News

#156 Aktualności z dn. 22.12.2017

Z piątkowych wydarzeń: Goldman Sachs otwarty na kryptowaluty; Podstawowe błędy w zabezpieczeniach południowokoreańskich giełd; Rosja blisko wprowadzenia praw dotyczących kryptowalut; Potężne korekty na giełdach.

• Goldman Sachs otwarty na kryptowaluty:

Według Bloomberga Goldman Sachs do końca czerwca 2018 r. ma otowrzyć handel kryptowalutami. Bloomberg cytuje informacje, które miałyby pochodzić od pracowników firmy. Obecnie bank inwestycyjny stara się ustalić, w jaki sposób będzie utrzymywał aktywa cyfrowe. Prezes Goldman Sachs, Lloyd Blankfein, zachowuje ostrożność, ale jest otwarty. Niedawno powiedział on:

Bitcoin nie jest dla mnie. Ale w przeszłości było wiele rzeczy, które nie były dla mnie, a później bardzo dobrze mi się z nimi pracowało. Gdyby minęło 20 lat i mu się udało, mógłbym powiedzieć, dlaczego odniósł sukces. Ale w oparciu o wszystko, co wiem, nie zamierzam zgadywać, czy mu się uda.

W tym miesiącu Goldman pojawiła się na pierwszych stronach gazet po stwierdzeniu, że rozliczy kontrakty futures na Bitcoina swoich klientów. Bank nalegał jednak, aby przynajmniej niektórzy z jego klientów trzymali rachunek z funduszami wystarczającymi na pokrycie pełnej wartości produktów związanych z kryptowalutami, którymi handlują. Był to powód opuszczenia firmy przez niektórych jej klientów.

Na Wall Street Goldman Sachs jest postrzegany jako jeden z najbardziej elitarnych. Menedżerowie firmy często przechodzą na emeryturę, aby objąć wysokie stanowiska w rządzie USA. Tutaj przykładem mogą być sekretarz skarbu Steve Mnuchin i były sekretarz Hank Paulson. Dzięki stabilnemu bankowi inwestycyjnemu, który akceptuje Bitcoina i inne waluty cyfrowe, jest prawie pewne, że inne instytucje z Wall Street pójdą w jego ślady. Podobnie jak otwarcie handlu futures przez CME i CBOE, ruch ten dodatkowo legitymizuje klasę aktywów kryptowalut.

• Podstawowe błędy w zabezpieczeniach południowokoreańskich giełd kryptowalut:

Południowokoreańska firma MBC wynajęła firmę zajmującą się bezpieczeństwem sieciowym do przetestowania konfiguracji zabezpieczeń pięciu koreańskich giełd Bitcoina, w tym Bithumb. Podobno firma była w stanie z powodzeniem włamać się na wszystkie pięć docelowych platform, uzyskując dostęp do danych użytkowników i funduszy. W artykule czytamy, że wynajęta firma obeszła procedury bezpieczeństwa giełd używając, jak to określiła, podstawowych narzędzi hakerskich. Jeśli jest to prawda, test ten podkreśla fragmentaryczny charakter ustawień bezpieczeństwa wielu użytkowników giełd kryptowalut, a także niepoprawną konfigurację samych giełd.

W tym tygodniu południowokoreańska giełda Youbita ogłosiła bankructwo po tym, jak doznała dwóch ataków hakerskich, z których w drugim straciła 17% swoich aktywów. Nie wiadomo, czy w eksperymencie MBC Youbit była jedną z pięciu docelowych giełd, w którym pracownicy ochrony utworzyli własne konta, które następnie zhakowali. Jednak firma twierdzi się, że największa  giełda krajowa – Bithumb – została zhakowana. Jak wcześniej pisaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy Bithumb padł ofiarą poważnych naruszeń bezpieczeństwa, a napastnicy zyskali dostęp zarówno do funduszy, jak i danych poufnych kont użytkowników.

W ramach ataków hakerskich, firma wynajęta przez MBC zyskała identyfikatory użytkowników i hasła oraz była w stanie obejść uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Według raportu MBC skontaktowało się z rządem Korei Południowej przed publikacją wyników testu, aby powiadomić go o krytycznych problemach bezpieczeństwa na lokalnych giełdach. Oficjalne odpowiedzi w tej sprawie nie zostały jeszcze ujawnione.

• Rosja blisko wprowadzenia praw dotyczących kryptowalut:

Według słów przewodniczącego komisji Duma ds. Rynków Finansowych Rosji, Anatolya Aksakova, oczekuje się, że nowe prawa dotyczące kryptowalut oficjalnie zostanie wprowadzone do rosyjskiego ustawodawstwa krajowego w marcu 2018 r.

Rosyjskie źródła medialne RIA i TASS przytoczyły komentarze Aksakova dotyczące nowych praw, które podobno sformalizują zasady dotyczące tworzenia i wymiany kryptowalut, takich jak Bitcoin i zostaną wprowadzone na początku przyszłego roku. Aksakov dla RIA powiedział:

Spodziewam się, że przyjęcie projektu ustawy o kryptowalutach nastąpi w marcu (…) Problem polega na tym, że wielu obywateli nabywa kryptowaluty i pada ofiarą oszustw. Musimy dać ludziom możliwość legalnej pracy z walutami cyfrowymi, aby uchronić jak najwięcej z nich.

• Potężne korekty na giełdach:

Dzisiejszy dzień to giełd potężnych korekt na prawie wszystkich walutach. Począwszy od Bitcoina, który stracił dziś prawie 15,6% i jest bardzo niestabilny, przez Litecoina, Ethereum, Bitcoin Casha i Ripple, które tracą kolejno po 19,2%, 18,9%, 18,3% i 9,1%, na projektach, które ostatnio zyskały dużą popularność takich jak IOTA, Cardano, Dash czy XEM, które tracą kolejno 37%, 19%, 22,9% i 13,4% skończywszy. Oczywiście skutkuje to bardzo dużym spadkiem wartości całego rynku kryptowalut, który wynosi 105 mld dolarów. Oznacza to, że aktualnie kapitalizacja jest równa 492,4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button