające, że przez cały czas „utrzymuje odpowiednie rezerwy”. Firma wyjaśniła swoją decyzję o ugodzie chęcią „rozwiązania tej sprawy, aby iść naprzód i skupić się na przyszłości”.

  • Binance kontynuuje drogę ku regulacjom:

Największa giełda kryptowalut, która zmieniła niedawno swoje podejście do działania zgodnie z przepisami i zaczęła dążyć do poprawienia relacji z regulatorami, zatrudniła kolejną osobę, która może pomóc w uregulowaniu działalności firmy.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy wyraźne wzrosty. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 7,5%, Ethereum o 1,5%, Cardano o 1,3% a XRP o 0,3%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.478 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 122 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button