News

#1564 Newsy z dnia 20.11.2021

Z sobotnich wydarzeń: Kraken wycofa Monero dla klientów z Wielkiej Brytanii; Foundry USA staje się drugą co do wielkości kopalnią Bitcoinów; Izraelska policja aresztuje podejrzanych o wielomilionowe oszustwa; Bitcoin: Strach ma wielkie oczy; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Kraken wycofa Monero dla klientów z Wielkiej Brytanii:

Zgodnie z wiadomością e-mail przytaczaną przez użytkowników Reddita, Kraken, ósma co do wielkości giełda kryptowalut na świecie pod względem wolumenu obrotu, ogłosiła, że usunie z obrotu kryptowalutę Monero zgodnie z przepisami w Wielkiej Brytanii. Platforma zaprzestanie wszelkich działań związanych z handlem XMR, ustawi portfele wyłącznie na wypłaty i wymusi likwidację wszelkich istniejących pozycji depozytu zabezpieczającego XMR po 26 listopada.

Dzięki zaawansowanej kryptografii monety zapewniające prywatność, takie jak Monero, zasłaniają adresy publicznych portfeli uczestników i kwoty płatności, gdy ich transakcje pojawiają się w łańcuchu, co w kontekście obecnej technologii uniemożliwia podmiotom śledczym, takim jak Chainalytics, śledzenie tożsamości stron transakcji.

Rozwój monet zapewniających prywatność, takich jak XMR, jest od dłuższego czasu kontrowersyjnym tematem. Zwolennicy twierdzą, że zapewniają one użytkownikom większą prywatność niż kryptowaluty z powszechnie dostępnymi rejestrami, takie jak Bitcoin. Jednak krytycy są zdania, że niemożliwy do wyśledzenia charakter monet zapewniających prywatność sprawia, że ich przyjęcie jest idealne dla przestępców, na przykład do wykorzystania w handlu narkotykami, uchylania się od płacenia podatków lub prania brudnych pieniędzy.

W rezultacie monety skoncentrowane na prywatności są niepożądane przez giełdy kryptowalut na całym świecie. W zeszłym roku Coinbase odmówił notowania XMR, powołując się na obawy regulacyjne. Wcześniej w styczniu Bittrex wycofał z obrotu XMR, a także inne wiodące monety skoncentrowane na prywatności – Zcash i Dash. Riccardo Spagni, były opiekun XMR, został aresztowany w Stanach Zjednoczonych w lipcu na wniosek rządu Republiki Południowej Afryki w związku z domniemanymi oszustwami w tym kraju w latach 2009-2011. Od tego czasu został zwolniony z aresztu, ale postępowanie sądowe nadal jest w toku.

  • Foundry USA staje się drugą co do wielkości kopalnią Bitcoinów:

Po przejęciu 15,42% udziału w sieci, firma Foundry USA z siedzibą w Nowym Jorku, świadcząca usługi w zakresie wydobywania kryptowalut stała się drugą co do wielkości kopalnią Bitcoinów na świecie.

Dane z BTC.com pokazują, że Foundry USA należąca do Digital Currency Group stoi za współczynnikiem hash rate wynoszącym 4000 PH / s, co stanowi 17,76% udziału w sieci.

Wzrost udziału amerykańskich podmiotów można przypisać niedawnemu zakazowi handlu kryptowalutami i działalności wydobywczej w Chinach. Zakaz wymusił migrację na dużą skalę lokalnych górników Bitcoinów, którzy obecnie przenieśli się do przyjaznych dla kryptowalut regionów, w tym do Stanów Zjednoczonych, Rosji i Kazachstanu.

Spośród pięciu największych puli wydobywczych pod względem dystrybucji hash rate, Foundry USA pobiera najwyższe średnie opłaty transakcyjne w wysokości 0,09418116 BTC (prawie 5.500 dolarów) za blok. Amerykańskie firmy dogoniły również Chiny pod względem dystrybucji krypto bankomatów.

Dane Coin ATM Radar pokazują, że Bitcoin Depot z siedzibą w Gruzji wyprzedził swoich chińskich odpowiedników, stając się największym na świecie operatorem krypto bankomatów. Co ciekawe, większość operatorów tych urządzeń jest prowadzona przez amerykańskie firmy, co stało się bardziej wyraźne po wprowadzeniu zakazu działalności związanych z kryptowalutami w Chinach.

Pomimo wyraźnego dążenia do wprowadzenia cyfrowej waluty wewnętrznego banku centralnego, Komunistyczna Partia Chin zwróciła się również do opinii publicznej w związku z zakazem kopania Bitcoinów z 21 października, co wywołało dyskusje na temat zmiany negatywnego stanowiska rządu w sprawie wydobywania Bitcoinów i kryptowalut.

Jednak dane Statista potwierdzają, że udział Chin we wskaźniku hash rate Bitcoinów od września 2019 r. stale spadał. Dwie dekady temu Chiny reprezentowały ponad 75% hash rate, który do kwietnia 2021 r. spadł do 46%.

  • Izraelska policja aresztuje podejrzanych o wielomilionowe oszustwa:

Izraelska policja aresztowała ośmiu podejrzanych, którzy rzekomo wykradli dziesiątki milionów szekli w ramach oszustwa kryptowalutowego.

Aresztowania dokonano po tym, jak funkcjonariusze policyjnej jednostki antykorupcyjnej Lahav 433 wtargnęli do domów i biur podejrzanych. Zebrali dowody i zajęli przedmioty związane z śledztwem. Śledztwo trwało kilka miesięcy i skutkowało podejrzeniami o pranie brudnych pieniędzy i przestępstwa podatkowe, podała policja.

Jednym z podejrzanych jest Moshe Hogeg, właściciel Beitar Jerusalem Football Club, izraelskiego zawodowego klubu piłkarskiego, który gra w izraelskiej Premier League.

Policja wyjaśniła, że podejrzani przez długi czas prowadzili program oszustw kryptowalutowych „w sposób systematyczny”. Zauważając, że oszukali inwestorów w kilku projektach kryptograficznych, policja powiedziała:

Każdy z nich zgarnął miliony szekli, przedstawiając fałszywe prezentacje potencjalnym inwestorom, namawiając ich do zainwestowania w pozornie dochodowe przedsięwzięcia.

– czytamy.

Oprócz oszustw związanych z kryptowalutami policja powiedziała, że Hogeg jest podejrzany o popełnienie przestępstw seksualnych. Zaprzeczył on obu zarzutom.

Hogeg i kilku innych zostało pozwanych w maju przez byłych pracowników izraelskiego funduszu venture capital, którzy twierdzą, że trzy z największych w Izraelu ICO w 2017 i 2018 roku były jawnymi oszustwami. Trzy ICO, uruchomione przez Sirin Labs, Stx Technologies Ltd. (Stox) i Leadcoin, zebrały łącznie 250 mln dolarów od inwestorów na całym świecie.

Adwokaci Moshe Mazor i Amit Hadad reprezentujący Hogega powiedzieli, że ich klient „zaciekle zaprzecza podejrzeniom i w pełni współpracuje ze śledczymi”.

  • Bitcoin: Strach ma wielkie oczy:

Kiedy cena Bitcoina spadła poniżej 57 000 dolarów, po raz pierwszy od początku października rynek zaczął odczuwać strach…

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się niewielkimi spadkami. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 0,2%, Ethereum o 0,4%, Binance Coin o 0,1% a Solana o 3,6%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.578 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 105 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, news.bitcoin.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.