News

#1569 Newsy z dnia 25.11.2021

Z czwartkowych wydarzeń: UE: Rada Europejska akceptuje propozycje dotyczące kryptowalut; Finlandia: Regulatorzy zmieniają prawo dotyczące marketingu krypto; Korea Południowa: Regulator może opodatkować NFT; Hiszpania: Regulator podnosi alarm w związku z promocją Binance przez piłkarską gwiazdę; Według banku centralnego Kanady kryptowaluty nie stanowią poważnego zagrożenia dla gospodarki; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • UE: Rada Europejska akceptuje propozycje dotyczące kryptowalut:

Planowane przez Unię Europejską ramy regulacyjne dla zasobów cyfrowych posuwają się naprzód. W środę Rada Europejska, która kieruje agendą polityczną UE, ogłosiła swoje stanowisko w sprawie Markets in Crypto Assets (MiCA) oraz Digital Operational Resilience Act (DORA).

Po porozumieniu, które musi następnie zostać ratyfikowane, Rada Europejska i Parlament mogą teraz rozpocząć dyskusję na temat inicjatywy, zanim zostanie ona ostatecznie zatwierdzona jako prawo.

Ramy MiCA mają na celu ochronę inwestorów i konsumentów przed oszustwami, w tym gwarancje, że pieniądze inwestorów są bezpieczne w przypadku włamania. Jeśli władze uznają, że niektóre platformy wymiany walut wirtualnych stanowią zagrożenie dla inwestorów lub użytkowników, mogą nałożyć na nie bardziej rygorystyczne przepisy na mocy MiCA.

Innym ważnym celem MiCA jest zarządzanie emitentami stablecoinów, podążając za inicjatywą Facebooka, czyli stworzenia stablecoina, początkowo nazwanego „Libra”, wspieranego przez zbiór walut fiducjarnych.

Europejski Bank Centralny powiedział, że nowe przepisy ustanowią porównywalne standardy kulturowe dla dostawców usług płatniczych, aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkowników. Zgodnie z ostatnim komunikatem EBC, ramy będą również zawierać przepisy dotyczące zarządzania spółką i zarządzania ryzykiem, a także zakazy świadczenia usług, takich jak instrumenty płatnicze wysokiego ryzyka.

Dokument Rady Europejskiej MiCA, który ma ponad 400 stron, sugeruje, że UE nie złagodzi swojego stanowiska w sprawie emitentów tokenów opartych na aktywach. Mówi też, że powinni podlegać bardziej rygorystycznym obowiązkom niż emitenci innych aktywów kryptograficznych.

W mandacie negocjacyjnym dla MiCA uwzględniono szereg wyłączeń. Rada zgodziła się, że tokeny referencyjne dotyczące aktywów zatwierdzone na mocy unijnej dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych „nie powinny wymagać wydania kolejnego zezwolenia na mocy MiCA”. Zgodnie z Markets in Crypto Assets banki i inne instytucje finansowe, które świadczą usługi rozliczeniowe dla stablecoinów, powinny być zwolnione z wymogów kapitałowych.

Według Rady niewymienne tokeny, w tym sztuka cyfrowa i przedmioty kolekcjonerskie, które są wyceniane na podstawie charakterystycznych cech każdego krypto-zasobu i oferowanych przez nie korzyści, nie podlegają przepisom MiCA. Zasady te nie mają zastosowania dla tokenów reprezentujących unikalne usługi lub aktywa rzeczowe, takie jak „gwarancje produktowe lub nieruchomości”.

Komisja Europejska opublikowała przepisy MiCA we wrześniu 2020 roku w ramach swojej większej inicjatywy w zakresie finansów cyfrowych.

  • Finlandia: Regulatorzy zmieniają prawo dotyczące marketingu krypto:

W związku z coraz większym szumem wokół kryptowalut, dziś fiński Urząd Nadzoru Finansowego (FSA) stwierdził:

Tylko zarejestrowani dostawcy walut wirtualnych mogą sprzedawać waluty wirtualne i powiązane z nimi usługi w Finlandii. Marketing walut wirtualnych w Finlandii jest dozwolony tylko dla podmiotów zarejestrowanych jako dostawcy walut wirtualnych w kraju.

CEO LocalBitcoins Sebastian Sonntag po otrzymaniu licencji FSA w 2019 roku, powiedział:

Kontrole w sektorze finansowym są szczególnie wysokiej jakości, a pozycja klientów jest dobrze chroniona.

Wydaje się, że FSA pragnie chronić inwestorów, zwłaszcza detalicznych, którzy są bardziej podatni na działania marketingowe.

Komunikat prasowy FSA jest bezpośrednią odpowiedzią na wzrost marketingu walut cyfrowych i powiązanych z tym usług w Finlandii. Lokalne media zaobserwowały rosnącą ilość artykułów o kryptowalutach, podczas gdy w Helsinki Times, autorzy doszli do wniosku, że kryptowaluty są modne w Finlandii i utrzymają swoją popularność przez wiele lat.

W Finlandii rozwija się też lokalna adopcja kryptowalut. Fińska firma e-sportowa Elisa Esports ogłosiła współpracę z firmą Coinmotion zajmującą się kryptowalutami, aby wzmocnić nordycką scenę e-sportową.

Jednak lista Nadzorowanych Podmiotów działających w przestrzeni kryptowalut i walut cyfrowych jest wciąż niewielka. Zarejestrowanych jest mniej niż 10 firm, więc niedawne zmiany mogą być ukłonem w stronę przyszłych regulacji i zmieniającego się otoczenia regulacyjnego.

Co najważniejsze, FSA nie może udzielać porad fińskim klientom odwiedzającym zagraniczne strony internetowe. Niedawna inicjatywa nie wpływa również na reklamy na międzynarodowych stronach internetowych, które nie są bezpośrednio skierowane do obywateli Finlandii.

W rezultacie, podczas gdy regulatorzy radzą sobie z lokalnym rynkiem, fińscy zwolennicy kryptowalut mogą nadal odwiedzać międzynarodowe strony internetowe krypto.

  • Korea Południowa: Regulator może opodatkować NFT:

Wśród trwających kontrowersji związanych z opodatkowaniem wirtualnych aktywów w tym kraju, południowokoreański urząd finansowy ogłosił niedawno, że tokeny niewymienne podlegają opodatkowaniu. We wtorek Komisja Usług Finansowych (FSC) Korei Południowej ogłosiła, że ​​zacznie opodatkować NFT.

Według The Korea Herald, od stycznia przyszłego roku nowelizacja prawa podatkowego nałożyłaby 20% podatek od dochodu z wirtualnych aktywów, które przekraczają 2.5 mln wonów (2.102 USD).

Wiceprzewodniczący FSC, Doh Kyu-sang, powiedział, że NFT są wirtualnymi aktywami zgodnie z obecną ustawą o informacjach o transakcjach finansowych. I dlatego rząd ma prawo pobierać od nich podatki:

Zgodnie z prawem każdy dochód uzyskany z zakupu i sprzedaży aktywów wirtualnych podlega „innym dochodom” i „opodatkowaniu”.

Komunikat KSF różni się jednak od wcześniejszego oświadczenia. W raporcie z wytycznymi przygotowanym przez Financial Action Task Force (FATF) stwierdzono, że „NFT lub kryptowaluty, w zależności od ich cech, na ogół nie są uważane za aktywa wirtualne”. W oparciu o te wytyczne FSC publicznie oświadczył, że nie będzie regulował transakcji niefinansowych.

Minister finansów Hong Nam-ki powiedział również w zeszłym miesiącu, że nadal istnieje niepewność co do tego, czy NFT zaliczają się do aktywów wirtualnych.

Park Sung-Joon, szef Blockchain Research Center na Dongguk University, powiedział:

W sytuacji, gdy władze finansowe są ze sobą sprzeczne, gracze na rynku wirtualnych aktywów nie wiedzą czy muszą płacić podatki, czy nie.

Porównał również proponowany podatek od NFT ze stawkami podatku od aktywów rzeczowych. Zgodnie z prawem właściciele wirtualnych aktywów muszą zapłacić 20% podatek od wszystkich dochodów NFT powyżej 2.5 mln won. Dla porównania, właściciele rzeczywistych obrazów płacą 22% podatek od dochodu powyżej 60 mln wonów.

Według Park’a, jeśli władze muszą nakładać podatki na NFT, stawki powinny być zbliżone do aktywów rzeczywistych. Nie ma powodu do wyższego opodatkowania transakcji niefinansowych.

Prawo podatkowe Korei Południowej NFT podąża tą samą ścieżką, co proponowany podatek od kryptowalut. W 2020 roku ustawodawcy wymyślili kontrowersyjne opodatkowanie dochodów z inwestycji w krypto.

Podobnie jak prawo podatkowe NFT, ustawa ta nakłada również 20% opłatę za zyski z kryptowalut powyżej 2.5 mln won. Ustawa miała wejść w życie od stycznia 2022 roku. Jednak ustawodawcy z opozycyjnej Partii Władzy Ludowej naciskają na odłożenie sprawy o rok. Opowiadają się również za dostosowaniem stawek podatkowych zgodnie z proponowanym systemem podatku dochodowego od inwestycji finansowych.

  • Hiszpania: Regulator podnosi alarm w związku z promocją Binance przez piłkarską gwiazdę:

Główny regulator finansowy w Hiszpanii wydał ostrzeżenie dotyczące gwiazdy piłki nożnej Andrésa Iniesty za promowanie dużej giełdy kryptowalut Binance.

Iniesta, który grał w Barcelonie i reprezentacji Hiszpanii, promował Binance na swoich profilach w mediach społecznościowych na Instagramie i Twitterze.

W środę Iniesta zamieścił kilka własnych zdjęć obok laptopa pokazującego stronę Binance na ekranie, a także trzymającego smartfona odzwierciedlającego kilka głównych rynków kryptowalut, w tym BTC i BNB.

W chwili redagowania tego tekstu, Iniesta ma ponad 38 milionów subskrybentów na Instagramie i ponad 25 milionów obserwujących na Twitterze. Post na Instagramie zgromadził do czasu publikacji ponad 270.000 polubień.

Hiszpański regulator rynku papierów wartościowyc, zamieścił na Twitterze posta, aby ostrzec gracza przed ryzykiem związanym z inwestycjami w kryptowaluty.

Powołując się na swoje oświadczenie regulacyjne z lutego 2021 roku, regulator podkreślił, że inwestorzy powinni być odpowiednio informowani o kryptowalutach i związanych z nimi zagrożeniach przed inwestowaniem i udzielaniem porad finansowych.

Cześć Andres Iniesta, kryptoaktywa niosą ze sobą znaczne ryzyko ze względu na to, że są produktami nieuregulowanymi.

– napisał CNMV.

Jak na razie nie wiadomo, czy Iniesta został nagrodzony za promowanie Binance.

  • Według banku centralnego Kanady kryptowaluty nie stanowią poważnego zagrożenia dla gospodarki:

Ekonomista Paul Beaudry, który jednocześnie jest zastępcą prezesa Banku Kanady, uważa, że kryptowaluty nie stanowią obecnie zagrożenia dla gospodarki.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś giełdy świecą się na zielono. W górę idzie Bitcoin o 4,34%, Ethereum o 6,29%, Solana o 3,46%, Cardano o 5,80% i XRP o 2,98%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.68 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 143.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, bitcoinist.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button